FIP.am-ը պատասխանում է կորոնավիրուսի վերաբերյալ ընթերցողների հարցերին
«Փաստերի ստուգման հարթակը», հավատարիմ մնալով ընթերցողներին բացառապես ստուգված և ճշգրիտ տեղեկություն տրամադրելու իր առաքելությանը, ստեղծել է հարթակ, որտեղ յուրաքանչյուրը կարող է իրեն հուզող հարցերը տալ՝ կապված Հայաստանում հայտարարված արտակարգ դրության և կորոնավիրուսի հետ։
Այս հրապարակմամբ կանդրադառնանք մեզ հասցեագրված մի քանի հարցերի, որոնք, համոզված ենք, շատերիդ են հետաքրքրում կամ կպարունակեն Ձեզ համար օգտակար տեղեկություններ։
1․ Մի ախտանշանի առկայությունը հերի՞ք է, որ մարդը սկսի կասկածել, որ կորոնավիրուս ունի, թե՞ պետք է բոլորի առկայությունը։
Կորոնավիրուսի հիմանական ախտանշաններն են ջերմությունը, չոր հազը, շնչահեղձությունը և մկանային թուլությունը։ Բանն այն է, որ նման ախտանշաններ կարող են լինել նաև մրսածության, սովորական գրիպի կամ ալերգիայի պարագայում։ Մասնագետները պատրաստել են աղյուսակ՝ ներկայացնելով այն ախտանիշները, որոնք առավել հաճախ կամ հակառակը՝ առավել քիչ են հանդիպում կորոնավիրուսով վարակված լինելու դեպքում։ Սակայն նշենք, որ ախտանշանների առկայությունը կամ դրանց բացակայությունը չեն կարող ո՛չ հաստատել, ո՛չ բացառել վարակված լինելը։ Օրինակ՝ մարտի 18-ին առողջապահության նախարարը հայտնեց, որ մեկուսացված 15 քաղաքացու մոտ հայտնաբերվել է կորոնավիրուս այն դեպքում, երբ այդ մարդիկ որևէ ախտանշան չեն ունեցել։
2․ Որքա՞ն պետք է լինի մարմնի ջերմաստիճանը, որպեսզի համոզված լինես կորոնավիրուսով վարակված լինելու մեջ։
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, մարմնի բարձր ջերմաստիճանը կորոնավիրուսի հիմնական ախտանշաններից է, սակայն դրա բացակայությունը կորոնավիրուսով վարակված չլինելու բավարար ապացույց չէ։ Հիվանդության մյուս ախտանշանների՝ չոր հազ, թուլություն և շնչառության խանգարումներ, առկայությունը ևս կարող են վկայել վարակի առկայության մասին։ Սակայն հիվանդությունն ունի գաղտնի շրջան՝ մոտավորապես 2 շաբաթ, և այդ ժամանակահատվածում վարակակիրը կարող է գանգատներ չունենալ։ Ինչպես արդեն վերևում նշեցինք, հնարավոր է որևէ ախտանշան չլինի, սակայն անձը վարակակիր լինի։
Դա է վկայում նաև վարչապետի մարտի 17-ի ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերը, որտեղ վերջինս հայտնեց կորոնավիրուսով վարակված քաղաքացիների մարմնի ջերմաստիճանները վերջին չափումից հետո։ Ըստ այդ ցուցակի՝ գրեթե բոլորի մոտ ջերմաստիճանը գտնվում էր նորմայի սահմաններում։
3․ Բուժվելուց հետո հնարավո՞ր է նորից վարակվել։ Ապաքինվելուց հետո մարդը կարո՞ղ է վարակել ուրիշներին։
Ըստ Չինաստանի տեղական լրատվամիջոցների՝ Ուհան քաղաքում գրանցվել են կորոնավիրուսով կրկնակի վարակվելու դեպքեր։ Կրկնակի վարակի առաջին դեպքերը գրանցվել են դեռ փետրվարի վերջին։ South China Morning Post-ի հաղորդմամբ՝ Ուհանի իշխանությունները փետրվարի 22-ին հավելյալ 14 օրյա կարանտին են սահմանել ապաքինված քաղաքացիների համար։ Այս հարցը, սակայն, մինչ օրս միանշանակ պատասխան չունի։ Հեղինակավոր Forbes-ը գրում է, որ գիտնականներն այն կարծիքին են, որ վիրուսից մեկ անգամ բուժվելուց հետո մարդը ձեռք է բերում դիմադրողականություն (իմունիտետ) դրա նկատմամբ։ Նոր արձանագրված դեպքերը պարբերականը բնորոշում է որպես բացառություն, անոմալիա կամ նման մի բան, մյուս կողմից՝ պետք է հաշվի առնել, որ վիրուսը ախտորոշող թեստերը կատարյալ չեն, և սխալվելու հավանականություն ևս առկա է։ ԱՀԿ փորձագետները ևս այն կարծիքին են, որ կրկնակի վարակի արձանագրման դեպքերը կապված են թեստերի անկատարության հետ։
