ՀՔԾ աշխատակազմի ղեկավարի ընկերությունը՝ կրկին կառավարության հովանու ներքո
Կառավարությունը հունիսի 4-ի նիստին հավանություն տվեց հանրային ծառայողներին բնակարանով ապահովելու նպատակով Երևան քաղաքի Ադոնցի 19/8 հասցեում կառուցվող բազմաբնակարան շենքային համալիրի բնակարանների և ավտոկայանատեղիների վաճառքի կարգը հաստատելու մասին որոշմանը։
Կառավարության որոշման մեջ նշված է, որ կառուցապատող ընկերությունը «ՄԼ-Մայնինգ» ՍՊԸ-ն է, որը, սակայն, պատահական ընկերություն չէ և պատկանում է Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Սուքիասյանին։
Ծրագրի մասին
Ըստ կառավարության կայքում տեղադրված նախագծի հիմնավորման՝ «ՄԼ-Մայնինգ» ՍՊԸ-ն դիմել է վարչապետի աշխատակազմ՝ ներկայացնելով Երևանի Ադոնցի 19/8 հասցեում բազմաբնակարան շենքի կառուցապատման քաղաքաշինական ներդրումային ծրագիր իրականացնելու վերաբերյալ առաջարկ:
Վարչապետի աշխատակազմ էլ, հաշվի առնելով բնակարանային շինարարության խթանման մասով պետության հանձնառությունը, հանրապետության բնակչության թիվը 5 միլիոնի հասցնելու վերաբերյալ կառավարության տեսլականն ու մի շարք այլ հանգամանքներ, ծրագիրը դիտարկել է նպատակահարմար և իրագործելի։
Այսպես, ըստ նախագծի՝ կառուցվող համալիրի թվով 619 բնակարաններից, որոշմամբ սահմանված կարգով, վաճառքի ենթակա են թվով 345 բնակարան, որոնք, ըստ հաստատված կարգի, շահառուներին են հանձնվում 2 փուլով. մինչև 2023 թ. ապրիլի 1-ը՝ 200 և մինչև 2023 թ. օգոստոսի 1-ը՝ 145 բնակարան։
Հետաքրքիր է, որ որոշման համաձայն՝ նշված 345 բնակարաններից չբաշխված բնակարանները կառուցապատող ընկերությունն իրավունք ունի ինքնուրույն, իր հայեցողությամբ, առանց պետության կամ որևէ այլ անձի նախնական համաձայնության, օտարել՝ դրանց վերաբերյալ Քաղաքաշինության կոմիտեի կողմից գրավոր տեղեկատվություն ստանալուց հետո։
Ո՞վ է կառուցապատող ընկերությունը
Ինչպես նշեցինք, «ՄԼ-Մայնինգ» ՍՊԸ-ն պատահական ընկերություն չէ։
Չնայած նրան, որ Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի ղեկավարը, Հանրային ծառայության մասին օրենքի 31-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն, իրավունք չունի զբաղվել բիզնես գործունեությամբ, ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասները պատկանում են հենց Դավիթ Սուքիասյանին։
Վերջինիս էր պատկանում նաև «Մլ Մայնինգ» ՍՊԸ-ն (բառերի մեջտեղում գծիկը բացակայում է — խմբ.), որը վերջին տարիներին մի քանի անգամ արտոնություններ է ստացել գործադիրից։ Այս ընկերությանն ու նրա ստացած արտոնություններին անդրադարձել էր ինչպես Fip.am-ը, այնպես էլ «Հետքը»։
«ՄԼ-Մայնինգը» գրանցվել է 2013-ին։ Պետեկամուտների կոմիտեում որպես գործունեության տեսակ նշված է, որ ընկերությունը զբաղվում է «այլ մասնագիտացված շինարարական գործունեությամբ»։ Ըստ իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի՝ Դավիթ Սուքիասյանն այս ընկերության 100 տոկոս բաժնետեր է դարձել 2020 թ. ապրիլի 28-ին։ Ընկերության 50 տոկոս բաժնետեր է եղել Գագիկ Ծառուկյանի փեսա, Կոտայքի նախկին մարզպետ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Կարապետ Գուլոյանը, որն էլ իր բաժնեմասերն օտարել է Սուքիասյանին։
Նախորդ հրապարակման մեջ նշել էինք, որ Սուքիասյանը բաժնետեր է մոտ 10 ընկերությունում։ Մի շարք ընկերություններում էլ վերջինս Կարապետ Գուլոյանի հետ համատեղ բաժնետեր է։
Արդյո՞ք Սուքիասյանը հայտարարագրել է ձեռք բերված նոր ընկերությունը, այս հարցին հնարավոր չէ պատասխանել, քանի որ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կայքում նրա՝ 2019 թ. հայտարարագիրը դեռևս առկա չէ։ Ի դեպ, Սուքիասյանի հայտարարագրած ունեցվածքի մասին տեղեկությունները նույնպես կարող եք գտնել մեր նախորդ հրապարակման մեջ։
Փաստորեն՝ կարող ենք արձանագրել, որ Հատուկ քննչական ծառայության աշխատակազմի գլխավոր քարտուղար Դավիթ Սուքիասյանը ոչ միայն շարունակում է զբաղվել բիզնես գործունեությամբ, այլ նաև կառավարության հետ համատեղ ծրագիր է իրականացնում։
Անի Գրիգորյան, Սևադա Ղազարյան
Բանակում ոչ մարտական պայմաններում զոհերի թիվը աճում է
11:47, 30 Հնվ, 2024
Հունվարի 28-ին, ՀՀ Զինված ուժերի կազմավորման 32-րդ տարեդարձին նվիրված միջոցառմանը Նիկոլ Փաշինյանը ևս մեկ անգամ հայտարարեց, որ բանակը բարեփոխելը իշխանության...
