Նախկիններ ու արտոնյալ ներկաներ․ ովքեր են ՔՊ-ի «նվիրյալները»
Հեղափոխությունից անմիջապես հետո Նիկոլ Փաշինյանը մի շարք խոստումներ էր տվել նոր իշխանությունների կողմից գործարարներին աջակցելու, բիզնեսի զարգացման «քաղաքական խոչընդոտները վերացնելու» և առհասարակ՝ գործարարներին «ցանկացած կոռուպցիոն պարտավորությունից» ազատելու մասին։
Վարչապետ Փաշինյանը 2018-ի հունիսին հայտարարել էր նաև, որ ինքն ազատել է գործարարներին «Բաղրամյան 26 ճամպրուկներով գումար բերելուց», ավելին՝ եզրակացրել, որ այդ գումարները չպահանջելը նշանակում է դրանք նվիրել գործարարներին։ «Ես նրանց ասել եմ՝ հարգելի գործարարներ, ես չգիտեմ, թե դուք ամիսը քանի անգամ ու ինչ չափի ճամպրուկներով ինչ եք բերել Բաղրամյան 26, բայց այս պահից դուք ազատված եք այդ պարտականություններից: Ես հարցրել եմ՝ եղե՞լ է այդպիսի մեխանիզմ, նրանք ասել են՝ այո, եղել է»,- ասել էր Փաշինյանը։
Հաշվի առնելով, որ վերջերս հրապարակվեցին կուսակցությունների ֆինանսական միջոցների աղբյուրների և ծախերի մասին 2020 թվականի հաշվետվությունները, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանն արված նվիրատվությունները, ինչպես նաև նվիրատուների ուղղակի և անուղղակի կապերն իշխանությունների ու բիզնեսի հետ։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության եկամուտները
Ըստ ներկայացված հաշվետվության՝ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության եկամուտները 2020 թվականին կազմել են շուրջ 234 միլիոն դրամ։ 2019-ից կուսակցությունն իր հաշվին ուներ 16 միլիոն դրամ, շուրջ 164 միլիոն դրամ էլ ստացել է անդամավճարներից։ Քաղաքացիական անձանցից կուսակցությունը ստացել է շուրջ 102 միլիոն դրամ նվիրատվություն, իսկ իրավաբանական անձանցից՝ 36 միլիոն դրամ նվիրատվություն։ Կուսակցությունը ստացել է նաև շուրջ 78 միլիոն դրամի բյուջետային ֆինանսավորում։
Նվիրատվություններ կուսակցություններին
Նախքան իշխող կուսակցությանը կատարված նվիրատվություններին անցնելը, հասկանանք, թե որքա՞ն նվիրատվություն է թույլատրվում կատարել քաղաքական կուսակցություններին և ո՞ր դեպքերում են նվիրատվություններն արգելված։
Այսպես, ըստ «Կուսակցությունների մասին» օրենքի՝ մեկ տարվա ընթացքում կուսակցություններին տրվող նվիրատվության ընդհանուր չափը չի կարող գերազանցել մեկ միլիարդ դրամը։ Մեկ առևտրային կազմակերպությունը և մեկ ֆիզիկական անձը կարող է փոխանցել առավելագույնը տասը միլիոն դրամ, ոչ առևտրային կազմակերպությունը՝ 1 միլիոն դրամ։  Արգելվում են նվիրատվությունները նաև բարեգործական և կրոնական կազմակերպություններից։
60 միլիոն դրամ՝ 6 անձից
2020 թվականի ընթացքում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը անհատներից ստացած շուրջ 102 միլիոն դրամի կեսից ավելին ստացել է վեց անձից։ Նրանցից յուրաքանչյուրը փոխանցել է օրենքով սահմանված առավելագույնը՝ 10 միլիոն դրամ գումար։
