Հրաչյա Հակոբյանը «մաքսանենգ» ծխախոտի հետ կապ չունի. ծխախոտ արտադրող ու փոխադրող ընկերությունը նախկին պաշտոնյաներինն է
19:04, 1 Մյս, 2020
Ապրիլի 29-ին լրատվամիջոցներում տեղեկություն տարածվեց, թե Ռուսաստանում կալանավորվել է օդանավ, որը փորձել է Հայաստանից մաքսանենգ ճանապարհով մեծ խմբաքանակի ծխախոտ տեղափոխել։ «Ադեկվադ» նախաձեռնության անդամները, չնշելով որևէ փաստ, հայտարարեցին, թե Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի տիկնոջ եղբայր Հրաչյա Հակոբյանն է կանգնած շուրջ 40 տոննա մաքսանենգ ծխախոտ արտահանելու հետևում։
Հրաչյա Հակոբյանի՝ այս գործում ներգրաված լինելու պնդումները միանգամից հայտնվեցին մամուլի էջերում։ «Սպուտնիկ Արմենիան», հղում տալով սոցցանցերում պտտվող լուրերին, անդրադարձավ այս գործում Հրաչյա Հակոբյանի մասնակցությանը, «Փաստինֆո» կայքը տարածեց Երևանի ավագանու նախկին անդամ Մարինա Խաչատրյանի հայտարարությունը, թե ըստ օդում կախված լուրերի՝ Հակոբյանը համագործակցում է մաքսանենգությամբ զբաղվող կազմակերպության հետ։ Հետագա օրերը, սակայն, ցույց տվեցին, որ ծխախոտ արտադրող և արտահանող ընկերության հետ կապված է ոչ թե Հրաչյա Հակոբյանը, այլ նախորդ իշխանության որոշ ներկայացուցիչներ։
Հայկական կողմի արձագանքը
Ծխախոտով բեռնված ինքնաթիռի կալանավորման մասին առաջինը հայտնեց Տելեգրամի «Բոյլերնայա» ալիքը։ Ըստ աղբյուրի՝ 40 տոննա քաշով խմբաքանակը կալանավորվել էր Կրասնոդարի սահմաններում, եղել էր մաքսանենգ և հայկական դրոշմանիշով։ Առգրավվել էին կեղծ հաշիվ-ապրանքագրերը։ Բեռը պետք է փոխադրվեր Աֆղանստան։ Պետական եկամուտների կոմիտեն հայտարարությամբ հանդես եկավ դեպքի առթիվ՝ հայտնելով, որ ՊԵԿ-ում լրացվել է ապրանքային էլեկտրոնային հայտարարագիր, առկա են եղել ուղեկցող փաստաթղթերը, որոնք հասանելի են եղել նաև ՌԴ մաքսային մարմինների համար։ ՊԵԿ-ը հայտնել էր, որ ծխախոտն ունի հայկական ծագում, դրանց մաքսային ձևակերպումներն ու հսկողությունը եղել են օրենքի համաձայն ու այլ երկրի տարածքում դրանց հետ կապված գործողությունների մասով ՀՀ մաքսային մարմինները որևէ իրավասություն չունեն և, բնականաբար, որևէ պատասխանատվություն չեն կարող կրել։
Հրաչյա Հակոբյանն իր հերթին հերքեց իր մասին շրջանառվող լուրերը՝ որակելով դրանք որպես սուտ։
Ո՞վ է արտադրել և արտահանել ծխախոտը Ռուսաստանում առգրավված ծխախոտի արտադրող և արտահանող ընկերությունը «Արմենիան տոբակո քոմփանի» ՍՊԸ-ն է։ Ընկերության ներկայացուցիչը Newarmenia.am-ի հետ զրույցում հաստատել է, որ խմբաքանակն իրենք են ուղարկել Աֆղանստան՝ կասկած հայտնելով, որ իրենց մրցակից կազմակերպություններն են փորձում խոչընդոտ ստեղծել իրենց համար։ Ընկերության տնօրեն Արմեն Ունանյանը բացառել է, որ կարող է խմբաքանակի մեջ հայկական դրոշմանիշով ծխախոտ լինել։ «Արմենիան տոբակո քոմփանին» հիմնվել է 2017-ին, ինչպես նշվում է պաշտոնական կայքում՝ ընկերությունում կատարվել է 15 միլիոն դոլարի ներդրում։ «Արմենիան տոբակո քոմփանիին» են պատկանում «Զենոն» և «Մագնուս» ապրանքանիշերը։
Իրավաբանական անձանց էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ ընկերությունն ունի 3 բաժնետեր՝ Լիլիթ Աբրահամյան, Արսեն Հարությունյան և Վարդան Հարությունյան։ Վերջին երկուսը եղել են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ։ Արսեն Հարությունյանն «Արմենիան տոբակո քոմփանիում» ունի 33.33 տոկոս բաժնեմաս։ Հարությունյանը նախկին վարչապետ Կարեն Կարապետյանի մերձավոր շրջապատից է։ Վերջինի՝ վարչապետ դառնալուց հետո Հարությունյանը նշանակվել էր Ջրային պետական կոմիտեի նախագահ։ Այդ պաշտոնում նա մնաց երկու տարի և 2018-ի թավշյա հեղափոխությունից հետո Նիկոլ Փաշինյանի հրամանագրով ազատվեց այդ պաշտոնից։
