2020 թվականի սկզբին, երբ կորոնավիրուսը սկսեց տարածվել մի շարք պետություններում, պատկերացնել անգամ հնարավոր չէր, թե ինչ է սպասվում առաջիկայում ամբողջ աշխարհին։ Ու թեև շատ պետություններ փակեցին իրենց սահմանները, սակայն վիրուսը տարածվեց աշխարհի բոլոր երկրներում ու, ի վերջո, մոռացավ «հայրենի» Չինաստանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ամփոփել է կորոնավիրուսային 2020-ը, վարակի պատճառած տնտեսական, սոցիալական և այլ հետևանքները։
Կորոնավիրուսը՝ «չինական» վարակ
Վարակի տարածման առաջին ամիսներին նոր տիպի կորոնավիրուսային հիվանդության հիմնական օջախը Չինաստանն էր, որի շուրջ պտտվում էին հիմնական զարգացումները։ Սկզբում վարակը լուրջ չընդունվեց ո՛չ մարդկանց, ո՛չ պետական մարմինների կողմից, սակայն դեպքերի աճին զուգահեռ՝ փոխվեց նաև վերաբերմունքը։
Չինաստանում գրանցված 80 հազար դեպքերը վարակի տարածման պիկն էին համարվում երկար ժամանակ։ Ամիսներ հետո, սակայն, պարզ դարձավ, որ շուրջ 1․5 միլիարդ բնակչություն ունեցող երկիրն այս ցուցանիշով ամենաքիչը տուժած երկրներից մեկն է լինելու։ Կորոնավիրուսի բռնկումից մեկ տարի անց Չինաստանում մեկ միլիոն բնակչի հաշվով վարակվել է 6, մահացել՝ 3 մարդ։
Կորոնավիրուսի տարածման «աղբյուրը», ըստ գիտնականների, չղջիկն է, որից էլ այն անցել է մարդուն՝ հավանաբար Ուհանի շուկաներից մեկում։
Փետրվարի կեսին Չինաստանից վարակը հասավ Իտալիա, և այն դարձավ կորոնավիրուսի տարածման, այսպես ասած, «եվրոպական» կենտրոնը։ Երկրում վարակին անպատրաստ առողջապահական համակարգը գրեթե չէր հասցնում սպասարկել կորոնավիրուսով հիվանդներին։ Կարճ ժամանակում հիվանդության հետևանքով երկրում հազարավոր մարդիկ մահացան, Իտալիան դադարեցրեց մուտքն ու ելքը երկրի տարածք։ Իտալիայում, ի տարբերություն Չինաստանի, մահացության ցուցանիշնը բավական բարձր էր՝ 1338 մարդ մեկ միլիոն բնակչի հաշվով կամ՝ ավելի քան 80 հազար մահ մեկ տարվա ընթացքում։
Համաշխարհային սահմանափակումները՝ կորոնավիրուսի տարածումը նվազեցնելու միջոց
Իտալիայից հետո վարակը տարածվեց մնացած Եվրոպայում և մեծ արագությամբ՝ ամբողջ աշխարհում։ Մարտ-ապրիլ ամիսներին արդեն աշխարհի բոլոր մայրցամաքներում արձանագրվել էին կորոնավիրուսի դեպքեր, և սահմանափակումների ռեժիմ էր մտցվել։
Սա մեծ ազդեցություն ունեցավ թե՛ համաշխարհային տնտեսության, թե՛ մարդկանց հոգեկան առողջության վրա՝ կապված տեղաշարժման սահմանափակումների հետ։ Այդ սահմանափակումները տարբեր էին. կախված երկրից՝ որոշակի մեղմ սահմանափակումներից մինչև պարետային ժամ։ Մարդկանց շփումն ու շարժն արգելող միջոցառումները որոշակի ազդեցություն ունեցան վարակի տարածման տեմպերի վրա, սակայն տնտեսությունները կոլապսի չենթարկելու համար իրականացվող մեղմացումները թույլ չեն տալիս երկրներին ազատվել վիրուսից առհասարակ։
Մեկ տարվա ընթացքում կորոնավիրուսով վարակվել է մոտ 90 միլիոն մարդ, մահացել՝ շուրջ 2 միլիոնը։
Կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական ազդեցություն
Կորոնավիրուսի տնտեսական ազդեցությունն ամբողջ աշխարհի վրա բավական մեծ էր։ Արժույթի միջազգային հիմնադրամը կանխատեսում էր Մեծ ճգնաժամից հետո ամենամեծ տնտեսական անկումն աշխարհում։ Ըստ Համաշխարհային բանկի՝ 2020 թվականին արձանագրված 4,3 տոկոս տնտեսական անկումը ամենաբարձրն էր 1945 թվականից ի վեր։ Այդ տարի գրանցվել էր 9․8 տոկոս անկում։ 2021-ի թվականի համար բանկը կանխատեսում է շուրջ 4 տոկոս աճ, սակայն զգուշացնում նաև, որ այս կանխատեսումները խիստ անորոշ են։
Ի դեպ, անգամ 2020-ին Չինաստանում տնտեսությունն աճել է 2 տոկոսով։
Կորոնավիրուսի ազդեցությունը հատկապես մեծ էր տուրիստական կազմակերպությունների և ժամանցի կենտրոնների վրա։