Այս շարքում է հայտնի գործարար Սամվել Ալեքսանյանի հորեղբոր որդին՝ Հրաչյա Շարոյանը։ Վերջինս «Ալեքս ընդ հոլդինգ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնետերն է։ Ուշագրավ է, որ այս ընկերությունը նաև 2019-ին Երևանի քաղաքապետարանին «Կամազներ» նվիրած ընկերությունների շարքում է։ Ալեքսանյանի հետ փոխկապակցած ընկերությունը քաղաքապետարանին նվիրել էր երեք «Կամազ» մակնիշի բեռնատար։
«Քաղաքացիական պայմանագրին» 10 մլն դրամ նվիրաբերողներից է տաշիրցի Սեմյոն Սուքիասյանը, որը «Սարդելա» ՍՊԸ-ի 19 տոկոս բաժնետեր է։ Այս ընկերությունը Սամվել Կարապետյանի «Տաշիր» ընկերությունների խմբի (Tashir Group of Companies) երևանյան գրասենյակի հետ գրանցված է Տերյան 69 հասցեում։ Ընկերության սիմվոլիկ 1 տոկոս բաժնետեր է կառավարությունից շարունակ արտահանման արտոնություն ստացող «Արմհոլդինգ» ՍՊԸ տնօրեն ու սեփականատեր Ռազմիկ Չիտչյանը։ Արտահանման վերջին արտոնությունը «Արմհոլդինգը» ստացել է 2017-ին՝ չորս տարի ժամկետով, որն ավարտվում է 2021-ին։
ՔՊ-ին 10 միլիոն դրամի նվիրատվություն կատարածներից մեկի՝ Արթուր Պողոսյանի անունը կապվում է զենքի վաճառքով զբաղվող հայտնի Դավիթ Գալստյանի կամ «Պատրոն Դավոյի» անվան հետ։ Գալստյանին և Պողոսյանին պատկանող ընկերությունները գրանցված են նույն հասցեում։ Այս երկուսի կապի մասին ամիսներ առաջ գրել էր նաև «Հետք» պարբերականը։
Նիկոլ Փաշինյանը և Դավիթ Գալստյանը
Պողոսյանը հայկական Smart Airlines-ի 99 %-ի սեփականատեր «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ հիմնադիրն է։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2019 թվականին Երևանում և, ըստ բնութագրի, զբաղվում է անօդաչու թռչող սարքերի արտադրությամբ։ «Հետքն» իր աղբյուրի միջոցով հետաքրքրվել էր երկրում ԱԹՍ-ների ոլորտի ներկայացուցիչներից այս ընկերության և Պողոսյանի մասին, սակայն նրանք հայտնել էին, որ նման անունով ընկերություն և անձի չեն ճանաչում:
Հետաքրքիր է, որ «Իննովեյշն Թեքնոլոջի Սիստեմս» ՍՊԸ-ն գրանցված է Երևանի Բագրատունյաց 73 հասցեում, որը «Պատրոն Դավոյին» պատկանող «Նեյտրոն» գործարանի («Նեյտրոն գիտաարտադրական միավորում» ՓԲԸ) տարածքն է: Արթուր Պողոսյանի և Դավիթ Գալստյանի կապի մասին է խոսում նաև այն փաստը, որ Պողոսյանը տնօրեն ու բաժնետեր է այնպիսի ընկերություններում, որոնցում աշխատել կամ աշխատում են Գալստյանին պատկանող ընկերության աշխատակիցները:
Տասը միլիոն դրամ նվիրաբերողներից մեկը ոմն Անդրանիկ Սերգեյի Գասպարյանն է, որի մասին տեղեկություններ գտնել չհաջողվեց։
Մի քանի հետաքրքիր նվիրատվություն
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությանը 5-ական միլիոն դրամ են փոխանցել նաև Գոհար Մուրադյանը և Գաբրիել Ջեմբերջյանը։ Վերջինս «Փյունիկ հիմնադրամի» հիմնադիր (Սերժ Սարգսյանի եղբայր՝ Լևոնի Սարգսյանի հետ համատեղ) և Հայաստան համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամ է։ Ջեմբերջյանը, ընդհանուր առմամբ, երեք անգամ 25 հազար դոլար է (ընդհանուր՝ 75,000 դոլար) նվիրաբերել նաև «Իմ քայլը» բարեգործական հիմնադրամին։ Հաշվի առնելով, որ հաշվետվությունում առկա չեն նվիրատվություն կատարող անձանց մի մասի հայրանունները, հինգ միլիոն դրամ փոխանցած Գոհար Մուրադյանի մասին հիմնավոր տեղեկություններ գտնել չհաջողվեց։
