Երեկ Tert.am-ը հրապարակեց 2017 թվականի ընթացքում Հայաստանի և Արցախի Զինված ուժերում զոհերի քանակը, ըստ որի եղել է 26 զոհ, որոնցից 12-ը մահացել են հակառակորդի կրակից, իսկ 14-ը՝ այլ պատահարներից:
Թեպետ, լրատվամիջոցները հղում են տալիս Արցախի և Հայաստանի Պաշտպանության նախարարություններին, ինչպես նաև ՀՀ Քննչական կոմիտեի հրապարակած տվյալներին, սակայն այդ թվերը ոչ ամբողջությամբ են արտացոլում իրականությունը:
Մասնավորապես, տարիներ շարունակ Զինված ուժերում կորուստների մոնիտորինգ իրականացնող Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը այս տարի արձանագրել է թվով 29 զինվորականի մահ, որոնցից 12-ը ոչ մարտական կորուստներն են, իսկ 17-ը՝ մարտական:
Լրատվամիջոցի կողմից հրապարակված նյութում, մասնավորապես, բացակայում են տեղեկություններ այս տարի մահացած 1997 թվականի ծնված Գուրգեն Սարգսյանի, 1998 թվականի ծնված Սարգիս Ափինյանի և 1986 թվականի ծնված Արմեն Ծատուրյանի մահվան դեպքերի մասին, որոնք դուրս են մնացել պաշտոնական վիճակագրությունից:
Այս երեք զինվորականների մահվան մասին մանրամասն տեղեկություններ կհրապարակվեն ՀՔԱՎ-ի հերթական հաշվետվության մեջ:

В 2017 году погибло не 26, а 29 солдат ВС
Вчера сайт Теrt.am опубликовал число погибших в течение 2017 года военнослужащих ВС Армении и Арцаха, согласно чему была зафиксирована смерть 26 военнослужащих, из которых 12 погибли от огня противника, а 14 от других происшествий.
И хотя СМИ ссылаются на министерства обороны Арцаха и Армении, а также на данные, опубликованные Следственным комитетом Республики Армения (СК РА), однако, эти цифры не полностью отражают действительность.
В частности, Ванадзорский офис Хельсинкской гражданской ассамблеи (ВХГА), который в течение многих лет проводит мониторинг потерь Вооруженных сил, в этом году зафиксировал смерть 29 военнослужащих, из которых 12 – небоевые потери, а 18 – боевые.
В опубликованном материале Tert.am, в частности, отсутствуют сведения о случаях смерти Гургена Саркисяна (1997 г.р.), Саркиса Апиняна (1998г.р.) и Армена Цатуряна (1986 г.р.), которые выбили из официальной статистики.
Подробная информация о смерти этих трех военнослужащих будет опублекована в очередном отчете СК РА.
Метки Armed ForcesArtsakhHCAVNagorno-karabakhTert.amарменияАрцахвоеннослужащиевойнакарабахсолдатԱրցախզինվորզոհԶՈՒԼեռնային ՂարաբաղՀՔԱՎմոնիտորինգպատերազմՊՆ
6 апреля в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама...