Սիմոնյանների «դաչան»՝ հատուկ պահպանության տակ․ ոստիկանությունը թաքցնում է իրականությունը
Օրերս «Փաստերի ստուգման հարթակը» գրել էր ՀՀ նախագահի պարտականությունները կատարող Ալեն Սիմոնյանին պատկանող անշարժ գույքի մասին՝ հիմք ընդունելով Կադաստրի կոմիտեից ստացված պաշտոնական գրությունը։ Հրապարակումից հետո հերքումով հանդես եկավ Ալեն Սիմոնյանը և հրապարակեց գույքը տարիներ առաջ վաճառած լինելու մասին վկայող փաստաթուղթ, որից հետո Կադաստրի կոմիտեն հանդես եկավ պաշտոնական պարզաբանմամբ և հայտարարեց, որ մեզ տրամադրված տեղեկանքը պարունակում էր տեխնիկական վրիպակ և որ իսկապես՝ Սիմոնյանն Աբովյան 62-ի իր բնակարանը վաճառել է 2016-ին։
Այդուհանդերձ, թեմայի զարգացումը որոշ ուշագրավ մանրամասներ ի հայտ բերեց։
Այդ օրերին Սիմոնյանների «բնակարանային խնդրի» շուրջ Factor TV-ն մեկնաբանություն էր վերցրել հենց Ալեն Սիմոնյանից, որը, ի միջի այլոց, անդրադարձել էր նաև իր եղբորն ու մորը պատկանող, Ջրվեժում գտնվող առանձնատանը, մասնավորապես՝ դրա դիմաց տեղադրված ոստիկանական պահակակետին։
«Հատուկ պահպանվող անձանց, օրենքով սահմանված հասնում է, ես տենց գիտեմ։ Կարող եմ ասել, որ բնակարանիս մոտ էլ էին կանգնում ժամանակին, դրա համար էլ ինչ-որ ժամանակով տեղափոխվեցին էստեղ, որ շենքի բնակիչներին անհանգստություն չպատճառեն»,- Factor TV-ի հետ զրույցում ասել էր Ալեն Սիմոնյանը (տեսանյութում՝ 07։50-ից)։
Նույնատիպ պատասխան էր տրվել նաև այս տարվա հունվարի 12-ին՝ «Փաստերի ստուգման հարթակի» հարցմանն ի պատասխան։ «Համաձայն «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի՝ Ազգային ժողովի նախագահը հանդիսանում է բարձրաստիճան պաշտոնատար անձ, որին վերոհիշյալ օրենքի համաձայն տրամադրվել է պետական պահպանություն»,— ասված էր Ազգային ժողովից մեզ տրամադրված պատասխանում։
Սիմոնյանը երկու դեպքերում էլ հիմնվում է «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» օրենքի վրա, որով սահմանված է, որ հանրապետության նախագահը, վարչապետը և Ազգային ժողովի նախագահը օգտվում են պետական պահպանությունից և չեն կարող դրանից հրաժարվել։
Սակայն բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց (որոնց թվին է պատկանում նաև Ալեն Սիմոնյանը) պահպանությունն իրականացնում է ԱԱԾ Պետական պահպանության ծառայությունը։ Մինչդեռ, Սիմոնյանների Ջրվեժի առանձնատան մոտ ծառայություն են իրականացնում ոստիկանները՝ այն դեպքում, երբ «Ոստիկանության մասին» օրենքում վերջիններիս նման գործառույթ վերապահված չէ։
Ընդ որում, թեև օրենքը սահմանում է, որ ոստիկանությունն ունի նաև կառավարության որոշմամբ հաստատված ցանկում ներառված պետական պահպանության ենթական պետական մարմինների և կազմակերպությունների շենքերի ու շինությունների, ինչպես նաև կարևորագույն նշանակության օբյեկտների պահպանության գործառույթ, սակայն կառավարության հաստատած ցանկում ներառված չեն ՀՀ նախագահի նստավայրն ու մասնավոր առանձնատներ։
«Սեզոնային առանձնահատկություններ»
