Հունվարի 17-ին Ազգային ժողովում քննարկման ներկայացվեց «Ոստիկանության մասին ՀՀ օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը։ Գործող օրենքում առաջարկվող փոփոխություններին բացասական են արձագանքել մի շարք պատգամավորներ, այդ թվում «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը։ Վերջինս, մեկնաբանելով օրենքի նախագիծը, իրակությանը չհամապատասխանող մի շարք հայտարարություններ է արել դրա վերաբերյալ։
Ցուցանակներ` տեսանելի վայրերում
«Օրենքը նախատեսում է ոչ միայն հանրային, այլև մասնավոր վայրերում [խմբ․ տեսանկարահանումը]։ Կարող են գնալ ձեզնից որևէ մեկի դիմացի հարևանի կամ որևէ մեկի հետ պայմանագիր կնքել և տեսախցիկը տեղադրել, ձեզ պահել ընդհանուր տեսադաշտում: Ընդ որում, շատ հետաքրիքր է՝ խոսքը ինչպես հրապարակային, այնպես էլ գաղտնի նկարահանման մասին է»,-ԱԺ ամբիոնից հայտարարել է Փաշինյանը։
Պատգամավորի հայտարարությունը, սակայն, չի համապատասխանում իրականությանը։ Օրենքի նախագծում սահմանվում է, որ տեխնիկական միջոցներով հսկողություն կարող է իրականացվել ոչ թե մասնավոր վայրերում, այլ մասնավոր սեփականություն հանդիսացող հանրային վայրերում։
Թյուրըմբռնման տեղիք է տալիս նաև օրենքի նախագծով թույլատրվող տեսանկարահանմանը Փաշինյանի տված «գաղտնի» ձևակերպումը։ Համաձայն նախագծի․ «Հանրային վայրերում տեխնիկական միջոցներով վերահսկողություն իրականացնելիս այդ մասին հրապարակվում է նախազգուշացում»: Մասնավորապես, ոստիկանությունը պարտավորվում է տեսանելի վայրերում ցուցանակներ տեղադրել վերահսկողության մասին, ինչպես նաև տեխնիկական միջոցներով վերահսկվող փողոցների հասցեները կամ վերահսկվող տարածքների նկարագրերը հրապարակել police.am կայքէջում։
Օրենքում, պարզապես հիշատակում կա, որ դրա կարգավորումները չեն վերաբերում գաղտնի օպերատիվ-հետախուզական նկարահանումներին (դրանց մասին՝ ստորև), ինչն էլ, հավանաբար, պատգամավորի կողմից թյուրըմբռնման պատճառ է դարձել:
Դեռևս 2007 թվականից
Փաշինյանի և ԱԺ մի շարք պատգամավորների դժգոհության առիթ հանդիսացող «գաղտնի» նկարահանումը թույլատրված էր մինչ այս ևս՝ «Օպերատիվ հետախուզության գործունեության մասին» ՀՀ օրենքով։ Մասնավորապես, դեռևս 2007 թվականից գործող օրենքի 10-րդ հոդվածը իրավունք է վերապահում օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող մարմիններին իրենց խնդիրն իրականացնելիս անցկացնել այնպիսի միջոցառումներ, ինչպիսիք արտաքին և ներքին դիտումներն են։ Նույն օրենքի 21-րդ հոդվածով ամրագրվում է անձանց հսկումը բաց տարածությունում կամ հասարակական վայրերում` «հատուկ և այլ տեխնիկական միջոցների կիրառմամբ կամ առանց դրանց, ինչպես նաև դիտման արդյունքների ամրագրումը տեսանկարահանման, լուսանկարահանման, էլեկտրոնային և այլ կրիչների միջոցով կամ առանց դրանց»։ Օրենքի 22-րդ հոդվածը նույնը սահմանում է «ներքին դիտման»՝ այսինքն, օրինակ բնակարանում հսկողության իրականացման համար։

По обсуждаемому в НС закону скрытой съемки не предусмотрено
В Национальном собрании 17 января на обсуждение был представлен законопроект о внесении изменений и дополнений в закон РА «О полиции». Ряд депутатов, в том числе глава фракции «Елк» Никол Пашинян, отрицательно откликнулись на предлагаемые поправки к действующему закону. Последний, комментируя законопроект, сделал ряд заявлений, которые не соответствуют действительности.
Вывески на видных местах
«Проект закона предусматривает осуществление видеосъемки не только в общественных местах, но и на частной территории. То есть, они могут пойти на какую-то частную территорию, договориться с соседом напротив, заключить договор и установить камеру, держа вас постоянно в поле зрения. Причем, речь идет как о публичных, так и скрытых съемках», — заявил Никол Пашинян.
Однако заявление депутата не соответствует действительности. Законопроект предусматривает, что контроль при применении технических средств может осуществляться не на частной территории, а в общественных местах, считающихся частной собственностью.
Это также приводит к неверному истолкованию формулировки Пашиняна «скрытые» касательно видеосъемок, разрешенных законопроектом. Согласно проекту: «При осуществлении контроля в общественных местах с применением технических средств публикуется предупреждение». В частности, полиция обязана размещать вывески на видимых местах, а также адреса улиц, контролируемых техническими средствами, или опубликовать описание контролируемых территорий на сайте policе.am.
В законе упоминается только, что его регулировки не относятся к скрытым оперативно-розыскным съемкам (см. ниже), что, вероятно, привело к неверному истолкованию со стороны депутата.
Еще с 2007года
«Скрытая» съемка, ставшая причиной недовольства Пашиняна и ряда депутатов, до этого также была разрешена Законом РА «Об оперативной розыскной деятельности». В частности, статья 10 закона, действующая с 2007 года, оставляет за собой право органов, осуществляющих оперативно-розыскные действия, при выполнении своих задач проводить такие мероприятия как внешние и внутренние наблюдения.
Статья 21 того же закона закрепляет контроль над лицами на открытых территориях или в общественных местах «с применением специальных или других технических средств, или без них, а также фиксирование результатов наблюдения с использованием видеозаписи, фотографии, электронных или других носителей, или без них». Статья 22 Закона закрепляет то же и для «внутреннего наблюдения», то есть, например, для осуществления контроля в квартирах.