Իշխող կուսակցության նվիրատուների ցանկում են Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը և «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Բաբկեն Թունյանը, որոնք նվիրաբերել են մեկական միլիոն դրամ։ Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախկին նախարար և «Իմ քայլի» ցուցակով պատգամավորի թեկնածու Զարուհի Բաթոյանը կուսակցությանն է փոխանցել 500 հազար դրամ։
Կուսակցությանը մեկ միլիոն դրամ է փոխանցել նաև 2020 թվականին և 2018 թվականի աշնանը ստեղծված «Ալֆա օյլ» և «Դանիել Էդմոն» ՍՊԸ-ների սեփականատեր Արամ Անդրանիկի Տեր-Ավագյանը։ Հատկանշական է, որ նույնքան գումար է փոխանցել նաև վերջինիս կինը՝ Գայանե Ղազարի Հովհաննիսյանը։
Ուշագրավ է նմանատիպ մեկ այլ նվիրատվություն ևս։ Այս դեպքում նվիրատվություն կատարել են երկու գործընկերների՝ Գագիկ Աղաջանյանին և Արսեն Ղազարյանին պատկանող երկու ընկերություններ՝ «Ապավենը» և «Եվրոքափը»։ Առաջին ընկերությունը ՔՊ-ին փոխանցել է 5 միլիոն դրամ, երկրորդը՝ 500 հազար դրամ։ Աղաջանյանն ու Ղազարյանը բիզնես կապեր են ունեցել «Բարգավաճ Հայաստան․ կուսակցության ղեկավար, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի հետ։
ՔՊ-ին 500 հազար դրամ է փոխանցել նաև Երևանի ՋԷԿ-ի կառուցող իտալական «Ռենկո» ընկերության տնօրենի տեղակալ Գեղամ Բակլաչևը։ Հեղափոխությունից հետո՝ 2018-ի աշնանը, ընկերությունը իշխանության հետ վերջնական համաձայնության էր եկել ՋԷԿ-ի նոր էներգաբլոկ կառուցելու հարցում։ Կառուցման աշխատանքները մեկնարկել էին 2019-ին։
Հարավկովկասյան երկաթուղին, ՄԱՊ-ը և այլք
Իշխող կուսակցությունը ընդհանուր 36 միլիոն դրամ է ստացել տարբեր կազմակերպություններից։ Այս շարքում են ինչպես վերջերս ստեղծված, այնպես էլ կայացած կազմակերպություններ։ Այսպես, Հարավկովկասյան երկաթուղին ՔՊ-ին փոխանցել է 3 միլիոն դրամ, «Յունիքոմփ» ընկերությունը՝ 1․5 միլիոն դրամ, ՄԱՊ գինու և կոնյակի գործարանը՝ մեկ միլիոն դրամ, Պռոշյանի կոնյակի գործարանը՝ 500 հազար դրամ, և այլն։
Կուսակցությանը 5 միլիոն դրամ է նվիրաբերել նաև «Թի Էս Քնսթրաքշն» ՍՊԸ-ն, որը 2020-ի դեկտեմբերին Երևանի Շենգավիթ վարչական շրջանում երեք տարով արդյունաբերական նպատակներով ջրօգտագործման թույլտվություն է ստացել։ Նշենք նաև, որ ընկերության տնօրեն Արսեն Միքայելյանը Գեղարքունիքի մարզպետ Գնել Սանոսյանի համագյուղացին է։
Հինգ միլիոն դրամ նվիրաբերողների շարքում է նաև «Ալվինա հյուրանոցային համալիր» ՓԲԸ-ն, որը Ծաղկաձորում «Ալվինա» բնակելի համալիրի (ԱԱ) վերակառուցման աշխատանքների թույլտվություն էր ստացել Շրջակա միջավայրի նախարարությունից։ Հետաքրքիր է, որ 2019-ին Ծաղկաձորի քաղաքապետարանն ընկերությանը տուգանել էր չորս միլիոն դրամով՝ կառուցապատման աշխատանքները սահմանված ժամկետներում չավարտելու համար։
«Քաղաքացիական պայմանագրին» մեկ միլիոն դրամ է փոխանցել նաև «Հիտեքս պլաստիկ» ընկերությունը, որը պատկանում է Իրանում Հայաստանի դեսպան Արտաշես Թումանյանի որդի Սամվել Թումանյանին։
Հետաքրքիր է, որ 2020-ին ՔՊ-ին մեկ միլիոն դրամ է փոխանցել նաև Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի հորը՝ Գագիկ Առուշանյանին պատկանող  «Առանցք» ՍՊԸ-ն։ Նույնքան գումար է փոխանցել նաև 2019 և 2020 թվականներին կառավարությունից արտոնություն ստացած «Արմտեքս Գրուպ» ՍՊԸ-ն։
Կուսակցությանը մեկ միլիոն դրամ է փոխանցել նաև Սևանի շաքարի գործարանը։ 2009-ին փակված գործարանը պատրաստ էր բացվել դեռ 2018-ին, հեղափոխությունից հետո վարչապետ Փաշինյանը մի քանի անգամ խոստացել էր աջակցել գործարանի բացմանը։
Կուսակցությանը 500 հազար դրամ է փոխանցել նաև «ՀԱԷԿ-ի շինարարություն» ՓԲԸ-ն: 2019-ի օգոստոսին` Շինարարի տոնի կապակցությամբ, Նիկոլ Փաշինյանը «ՀԱԷԿ-ի շինարարություն» ՓԲԸ-ի տնօրեն Աշոտ Հրաչիկի Վարդանյանին պարգևատրել էր հուշամեդալով։
Ամփոփելով՝ կարող ենք արձանագրել, որ հեղափոխությունից երկու տարի անց նախկին իշխանությունների հետ ասոցացվող բազմաթիվ անձինք և կազմակերպություններ այժմ էլ նվիրատվություններ են կատարում իշխող կուսակցությանը։
Ուշագրավ է նաև, որ որոշ դեպքերում նվիրատվություններ կատարած կազմակերպությունները այս կամ այն տիպի արտոնություններ են ստացել կառավարությունից:
#2 «Հասկանալ FIMI-ն». Ովքե՞ր են տեղեկատվական ազդեցության դերակատարները
15:29, 17 Հլս, 2026
Հայաստանի խորհրդարանական ընտրությունների նախաշեմին Ռուսաստանը մեր երկրի տեղեկատվական միջավայրում առաջին անգամ համակարգված կերպով կիրառեց արտաքին տեղեկատվական մանիպուլյացիայի և միջամտության՝ FIMI–ի...
Սամվել Կարապետյանի պնդումը, թե վերջին տարիներին Հայաստանում «բացարձակ ներդրումներ չեն եղել» սխալ է․ ինչ են ցույց տալիս թվերը
16:18, 16 Հլս, 2026
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը հուլիսի 7–ին հայտարարել էր, թե Հայաստանում ներդրումներ չեն իրականացվում։ «Վերջին տարիներին մեր երկրում բացարձակ...
Գաբրիելյանովի «սեզոնային» քարոզչությունը Հայաստանում
18:27, 15 Հլս, 2026
Հայաստանը որոշ ռուսաստանցի քարոզիչների համար դարձել է սեզոնային «արտագնա աշխատանքի» ուղղություն։ Նրանք հայտնվում են այն ժամանակ, երբ մեր երկրում կարևոր...

Сразу после революции Никол Пашинян дал ряд обещаний касательно поддержки бизнесменов со стороны властей, «устранения политических препятствий» на пути развития бизнеса и в целом освобождения бизнесменов от «любых коррупционных обязательств».
В июне 2018 года премьер-министр Пашинян заявил также, что он избавил бизнесменов от обязательства «носить чемоданы денег на Баграмяна 26», более того, заключил, что не требовать эти деньги – означает подарить их бизнесменам. «Я пригласил бизнесменов и сказал им, уважаемые бизнесмены, я не знаю, сколько раз в месяц, в какого размера чемоданах, и что приносили на «Баграмяна 26», но с этого момента вы освобождены от всякого рода подобных обязанностей. Я спросил, был ли такой механизм, они сказали, что был», — сказал Пашинян.
Принимая во внимание, что недавно были опубликованы отчеты о финансовых источниках и расходах партий за 2020 год, «Платформа проверки фактов» решила изучить пожертвования, сделанные правящей партии «Гражданский договор» (ГД), а также прямые и косвенные связи доноров с властями и бизнесом.
Доходы партии «Гражданский договор»
Согласно опубликованному отчету, доклады партии «Гражданский договор» в 2020 году составили около 234 млн драмов. С 2019 года на счету партии было 16 млн драмов, а в виде членских взносов было получено около 164 млн драмов. От гражданских лиц партия получила пожертвование в размере около 102 млн драмов, а от юридических лиц – 36 млн драм. Партия также получила бюджетное финансирование в размере около 78 млн драмов.
Пожертвования партиям
Прежде чем перейти к пожертвованиям правящей партии, давайте разберемся, какое количество пожертвований разрешено делать политическим партиям и в каких случаях пожертвования запрещены.
Так, согласно закону «О партиях», общий размер передаваемых партии пожертвований в течение года не может превышать 1 миллиард драмов. Одна коммерческая организация и одно физическое лицо может передать максимум десять миллионов драмов, некоммерческая организация – 1 миллион драмов. Не допускаются пожертвования от благотворительных или религиозных организаций.
60 млн драм от 6 лиц
В течение 2020 года партия «Гражданский договор» получила от частных лиц около 102 млн драмов, большую половину которых – от шести человек. Каждый из них перечислил установленную законом максимальную сумму в 10 миллионов драмов.
В числе этих лиц двоюродный брат бизнесмена Самвела Алексаняна Грачья Шароян. Последний является 100-процентным акционером ООО «Алекс энд Холдинг». Примечательно, что эта компания также входит в число компаний, которые в 2019 году подарили мэрии Еревана «КАМАЗы». Аффилированная с Алексаняном компания подарила мэрии три грузовика «КАМАЗ».
Одним из пожертвоваших партии «Гражданский договор» 10 млн драмов является Семен Сукиасян, владеющий 19% акций ООО «Сардела». Эта компания, как и ереванский офис группы компаний «Ташир» (Tashir Group of Companies) Самвела Карапетяна, зарегистрирована по адресу улица Теряна, 69. Держателем символического 1% акций компании является директор и владелец постоянно получающего льготы по экспортной пошлине от государства ООО «Армхолдинг» Размик Чичян. Последнюю льготу по экспортной пошлине «Армхолдинг» получил в 2017 году сроком на четыре года. Срок истекает в 2021 году.
Имя пожертвовавшего партии «Гражданский договор» 10 млн драмов Артура Погосяна связывается с именем известного торговца оружием Давида Галстяна («Патрон Даво»). Компании Галстяна и Погосяна зарегистрированы по одному адресу. О связи между ними месяцами ранее написал также Hetq.
Никол Пашинян и Давид Галстян
Погосян является учредителем ООО «Инновейшн Технолоджи Системс», которому принадлежит 99% компании Smart Airlines. Компания была основана в 2019 году в Ереване и, согласно описанию, занимается производством беспилотных летательных аппаратов. Hetq через свой источник навел справки у представителей компаний в области производства БПЛА об этой компании и Погосяне, однако они сообщили, что не знают этого человека и компанию с таким названием.
Примечательно, что ООО «Инновейшн Технолоджи Системс» зарегистрировано в Ереване по адресу улица Багратуняца 73, на территории завода «Нейтрон» (ЗАО Научно-производственное объединение нейтрон»), принадлежащего «Патрон Даво». О связи между Артуром Погосяном и Давидом Галстяном говорит также тот факт, что Погосян является директором и акционером компаний, в которых работали или работают сотрудники компании Галстяна.
Одним из пожертвовавших десять миллионов драмов является некий Гаспарян Андраник Сергеевич, о котором нам не удалось найти информацию.