Ամենաուշագրավը, սակայն, Սիմոնյանների առանձնատան դիմաց առկա պահակակետի վերաբերյալ ոստիկանության պաշտոնական պարզաբանումն է։
Ոստիկանությանը հարցումով խնդրել էինք հայտնել, թե ի՞նչ ծառայություն է իրականացվում նշված հասցեում, երբվանի՞ց և ի՞նչ նպատակով։
Ի պատասխան, ոստիկանությունից տեղեկացրին, որ ըստ կառավարության որոշմամբ հաստատված կարգի՝ [պարեկապահակետային] երթուղին կազմակերպվում է՝ հաշվի առնելով տարածքում տիրող օպերատիվ իրավիճակը, ինչպես նաև տվյալ վարչական տարածքի սեզոնային առանձնահատկությունները։ Ըստ այդմ, ոստիկանության Կոտայքի բաժնի ղեկավարության հաստատած տեղադիրի համաձայն՝ փողոցը, որտեղ գտնվում է Սիմոնյանների առանձնատունը, հանդիսանում է լրացուցիչ երթուղի և այնտեղ 2021-ի հունվարից տեղադրված է անշարժ պահակակետ։
Ի դեպ, տեղադրված անշարժ պահակակետի վրա որևէ տարբերանշան, զինանշան կամ գրություն չկա, որը կփաստեր, որ այն կապ ունի ոստիկանության հետ:
Ստացվում է՝ ոստիկանությունը թեև, Ալեն Սիմոնյանի հավաստմամբ, իրականում հսկում է Սիմոնյանների ընտանիքին պատկանող ամառանոցը, սակայն իր պատասխանում պահակակետի առկայությունը չի կապում Ալեն Սիմոնյանի պաշտպանության անհրաժեշտությամբ՝ հիմնավորելով այն «տարածքում տիրող օպերատիվ իրավիճակով, ինչպես նաև տվյալ վարչական տարածքի սեզոնային առանձնահատկություններով»։
Ալեն Սիմոնյանը, ինչպես նշեցինք, չի հերքում, որ ոստիկանների ներկայությունը տարածքում պայմանավորված է իր՝ բարձրաստիճան պաշտոնյա լինելու հանգամանքով։ Մյուս կողմից՝ պահակակետը տեղադրվել է հենց ամառանոցի կողքին՝ Սիմոնյանների ընտանիքի կողմից դրա ձեռք բերվելուց մի քանի ամիս հետո։ Առավել ուշագրավ է այն, որ 2021-ի հունվարին, երբ պահակակետը տեղադրվել է, Ալեն Սիմոնյանն ԱԺ փոխնախագահն էր և պետական հատուկ պահպանության տիրույթում չէր գտնվում։
Այսպիսով փաստենք, որ ոստիկանության կողմից Ալեն Սիմոնյանի ընտանիքի անդամներին պատկանող առանձնատունը հսկելն արդեն իսկ խնդրահարույց է օրենքի տեսանկյունից, քանի որ ոստիկանության գործառույթների մեջ դա չի մտնում։ Մյուս կողմից, ոստիկանությունը պաշտոնական պատասխանով փաստորեն թաքցնում է, որ տվյալ պահակակետով ապահովում է Ալեն Սիմոնյանի անվտանգությունը, ինչպես պնդում է ինքը՝ Սիմոնյանը։
Թեգեր` ԱԱԾ Պետական պահպանության ծառայությունԱլեն Սիմոնյանհատուկ պահպանության օբյեկտՀՀ ոստիկանություն

Несколько дней назад «Платформа проверки фактов» на основании официального документа, полученного из Комитета кадастра, написала о недвижимости, принадлежащей исполняющему обязанности президента Армении Алену Симоняну. После публикации Ален Симонян выступил с опровержением и опубликовал документ, свидетельствующий о том, что недвижимость была продана много лет назад. После этого Комитет кадастра дал официальное разъяснение, в котором заявил, что предоставленная нам справка содержала техническую ошибку, и что Симонян действительно продал свою квартиру на ул.Абовяна, 62 в 2016 году.
