Մինասյանի «Վերջին ստերը»․ Սերժ Սարգսյանի փեսան շարունակում է կեղծ պնդումներ անել
Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանը հունիսի 27-ին հրապարակեց «Ստի վերջը» խորագրով տեսաուղերձների վերջին մասը։
«Ապրել լա՞վ, թե՞ ապրել live-ում. ի՞նչ ենք մենք ուզում» վերնագրով տեսանյութում Մինասյանը, բացի «հեղափոխական» բորշչ պատրաստելուց, հանդես է եկել որոշ կեղծ և մանիպուլյատիվ հայտարարություններով։
Նա, մասնավորապես, նշել է, որ երթևեկության կանոնների խախտման տուգանքներն ավելացել են և որ ուսանողները խնդրում են հետաձգել վարձերի վճարման ժամկետները, բայց իշխանությունները չեն ընդառաջում։ Ըստ Մինասյանի՝ մինչ այս իր արած «ամենակարևոր» հայտարարությունը՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ 2 հազար հեկտար հող անցնելու վերաբերյալ, չի քննարկվել, և այլն։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» առանձնացրել է Մինասյանի խնդրահարույց պնդումներն ու ներկայացրել դրանց վերաբերյալ իրական փաստերը։
Թշնամուն անցած հայկական տարածքների մասին տեղեկության Մինասյանի աղբյուրը Ադրբեջանն է
Մինասյանի հայտարարությունը, թե Երևան-Գորիս ռազմավարական նշանակության ճանապարհը վտանգի տակ է, վերաբերում է 2018 թ. հունիսին ադրբեջանական կողմի տարածած տեղեկություններին, որոնց համաձայն՝ Ադրբեջանը Նախիջևանի սահմանին գրավել էր շուրջ 11 հազար հեկտար տարածք։ Այն ժամանակ պաշտպանության նախարարի մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը հերքել էր տեղեկությունները՝ նշելով, որ Ադրբեջանն առաջխաղացում ունեցել է, սակայն սեփական տարածքի մեջ՝ փոխելով միայն սեփական դիրքերի տեղը։
Նախարար Դավիթ Տոնոյանը ևս նշել էր, որ դրանք միայն տեղափոխություններ են Նախիջևանի տարածքում, իսկ հայկական կողմի համար մտահոգության կարիք  և վտանգ չկա։
Ավելին՝ ՊՆ-ն 2018 թ. հունիսին մի շարք լրագրողների և բլոգերների համար այց էր կազմակերպել Նախիջևանի սահմանին գտնվող առաջնագիծ, որտեղ նրանց ցուցադրել էին դիրքերի վերադասավորումը։
Ցույց տալով Ադրբեջանի նոր դիրքերն ու հայկական բնակավայրերը՝ Արծրուն Հովհաննիսյանը հայտարարել էր. «Դուք տեսնում եք, որ ոչ մի հրաձգային զենքի հեռահարություն իրենց չի բավականացնելու Արենիի ամենահեռավոր տներին որևէ վնաս պատճառելու…։ Առավել ևս՝ միջպետական ճանապարհը որ իրենք ցուցադրում էին, ավելի հեռու է գյուղից և ավելի անհասանելի իրենց որևէ հրաձգային զենքի համար»։
Միաժամանակ նշենք, որ ադրբեջանական և հայկական ուժերի կողմից դիրքավորումներ և տեղաշարժեր տեղի են ունենում պարբերաբար։ Եվ որպես կանոն` նման տեղաշարժերն ադրբեջանական մամուլը ներկայացնում է որպես հաղթանակ, իսկ հայկական որոշ լրատվականներ շտապում են տարածել այդ «լուրերը»։ Նույն թվականի հունիսի սկզբին, օրինակ, Ադրբեջանը «տարածքների գրավում էր» բնորոշել չեզոք գոտում գտնվող գերեզմաններ այցելելու նպատակով հայկական կողմից ստացած թույլտվությունը։
Արագաչափերի և տուգանքների մասին