Несколько интересных пожертвований
По 5 млн драмов перечислили партии «Гражданский договор» Гоар Мурадян и Габриел Джемберджян. Последний является членом попечительского совета Всеармянского фонда «Айастан» и учредителем фонда «Пюник» (вместе с братом Сержа Саргсяна Левоном Саргсяном). В общей сложности Джемберджян трижды жертвовал 25 тысяч долларов (всего 75 тысяч долларов) благотворительному фонду «Мой шаг». Учитывая, что фамилии некоторых жертвователей не указаны в отчете, не удалось найти достоверной информации о Гоар Мурадян, перечислившей пять миллионов драмов.
В список жертвователей правящей партии вошли секретарь Совета безопасности Армен Григорян и депутат от фракции «Мой шаг» Бабкен Тунян, которые пожертвовали по миллиону драмов каждый. Бывший министр труда и социальных вопросов и кандидат в депутаты по списку «Мой шаг» Заруи Батоян перечислила партии 500 тысяч драмов.
Один миллион драмов перечислил партии Тер-Авагян Арам Андраникович – владелец основанной в 2020 году ООО «Альфа Ойл» и основанной осенью 2018 года ООО «Даниел Эдмон». Примечательно, что такую же сумму перевела жена последнего Ованнисян Гаяне Казари.
Примечательным является также еще одно пожертвование. В данном случае пожертвования сделали компания Гагика Агаджаняна «Апавен» и компания «Еврокап» Арсена Казаряна. Первая компания перечислила партии ГД 5 млн драмов, вторая – 500 тыс драмов. Агаджанян и Казарян имели связи с лидером партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном.
500 тыс. драмов партии ГД перечислил заместитель директора итальянской компании «Ренко», строящей Ереванскую ТЭЦ, Гегам Баклачев. После революции, осенью 2018 года, компания достигла окончательной договоренности с правительством о строительстве нового энергоблока на ТЭЦ. Строительные работы начались в 2019 году.
ЮКЖД, МАП и другие
В общей сложности правящая партия получила от различных организаций 36 млн драмов. Сюда входят как недавно основанные, так и состоявшиеся организации. Так, ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» перечислила партии ГД 3 млн. драмов, компания «Юникомп» — 1.5 млн. драмов, винно-коньячный завод МАП — 1 млн. драмов, Прошянский коньячный завод — 500 тыс. драмов и т. д.
5 млн драмов пожертвовало партии ООО «Ти Эс Кнстракшн», которое в декабре 2020 года получило трехлетнее разрешение на водопользование в промышленных целях в административном районе Шенгавит Еревана. Отметим также, что директор компании Арсен Микаелян является односельчанином губернатора Гегаркуникской области Гнела Саносяна.
Среди жертвователей пяти миллионов драмов также ЗАО «Гостиничный комплекс Альвина», получившее разрешение Министерства окружающей среды на реконструкцию жилого комплекса «Альвина» в Цахкадзоре. Примечательно, что в 2019 году мэрия Цахкадзора оштрафовала компанию на четыре миллиона драмов за несвоевременное завершение строительных работ.
Один миллион драмов перечислила партии «Гражданский договор» компания «Хитекс пластик», которая принадлежит сыну посла Армении в Иране Арташеса Туманяна Самвелу Туманяну.
Примечательно, что в 2020 году ООО «Аранцк», принадлежащее Гагику Арушаняну, отцу мэра Гориса Аруша Арушаняна, перечислило партии ГД 1 млн драмов. Столько же перечислило ООО «Армтекс Групп», получившее льготу от государства в 2019 и 2020 годах.
1 млн драмов перечислил партии также сахарный завод Севана. Завод, закрытый в 2009 году, был готов к открытию в 2018 году. После революции премьер-министр Пашинян несколько раз обещал поддержать открытие завода.
500 000 драмов партии ГД перечислило также ЗАО «АЕК-И шинарарутюн». В августе 2019 года по случаю Дня строителя Никол Пашинян наградил директора ЗАО «АЕК-И шинарарутюн» Варданяна Ашота Грачиковича памятной медалью.
В заключение можно констатировать, что через два года после революции многие люди и организации, ассоциирующиеся с бывшими властями, теперь делают пожертвования правящей партии.
Примечательно также, что в некоторых случаях сделавшие пожертвования организации получали от государства различные льготы.