Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ապրիլի 20-ին «Ադրբեջանական հեռուստատեսությանը» տված հարցազրույցում անդրադարձել էր Զանգեզուրի միջանցքին: Հարցազրույցը մեծ աղմուկ էր բարձրացրել, քանի որ Ալիևի խոսքում ակնհայտ սպառնալիքներ կային՝ ուղղված ընդդեմ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը:
Նույն օրը ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը պատասխանել էր Ադրբեջանի նախագահին՝ հայտարարելով, որ Հայաստանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները իր ինքնիշխանությունը և տարածքային ամբողջականությունը պաշտպանելու համար: «Խստորեն դատապարտում ենք Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի նախագահի նկրտումները և ուժ կիրառելու սպառնալիքները: Նման հայտարարությունները լրջորեն վնասում են տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը»,- նշել էր Նաղդալյանը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ խոսնակ Լեյլա Աբդուլաևան ապրիլի 21-ին հակադարձել է Աննա Նաղդալյանին՝ պնդելով, որ Ալիևի խոսքում չկա որևէ սպառնալիք՝ ուղղված Հայաստանի տարածքային ամբողջականությանը, այլ ընդամենը ցուցիչ է, որ Ադրբեջանը վճռական է արձագանքել ցանկացած սպառնալիքի Հայաստանի կողմից՝ ընդդեմ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը:
«Ինչպես միշտ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահն արտահայտել է իր տեսակետները բավականին պարզ և հստակ: Եթե ​​Հայաստանի արտգործնախարարությունը ցանկանում է իր լսածը ներկայացնել այնպես, ինչպես ուզում է, դա արդեն իսկ նրանց չարամիտ մտադրությունների նշան է»,- ասել է Աբդուլաևան:
Լեյլա Աբդուլաևայի՝ Ալիևի խոսքերի մեկնաբանության ճշմարտացիությունը ստուգելու համար «Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է Ալիևի հարցազրույցը, մասնավորապես՝ Սյունիքի վերաբերյալ նրա պնդումները:
Ինչ է իրականում ասել Ալիևը
Իլհամ Ալիևն «Ադրբեջանական հեռուստատեսությանը» տված հարցազրույցում խոսել էր 44-օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանին անցած տարածքներում ենթակառուցվածքների զարգացման, ճանապարհների կառուցման և այլ թեմաներով:
Գրավված տարածքներում վերականգնողական աշխատանքների մասին խոսելիս Ալիևն ընդգծել է, որ ադրբեջանական ժողովուրդը երբեք չի մոռանա «հայկական վանդալիզմը», սակայն դրան զուգահեռ՝ իրենք անելու են ամեն ինչ իրենց շահերը ապահովելու համար:
«Զանգեզուրի միջանցքի ստեղծումը լիովին համապատասխանում է մեր ազգային, պատմական և ապագայի շահերին։ Մենք իրականություն կդարձնենք Զանգեզուրի միջանցքը՝ ցանկանա Հայաստանը, թե ոչ։ Եթե ցանկանա, ապա հարցը կլուծենք ավելի հեշտ, եթե չցանկանա՝ ուժով կլուծենք։ Այնպես, ինչպես պատերազմից առաջ  և դրա ընթացքում էի ասում, որ նրանք պետք է իրենց բարի կամքով հեռանան մեր հողերից, հակառակ դեպքում՝ մենք իրենց ուժով կվռնդենք։ Այդպես էլ եղավ։ Այդպիսին կլինի նաև Զանգեզուրի միջանցքի ճակատագիրը»,- հայտարարել է Իլհամ Ալիևը։
Այնուհետև Ադրբեջանի նախագահը նշել է, որ այս հարցում իրենց միակ մրցակիցը ժամանակն է, որովհետև երկաթգծի, մայրուղու կառուցումը ժամանակ է պահանջում, ու շեշտել է, որ ծրագրի իրականացման համար բոլորն ուժերն են մոբիլիզացրել:
«Այդպիսով, ադրբեջանական ժողովուրդը կվերադառնա Զանգեզուր, որը մեզնից խլել են 101 տարի առաջ»,- հայտարարել էր Ալիևը։
Իսկ Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը, փորձելով արդարացնել Ալիևին, իր խոսքում մեջբերել է նրա հարցազրույցից շատ կարճ հատված, որում ասվում է.«Եթե մենք նկատենք հնարավոր սպառնալիք, մենք կոչնչացնենք այն… որովհետև դա պաշտպանության, ազգային անվտանգության խնդիր է»:
Փաստացի, Լեյլա Աբդուլաևան մանիպուլացրել է՝ չանդրադառնալով Ալիևի՝ ուղիղ սպառնալիք պարունակող խոսքին։
Իսկ Իլհամ Ալիևն իսկապես սպառնացել է Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականությանը և ինքնիշխանությանը, քանի որ խոսել է Հայաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքում միջանցքի կառուցման մասին՝ անկախ Հայաստանի կամքից: Ավելին՝ Ալիևը համեմատել է իր ծրագիրը 44-օրյա պատերազմի հետ՝  որպես դրա իրականացման միջոց դիտարկելով նաև ռազմական ճանապարհը:
Թեգեր` ԶանգեզուրԻլհամ ալիևՀՀ ԱԳՆ
Ի՞նչ մասնաբաժին ունի ադրբեջանական վառելիքը Հայաստանի ներմուծման մեջ․ Ալիևի հայտարարության հետքերով
11:44, 24 Հլս, 2026
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հուլիսի 21-ին Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ Բեռլինում կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսում հայտարարել է․ «Այսօր Հայաստանը...