4․Մահացած մարդուց հնարավո՞ր է վարակվել։
Այս հարցի պատասխանը մենք այդպես էլ չկարողացանք գտնել։ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության պաշտոնական կայքում ևս չկար որևէ տեղեկություն մահացած մարդուց վիրուսի հնարավոր տարածման կամ դրա տարածման հավանականության բացառման մասին։
5․ Արտակարգ դրության պայմաններում ՀՀ քաղաքացին կարո՞ղ է մեկնել արտերկիր:
Հայաստանի Հանրապետությունում արտակարգ դրություն հայտարարելու մասին կառավարության որոշման հավելվածի համաձայն` ցամաքային սահմանի անցակետով ՀՀ քաղաքացիների ելքն արգելվում է, բացառությամբ ապրանքների փոխադրում իրականացնող անձանց։
Օդային ճանապարհով ՀՀ սահմանը հատելու սահմանափակում չկա, սակայն պետք է ուշադիր լինել, որ ժամանման երկիրը սահմանափակումներ կիրառած չլինի օտարերկրացիների համար։ Օրինակ՝ ԵՄ-ն որոշում է ընդունել 30 օրով փակել սահմաններն այլ երկրների քաղաքացիների համար։
6․ Ինչպե՞ս ու որքա՞ն ժամանակ է վարակը պահպանվում տարբեր իրերի վրա։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը հայտնում է, որ մինչ օրս հայտնի չէ, թե վիրուսը որքան ժամանակ կարող է կենսունակ լինել մակերևույթների վրա։ Ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ կորոնավիրուսը, այդ թվում՝ նոր տիպի կորոնավիրուսը, մակերևույթների վրա կարող է գոյատևել մի քանի ժամից մինչև մի քանի օր։ Սա կարող է պայմանավորված լինել տարբեր հանգամանքներով՝ ջերմաստիճան, խոնավություն և այլն։ Լավագույն տարբերակը, որ առաջարկում է ԱՀԿ-ն, մակերևույթները հաճախակի ախտահանելն է, հատկապես՝ եթե կա կասկած, որ այն կարող է վարակված լինել։
7․ Ճի՞շտ են լուրերը, թե նոր կորոնավիրուսը չի դիմանում բարձր ջերմաստիճանին։
Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության՝ կորոնավիրուսները ջերմակայուն են, նոր տիպի կորոնավիրուսը կարող է տարածվել աշխարհի բոլոր ծայրերում՝ անկախ ջերմաստիճանից։ Իսկ կորոնավիրուսների որոշ տեսակներ կարող են դիմանալ մինչև 70 աստիճան ջերմաստիճանի պայմաններում։ Նոր տիպի կորոնավիրուսի ջերմակայունության աստիճանը դեռ գիտականորեն ապացուցված չէ, և ԱՀԿ-ն հերքում է լուրերը, թե եղանակների տաքացմանը զուգահեռ՝ կորոնավիրուսը կնահանջի։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» առաջիկայում ևս հանդես կգա հրապարակումներով՝ պատասխանելով ընթերցողներին հուզող հարցերին։

Fip.am отвечает на вопросы читателей касательно коронавируса
Оставаясь приверженными своей миссии предоставления исключительно проверенной и точной информации читателям, «Платформа проверки фактов» создала платформу, где каждый может задать волнующие его вопросы о чрезвычайном положении в Армении и коронавирусе.
В этой публикации мы ответим на некоторые из присланных нам вопросов. Мы уверены, что в ответах каждый может найти для себя полезную информацию.
1. Достаточно ли наличие одного симптома, чтобы человек мог подозревать у себя коронавирус, или же необходимо наличие всех симптомов?
