BBC-ի մանիպուլյացիան. Հադրութի Մեծ Թաղերում ադրբեջանցիներ չեն ապրել
Բրիտանական BBC-ի ռուսական ծառայությունը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը նվիրված՝ «Ղարաբաղ. Անվերջ պատերազմ» փաստագրական ֆիլմում դեկտեմբերի 26-ին անդրադարձել է 2020 թվականի պատերազմից հետո Հադրութի Մեծ Թաղեր գյուղի ժողովրդագրությանը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հայկական և ադրբեջանական բնակավայրերի պատմությունը սերտ փոխկապակցված է: Մենք հիմա գտնվում ենք մի գյուղում, որը ադրբեջանցիներն անվանում են Բեյուկ Թաղլարի, իսկ հայերը՝ Մեծ Թաղլար: Վերջին 30 տարում այն բնակեցված էր միայն հայերով: Խորհրդային տարիներին երկու ազգություններն էլ այստեղ ապրում էին միասին»,— նշել է լրագրող Օլգա Իվշինան Մեծ Թաղեր գյուղի կիսավեր Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու մուտքի մոտ:
Տեսանյութի հրապարակումից հետո Facebook-ի օգտատեր Սամվել Մելիքսեթյանը ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ Մեծ Թաղերի ժողովրդագրական պատկերի վերաբերյալ հեղինակի պնդումները իրականությանը չեն համապատասխանում:
«Փաստերի ստուգման հարթակը», ուսումնասիրելով որոշ պատմական փաստաթղթեր, ներկայացնում է գյուղի վերաբերյալ վիճակագրական տվյալները:
Մեծ Թաղերը վերջին հարյուրամյակներին ունեցել է միայն հայկական բնակչություն
Այսպես, Ռուսաստանի կայսրության վիճակագրական տվյալների համաձայն՝ 1886 թվականին գյուղում ապրում էր 2996 մարդ՝ բացառությամբ հայեր: 1897 թվականին  գյուղում ապրում էր 2849 հայ, այլ ազգի բնակիչներ չեն հիշատակվում: Արդեն 1933 թվականին, Խորհրդային Ադրբեջանի պաշտոնական վիճակագրական աղբյուրների համաձայն, Մեծ Թաղերի բնակչությունը բացառապես հայեր էին՝ 2852 մարդ: Ըստ Խորհրդային Ադրբեջանի հանրագիտարանի՝ 1981 թվականին գյուղում ապրում էր 1695 մարդ, սակայն չի մասնավորեցվում, թե ինչ ազգության էին նրանք պատկանում: Ենթադրվում է, որ թեև բնակչությունը կտրուկ կրճատվել է, ազգային կազմի էական փոփոխություն տեղի չի ունեցել, հակառակ դեպքում, առնվազն հայկական աղբյուրները կհիշատակեին այդ մասին: Ի դեպ, ադրբեջանական հանրագիտարանում գյուղի անունը նշված է հենց որպես «Մեծ Թաղլար», այլ ոչ թե «Բեյուկ Թաղլարի», ինչպես նշում է լրագրողը:
Մեծ Թաղերի գյուղապետ Անդրեյ Ալթունյանը FIP.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ գյուղում խորհրդային տարիներին բացառապես հայեր են բնակվել։ Նրա խոսքով՝ կարճ ժամանակով գյուղի դեղատան աշխատողը ազգությամբ ադրբեջանցի է եղել, սակայն հետագայում նա հեռացել է գյուղից:
Ադրբեջանական զինված ուժերը գրավել են Մեծ Թաղերը 2020 թ. հոկտեմբերին, հայ բնակչությունն ամբողջությամբ տեղահանվել է:
Հետևաբար, լրագրողի պնդումը, թե Մեծ Թաղերում ապրել են և՛ ադրբեջանցիներ, և՛ հայեր, սխալ է:
