Արցախ տեղափոխված ռուսաստանցի գործարար Ռուբեն Վարդանյանը հարցազրույց է տվել Forbes-ի ռուսական ծառայությանը՝ ներկայացնելով իր որոշման պատճառները։
Գործարարը թեև ասել է, թե չի պլանավորում Հայաստանում պետական պաշտոն ստանձնել, սակայն, ըստ նրա, հնարավոր է այնպիսի իրավիճակ ստեղծվի, որ «ստիպված լինի և ճիշտ համարի» պաշտոն ստանձնել։
«Հայաստանում օրենքն արգելում է պետական ծառայողներին երկքաղաքացիություն ունենալ և արտերկրում ակտիվներ ունենալ։ Բացի այդ, դուք պետք է որոշ ժամանակ ապրեք երկրում և այս ընթացքում չունենաք այլ քաղաքացիություն»,- ասել է նա՝ պարզաբանելով, թե ինչու է հրաժարվել ՌԴ-ի քաղաքացիությունից և ինչու է իր ակտիվները փոխանցել ընտանեկան հիմնադրամին։
Վարդանյանն ասում է, որ ինքը բացի ռուսական անձնագրից այլ անձնագիր չի ունեցել, իսկ նախորդ տարվա հունիսից ստացել է նաև ՀՀ քաղաքացիություն։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց պարզել, թե որքանով են Վարդանյանի պնդումները տեղին՝ պետական ծառայության համար ներկայացվող օրենսդրական պահանջների և սահմանափակումների մասով և որ պետական պաշտոններին են վերաբերում։
Ի՞նչ պաշտոն է դիտարկում Ռուբեն Վարդանյանը
Հանրային ծառայության մասին օրենքի 13-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ Հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնելու իրավունք ունեն Հայաստանի Հանրապետության այն քաղաքացիները, որոնք բավարարում են հանրային ծառայության տվյալ պաշտոնի անձնագրով (աշխատատեղի նկարագրով) ներկայացվող պահանջներին։
Իսկ հանրային ծառայության պաշտոնի անձնագրով (աշխատատեղի նկարագրով) ներկայացվող պահանջներով «նստակեցության ցենզ»՝ միայն ՀՀ քաղաքացի և որոշակի ժամանակ Հայաստանում մշտական բնակության պահանջ դրվում է միայն նախագահի, կառավարության անդամի (այդ թվում՝ վարչապետի) ու ԱԺ պատգամավորի դեպքում։ Մնացած բոլոր պաշտոնների դեպքում դրված է միայն ՀՀ քաղաքացի լինելու և պաշտոնն ստանձնելու պահից Հայաստանում բնակվելու պահանջ։
Ըստ այդմ, կարելի է ենթադրել, որ վկայակոչելով նստակեցության պահանջը, Ռուբեն Վարդանյանը դիտարկում է նախագահի, կառավարության անդամի (վարչապետի) կամ պատգամավորի պաշտոններն զբաղեցնելու հավանականությունը։
ՀՀ ընտրական օրենսգրքի 80 հոդվածով սահմանվում է պատգամավորի ընտրվելու իրավունքը։ «Ազգային ժողովի պատգամավոր կարող է ընտրվել քսանհինգ տարին լրացած, վերջին չորս տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին չորս տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք:
Կառավարության կառուցվածքի և գործունեության մասին օրենքի 3-րդ հոդվածով սահմանվում է, որ կառավարության անդամի համապատասխան պաշտոնում նշանակվելու համաձայնությունից հետո թեկնածուն պետք է ներկայացնի տեղեկանք` վերջին չորս տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսանալու և վերջին չորս տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվելու մասին։
ՀՀ նախագահի թեկնածուին ներկայացվող պահանջները սահմանված են Սահմանդրության 124-րդ հոդվածով, ըստ որի՝ Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել քառասուն տարին լրացած, վերջին վեց տարում միայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին վեց տարում Հայաստանի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող և հայերենին տիրապետող յուրաքանչյուր ոք:
Արցախի Հանրապետության Սահմանադրության պահանջով՝ հանրապետության նախագահն ընտրվում է հինգ տարի ժամկետով: Ըստ ԱՀ Ընտրական օրենսգրքի 78-րդ հոդվածի՝ Հանրապետության նախագահ կարող է ընտրվել 35 տարին լրացած, վերջին 10 տարում միայն Արցախի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող, վերջին 10 տարում Արցախի Հանրապետությունում մշտապես բնակվող, ընտրական իրավունք ունեցող յուրաքանչյուր ոք:
Ըստ այդմ, հաշվի առնելով, որ Ռուբեն Վարդանյանը ՀՀ քաղաքացիություն է ստացել, ինչպես ինքն է պնդում, 2021 թ.-ի հունիսից, կարող է ՀՀ նախագահի պաշտոնին հավակնել միայն 2027 թ.-ի հունիսից հետո (Արցախի նախագահի՝ 2031 թ.-ից հետո), ՀՀ պատգամավորի և վարչապետի պաշտոնին՝ 2025 թ.-ից։
Օրենքը չի արգելում պետական պաշտոնյային արտերկրում ակտիվներ ունենալ
Հանրային ծառայության մասին օրենքի հոդված 31-ը սահմանվում է պաշտոնյայի անհամատեղելիության պահանջները։
Ըստ այդմ, հանրային պաշտոն զբաղեցնող անձինք և հանրային ծառայողները չեն կարող զբաղեցնել իրենց կարգավիճակով չպայմանավորված պաշտոն պետական կամ տեղական ինքնակառավարման այլ մարմիններում, որևէ պաշտոն` առևտրային կազմակերպություններում, զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, կատարել վճարովի այլ աշխատանք, բացի գիտական, կրթական և ստեղծագործական աշխատանքից:
Հոդված 34-ով սահմանվում է պետական պաշտոն զբաղեցնող անձի գույքի, եկամուտների և շահերի հայտարարագրման պարտականությունը, իսկ հոդված 41-ի մեջ ընդգրկված է, որ պաշտոնյան կարող է հայտարարագրել նաև արժեթուղթ, կամ այլ ներդրումը հավաստող փաստաթուղթը (բաժնեմասը, փայաբաժինը)։ Օրենքում արտերկրում ակտիվներ ունենալու ուղղակի արգելք չկա։
Այսինքն, Ռուբեն Վարդանյանի պնդումը ՀՀ օրենսդրությանը վերաբերելի չէ․ պետական պաշտոնյան, դադարեցնելով ձեռնարկատիրական գործունեությունը, այդուհանդերձ կարող է արտերկրում ակտիվներ ունենալ՝ օրենքի պահանջով հայտարարագրելով դրանք։
Իսկ պնդումը, թե Հայաստանում օրենքն արգելում է պետական ծառայողներին երկքաղաքացիություն ունենալ և պետք է որոշ ժամանակ ապրել երկրում, վերաբերում է միայն նախագահի, կառավարության անդամի ու պատգամավորի պաշտոններին, մնացած բոլոր պաշտոնների դեպքում ՀՀ քաղաքացի լինելու ժամկետ դրված չէ։
Ուստի, ՌԴ-ի քաղաքացիությունից հրաժարվելը կարող է նշանակել, որ Ռուբեն Վարդանյանը հավակնում է նախագահի, կառավարության անդամի կամ պատգամավորի պաշտոններին։

Переехавший в Арцах российский бизнесмен Рубен Варданян дал интервью российской редакции журнала Forbes, в котором рассказал о причинах своего решения.
Хотя бизнесмен и заявил, что не планирует занимать государственную должность в Армении, однако, по его словам, может возникнуть ситуация, когда он будет «вынужден и посчитает правильным принять государственную должность».
«В Армении законодательство запрещает иметь двойное гражданство госслужащим и владеть активами за рубежом. К тому же ты должен прожить какое-то время в стране и не иметь в течение этого времени иного гражданства, чтобы занять государственный пост», — сказал он, пояснив, почему отказался от российского гражданства и почему перевел свои активы в семейный фонд.