Ըստ Տուրիզմի համաշխարհային կազմակերպության՝ զբոսաշրջությունը 2020-ին աշխարհում հասել է 1990 թվականի մակարդակին կամ նվազել 70-80 տոկոսով։ Միջազգային ժամանումների թիվը նվազել է շուրջ մեկ միլիարդով։ Տարվա ընթացքում ռիսկի տակ էին հայտնվել շուրջ 120 միլիոն աշխատատեղեր տուրիզմի ոլորտում։
Տարվա ավարտին Համաշխարհային բանկը հայտնեց աշխարհում ծայրահեղ աղքատության մակարդակի բարձրացման վտանգների մասին։ Ըստ այդմ՝ ծայրահեղ աղքատ անձանց թիվը 2021 թվականին՝ 2019-ի համեմատ, կարող է ավելանալ 88 միլիոնով։
Վիրուսն ազդեց նաև բնության վրա
2020-ի ընթացքում, կապված կիրառված սահմանափակումների հետ, բնություն արտանետված ջերմոցային գազերի քանակը նվազել է ավելի քան 7 տոկոսով կամ 2․4 մլրդ տոննայով։ Այս ցուցանիշը, պարզվում է, դիտարկված ժամանակահատվածում գրանցված ամենամեծ անկումն է։ Սա, սակայն, գրանցված կարճաժամկետ ազդեցություն է․ ածխաթթու գազի արտանետումների ծավալը 2021-ին կրկին կաճի։ Դրան նպաստել են ինչպես գործարանների փակումը, այնպես էլ հանրային և օդային տրանսպորտի աշխատանքների դադարեցումը և այլ հանգամանքներ։
Պատվաստանյութերի ազդեցության սպասումով
Կորոնավիրուսից «ազատվելու» միակ տարբերակը, շատ ուսումնասիրողների կարծիքով, արդյունավետ պատվաստանյութի ստեղծումն է։ Որոշների կարծիքով էլ՝ այն շարունակելու է ապրել մարդկության հետ, ինչպես մի շարք այլ վիրուսների դեպքում է եղել։
Ամեն դեպքում, կարճ ժամանակում մի քանի հարյուրի հասնող պատվաստանյութերի մշակում և արտադրություն սկսվեց մի շարք երկրներում։ 2020-ի ավարտին արդեն փորձնական կիրառության էին դրվել ռուսական Sputnik V, ամերիկյան Moderna ու Pfizer և այլ պատվաստանյութեր։ Նախքան Ամանորը մի շարք երկրներում սկսվեց կորոնավիրուսի պատվաստանյութերի կիրառություն։ Եվ չնայած պատվաստումները դեռ մեկ ամիս են ընթանում, արդեն իսկ առկա են որոշակի խնդիրներ կապված դրանց հետ։ Մասնավորապես, եվրոպական մի քանի երկրներում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումներից հետո մահվան դեպքեր են գրանցվել։ Պարզվում է, առավել խոցելի են տարեցները։ Այս խնդիրը, սակայն, դեռ ուսումնասիրության կարիք ունի։
Մուտացիաներ և նոր՝ ավելի վարակիչ շտամպ
2020-ի ավարտին սպասվում էր վակցինաների հաստատում և կիրառություն, որից հետո համաճարակային իրավիճակը երկրում կարող էր փոխվել, սակայն կորոնավիրուսից ամենից շատ տուժած երկրներից մեկում՝ Մեծ Բրիտանիայում, գրանցվեց վարակի հերթական մուտացիաներից մեկը, որը, ի տարբերություն նախորդ ձևափոխությունների, 30-50 տոկոսով ավելի արագ է տարածվում։  Սրա պատճառով աշխարհի մի շարք երկրներ դադարեցրել են օդային հաղորդակցությունը Մեծ Բրիտանիայի հետ, իսկ Միացյալ Թագավորությունը խստացրել է կարանտինային ռեժիմը։ Վարակի նոր շտամպը, սակայն, տարածվում է տարբեր երկրներում և հասել է անգամ հարևան Վրաստան։

В начале 2020 года, когда коронавирус начал распространяться в ряде стран, было невозможно даже представить, что ждет весь мир в ближайшем будущем. И хотя многие государства закрыли свои границы, однако вирус распространился по всем странам мира и в конечном итоге забыл о «родном» Китае.
«Платформа проверки фактов» подытожила короновирусный 2020-й год, экономические, социальные и другие последствия, вызванные инфекцией.
Коронавирус – «китайский» вирус
В первые месяцы распространения вуруса основным очагом нового типа коронавирусной инфекции был Китай, вокруг которого вращались основные развития. Поначалу ни люди, ни государственные органы не воспринимали вирус серьезно, однако по мере увеличения числа случаев заражения изменилось также и отношение.
