Նոր ռազմական տեխնիկայի ձեռքբերումը նաև «նախահեղափոխական» պայմանագրերով է կատարվում
Տարեվերջին շահարկման թեմա էր դարձել այն հարցը, թե արդյո՞ք 2019-ին Զինված ուժերի` նոր ռազմական տեխնիկայով համալրումը միայն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «ձեռքբերումն է»։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ընթերցողներից ևս ստացել էր հարցադրում, որտեղ խնդրել էին ստուգել, թե 2019-ին ձեռք բերված ռազմական տեխնիկան գնվել է նախահեղափոխակա՞ն, թե՞ հետհեղափոխական իշխանությունների կողմից կնքված պայմանագրերի հիման վրա:
Նշենք, որ Նիկոլ Փաշինյանը 2019 թ. հունվարի 25-ին Կապանում լրագրողների հետ հանդիպմանը «100 փաստ» ներկայացնելիս հայտարարել էր, որ 2018 թ. մայիսից ի վեր ՀՀ-ն ձեռք է բերել տեսանելի ժամանակահատվածի համեմատ աննախադեպ քանակի զենք-զինամթերք՝ «ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռներ, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» և «Օսա-ԱԿ» հակաօդային պաշտպանության համալիրներ:
«ՀՀ կառավարությունը փակել է 80-ականների զենքերի ամոթալի էջը, որովհետև ձեռք բերված սպառազինությունը կա՛մ 2019 թ. արտադրության է, կա՛մ չօգտագործված»,- նշել էր վարչապետը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե երբ և ինչ պայմանագրերով են ձեռք բերվել «ՍՈՒ-30ՍՄ» ինքնաթիռները, «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» և «Օսա-ԱԿ» համալիրները:
Հայաստանը Ռուսաստանի Դաշնությունից 2 վարկ է վերցրել զենք ու ռազմատեխնիկա գնելու համար
ՀՀ և ՌԴ ռազմատեխնիկական համագործակցությանը վերաբերող առաջին վարկային համաձայնագիրը՝ 200 միլիոն դոլարի չափով, կողմերի միջև ստորագրվել է 2015 թ. հունիսին, և արդեն 2018 թ. հուլիսին հայտարարվել էր, որ Ռուսաստանն ամբողջությամբ Հայաստանին է տրամադրել վարկային համաձայնագրով նախատեսված սպառազինությունը։ Այդ պայմանագրով նախատեսված զենքն ու զինամթերքը հիմնականում մատակարարվել էին 2017 թ. ընթացքում:
Նույն՝ 2017 թ. հոկտեմբերի 12-ին, նախորդ պայմանագրով մատակարարումները չավարտված, Հայաստանի կառավարությունը հաստատել էր ՌԴ-ից նոր «ռազմական վարկ» վերցնելու համաձայնագրի նախագիծը, ըստ որի՝ Հայաստանին արտոնյալ պայմաններով տրամադրվել էր 100 միլիոն դոլարի վարկ՝ Ռուսաստանից սպառազինություն և զինտեխնիկա գնելու նպատակով: Ըստ վարկային համաձայնագրի՝ Հայաստանը վարկն օգտագործելու էր 2018-2022 թվականներին, իսկ վարկի մարումը պետք է կատարեր 2023-ից՝ տարեկան 3 տոկոս տոկոսադրույքով:
2018 թ. սեպտեմբերին լրագրողների հետ զրույցում պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարել էր, որ ՌԴ-ի հետ ռազմական նոր վարկի կնքումը ընթացքի մեջ է և խոսքը 100 միլիոն դոլարի մասին է։ Այնուհետև Հայաստանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ Արտակ Դավթյանը 2019 թ. դեկտեմբերի 26-ին իր ամփոփ ասուլիսին տեղեկացրել էր, որ Հայաստանի Հանրապետությունն այս պահին «տարբեր ոլորտների սպառազինության հետ կապված ունի 80 պայմանագիր», որոնց մի մասը կնքվել է նախորդ իշխանության օրոք։
«ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» համակարգերը ձեռք են բերվել 2017 թվականին կնքված պայմանագրի շրջանակում