Основными симптомами коронавируса являются температура, сухой кашель, затрудненное дыхание, мышечная боль. Дело в том, что такие симптомы также могут быть вызваны простудой, обычным гриппом или аллергией. Специалисты подготовили таблицу, на которой представлены симптомы, которые наиболее часто или наоборот реже встречаются при заражении коронавирусом. Однако отметим, что наличие или отсутствие симптомов не позволяет ни подтвердить, ни исключить факт заражения. Например, 18 марта министр здравоохранения сообщил, что у 15 изолированных граждан был обнаружен коронавирус при отсутствии каких-либо симптомов.
2․ Насколько высокой должна быть температура тела, чтобы быть уверенным в заражении коронавирусом?
По данным Всемирной организации здравоохранения, высокая температура тела является одним из основных симптомов коронавируса, но его отсутствие не является достаточным доказательством того, что нет заражения коронавирусной инфекцией. Другие симптомы заболевания — сухой кашель, слабость и затрудненное дыхание — также могут указывать на наличие инфекции. Однако у болезни есть инкубационный период – примерно 2 недели, и симптомов у зараженного в течение этого времени может не наблюдаться. Как мы уже отметили выше, симптомы могут отсутствовать, но человек может быть инфицирован.
Об этом также свидетельствует данные, которые 17 марта привел в прямом эфире на странице в Facebook премьер-министр. Премьер сообщил о температуре тела зараженных коронавирусом после последнего измерения. Согласно этому списку, почти у всех пациентов температура была в пределах нормы.
3․ Можно ли заразиться снова после излечения? Может ли человек после излечения заразить других?
По данным местных китайских СМИ, в городе Ухань были зафиксированы случаи повторного заражения коронавирусом. Первые случаи повторного заражения были зарегистрированы еще в конце февраля. По сообщению газеты South China Morning Post, власти Ухани с 22 февраля ввели дополнительный 14-дневный карантин для всех  выздоровевших. Этот вопрос, однако, до сих пор не имеет однозначного ответа. Газета Forbes пишет, что ученые считают, что после излечения у человека вырабатывает иммунитет к этому штамму коронавируса. Вновь зарегистрированные случаи издание квалифицирует как исключение, аномалия или что-то в этом роде, с другой стороны, следует иметь в виду, что тесты, которые диагностируют вирус, не являются совершенными и что существует вероятность ошибки. Эксперты ВОЗ также придерживаются мнения, что случаи выявления повторных случаев заболевания вирусом связаны с несовершенством тестов.
4. Можно ли заразиться от умершего?
Нам так и не удалось найти ответ на этот вопрос. На официальном сайте Всемирной организации здравоохранения также не было информации о возможном распространении вируса от умершего человека или исключения подобной вероятности.
5․ Может ли гражданин Армении выехать за границу в условиях чрезвычайного положения?
Согласно приложению к постановлению правительства об объявлении чрезвычайного положения в Республике Армения, выезд граждан Армении через КПП на сухопутной границе запрещается, за исключением лиц,  осуществляющих грузоперевозки.
Ограничений на пересечение границы РА по воздуху нет, но следует быть внимательными, чтобы в стране прибытия  не были введены ограничения для иностранцев. Например, ЕС принял решение закрыть внешние границы на 30 дней для граждан других стран.
6. Как долго коронавирус «живет» на различных предметах?
Всемирная организация здравоохранения сообщает, что пока неизвестно, как долго вирус может сохраняться на поверхности. Исследования показывают, что коронавирус, в том числе новый тип коронавируса, может сохраняться на поверхности от нескольких часов до нескольких дней. Это может быть обусловлено различными обстоятельствами — температурой, влажностью и т. д. Наилучшим вариантом, предлагаемым ВОЗ, является частая дезинфекция поверхностей, особенно если есть подозрение, что они могут быть заражены.
7. Верна ли информация о том, что новый коронавирус не выдерживает высоких температур?
По данным Всемирной организации здравоохранения, коронавирусы являются термостойкими, новый тип коронавируса может распространиться по всему миру, независимо от температуры. А некоторые виды коронавирусов выдерживают температуру до 70 градусов. Уровень термостойскости нового типа коронавируса пока научно не доказан, и ВОЗ опровергает новости о том, что коронавирус отступит, когда погода прогреется.
«Платформа проверки фактов» в ближайшее время также выступит с публикациями, в которых ответит на волнующие читателей вопросы.