80 тыс. случаев заражения коронавирусом, зарегистрированные в Китае, долгое время считались пиком распространения вируса. Однако спустя несколько месяцев стало ясно, что страна с населением около 1,5 миллиарда человек будет одной из наименее пострадавших стран. Через год после вспышки коронавируса в Китае на миллион населения приходилось 6 случаев заражения и 3 случая смерти.
«Источником» коронавируса, по мнению ученых, является летучая мышь, от которой он передался человеку, по всей вероятности, на одном из рынков в Ухане.
В середине февраля китайский вирус достиг Италии, и страна стала так называемым «европейским» центром распространения коронавируса. Не готовая к вирусу система здравоохранения страны практически не успевала обслуживать больных коронавирусом. За короткое время в стране из-за вируса скончались тысячи людей. Италия ввела запрет на въезд и выезд из страны. В Италии, в отличие от Китая, уровень смертности был довольно высоким — 1338 человек на миллион жителей, или более 80 тысяч смертей за год.
Глобальные ограничения как мера для снижения риска распространения коронавируса
После Италии вирус распространился по остальной Европе и быстрыми темпами – по всему миру. В марте-апреле случаи заражения коронавирусом зарегистрированы на всех континентах мира, введен режим ограничений.
Ограничения на передвижения оказали серьезное влияние как на мировую экономику, так и на психическое здоровье людей. В зависимости от страны эти ограничения были различными: от определенных мягких ограничений до комендантского часа. Меры, ограничивающие контакты и передвижение людей, в некоторой степени повлияли на темпы распространения вируса, однако послабления в ограничениях, вводимые с целью предотвращения коллапса экономики, не позволяют странам полностью избавиться от вируса.
За год коронавирусом заразились около 90 миллионов человек, скончались – около  2 миллионов.
Социально-экономические последствия коронавируса
Экономическое воздействие коронавируса на весь мир было довольно значительным. Международный валютный фонд спрогнозировал самый большой экономический спад в мире со времен Великой депрессии. По данным Всемирного банка, экономический спад на 4,3%, зафиксированный в 2020 году, был самым высоким с 1945 года. В тот год был зарегистрирован спад на 9.8%. На 2021 год банк прогнозирует около 4% роста, однако предупреждает, что эти прогнозы неопределенны.
Кстати, даже в 2020 году экономика Китая выросла на 2%.
Особенно сильно коронавирус повлиял на туристические агентства и развлекательные центры. По данным Всемирной туристской организации, туризм в 2020 году в мире достиг уровня 1990 года или снизился на 70-80%. Число международных туристических прибытий уменьшилось примерно на миллиард. В течение года пօд угрозой оказались около 120 миллионов рабочих мест в сфере туризма.
В конце года Всемирный банк сообщил об угрозе роста уровня крайней бедности в мире. В соответствии с этим число крайне бедных людей в 2021 году по сравнению с 2019 годом может увеличиться на 88 миллионов.
Вирус повлиял и на природу
В течение 2020 года из-за введенных ограничений количество парниковых газов, выброшенных в природу, снизилось более чем на 7% или на 2-4 млрд тонн. Этот показатель, как выяснилось, является самым большим спадом за наблюдаемый период. Этому способствовали как закрытие заводов, так и прекращение работы общественного, воздушного транспорта и другие обстоятельства. Однако это зарегистрированное воздействие является краткосрочным: в 2021 году объемы выбросов углекислого газа снова увеличатся.
В ожидании воздействия вакцин
Единственный способ «избавиться» от коронавируса, по мнению многих исследователей, — это разработка эффективной вакцины. По мнению же некоторых, коронавирус продолжит жить с человечеством, как и ряд других вирусов.
Во всяком случае, за короткое время в ряде стран начались разработка и производство нескольких сотен вакцин. К концу 2020 года были введены в экспериментальное использование российская вакцина Sputnik V, американские Moderna и Pfizer, а также другие вакцины. Перед Новым годом в ряде стран началась вакцинация. И хотя с момента начала вакцинации прошел всего месяц, с вакцинами уже возникли определенные проблемы. В частности, в нескольких странах Европы зарегистрированы летальные исходы после вакцинации от коронавируса. Выяснилось, что более уязвимы пожилые люди. Однако этот вопрос пока требует изучения.
Мутации и новый, более заразный штамм
К концу 2020 года ожидалось одобрение и применение вакцин, после чего эпидемическая ситуация в мире могла бы измениться, однако в Великобритании – одной из стран, наиболее пострадавших от коронавируса, была зарегистрирована очередная мутация вируса, которая распространяется на 30-50% быстрее, чем предыдущие мутации. В связи с этим ряд стран мира приостановили авиасообщение с Великобританией, а Великобритания ужесточила режим карантина. Однако новый штамм вируса распространяется по разным странам и  уже достиг соседней Грузии.