Հոկտեմբերի 24-ին «Արմենիա» հեռուստաընկերության «Ժամը» լրատվականը ռեպորտաժ է հրապարակել, որում պատմում է Մոլդովայի խորհրդարանի խոսնակի՝ ինքն իրեն նախագահ հռչակելու մասին:
«Մոլդովայում խորհրդարանի խոսնակն ինքն իրեն հայտարարել է երկրի նախագահ` Իգոր Դոդոնի փոխարեն: Առաջին հրամանագիրն արդեն ստորագրված է: Նշանակվել է երկրի նոր պաշտպանության նախարարը», — ասվում է ռեպորտաժում: Այնուհետև հեռուստաընկերությունը պատմում է, թե Մոլդովայի «խորհրդարանը դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ պահանջելով դադարեցնել նախագահի լիազորությունները…»: Սակայն այս տեղեկատվությունները կարող են ապակողմնորոշողել մարդկանց:
Իրականում, նույն օրը՝ հոկտեմբերի 24-ին, Մոլդովայի պաշտպանության նախարար նշանակվեց Եվգենի Ստուրզան: Բանն այն է, որ Մոլոդվայի պաշտպանության նախարարի պաշտոնն ազատ էր 2016 թվականի դեկտեմբերից: Նախորդ նախարար Անատոլի Շալարուին Մոլդովայի նախագահ Իգոր Դոդոնը պաշտոնից ազատել էր նախորդ տարվա դեկտեմբերի 27-ին: Արդեն այս տարվա սեպտեմբերին Մոլդովայի վարչապետը Դոդոնին առաջարկել էր Ստուրզայի թեկնածությունը, սակայն Դոդոնը մերժել էր այն՝ հայտարարելով, որ բարձր պատասխանատվություն ենթադրող այդ պաշտոնում «պատահական մարդու» չի նշանակի: Երկրորդ անգամ Ստուրզայի թեկնածությունը ներկայացնելուց և մերժում ստանալուց հետո կառավարությունը դիմել էր Սահմանադրական դատարան՝ հստակեցնելու պայմանները, որոնց դեպքում արդարացված է երկրի նախագահի պարտականությունների ժամանակավոր կատարումը երկրի պաշտպանության նախարար նշանակելու համար:
Մոլդովայի ՍԴ-ի կայացրած վճռի համաձայն՝ երկրի վարչապետին կամ խորհրդարանի խոսնակին թույլատրվել էր նշանակել երկրի պաշտպանության նախարարին և ընդունել նրա երդումը: Սակայն, սա դեռ չի նշանակում, որ Սահմանադրական դատարանը դադարեցրել է Դոդոնի լիազորությունները, ինչպես ներկայացված է «Արմենիա TV»-ի ռեպորտաժում:
Ստուրզանի երդման արարողությանը, պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն, մասնակցել է նաև «Մոլդովայի նախագահի պարտականությունները կատարող Ադրիան Կանդուն (խմբ․Մոլդովայի խորհրդարանի խոսնակ), ով ստորագրել է նախարարի նշանակման հրամանը»: Բայց Կանդուն այդ պարտականությունները կատարում էր միայն այս՝ առանձին դեպքի համար, և նա ինքն իրեն նախագահ չի հռչակել:
«Առաջին հրամանագիրն արդեն ստորագրված է, նշանակվել է երկրի պաշտպանության նոր նախարարը» հայտարարությունը ևս տպավորություն է ստեղծում, թե Կանդուն այլևս երկրի նախագահն է և այս նախարարի նշանակում այդ պաշտոնում նրա առաջին որոշումն էր: Մինչդեռ վերջինս շարունակում է մնալ իր՝ խորհրդարանի խոսնակի պաշտոնում, իսկ «Արմենիա TV»-ի ռեպորտաժը ապատեղեկատվություն է՝ լի չափազանցություններով և փաստերի աղավաղմամբ:

«Армения TV» объявила в Молдове нового президента
24 октября новостная программа «Жам» телекампании «Армения» опубликовала репортаж, в котором рассказывает о спикере парламента Молдовы, объявившем себя президентом.
«В Молдове спикер парламента объявил себя президентом страны вместо Игоря Додона. Первый указ уже подписан. Назначен новый министр обороны страны», — говорится в репортаже. Затем телекомпания сообщает, что «парламент Молдовы обратился в Конституционный суд с требованием прекратить полномочия президента …». Однако эта информация может ввести в заблуждение людей.
На самом деле, 24 октября министром обороны Молдовы был назначен Евгений Стурза. Дело в том, что пост министра обороны Молдовы был свободен с декабря 2016 года. Президент Республики Молдова Игорь Додон  отстранил от должности министра Анатолия Шалару 27 декабря прошлого года. Уже в сентябре этого года премьер-министр Молдовы предложил Додону кандидатуру Стурзы, но Додон отказал, заявив, что не будет назначать на этот пост, предусматривающий высокую ответственность, «случайного человека». Во второй раз после представления кандидатуры Стурзы и его откланения правительство обратилось в КС для определения условий, при которых оправдано временное исполнение обязанностей президента при назначении министра обороны страны.
Согласно решению Конституционного суда Молдовы, премьер-министру или спикеру парламента было позволено назначать министра обороны страны и принимать у него присягу. Однако это еще не означает, что Конституционный суд прекратил полномочия Додона, как это представлено в репортаже «Армения ТВ».
Согласно официальному заявлению, на присяге Стурзы принимали участие также временно исполняющий обязанности президента Республики Молдова Андриан Канду (спикер парламента Молдовы – примеч. ред), кто подписал указ о назначении министра. Но Канду выполнял эти обязанности только для этого конкретного случая, и он не объявлял сам себя президентом.
Объявление  «Первый указ уже подписан, назначен новый министр обороны» также  создает впечатление, что Канду уже президент страны, и назначение этого министра было его первым решением. Между тем последний продолжает оставаться в должности спикера парламента, а репортаж Армения ТВ  — дезинформация, полная преувеличений и искажений фактов.
Метки Adrian CanduAnatoly ShalaruArmenia TVArmeniaTVMoldovaYevgeny SturzaАрмения TVдезинформацияЖамМолдоваԱրմենիա TVԱրմենիա հեռուստաընկերությունԺամը լրատվականԿանդուՄոլդովառեպորտաժ“Zham” news program
18-го февраля в эфире 16-го выпуска телепрограммы «Банадзев акумб» («Формула клуб») телеканала «Армения» велось обсуждение произошедшей в мэрии Еревана драки...