Միքայել Մինասյանը պնդում է, որ հեղափոխությունից հիասթափվել են նաև տաքսու վարորդները, որոնք հեղափոխության ժամանակ հույս ունեին, որ արագաչափերը կհանվեն, իսկ տուգանքները կնվազեն։ «Արդյունքում արագաչափերն ավելացան, տուգանքներն ավելացան»,- իր խոսքն ամփոփում է Մինասյանը։
Նախ նշենք, որ հեղափոխությունից հետո արագաչափերի թիվը չի փոխվել, այս մասին տարբեր առիթներով հայտարարել են մի շարք պաշտոնյաներ։ Ըստ ոստիկանության կայքում առկա տվյալների ևս՝ 2018 թվականի ամռանն ու 2019-ի դեկտեմբերին հանրապետության ավտոճանապարհներին առկա է եղել մոտ 230 արագաչափ սարք։
Տուգանքների մասին Մինասյանի պնդումը ևս չի համապատասխանում իրականությանը։ Նախորդ տարվա դեկտեմբերին Ազգային ժողովի ընդունած բալային համակարգի օրինագծով նվազեց նաև մինչ այդ սահմանված տուգանքների չափը։ Բալային համակարգով առավելագույն տուգանքի չափը 29 հազար դրամ է՝ նախորդ 500 հազար դրամի փոխարեն։
Բանկերը վարկային արձակուրդներ տրամադրել են
Միքայել Մինասյանը խոսեց նաև վարկերի մասին՝ իշխանություններին մեղադրելով վարկային արձակուրդներ չտրամադրելու մեջ։ «Հիասթափված են մարդիկ, որոնք վարկերի տակ խնդրում-աղաչում էին, ասում էին՝ մեզ պետք չի օդից ծրագրեր, որ մենք չենք հասկանում 6-րդ, 8-րդ, 9-րդը․․․ ժամանակավոր դադարեցնենք, վարկային արձակուրդ տաք, մինչև տեսնենք՝ ինչ ա  կատարվում», — հայտարարել է Մինասյանը։
Մինասյանի այս հայտարարությունը, սակայն, ևս հիմնված չէ փաստերի վրա։ Նախ՝ արտակարգ դրության հայտարարումից հետո Կենտրոնական բանկը կոչ էր արել առևտրային բանկերին և վարկային կազմակերպություններին վարկառուների նկատմամբ ցուցաբերել անհատական մոտեցում։
Հայաստանում գործող բանկերը մասնավոր են ու տրամադրել վարկային արձակուրդ, թե՞ ոչ և ի՞նչ ժամանակով՝ որոշում են հենց իրենք։ Սակայն Հայաստանի բանկերի մեծամասնությունը ոչ միայն անհատական մոտեցում ցուցաբերելու պատրաստակամություն էր հայտնել, այլ նաև տրամադրել  էր վարկային արձակուրդներ։ Այդ բանկերի թվում էին «Արարատբանկը», «Ամերիաբանկը», «Էվոկաբանկը», «Բիբլոսբանկը» և այլն։ Այդ արձակուրդների ժամկետները և մոտեցումները տարբեր են՝ ըստ բանկերի ընտրած քաղաքականության։
Բուհերը չեն ստիպել վճարել ուսման վարձերը արտակարգ դրության պայմաններում
Ըստ Միքայել Մինասյանի՝ հայաստանյան բարձրագույն ուսումնական հաստատությունները հնարավորություն չեն տվել ուսանողներին հետաձգել ուսման վարձերի վճարումը։ «Հիասթափված է ուսանողը, որը խնդրում էր, ասում էր՝ ես չեմ գնում համալսարան, խնդրում եմ՝ հնարավոր ա գոնե հետաձգել իմ վարձերը [..․] Ոչ, դուք պետք ա չաշխատեք, բայց վճարեք, չսովորեք, բայց վճարեք»։
Մինասյանի այս հայտարարությունը ևս ուշացած է և առանց հիմնավորումների։ Արտակարգ դրության հայտարարումից հետո կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը դիմել էր բարձրագույն ուսումնական հաստատություններին՝ կոչ անելով փոփոխել ուսման վարձերի վճարման ժամանակացույցերը, ուսանողներից վարձերը չպահանջել, քանի դեռ չի ավարտվել արտակարգ դրությունը։ «Արտակարգ դրության ավարտից հետո պետք է սահմանել ուսման վարձավճարների վճարման ժամանակացույց: Միաժամանակ, այն ուսանողները, որոնք նշված ժամանակահատվածում պատրաստակամություն կհայտնեն առցանց վճարելու ուսման վարձը, ապա նրանց պետք է տրամադրել վճարման պայմանների մասին անհրաժեշտ տեղեկատվությունը: Ուզում եմ նաև խնդրել, հորդորել ուսանողներին, ովքեր ունեն հնարավորություն այս պահին, ապա կատարեն այդ վճարումները: Դրանք բուհերի համար շատ լուրջ ֆինանսական ներհոսք են, աշխատավարձները դրանցից են վճարվում»,- նշված էր նախարարի հաղորդագրության մեջ։