Վարդան Հարությունյանը ևս Կարեն Կարապետյանի շրջապատից է և նրա՝ վարչապետ դառնալուց հետո Հարությունյանը դարձել էր Պետեկամուտների կոմիտեի նախագահ, իսկ մինչ այդ «Գազպրոմ Արմենիայի» գլխավոր տնօրենն էր։ Հեղափոխությունից հետո նա ևս ազատվեց այդ պաշտոնից։ Ծխախոտ արտադրող ընկերությունում Հարությունյանն ունի 33.34 տոկոս բաժնեմաս։
Հարությունյանների երրորդ գործընկերը Լիլիթ Աբրահամյանն է՝ 33.33 տոկոս բաժնեմասով։ Վերջինս Նիկոլայ Գաբրիելյանի՝ «Գազի Կոլյայի» դուստրն է։ Նիկոլայ Գաբրիելյանը «Գազպրոմ Արմենիայի» «Տրանսգազ» դուստր-ընկերության գլխավոր տնօրենն էր։ 2018-ի հուլիսին հայտնի դարձավ, որ Գաբրիելյանն ինքնասպանություն է գործել։
Ինչպես վերևում նշեցինք, «Արմենիան տոբակո քոմփանիի» գլխավոր տնօրենն Արմեն Ունանյանն է. վերջինիս անունը մամուլում հայտնվեց 2018-ի մայիսին՝ ԱԱԾ կողմից հանցավոր սխեմա բացահայտելու ժամանակ։ Ըստ ԱԱԾ-ի՝ մաքսազերծող խոշոր ընկերությունը՝ «Նորֆոլկ քոնսալթինգը», խուսափել էր խոշոր չափերով հարկեր, տուրքեր վճարելուց։ Ընկերության տնօրենն Արմեն Ունանյանն էր, որն ընդունել էր մեղքը՝ պարտավորվել բյուջե վերականգնել 7 միլիոն դոլարի չափով հասցված վնասը։
Փաստացի, «Արմենիան տոբակո քոմփանին» ընդունում է, որ Ռուսաստանում առգրավված ծխախոտը պատկանում է իրեն, թեև հերքում է, որ այն մաքսանենգ ճանապարհով է այնտեղ հասել։ Ինչ վերաբերում է Հրաչյա Հակոբյանի հետ կապին, ապա «Արմենիան տոբակո քոմփանիում» չկան այնպիսի անձինք, որոնք փոխկապակցված են պատգամավորի հետ, իսկ նա, իր հերթին, առնչություն չունի ծխախոտի փոխադրումների հետ։
13 տարում վարորդական իրավունքից կրկնակի զրկվել է 6659 անձ․ ինչո՞ւ են զրկվում մեքենա վարելու իրավունքից
15:51, 24 Օգս, 2026
Հայաստանում վերջին տարիներին ճանապարհային երթևեկության ոլորտում միաժամանակ երկու միտում է նկատվում․ ավելանում են ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և արձանագրվող իրավախախտումների թվերը, մինչդեռ...
Հայաստանում կիբեռհանցագործությունների թիվը կտրուկ աճում է
11:56, 21 Օգս, 2026
2026-ի առաջին վեց ամիսներին Հայաստանում կիբեռհանցագործությունների թիվը գրեթե հասել է ամբողջ 2025-ի ցուցանիշին։ Ինչպե՞ս է Հայաստանը հակազդում աճող կիբեռսպառնալիքներին՝ տեսանյութում։...
Կառավարության ծրագրի հնարավորությունն ու  փաստացի իրացման ցուցանիշը․ Նազելի Բաղդասարյանի հայտարարության ստուգումը
Կառավարության ծրագրի հնարավորությունն ու փաստացի իրացման ցուցանիշը․ Նազելի Բաղդասարյանի հայտարարության ստուգումը
17:12, 20 Օգս, 2026
Օգոստոսի 19-ին Ազգային ժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր, ԱԺ աշխատանքի և բարեկեցության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Նազելի...
Բանակում ինքնասպանությունների միասնական թիվ չկա․ պաշտոնական տվյալները հակասում են միմյանց
11:36, 20 Օգս, 2026
Վերջին շրջանում բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահվան, հատկապես ինքնասպանության դեպքերը լայն քննարկման թեմա են դարձել։ Յուրաքանչյուր նոր դեպքից հետո հնչում...