Ի պատասխան Fip.am-ի հարցման՝ Պաշտպանության նախարարությունից հայտնում են, որ 2019-ին ՊՆ կարիքների համար սպառազինության ձեռքբերումները հիմնականում իրականացվել են 2018-2019 թվականների ընթացքում կնքված պայմանագրի շրջանակում։
««ՍՈՒ-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ ինքնաթիռները և «Օսա-ԱԿ» հակաօդային պաշտպանության համալիրների համար պայմանագրեր կնքվել են 2018 թ. 4-րդ եռամսյակում, իսկ մատակարարվել են 2019 թ. 4-րդ եռամսյակում։ Այս ռազմական տեխնիկայի միջոցների պարտավորություններն առաջացել են պայմանագրի կնքման պահից։ «ՍՈՒ-30ՍՄ» կործանիչների ձեռքբերման դիմաց կատարվող վճարումներն իրականացվում են համաձայն պայմանագրի պայմանների՝ Պաշտպանության նախարարության միջոցների հաշվին»,- նշվում է նախարարության գրավոր պատասխանում։
Ինչ վերաբերում է «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» հակաօդային պաշտպանության համալիրներին, ապա նախարարությունից տեղեկացնում են, որ դրանք ձեռք են բերվել ՌԴ-ի կողմից տրամադրված պետական արտահանման վարկի շրջանակում, այսինքն՝ համակարգերի համար վճարվել է Հայաստանին տրամադրված 100 միլիոն դոլար վարկից։
Եվ իրոք, 100 մլն դոլարի սպառազինության վարկի մասին 2017 թ. պայմանագրով սահմանված սպառազինության ցանկը (որը գաղտնագրված է) ֆիքսված չէ և կարող է փոփոխվել Հայաստանի պաշտպանության նախարարության և Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության փոխադարձ գրավոր համաձայնությամբ:
Հատկանշական է, որ Արտակ Դավթյանը դեկտեմբերի 26-ի ասուլիսին, անդրադառնալով հարցին, թե ո՞ր իշխանությունների օրոք են ձեռք բերվել «ՏՈՐ» համակարգերը, պատասխանել էր, որ «տվյալ խնդիրը սառեցված վիճակում էր, ընթացքավորվեց և լուծում ստացավ ներկայիս իշխանությունների ժամանակ»:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ «ՍՈՒ-30ՍՄ» և «Օսա-ԱԿ» ՀՕՊ համալիրները ձեռք են բերվել նոր իշխանությունների օրոք կնքված պայմանագրի շրջանակում: Ինչ վերաբերում է «ՏՈՐ-Մ2ԿՄ» հակաօդային համակարգերին, ապա դրանք ձեռք են բերվել 2017-ին կնքված 100 մլն դոլարի վարկային համաձայնագրի շրջանակում: Դա նշանակում է, որ համակարգերի վճարման հետ կապված հարցերը կանոնակարգվում են դեռ նախորդ իշխանության օրոք ստորագրված պայմանագրով, սակայն գաղտնիության պատճառով հնարավոր չէ պարզել, թե որ իշխանությունն է պայմանավորվել այդ համակարգերի մատակարարման համար:
«Տատիկ-պապիկ» հուշարձանի քանդման լուրը չի հաստատվում
11:09, 23 Հնս, 2026
«Տատիկ-պապիկ» հուշարձանի քանդման մասին տարածվող տեղեկությունը չի հաստատվում․ շրջանառվող լուսանկարը մանիպուլացված է և տարածվել է ադրբեջանական աղբյուրից։ Մանրամասները՝ https://fip.am/49822

Приобретение новой военной техники осуществляется также по «дореволюционным» договорам
В конце прошлого года темой для спекуляций стал вопрос о том, является ли пополнение Вооруженных сил новой военной техникой в 2019 году «достижением» только премьер-министра Никола Пашиняна?
«Платформа проверки фактов» получила от читателей письма с просьбой проверить, по каким договорам в 2019 году была приобретена новая военная техника.
Отметим, что во время пресс-конференции в Капане 25 января 2019 года, представляя «100 фактов», Никол Пашинян заявил, что с мая 2018 года Армения приобрела за сопоставимый период времени беспрецедентное количество оружия и боеприпасов – многофункциональные истребители «Су-30СМ», зенитно-ракетные комплексы «Тор-М2КМ» и «Оса-АК».
«Правительство Армении закрыло постыдную страницу оружия 1980-х годов, потому что купленное оружие либо производится в 2019 году, либо не использованное», — отметил премьер-министр.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, когда и по каким договорам были приобретены истребители «Су-30 СМ» и зенитно-ракетные комплексы «Тор-М2КМ» и «Оса-АК».
Армения дважды брала кредит у России на покупку военной техники
Первый кредитный договор на сумму 200 млн. долларов по военно-техническому сотрудничеству между Арменией и Россией был подписан сторонами в 2015 году, а уже в июне 2018 года было объявлено, что Россия полностью поставила Армении оружие, предусмотренное этим договором. Оружие и боеприпасы были в основном поставлены в течение 2017 году.
12 октября 2017 года, когда поставки по предыдущему договору еще не были завершены, правительство Армении утвердило проект договора на получение от Российской Федерации нового «военного кредита», по которому Армении на льготных условиях будет предоставлен кредит на 100 млн. долларов на приобретение у России современного вооружения и техники. Армения должна была реализовать кредит в 2018-2022 гг., а погашение кредита должно осуществиться с 2023 года с процентной ставкой 3% годовых.
Министр оборны Давид Тоноян в сентябре 2018 года в беседе с журналистами заявил, что заключение нового кредитного договора с Россией находится в процессе и речь идет о 100 млн долларах.  Затем начальник Генштаба ВС Армении Артак Давтян на итоговой пресс-конференции 26 декабря 2019 года сообщил, что «в настоящее время у Армении имеется 80 договоров на закупку вооружений краткосрочного и долгосрочного характера, часть из них были заключены еще при прежних властях».
ЗРК «ТОР-М2КМ» были приобретены по договору, заключенному в 2017 году.
В ответ на запрос Fip.am в Министерстве обороны сообщили, что покупки вооружения на нужды МО были осуществлены в основном в рамках договора, заключенного в 2018-2019гг.
«Договоры на приобретение многофункциональных истребителей «Су-30 СМ» и комплексов противовоздушной обороны «Оса-АК» были заключены в 4 квартале 2018 года, а поставлены в 4 квартале 2019 года. Обязательства по этой военной технике возникли с момента заключения контракта. Оплата покупки истребителей «Су-30 СМ» производится в соответствии с условиями договора за счет средств Министерства обороны», — говорится в письменном ответе министерства.
Что касается  комплексов противовоздушной обороны «ТОР-М2КМ», в министерстве сообщили, что они были приобретены в рамках государственного экспортного кредита, предоставленного РФ. То есть за комплексы было заплачено из предоставленного Армении кредита в 100 млн. долларов.
И действительно, список вооружения (который зашифрован), установленный в соответствии с договором о кредите на сумму 100 млн. долларов, не является фиксированным и может быть изменен по взаимному письменному согласию Министерства обороны Армении и федеральной службы военно-технического сотрудничества России.
Примечательно, что на пресс-конференции 26 декабря Артак Давтян, отвечая на вопрос, при каких властях были приобретены системы «TOР», отметил, что «эта проблема была заморожена и получила решение при нынешних властях».
Таким образом, можем констатировать, что комплексы ПВО «Су-30 СМ» и «Оса-АК» были приобретены в рамках договоров, заключенных при новых властях. Что касается зенитных комплексов «TOР-M2KM», они были приобретены в рамках заключенного в 2017 году кредитного договора на сумму 100 млн. долларов. Это означает, что вопросы, связанные с оплатой комплексов, по-прежнему регулируются договором, заключенным при прежних властях, однако из-за секретности невозможно определить, какие власти договораривались  о поставках этих комплексов.