Նշենք նաև, որ բուհերում ևս ուսման վարձերի վճարման խնդիր ունեցող ուսանողներին ցուցաբերվում է անհատական մոտեցում։ «Փաստերի ստուգման հարթակն» այս խնդրին առավել մանրամասն կանդրադառնա առաջիկայում։
Ինչ ավարտ ունեցան պարարտանյութերի և դիզվառելիքի չարաշահման գործընթացները
Իր խոսքում Միքայել Մինասյանն անդրադարձավ նաև այն թեմային, որի մասով հարուցված քրեական գործով մեղադրյալ է Սերժ Սարգսյանը՝ Մինասյանի կնոջ հայրը։ «Էն պարարտանյութն ու դիզվառելիքը, որ ստանում էին պետությունից  սուբսիդիա, փակվեց, որովհետև հայտարարվեց, որ կային չարաշահումներ։ Չարաշահումները անհասկանալի ավարտ ունեցավ, գործընթացը, բայց սուբսիդիաները չվերականգնվեցին»,- մասնավորապես, հայտարարել է Մինասյանը։
Պարարտանյութերի բաշխման գործում հայտնաբերված չարաշահումների մասին հայտարարվել էր դեռ 2018-ի հունիսին։ Հարուցվել էր 51 քրեական գործ, որոնց ընթացքի մասին առանձին տեղեկություններ հաղորդում էր Քննչական կոմիտեն։
Իսկ ինչ վերաբերում է դիզելային վառելիքի չարաշահմանը, ապա նշենք, որ խոշոր չափերի հափշտակության համար նախորդ տարվա դեկտեմբերին մեղադրանք էր առաջադրվել նաև երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին։  Մեղադրանքը գյուղատնտեսությամբ զբաղվող անձանց մատչելի գներով դիզելային վառելիք վաճառելու պետական աջակցության ծրագրի շրջանակում խոշոր չափի հափշտակություններ իրականացնելու գործով է։ Իսկ չարաշահումների չափը շուրջ կես միլիարդ դրամ է։
Ներկայում ընթանում է դատավարական գործընթաց։ Ի դեպ, վերջին մի քանի օրերին դատական նիստերը հետաձգվում են Սարգսյանի պաշտպանական կողմի միջնորդությունների պատճառով։
Նշենք, որ Մինասյանի այն պնդումը, որ նշված գործընթացներից հետո պարարտանյութերի տրամադրման սուբվենցիոն ծրագրերը չեն վերականգնվել, ճիշտ է։ 2019-ի սկզբին, սակայն, Գյուղատնտեսության նախարարությունը հայտարարել էր, որ այս «տնտեսապես անարդյունավետ» ծրագրերի փոխարեն ներդրվելու են գյուղատնտեսության զարգացման և պետական օժանդակության այլ ծրագրեր։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ ինչպես նախորդ տեսաուղերձներից շատերի դեպքում, այս անգամ ևս Վատիկանում Հայաստանի նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը դիմել է մանիպուլյացիաների ու իրականությանը չհամապատասխանող պնդումներ արել։
Արթուր Վանեցյանի «վիրտուալ հայրենիքը»
15:55, 27 Հնվ, 2021
2020-ի դեկտեմբերի 5-ին Ազատության հրապարակում «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Արթուր Վանեցյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվանել էր «ֆեյք»։ «Նիկոլ Փաշինյանը հետևողականորեն քանդել...