По словам Варданяна, у него никогда не было никакого другого паспорта, кроме российского, а в июне прошлого года он получил паспорт гражданина Армении.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, насколько утверждения Варданяна уместны по части законодательных требований и ограничений, связанных с государственной службой, и к какой из государственных должностей относятся упомянутые Варданяном ограничения.
Какую должность рассматривает Рубен Ванданян?
Статья 13 Закона «О публичной службе» устанавливает, что право на занятие должности публичной службы имеют граждане Республики Армения, удовлетворяющие требованиям, предъявляемым паспортом данной должности публичной службы (описанием рабочего места).
А в соответствии с требованиями, предъявляемыми паспортом должности публичной службы (описанием рабочего места), требование «ценз оседлости» налагается только в отношении президента, члена правительства (в том числе премьер-министра) и депутата Национального Собрания РА. В случае всех других должностей требуется только быть гражданином Республики Армения и проживать в Армении с момента вступления в должность.
Исходя из этого, можно предположить, что ссылаясь на требование об оседлости Рубен Варданян рассматривает возможность занятия должности президента, члена правительства (премьер-министра) или депутата.
Статья 80 Избирательного кодекса РА определяет право на избрание депутатом: «депутатом Национального Собрания Республики Армения может быть избрано каждое лицо, достигшее двадцати пяти лет, последние четыре года являющееся гражданином Республики Армения, последние четыре года постоянно проживающее в Республике Армения, обладающее избирательным правом и владеющее армянским языком».
Статья 3 Закона «О структуре и деятельности правительства» устанавливает, что после согласия на назначение на соответствующую должность члена правительства кандидат должен представить справку о том, что он был гражданином Республики Армения в течение последних четырех лет и постоянно проживал в Республике Армения в течение последних четырех лет.
Требования к кандидату в президенты Республики Армения определяются статьей 124 Конституции, согласно которой президентом республики может быть избрано каждое лицо, достигшее сорока лет, последние шесть лет являющееся гражданином только Республики Армения, постоянно проживающее в Республике Армения последние шесть лет, обладающее избирательным правом и владеющее армянским языком.
По требованию Конституции Республики Арцах, президент республики избирается сроком на пять лет. Согласно статье 78 Избирательного кодекса Арцаха, президентом республики может быть избрано каждое лицо, достигшее 35-летнего возраста, последние 10 лет являющееся гражданином только Республики Арцах, постоянно проживающее в Республике Арцах последние 10 лет и обладающее избирательным правом.
Посему, учитывая тот факт, что Рубен Варданян получил гражданство РА, как он утверждает, с июня 2021 года, он может претендовать на пост президента РА только с июня 2027 года (на пост президента Арцаха – с 2031 года), на пост депутата и премьер-министра – с 2025 года.
Закон не запрещает государственному должностному лицу иметь активы за границей
Статья 31 Закона «О публичной службе» устанавливает требования несовместимости должностного лица.
Согласно статье, лица, занимающие публичную должность, и публичные служащие не могут занимать не обусловленную их статусом должность в государственных органах или других органах местного самоуправления, какую-либо должность в коммерческих организациях, заниматься предпринимательской деятельностью, выполнять иную оплачиваемую работу, кроме научной, педагогической и творческой работы.
Статья 34 устанавливает обязанность декларирования имущества, доходов и интересов лица, занимающего государственную должность, а в статье 41 говорится, что должностное лицо может также декларировать ценные бумаги или документ, удостоверяющий факт внесения вклада (долю). Прямого запрета иметь активы за границей в законе нет.
То есть утверждение Рубена Варданяна не имеет отношения к законодательству РА: государственное должностное лицо, прекратившее предпринимательскую деятельность, может иметь активы за границей, задекларировав их в установленном законом порядке.
А утверждение о том, что закон в Армении запрещает государственным служащим иметь двойное гражданство и что они должны проживать в стране определенный период времени, относится только к должностям президента, члена правительства и депутата. В случае всех остальных должностей срока на то, чтобы быть гражданами РА, не установлено.
Поэтому отказ от гражданства РФ может означать, что Рубен Варданян претендует на должности президента, члена правительства или депутата.