Օրերս Հայաստան այցելած Ռուսաստանի վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի և Հայաստանի վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հանդիպման ժամանակ պաշտոնյաները, խոսելով Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ապրանքաշրջանառության աճի մասին, տարբեր թվեր հնչեցրին։ Գնահատելով երկրների միջև ապրանքաշրջանառության աճը՝ Կարեն Կարապետյանն ասաց, — «Ապրանքաշրջանառությունը մեր երկրների միջև հաստատուն կերպով աճում է, մենք քիչ առաջ Դմիտրի Անատոլիչի հետ արձանագրեցինք՝ այս տարվա 8 ամիսների ընթացքում ապրանքաշրջանառությունը մեր երկրների միջև աճել է 23․5 տոկոսով»։
ՌԴ վարչապետ Մեդվեդևը, սակայն, չհամաձայնեց Կարեն Կարապետյանի ներկայացրած թվերի հետ: Նրա թվերով՝ հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ առևտրաշրջանառությունն աճել է ոչ թե 23․5, այլ 30 տոկոսով։ «Կարեն Վիլգեմիչ, հարգելի ընկերներ, ինձ մոտ ավելի լավ թվեր են։ Հունվար-օգոստոս ամիսներին առևտրաշրջանառությունն աճել է 30 տոկոսով, առաջարկում եմ հետագայում օգտագործել հենց այս թիվը», — ասաց Մեդվեդևը։
Անատոլիչի այս խոսքերին Կարապետյանը արձագանքեց, որ կասկածներ ունի Հայաստանի վիճակագրական ծառայության աշխատանքի վերաբերյալ և համաձայնեց օգտագործել Ռուսաստանի ներկայացրած թվերը։
Կարապետյանի և Հայաստանի ԱՎԾ-ի թվերը
Հայաստանի ԱՎԾ-ին, ցուցանիշները կեղծելու մեջ մեղադրում են շատերը՝ տնտեսագետներ, քաղաքական գործիչներ, փորձագետներ և այլն, սակայն մեղադրանքները վերաբերում են թվերն ուռճացնելուն՝ արհեստականորեն բարձրացնելուն։ Զավեշտալին այն է, որ այս անգամ երկրի վարչապետն է մեղադրում իր իսկ ենթակայության տակ գտնվող կառույցին թվերը կեղծելու մեջ, այն էլ ոչ թե դեպի վեր, այլ դեպի վար։
Բոլոր դեպքերում Հայաստանում ԱՎԾ-ից բացի որևէ այլ կառույց լիազորված չէ և չի էլ կարող հավաստի թվեր ներկայացնել (նման հաշվարկների համար մի ամբողջ հետազոտական ինստիտուտ է պետք) և Կարեն Կարապետյանի հնչեցրած թվերը համապատասխանում են ՀՀ ԱՎԾ-ի տվյալներին։
Այսպես, համաձայն ծառայության տվյալների՝ ՀՀ-ՌԴ ապրանքաշրջանառությունը 2017թ․հունվար-օգոստոս ամիսներին կազմել է 991.7 դոլար, 2016 թվականին ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 803․2 մլն դոլար՝ աճը 23․5 տոկոս։
Մեդվեդևի և ռուսական վիճակագրական ծառայության թվերը
Հատկանշական է, որ Մեդվեդևի հնչեցրած թվերը տարբերվում են անգամ ՌԴ վիճակագրական ծառայության հրապարակած թվերից։ Այսպես, ՌԴ վիճակագրական մարմնի տվյալներով՝ 2017թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին Հայաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունը կազմել է 973 մլն ԱՄՆ դոլար՝ 2016թ նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճելով 28.4%-ով (2016թ.` 758 մլն ԱՄՆ դոլար)։ Սակայն, Ռուսաստանի վարչապետի տվյալներով՝ այդ աճը կազմել է 30% և նա այնքան վստահ է իր ունեցած տվյալների վրա, որ հորդորում է Կարապետյանին օգտագործել իր հենչեցրած թիվը։
ԵԱՏՄ վիճակագրության թվերը
Հայաստան Ռուսաստան ապրանքաշրջանառության վիճակագրություն է իրականացնում նաև Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը։
Ըստ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի տվյալների՝ ՀՀ-ի ապրանքաշրջանառությունը ՌԴ-ի հետ 2017թ․ հունվար-օգոստոս ամիսներին կազմել է 983.8 մլն դոլար, իսկ 2016 թվականի նույն ժամանակահատվածում ՝ 729 մլն դոլար։ Աճը կազմել է 35%։ Այսպիսով, ԵԱՏՄ ցուցանիշները գերազանցել են անգամ Անատոլիչի հնչեցրած թիվը։
Ստացվում է, որ հստակ կարող ենք միայն ասել, որ Հայաստան-Ռուսաստան ապրանքաշրջանառության աճ 2017թ․-ի առաջին ութ ամսիներին միանշանակ եղել է, իսկ թե քանի տոկոս է այն կազմել մնում է հարցական․ ըստ տարբեր վիճակագրությունների այն կազմում է 23․5%-35%:

Статистика или рисование?
