Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը մարտի 15-ին ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր կատարել՝ անդրադառնալով Հայաստանի կողմից ձեռք բերված ՍՈՒ-30 ինքնաթիռներին։
Աշոտյանը, մասնավորապես, վկայակոչելով Ստոկհոլմի խաղաղության խնդիրների հետազոտությունների ինստիտուտի զեկույցը, մեղադրել էր Հայաստանի գործող իշխանություններին 2018-2020 թվականների ռազմական բյուջեների 76 տոկոսը «չկրակող ինքնաթիռների» վրա ծախսելու մեջ։
«Ըստ Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտությունների ինստիտուտի (SIPRI)՝ մարտի 15-ին հրապարակած զեկույցի Հայաստանի խեղկատակը չկրակող ինքնաթիռների համար վճարել է 190 մլն ԱՄՆ դոլար, այսինքն, ըստ նույն զեկույցի հեղինակների, 2018-ից մինչև 2020 թվականի պատերազմի մեկնարկը Հայաստանի կողմից զենք-զինամթերքի վրա ծախսած գումարի (248 մլն $) 76%»:
Գրառումն Աշոտյանն ամփոփել էր՝ պնդելով, որ իշխանությունները ստել են՝ հայտարարելով, թե չորս ՍՈՒ-երի համար վճարել են մոտ 130 մլն դոլար։
Արմեն Աշոտյանի հրապարակումը տարածվել է նաև մի շարք լրատվական կայքերում։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել՝ արդյո՞ք Աշոտյանի հրապարակած տվյալները համապատասխանում են իրականությանը։
Աշոտյանը մեջբերել է ոչ ճշգրիտ տվյալներ
Աշոտյանի հրապարակած լուսանկարում հրապարակված է Trend Indicator Value (TIV) կամ Միտման ցուցանիշի արժեքը։ Ինստիտուտի՝ հաշվարկի մեթոդոլոգիայի բացատրության բաժնում ներկայացված է այս ցուցանիշի հաշվարկի բացատրությունը։
Այսպես, TIV-ը զենքերի առևտրի հիմնական միտումները հասկանալու համար կազմված ընդհանուր արժեք է՝ հիմնված միավոր զինատեսակների արտադրության հայտնի արժեքների հաշվարկի վրա։ Ըստ ինստիտուտի՝ այս ցուցանիշը ոչ թե ռազմական ծախսերի և փոխանցումների արժեքի արտահայտման նպատակ ունի, այլ ռազմական ռեսուրսների շրջանառության ծավալների մասին տեղեկություն փոխանցելու։ «Դրանք լավագույնս օգտագործվում են՝ որպես որոշակի ժամանակահատվածում զենքի միջազգային փոխանցումների միտումները, մատակարարների և ստացողների համար համաշխարհային տոկոսները ․․․ հաշվարկելու հում տվյալներ»,- մասնավորապես, նշված է SIRPI-ի կայքի համապատասխան բաժնում։
ՍՈՒ-երի համար վճարվել է շուրջ 120 մլն դոլար
Իրականում, սակայն, նույն SIPRI-ն հրապարակում է նաև զենքերի առուվաճառքի կնքված պայմանագրերի վերաբերյալ հայտնի տվյալները՝ ըստ ներմուծող և արտահանող երկրների և, առկայության դեպքում, նաև ըստ պայմանագրի արժեքի։ Ինստիտուտի կայքում առկա տվյալների համաձայն՝ 2019 թվականին Հայաստանը շուրջ 120 մլն դոլար է վճարել 4 հատ ՍՈՒ-30 կործանիչ ինքնաթիռների համար։ Զենքերի առք ու վաճառքի մասին տեղեկություններ կարելի է ստանալ SIPRI-ի տվյալների բազայից։
Ճշգրիտ չէ նաև Աշոտյանի այն պնդումը, թե Հայաստանի՝ զենք-զինամթերքի վրա ծախսած գումարների 76 տոկոսն օգտագործվել է ՍՈՒ-30 կործանիչների ձեռքբերման համար, քանի որ, ինչպես նշվեց, TIV աղյուսակները վերջնական տվյալներ չեն և չեն կարող օգտագործվել պետությունների ռազմական ծախսերը չափելու համար։
Ըստ SIPRI-ի՝ Հայաստանը 2018-2019 թվականներին ռազմական ծախսերի համար հատկացրել է շուրջ 1․3 մլրդ ԱՄՆ դոլար գումար, համապատասխանաբար՝ 609 մլն և 673 մլն։
Հայաստանի պետական բյուջեով 2020 թվականի պաշտպանական ծախսերի համար նախատեսված էր 303 մլրդ դրամ (շուրջ 570 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Այսինքն, եթե միասին հաշվենք 2018, 2019 և 2020 թվականների Հայաստանի պաշտպանական ծախսերը, ապա ՍՈՒ-30-ների ձեռքբերումը կազմում է դրանց շուրջ 6 տոկոսը։ Միևնույն ժամանակ, հարկ է նշել, որ վերոնշյալ գումարները վերաբերում են ընդհանուր պաշտպանական ծախսերին, և կոնկրետ զենք-զինամթերքի վրա ծախսված գումարների հստակ թիվ հայտնի չէ։
Այսպիսով, Արմեն Աշոտյանը հրապարակել է Հայաստանի գնած ՍՈՒ-30-ների արժեքի մոտավոր հաշվարկի վերաբերյալ տվյալներ՝ բաց թողնելով արդեն իսկ հրապարակված և ճշգրիտ տվյալները։ Բացի դա, նա մանիպուլացրել է այդ տվյալները՝ պնդելով, թե իշխանությունները, իբր, ռազմական ծախսերի 76 տոկոսը հատկացրել են ՍՈՒ-30-ներին։
Թեգեր` SIPRIԱրմեն ԱշոտյանՍՈՒ-30սպառազինություն
Մարտի 20-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել էր, որ Հայաստանի գնած ՍՈՒ-30ՍՄ կործանիչները հրթիռներ չունեն՝ նշելով, որ չեն հասցրել գնել դրանք...