Ինչպես է Ոստիկանությունն իր մրցույթները հարմարեցնում ցանկալի ընկերությանը
16:43, 26 Հնվ, 2024
2021 թվականի նոյեմբերի 18-ին ոստիկանությունը հայտարարել էր Երևան քաղաքում Պարեկային ծառայության մեքենաների ավտոլվացման ծառայությունների ձեռքբերման մրցույթ։ 2022 թ․ հունվարի 5-ին...
15:23, 26 Հնվ, 2024

На заседании 4 июня правительство с целью обеспечения жильем общественных служащих утвердило порядок продажи квартир и автостоянок в комплексе многоквартирных домов, строящихся по адресу ул. Адонца N19/8.
В решении правительства отмечается, что компанией-застройщиком является ООО «ML-Mining», которая не является случайной компанией и принадлежит генеральному секретарю Специальной следственной службы (ССС) Давиду Сукиасяну.
О программе
В соответствии с размещенным на сайте птравительства обоснованием проекта, ООО «ML-Mining» обратилось в администрацию премьер-министра, представив градостроительную инвестиционную программу по застройке многоквартирного дома по адресу ул. Адонца N19/8.
Администрация премьер-министра, с учетом обязательств правительства по стимулированию жилищного строительства, видения демографического роста до 5 млн и ряда других обстоятельств, оценила программу как целесообразную и реализуемую.
Так, согласно проекту, из 619 квартир комплекса в порядке, установленном решением, продаже подлежат 345, которые будут переданы бенефициарам, указанным в этом решении в 2 этапа: до 1 апреля 2023 года – 200 и до 1 августа 2023 года – 145 квартир.
Примечательно, что согласно решению, из этих квартир 345 застройщик вправе самостоятельно, по своему усмотрению, без предварительного согласия государства или какого-либо другого лица отчуждать эти нераспределенные квартиры.
Какая компания является застройщиком?
Как мы уже отметили, ООО ««ML-Mining»» не является случайной компанией. Несмотря на то, что в соответствии с пунктом 1 статьи 31 Закона «Об общественной службе» руководитель аппарата Специальной следственной службы не имеет права заниматься предпринимательской деятельностью, 100% акций компании принадлежит Давиду Сукиасяну.
Последнмеу принадлежало также ООО «ML Mining» (дефис между словами отсутствует — прим. ред.), которое за последние годы несколько раз получило привилегии правительства. Об этой компании и полученных ею привилегиях писали как Fip.am, так и Hetq.
«ML-Mining» была зарегистрирована в 2013 году. В Комитете по госдоходам в качестве вида деятельности указано, что компания занимается «другими специализированными строительными работами». По данным Агентства государственного регистра юридических лиц, Давид Сукиасян стал 100% -ным акционером этой компании 28 апреля 2020 года. 50% -ным акционером компании был зять Гагика Царукяна, бывший губернатор Котайка, бывший депутат НС Карапет Гулоян, который и отчуждил свои акции Сукиасяну.
В предыдущей публикации мы отметили, что Сукиасян вместе с Гулояном является акционером в ряде компаний.
На вопрос, задекларировал ли Сукиасян купленную новую компанию, ответить невозможно, поскольку на сайте Комиссии по предотваращению коррупции пока нет декларация за 2019 год. Кстати, информацию о задекларированном имуществе Сукиасяна вы также можете найти в нашей предыдущей публикации.
Фактически, мы можем констатировать, что генеральный секретарь Специальной следственной службы Давид Сукиасян не только продолжает заниматься предпринимательской деятельностью, но и реализует с правительством совместную программу.