На днях в ходе встречи между посетившим Армению премьер-министром России Дмитрием Медведевым и премьером РА Кареном Карапетяном должностные лица, говоря о таварообороте между Арменией и Россией, озвучили разные цифры.
Давая оценку росту таварооборота между странами, Карен Карапетян сказал: «Товарооборот между нашими странами неуклонно растет. Мы с Дмитрием Медведевым только что отметили  — за первые 8 месяцев товарооборот увеличился на 23,5 процента».
Премьер-министр РФ Медведев, однако, не согласился с представленными цифрами Карена Карапетяна. Согласно его цифрам, с января по август товарооборот между Арменией и Россией увеличился не на 23.5 %, а на 30%. «Карен Вильгельмович, уважаемые друзья, у меня цифра лучше есть, чем ваша. С января по август товарооборот увеличился на 30 процентов. Я предлагаю ее и использовать», — сказал Медведев.
Карапетян ответил на слова Анатольевича, что сомневается в работе Статистической службы Армении и согласился использовать цифры, представленные Россией.
Цифры Карапетяна и НСС Армении
НСС Армении в фальсификации показателей обвиняют многие – экономисты, политические деятели, эксперты и др., однако, обвинения касаются раздутия — искусственного увеличения цифр. Курьезным является то, что на этот раз даже премьер-министр страны обвиняет структуру, которая находится в его подчинении, в фальсификации цифр, причем не в направлении вверх, а вниз.
В любом случае никакое другое учреждение, кроме НСС Армении, не имеет полномочий и не может предоставлять  точные цифры (для подобных расчетов требуется целый исследовательский институт), и цифры, озвученные Кареном Карапетяном, соответствуют данным НСС.
Так, по данным службы, товарооборот между РФ и Арменией в январе-августе 2017 года составил  991,7 долларов,  а в 2016 году товарооборот составил 803,2 млн долларов – рост  на 23,5%.
Цифры Медведева и российской Статистической службы
Примечательно, что озвученные Медведевым цифры отличаются даже от цифр, опубликованных Статистической службой РФ. По данным российского статистического органа, товарооборот с Арменией в январе-августе 2017 года составил 973 млн. долларов США, увеличившись на 28,4% по сравнению с аналогичным периодом 2016 года (в 2016 году — 758 млн. долларов США). Однако, по данным российского премьера, этот рост составил 30%, и он настолько уверен в своих данных, что призывает Карапетяна использовать озвученные им цифры.
Статистические цифры ЕАЭС
Евразийская экономическая комиссия также осуществляет статистику товарооборота Армения-Россия.
По данным Евразийской экономической комиссии, товарооборот Армении с Россией в январе-августе 2017 года составил 983,8 млн долларов, а за аналогичный период 2016 года  — 729 млн долларов. Рост составил 35%. Таким образом, данные ЕАЭС превысили даже цифру, озвученную Анатольевичем.
Получается, мы можем только четко сказать, что рост товарооборота между Арменией и Россией за первые восемь месяцев 2017 года однозначно был, а сколько процентов составил  — остается под вопросом, но по разной статистике он составляет 23,5% -35%.
Метки Dmitry MedvedevEAEUKaren KarapetyanRussia-ArmeniastatisticsДмитрий МедведевЕАЭСКарен КарапетянРФ-РАСтатистикаэкономикаապրանքաշրջանառությունառևտուրառևտուր ԵԱՏՄԱՎԾԴմիտրի ՄեդվեդևԵԱՏՄԵԱՏՄ շուկաԿարեն ԿարապետյանՌուսաստան-Հայաստանվիճակագրությունտնտեսություն
Говоря о высоком росте цен в Армении в последние месяцы, премьер-министр Карен Карапетян сделал примечательное заявление. В ответ на вопрос...