Тем не менее, развитие темы выявило некоторые примечательные детали.
На днях Factor TV взял комментарий о «квартирном вопросе» Симонянов у Алена Симоняна, который в числе прочего коснулся расположенного в Джрвеже дома, принадлежащего его брату и матери, в частности, поста полиции, установленного напротив этого дома.
«Я знаю, что по закону это полагается лицам, подлежащим государственной охране. Могу сказать, что в одно время они стояли и возле моей квартиры, поэтому на некоторое время они переехали туда, чтобы не причинять беспокойство жильцам», — сказал в беседе с Factor TV Ален Симонян (с 07:50).
Аналогичный ответ был дан 12 января с.г. в ответ на запрос «Платформы проверки фактов». «Согласно закону «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране», спикер НС является высокопоставленным должностным лицом, которому в соответствии с вышеуказанным законом предоставлена государственная охрана», — говорится в ответе аппарата парламента.
В обоих случаях Симонян ссылается на закон «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих специальной государственной охране», которым устанавливается, что президент республики, премьер-министр и спикер НС пользуются государственной охраной и не могут от нее отказаться.
Однако охрану высокопоставленных должностных лиц (в том числе Алена Симоняна) обеспечивает Служба государственной охраны СНБ. Между тем возле частного дома Симонянов в Джрвеже несут службу полицейские, в то время как закон «О полиции» не предусматривает для упомянутых лиц такой функции.
При этом, хотя законом и установлено, что на полицию также возложена функция охраны включенных в утвержденный правительством перечень подлежащих специальной государственной охране зданий и сооружений государственных органов, организаций, а также объектов особой важности, однако в утвержденный правительством список не включены резиденция президента РА и частные дома.
«Сезонные особенности»
Самым примечательным, однако, явялется официальное разъяснение полиции по поводу поста охраны перед частным домом Симонянов.
Мы направили в полицию запрос с просьбой сообщить, какая услуга оказывается по указанному адресу, с какого времени и с какой целью?
В ответ на запрос в полиции сообщили, что согласно утвержденному правительством порядку, [патрульно-постовой] маршрут организуется с учетом оперативной обстановки на территории, а также сезонных особенностей данного административного района. Посему, согласно перечню, утвержденному руководством Котайского отдела полиции, улица, на которой расположен частный дом Симонянов, является дополнительным маршрутом и с января 2021 года там установлен неподвижный пост охраны.
Кстати, на установленном неподвижном посте охраны нет какого-либо знака отличия, герба или надписи, которые свидетельствовали, что он имеет отношение к полиции.
Получается, что хотя полиция, по заверению Алена Симоняна, в действительности охраняет дачу, принадлежащую семье Симонян, однако в своем ответе не связывает наличие поста охраны с необходимостью охраны Алена Симоняна, обосновывая это «оперативной обстановкой на территории, а также сезонными особенностями данного административного района».
Как мы уже отметили, Ален Симонян не отрицает, что присутствие полиции в этом районе обусловлено тем, что он является высокопоставленным должностным лицом. С другой стороны, пост охраны разместили прямо возле дачи, через несколько месяцев после того, как ее приобрела семья Симоньян. Примечательно, что в январе 2021 года, когда был установлен этот пост, Ален Симонян занимал пост вице-спикера НС и не входил в сферу специальной государственной охраны.
Таким образом, констатируем, что охрана полицией частного дома, принадлежащего членам семьи Алена Симоняна, уже проблематична с точки зрения закона, так как не входит в функции полиции. С другой стороны, официальным ответом полиция фактически скрывает, что данным постом охраны обеспечивает безопасность Алена Симоняна, как утверждает сам Симонян.