Daily Mail-ի մանիպուլյատիվ հոդվածը՝ կորոնավիրուսով կրկնակի վարակման դեպքերի մասին
Չինաստանում կորոնավիրուսից ապաքինված պացիենտների մինչև 14 տոկոսը կրկին դրական է թեստավորվել. Daily Mail
Բրիտանական Daily Mail-ը մարտի 26-ին «Չինաստանում կորոնավիրուսից ապաքինված պացիենտների մինչև 14 տոկոսը կրկին դրական է թեստավորվել. բժիշկները բացահայտում են» վերնագրով հոդված հրապարակեց, որում ասվում է, թե նոր տիպի կորոնավիրուսով վարակված և առողջացած հիվանդները կարող են վարակվել երկրորդ անգամ։ Ըստ հրապարակման՝ Չինաստանում արված ուսումնասիրությունները ցույց են տվել, որ ապաքինված հիվանդների մի մասի՝ հետագայում արված թեստերի արդյունքները կրկին դրական են եղել։
Հոդվածում նշվում է, որ այս նորությունները սկսել են տարածվել հատկապես այն բանից հետո, երբ պարզվել է, որ Չինաստանը կանգնած է վիրուսի երկրորդ բռնկման վտանգի առաջ։
Daily Mail-ի հոդվածում տեղ գտած այս և այլ պնդումները, սակայն, մանիպուլյատիվ են և կարող են տարընթերցումների պատճառ դառնալ։
Մասնավորապես, բրիտանական պարբերականը թեման ներկայացնում է որոշակի վերապահումներով։ Հոդվածի սկզբում արդեն իսկ նշվում է, որ կրկին վարակվելու հավանականությունը ոչ այնքան 14, որքան 3-ից մինչև 14 տոկոս է, և ներկայացնում է դա որպես «բժիշկների բացահայտում», ինչը, սակայն, խիստ չափազանցված է։
Իրականում, երկրորդ անգամ վարակվածների «14 տոկոսի» մասին դեռ փետրվարի վերջին հայտարարել էին Չինաստանի Գուանդուն նահանգից։ Daily Mail-ը նույնպես հղում է անում նահանգի՝ Հիվանդությունների կանխարգելման կենտրոնի հայտարարությանը, սակայն առանց ժամկետները նշելու։ Կենտրոնի փոխտնօրեն Սոնգ Թին այն ժամանակ՝ փետրվարին, հայտնել էր, որ իրենց նահանգում ապաքինված հիվանդների 14 տոկոսի թեստը կրկին դրական արդյունք է ցույց տվել։ Ըստ նրա՝ այն ժամանակ հաստատված 1347 վարակակիրներից դուրս էին գրվել 841-ը։
Daily Mail-ը որոշ տեղեկություններ վերցրել է նաև չինական South China Morning Post-ի հրապարակումից, որտեղից էլ ստացել է «3 տոկոսը»՝ չնշելով, սակայն, որ դա վերաբերում է միայն մեկ հիվանդանոցում 147 պացիենտի հանձնած կրկնակի թեստի արդյունքներին։
Daily Mail-ը, այսպիսով, մի քանի առանձին դրվագներ է ամբողջացրել՝ ներկայացնելով դրանք իբրև ամբողջ Չինաստանին վերաբերող տվյալներ։
Բացի սա, հարկ է նշել, որ միջազգային առողջապահական կառույցները խուսափում են կորոնավիրուսով կրկնակի վարակվելու մասին գնահատականներ տալուց, քանի որ այն դեռ ամբողջապես ուսումնասիրված չէ, և շատ հարցեր դեռ չունեն պատասխաններ։ Մյուս կողմից՝ գնալով առավել արդիական են դառնում քննարկումները, որ կարող են սխալվել թեստերը։ Մասնավորապես, ըստ չինացի մասնագետների, թեստերի՝ կրկին դրական պատասխան տալը կապված է կա՛մ դրանց արդյունավետության, կա՛մ մարդու ֆիզիկական առանձնահատկությունների հետ։
Թեգեր` Daily Mailկորոնավիրուս
Օմիկրոնի նոր BA.2 ենթատեսակ․ ի՞նչ գիտենք դրա մասին
15:22, 25 Փտր, 2022
Հայաստանի Առողջապահության նախարարությունը օրերս հայտնեց երկրում կորոնավիրուսի Օմիկրոն շտամի նոր ենթատեսակի՝ BA.2-ի դեպքերի մասին։ Ըստ Առողջապահության նախարարության՝ այս ենթատեսակը համարվում...

Британское издание Daily Mail 26 марта опубликовало статью «В Китае результат теста на коронавирус оказывается положительным у 14% вылечившихся от COVID-19», в которой говорится, что инфицированные и вылечившиеся от нового типа коронавируса пациенты могут повторно им заразиться. Согласно статье, исследования в Китае показали, что вылечившиеся пациенты через время вновь получали положительный результат теста на коронавирус.
В статье отмечается, что новости начали распространяться, особенно после того, как выяснилось, что Китай стоит перед угрозой столкновения со второй вспышкой болезни
Однако эти и другие утверждения, содержащиеся в статье Daily Mail, являются манипулятивными и могут привести к разночтениям.
В частности, британское издание представляет эту тему с некоторыми оговорками. В начале статьи уже отмечается, что вероятность повторного заражения примерно от 3% до 14%, и представляет это как «открытие врачей», что, однако, сильно преувеличено.
В действительности, о «14 процентах» повторных случаев заболевания еще в конце февраля заявили в китайской провинции Гуандун. Daily Mail также ссылается на заявление Центра по профилактике заболеваний провинции, однако без указания сроков. Еще в феврале заместитель директора центра Сонг Тин сообщил, что в провинции 14% пациентов, вылечившихся от коронавируса, вновь показали положительную реакцию на вирус. По его словам, из 1347 инфицированных выписались 841 человек.
Газета Daily Mail также привела некоторые данные из публикации китайской газеты South China Morning Post, откуда и взяла «3 процента», не отметив, что этот показатель относится только к результатам повторного тестирования, проведенного в одной только больнице у 147 пациентов.
Таким образом, газета Daily Mail объединила несколько отдельных эпизодов, выдав их за якобы целостные данные по всему Китаю.
Помимо этого, следует отметить, что международные органы здравоохранения избегают оценок повторного заражения коронавирусом, поскольку эти случаи еще не полностью изучены и многие вопросы остаются без ответа. С другой стороны, все более насущными становятся дискуссии о том, что тесты могут ошибаться. В частности, по мнению китайских экспертов, повторный положительный результат тестов связан либо с их эффективностью, либо с физическими особенностями человека.