Грачья Акопян не имеет ничего общего с «контрабандной» партией сигарет. Компания по производству и транспортировке табака принадлежит бывшим чиновникам
19:04, 1 Май, 2020
В среду, 29 апреля, в СМИ распространилась информация о том, что в России задержан самолет, на борту которого пытались провезти контрабандным путем большую партию сигарет из Армении. Члены инициативы «Адеквад», не упоминая ни одного факта, заявили, что за экспортом около 40 тонн контрабандных сигарет стоит депутат от фракции Национального Собрания «Мой шаг», брат жены премьер-министра Никола Пашиняна – Грачья Акопян.
Утверждения о причастности к этому делу Грачья Акопяна о немедленно мгновенно оказались на страницах прессы. Sputnik Armenia со ссылкой на циркулирующие в социальных сетях слухи коснулся к причастности Грачья Акопяна к этому делу. Сайт «Пастинфо» опубликовал заявление бывшего члена Совета старейшин Еревана Марины Хачатрян о том, что, согласно муссируемым слухам, Акопян сотрудничает с компанией, занимающейся контрабандой.
Последующие дни, однако, показали, что с компанией, производящей и экспортирующей сигареты, связан не Грачья Акопян, а некоторые представители прежних властей.
Реакция армянской стороны
Телеграм-канал «Бойлерная» был первым, кто сообщил о задержании самолета с контрабандными сигаретами. По данным источника, в Краснодаре был задержан самолет, на борту которого транзитом провозили 40 тонн сигарет с армянскими акцизными марками. Из документов были изъяты подделанные накладная и декларация. По данным пограничников рейс направлялся из Еревана в Афганистан. Комитет государственных доходов (КГД) распространил разъяснение, в котором сообщил, что в КГД была оформлена электронная декларация, имелись сопровождающие документы, которые были доступны также таможенным органам России. В КГД также сообщили, что товар изготовлен в Армении, таможенный контроль и оформления осуществлены в соответствии с законом, а по части действий, связанных с товаром на территории других стран, таможенные органы Армении не располагают полномочиями, и, естественно, не несут никакой ответственности.
В свою очередь Грачья Акопян также опроверг муссируемые о себе слухи, назвав их ложью.
Кто произвел и экспортировал сигареты
Занимающаяся производством и экспортом конфискованных в России сигарет компания – ООО «Армениан тобако компани». В беседе с Newarmenia.am представитель компании подтвердил, что партию в Афганистан отправили они, выразив подозрение, что препятствие для них пытаются создать конкурирующие организации. Директор компании Армен Унанян исключил, что в партии могут находится сигареты с армянскими акцизными марками. «Армениан тобако компани» была основана в 2017 году. По данным официального сайта, в компанию было инвестировано 15 миллионов долларов.  «Армениан тобако компани» принадлежат торговые марки «Зенон» и «Магнус».
По данным электронного регистра юридических лиц, у компании 3 акционера: Лилит Абрамян, Арсен Арутюнян и Вардан Арутюнян. Последние двое были высокопоставленными должностными лицами. Арсен Арутюнян владеет 33,33% акций «Армениан тобако компани». Арутюнян входит в ближайшее окружение бывшего премьер-министра Карена Карапетяна. После того, как последний стал премьер-министром, Арутюнян был назначен председателем Государственного комитета по водным ресурсам. Он оставался на этом посту в течение двух лет, и после бархатной революции 2018 года был освобожден от должности указом Никола Пашиняна.
Вардан Арутюнян также входит в окружение Карена Карапетяна. После того, как Карапетян стал премьер-министром, Арутюнян был назначен на должность председателя Комитета государственных доходов, а до этого был генеральным директором «Газпром Армения». После революции он также был освобожден от занимаемой должности. Арутюнян владеет 33,34% акций табачной компании.
Третий партнер Арутюнянов – Лилит Абрамян – владеет 33,33% акций. Абрамян является дочерью Николая Габриеляна, более известного как «Гази Коля». Николай Габриелян был генеральным директором дочерней компании «Газпром Армения» – «Трансгаз». В июле 2018 года стало известно, что Габриелян покончил жизнь самоубийством.
Как мы уже отметили выше, генеральным директором «Армениан тобако компани» является Армен Унанян. Имя последнего появилось в прессе в мае 2018 года, когда СНБ раскрыла преступную схему. По данным СНБ, крупная компания по таможенному оформлению ООО «Норфолк Консалтинг» уклонялась от уплаты налогов, пошлин и других обязательных платежей в особо крупных размерах. Директором компании был Армен Унанян, который признал свою вину и взял на себя обязательство восстановить нанесенный бюджету ущерб в 7 миллионов долларов.
Фактически, «Армениан тобако компани» признает, что партия сигарет, конфискованная в России, принадлежит ей, однако отрицает, что она попала туда через контрабанду. Что касается связи с Грачем Акопяном, то в «Армениан тобако компани» нет людей, которые связаны с депутатом, а он, в свою очередь, не имеет никакого отношения к перевозкам табака.
15:10, 18 Июн, 2025
Кремлевская сеть «Матрешка», известная дезинформационными кампаниями на постсоветском пространстве, впервые нацелилась на Армению. С 12 июня боты этой сети развернули...