Бывший посол Республики Армения в Ватикане, зять третьего президента Сержа Саргсяна Микаел Минасян 27 июня опубликовал последнюю часть видеоряда под названием «Конец лжи».
В видео под названием «Жить хорошо или жить в live: чего мы хотим?» Минасян, помимо приготовления «революционного» борща, сделал ряд ложных и манипулятивных заявлений.
В частности, он отметил, что увеличились штрафы за нарушение правил дорожного движения, и что студенты просят отложить сроки оплаты за обучение, однако власти не идут им на встречу. По словам Минасяна, не обсуждалось также «самое важное» сделанное им заявление о переходе под контроль Азербайджана 2 тыс. гектаров земли и т.д.
«Платформа проверки фактов» выделила проблемные утверждения Минасяна и представила реальные факты касательно них.
Источником информации Минасяна об армянских территориях, перешедших под контроль противника, является Азербайджан
Заявление Минасяна о том, что имеющая стратегическое значение автодорога Ереван-Горис находится под угрозой, относится к распространенным в 2018 году азербайджанской стороной сведениям, согласно которым на Нахичеванском участке Азербайджан захватил около 11 тысяч гектаров армянской территории. Тогдашний пресс-секретарь министра обороны Арцрун Ованнисян опроверг эту информацию, отметив, вооруженные силы Азербайджана на этом участке продвинулись вперед, однако заверил, что они сделали это исключительно на своих территориях.
Министр обороны Давид Тоноян также отметил, что это всего лишь перемещения на территории Нахичевана, а для армянской стороны повода для беспокойства нет.
Более того, в июне 2018 года МО организовало для ряда журналистов и блогеров визит на передовую линию на границе с Нахичеваном, где им показали передвижение позиций.
Указывая на новые позиции Азербайджана и армянские поселения, Арцрун Ованнисян заявил: «Вы видите, что дальность ни одного огнестрельного оружия не позволит им причинить вред самым дальним домам или садам в селе Арени. Тем более, межгосударственная дорога, которая находится еще дальше села, еще более недоступна для их любого огнестрельного оружия».
В то же время следует отметить, что позициирование и перемещение азербайджанских и армянских сил происходят периодически. И, как правило, азербайджанская пресса представляет такие перемещения как победу, а некоторые армянские СМИ спешат распространять эти «новости». Например, в начале июня того же года Азербайджан назвал полученное от армянской стороны разрешение на посещение могил в нейтральной зоне «захватом территорий».
О спидометрах и штрафах
Микаел Минасян утверждает, что в революции разочаровались также водители такси, которые надеялись, что после революции спидометры будут ликвидированы, а штрафы уменьшены. «В результате число спидометров увеличилось, штрафы увеличились», — заключает Минасян.
Прежде всего отметим, что после революции число спидометров не изменилось, о чем неоднократно заявляли ряд должностных лиц. Согласно данным, имеющимся на сайте полиции, летом 2018 года и в декабре 2019 года на дорогах республики было около 230 спидометров.
Утверждение Минасяна о штрафах также не соответствует действительности. В декабре прошлого года, согласно принятому Национальным Собранием законопроекту о переходе на балльную систему, снизился также размер установленных ранее штрафов. Максимальный размер штрафа по балльной системе составляет 29 тысяч драмов вместо прежних 500 тысяч драмов.