МИД Азербайджана «оправдывает» Алиева: oн озвучил угрозы в адрес территориальной целостности Армении
20:13, 21 Апр, 2021
В интервью «Азербайджанскому телевидению» 20 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев коснулся Зангезурского коридора. Интервью вызвало большую шумиху, поскольку в словах Алиева содержались явные угрозы, направленные против территориальной целостности Армении.
В тот же день пресс-секретарь МИД РА Анна Нагдалян ответила президенту Азербайджана, заявив, что Армения примет все необходимые меры для защиты своего суверенитета и территориальной целостности. «Строжайше осуждаем посягательства и угрозу применения силы президента Азербайджана против территориальной целостности Армении. Подобные заявления серьезно подрывают региональный мир и стабильность», — отметила Нагдалян.
21 апреля пресс-секретарь МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева возразила Анне Нагдалян, заявив, что слова Алиева не являются угрозой в адрес территориальной целостности Армении, а, наоборот, показателем решимости ответить на любую угрозу, которая может возникнуть со стороны Армении для территориальной целостности Азербайджана.
«Как и всегда, президент Азербайджанской Республики высказал свою точку зрения достаточно четко и конкретно. Если МИД Армении хочет преподнести то, что слышит, так, как ему хочется, это уже свидетельствует об их ненавистных намерениях», — сказала Абдуллаева.
Чтобы проверить правдивость толкования слов Алиева со стороны Лейлы Абдуллаевой, «Платформа проверки фактов» изучила интервью Алиева, в частности, его утверждения касательно Сюника.
Что на самом деле сказал Алиев?
В интервью «Азербайджанскому телевидению» Ильхам Алиев, в числе прочих тем, коснулся развития инфраструктуры, строительства дорог на территориях, отошедших к Азербайджану после 44-дневной войны.
Говоря о восстановительных работах на захваченных территориях, Алиев подчеркнул, что азербайджанский народ никогда не забудет «армянский вандализм», но в то же время сделает все для обеспечения своих интересов.
«Создание Зангезурского коридора полностью отвечает нашим национальным, историческим и будущим интересам. Мы реализуем Зангезурский коридор, хочет того Армения или нет. Если захочет, будет легче решить этот вопрос, если не захочет, решим силой. Как я говорил это до войны, в период войны, пусть покинут наши земли добровольно, либо сделаем это силой. Так и случилось. Судьба Зангезурского коридора будет такой же», — заявил Ильхам Алиев.
Затем президент Азербайджана отметил, что их единственный конкурент в этом вопросе − время, потому что прокладка железной дороги, автомобильной трассы требуют времени, и подчеркнул, что для реализации программы мобилизованы все силы.
«Таким образом, азербайджанский народ вернется в Зангезур, который у нас отняли 101 год назад», — заявил Алиев.
Представитель МИД Азербайджана, пытаясь оправдать Алиева, процитировала короткий отрывок из его интервью, в котором говорится: «Если мы обнаружим возможную угрозу, то немедленно уничтожим ее… потому что это – национальная оборона, вопрос национальной безопасности».
Фактически, Лейла Абдуллаева прибегла к манипуляции, не коснувшись содержащих угрозу слов Алиева.
А Ильхам Алиев действительно озвучил угрозы в адрес территориальной целостности и суверенитета Республики Армения, поскольку заявил о строительстве коридора на международно признанной территории Армении – независимо от воли РА. Более того, Алиев сравнил свой план с 44-дневной войной, среди средств его реализации упомянув и военный путь.