Հոկտեմբերի 18-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն արտառոց հայտարարություն էր արել. նա ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երեք երկրներին՝ Ռուսաստանին, Ֆրանսիային...
Ադրբեջանի հայտնի և անհայտ զինողները
12:42, 1 Նյմ, 2020
Ադրբեջանը հատկապես վերջին 10 տարիների ընթացքում բազմատեսակ զենքեր է գնել Ռուսաստանից, Թուրքիայից և Իսրայելից։ Հենց այս երեք երկրներն են Ադրբեջանի...

Вице-председатель Республиканской партии Армении Армен Ашотян 15 марта написал на своей странице в фейсбуке о самолетах СУ-30, приобретенных Арменией.
В частности, сославшись на доклад Стокгольмского института исследований проблем мира, Ашотян обвинил действующие власти Армении в том, что те потратили 76 процентов военного бюджета на 2018-2020 годы на «нестреляющие самолеты».
«Согласно докладу Стокгольмского института исследований проблем мира (SIPRI), опубликованному 15 марта, армянский шут заплатил за нестреляющие самолеты 190 млн долларов США, то есть, согласно авторам того же доклада, 76% суммы (248 млн $), потраченной Арменией на оружие и боеприпасы с 2018 года до начала войны 2020 года».
В заключение Ашотян заявил, что власти лгали, утверждая, что за четыре СУ заплатили около 130 млн долларов.
Публикация Армена Ашотяна была распространена и на нескольких информационных сайтах.
«Платформа проверки фактов» решила проверить, соответствуют ли действительности данные, опубликованные Ашотяном.
Ашотян привел неточные данные
На фотографии, опубликованной Ашотяном, представляется Trend Indicator Value (TIV), или Значение индикатора тренда. В разделе объяснения методологии расчета института объясняется, как рассчитывается этот показатель.
Таким образом, TIV – это общее значение, составленное для определения общих тенденций торговли оружием и основанное на расчете известной стоимости производства единицы оружия. Согласно институту, целью этого показателя является не выражение стоимости военных расходов и поставок, а передача сведений об объемах оборота военных ресурсов. «Их лучше всего использовать в качестве исходных данных для расчета тенденций в международных поставках оружия за определенный период, мировых процентов для поставщиков и получателей…», — в частности, говорится в соответствующем разделе сайта SIPRI.
За СУ уплачено около 120 млн долларов
Однако на самом деле тот же SIPRI публикует и известные данные о заключенных договорах по купле-продаже оружия по странам-импортерам и экспортерам, а также по стоимости договора (при наличии). Согласно данным, имеющимся на сайте института, в 2019 году Армения заплатила около 120 млн долларов за 4 истребителя СУ-30. Информацию о купле-продаже оружия можно получить в базе данных SIPRI.
Неверно и утверждение Ашотяна о том, что 76 процентов, израсходованных Арменией на оружие и боеприпасы, было потрачено на приобретение истребителей СУ-30, поскольку, как уже отмечалось, в таблицах TIV представлены не окончательные данные, и они не могут использоваться для измерения военных расходов государств.
Согласно SIPRI, в 2018-2019 гг. Армения выделила на военные расходы около 1,3 млрд долларов США – соответственно, 609 млн и 673 млн.
Государственным бюджетом Армении на 2020 год на оборонные расходы предусматривалось 303 млрд драмов (около 570 млн долларов США). То есть если считать общие расходы Армении на оборону за 2018, 2019 и 2020 годы, приобретение истребителей СУ составило около 6 процентов этой суммы. В то же время, следует отметить, что вышеуказанные суммы касались общих оборонных расходов, а точная сумма, потраченная конкретно на оружие и боеприпасы, неизвестна.
Таким образом, Армен Ашотян опубликовал данные приблизительного расчета стоимости СУ-30, приобретенных Арменией, пренебрегая уже опубликованными и точными данными. Кроме того, он манипулировал этими данными, утверждая, якобы власти выделили на СУ-30 76 процентов военных расходов.