Банки предоставляли кредитные каникулы
Микаел Минасян коснулся также кредитов, обвинив власти в том, что они не предоставляют кредитные каникулы. «Разочарованы люди, которые под бременем кредитов просили предоставить им кредитные каникулы», — заявил Минасян
Однако это заявление Минасяна также не основано на фактах. После объявления чрезвычайного положения Центральный банк призвал коммерческие банки и кредитные организации проявить индивидуальный подход к заемщикам.
Действующие в Армении банки являются частными, и они сами решают предоставлять кредитные каникулы или нет и на какой срок. Однако большинство банков Армении не только выразили готовность к оказанию индивидуального подхода, но и предоставили кредитные каникулы. Среди этих банков были «Араратбанк», «Америабанк», «Эвокабанк», «Библосбанк» и другие. Сроки и подходы к этим каникулам различаются в зависимости от политики, выбранной банками.
Вузы не заставляли платить за обучение в условиях ЧС
По словам Микаела Минасяна, высшие учебные заведения в Армении не предоставляют студентам возможности отсрочить внесение платы за обучение. «Разочарован студент, который просил, говорил: «Я не хожу в университет. Прошу, если это возможно, хотя бы отсрочить внесение платы за обучение [..․] Нет, вы должны не работать, но платить, не учиться, но платить».
Это заявление Минасяна также является запоздавшим и не имеет каких-либо оснований. После объявления чрезвычайного положения министр образования, науки, культуры и спорта Араик Арутюнян обратился к высшим учебным заведениям, призвав изменить график оплаты за обучение, не требовать от студентов платы за обучение до тех пор, пока чрезвычайное положение не закончится. «После окончания чрезвычайного положения необходимо установить график оплаты обучения. В то же время тем студентам, которые в указанный период выразят готовность оплатить обучение в режиме онлайн, необходимо предоставить необходимую информацию об условиях оплаты. Призываю также студентов, которые имеют возможность выполнить оплату сейчас, сделать это. Это очень серьезный финансовый приток для вузов, из них выплачиваются зарплаты», — говорится в заявлении министра.
Отметим также, что к студентам, у которых возникла проблема с оплатой за обучение в вузах, проявляется индивидуальный подход. «Платформа проверки фактов» в ближайшем времени рассмотрит этот вопрос более подробно.
Какой исход имели процессы по факту злоупотреблений удобрениями и дизельным топливом
В своей речи Микаел Минасян также затронул тему, по факту которой возбуждено уголовное дело, в рамках которого в качестве обвиняемого проходит отец жены Минасяна Серж Саргсян. «Процесс по факту удобрений и дизельного топлива, которые получали субсидии от государства, был завершен, потому что было объявлено о злоупотреблениях. Злоупотребления имели непонятный исход, но субсидии восстановлены не были», — сказал Минасян.
О нарушениях, выявленных при распределении удобрений, было объявлено в июне 2018 года. Было возбуждено 51 уголовное дело, о ходе которых следственный комитет предоставлял отдельную информацию.
Что касается злоупотребления дизельным топливом, следует отметить, что в декабре прошлого года по факту хищения в особо крупных размерах было выдвинуто обвинение также третьему президенту Сержу Саргсяну. Обвинение предъявлено в рамках уголовного дела, возбужденного по факту хищения средств в особо крупных размерах в рамках программ государственной поддержки фермеров в приобретении дизельного топлива. Размер злоупотреблений составляет около полумиллиарда драмов.
В настоящее время проводится судебный процесс. Кстати, в последние дни судебные заседания были перенесены из-за ходатайств защиты Саргсяна.
Отметим, что утверждение Минасяна о том, что после вышеприведенных процессов субвенционные программы по предоставлению удобрений не были восстановлены, является верным. Однако в начале 2019 года Министерство сельского хозяйства заявило, что вместо этих «экономически неэффективных» программ будут введены другие программы развития сельского хозяйства и государственной поддержки.
Таким образом, можем констатировать, что как в этом, так и во многих предыдущих видеообращениях бывший посол Армении в Ватикане Микаел Минасян прибег к манипуляциям и сделал несоответствующие действительности заявления.