Հայաստանում արական սեռի քաղաքացիները շարունակում են հրաժարվել ՀՀ քաղաքացիությունից․ 2018-2024 թվականների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվել է ընդհանուր առմամբ 11,830 արական սեռի քաղաքացի։
«Փաստերի ստուգման հարթակը», հաշվի առնելով թեմայի վերաբերյալ բազմաթիվ ընթերցողների հետաքրքրությունն ու խմբագրություն ուղղված՝ թեման ուսումնասիրելու խնդրանքները, հարցմամբ դիմել էր ՀՀ ներքին գործերի նախարարության Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայություն՝ պարզելու, թե 2018 թվականից մինչև այժմ որքան արական սեռի անչափահաս քաղաքացի է հրաժարվել ՀՀ քաղաքացիությունից։
Ի պատասխան, Միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից հայտնել են, որ է 2018-2024 թվականների ընթացքում ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվել է մինչև 18 տարեկան արական սեռի 11,830 անձ։
2018 թ․-ին դադարեցվել է 1899 ՀՀ քաղաքացու քաղաքացիություն։
ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարված արական սեռի անձանց ամենամեծ թիվը կազմել է 2019 թվականին՝ 2264 անձ։
2020 թ․-ին Հայաստանի քաղաքացիությունից հրաժարվել է 1543 անձ, 2021 թ․-ին՝ 2056, 2022 թ․-ին` 1953, իսկ 2023 թ․-ին 1625 արական սեռի անչափահասների ՀՀ քաղաքացիությունն է դադարեցվել։
2024 թ․ օգոստոսի 1-ի դրությամբ 490 մինչև 18 տարին լրացած արական սեռի անձ է հրաժարվել ՀՀ քաղաքացիությունից։
Այսպիսով, 2024-ի ութ ամիսների վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ ՀՀ քաղաքացիությունից հրաժարվելու դեպքերի քանակը, ի տարբերություն նախորդ տարիների, զգալի նվազում է։

В Армении граждане мужского пола продолжают отказываться от гражданства РА. Всего за 2018-2024 годы от гражданства РА отказались 11830 граждан мужского пола.
«Платформа проверки фактов» отправила запрос в Службу миграции и гражданства МВД РА с целью выяснить, сколько несовершеннолетних граждан мужского пола отказались от гражданства РА с 2018 года.
В ответ на запрос в Службе миграции и гражданства сообщили, что за 2018-2024 годы от гражданства РА отказались 11830 лиц мужского пола в возрасте до 18 лет.
В 2018 году было прекращено гражданство 1899 граждан РА.
Наибольшее число лиц мужского пола, отказавшихся от гражданства РА, составило в 2019 году – 2264 человека.
В 2020 году от гражданства Армении отказались 1543 человека, в 2021 году – 2056, в 2022 году – 1953, а в 2023 году гражданство Армении было прекращено у 1625 несовершеннолетних лиц мужского пола.
По состоянию на 1 августа 2024 года от гражданства РА отказались 490 лиц мужского пола в возрасте до 18 лет.
Таким образом, статистика восьми месяцев 2024 года показывает, что количество случаев отказа от гражданства РА, по сравнению с прошлыми годами, значительно снижается.