Առհասարակ, Հադրութի շրջանում բնակչության շրջանում գերակշռում էին հայերը: ԽՍՀՄ անցկացրած մարդահամարի համաձայն՝ 1939 թ.-ին շրջանում ապրում էր 27,128 մարդ, որից 25,975-ը՝ հայ, 727-ը՝ ադրբեջանցի: 1979 թ.-ին Հադրութում ապրում էր 14,792 մարդ, որից՝ 12,489-ը հայ, 2239-ը՝ ադրբեջանցի: Խորհրդային տարիներին՝ նախկին Լեռնայի Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզում, վերջին մարդահամարի համաձայն (1989), ապրում էր 189 հազար մարդ, որից 145 հազարը՝ հայ, 40 հազարը՝ ադրբեջանցի:
Հատկանշական է, որ բացառությամբ մի քանի բնակավայրերի և քաղաքների,  Լեռնային Ղարաբաղի հայ և ադրբեջանցի բնակիչները կենտրոնացած էին առանձին բնակավայրերում, այսինքն՝ խառը կազմով համայնքներ գրեթե չկային:
Մեծ Թաղերում հայերը վաղուց են ապրել
Ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ մեկ այլ հրապարակման մեջ BBC-գրում է, որ Մեծ Թաղերում հայերը ապրել են հարյուր տարի:
Պատմելով դեպի Հադրութ կատարած ճանապարհորդության մասին՝ լրագրողը գրել է. «Նոր ճանապարհահատվածը կտրում է Բեյուկ Թաղլար գյուղի կենտրոնը (հայերեն՝ Մեծ Թաղեր): Այս ճանապարհը չկար երկու տարի առաջ, երբ վերջին 100 տարում այստեղ ապրած հայերը հեռացան գյուղից՝ փախչելով պատերազմից»:
Ճշգրիտ գիտական աղբյուրներ չկան, թե երբ է հիմնադրվել Մեծ Թաղեր գյուղը:
Ինչպես վերևում նշեցինք, դեռ 19-րդ դարի վերջից պաշտոնական վիճակագրական տվյալներ կան գյուղում բնակվող հայերի մասին: Բացի այդ, հաջորդ պարբերությունում ինքը՝ հեղինակը, նշում է, որ «ճանապարհից տասնյակ մետրեր հեռավորության վրա գտնվում է Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին, որը հիմնադրվել է 1846 թվականին», ինչից կարելի է եզրակացրել, որ լրագրողը առնվազն մեկ դարով պակաս է ներկայացնում հայկական բնակչության ներկայությունը Մեծ Թաղերում:
Մեծ Թաղերի պատմամշակութային ժառանգության ավերումը 44-օրյա պատերազմից հետո
Մեծ Թաղերի՝ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելուց հետո գյուղի շատ հուշարձաններ վանդալիզմի են ենթարկվել և ավերվել:
Caucasus Heritage Watch-ը հայտնաբերել էր, որ 2021 թ. ապրիլից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանցիները քանդել են գյուղի կամուրջը՝ ճանապարհաշինարարական աշխատանքների պատճառով:
Ոչնչացվել է նաև գյուղի գերեզմանոցը, որը հիմնվել էր 19-րդ դարի սկզբին:
Monument Watch-ը հայտնել է, որ վանդալիզմի է ենթարկվել Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին՝ մուտքի դռները ջարդված են, եկեղեցու ներսը աղտոտված, փորձել են քերել, վնասել մուտքի արձանագրությունը: Կազմակերպության տեղեկությունը հաստատվում է նաև BBC-ի ռեպորտաժում:
Թեգեր` BBCՀադրութհայկական բնակչությունՄեծ Թաղեր
Չավուշօղլուի ժեստը, Շուշին և Հադրութը․ Լուսինե Բադալյանի մանիպուլյացիաները և անհիմն համեմատությունները
19:00, 26 Ապր, 2022
Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը freenews.am հեռուստաընկերության եթերում ապրիլի 25-ին տված հարցազրույցի ընթացքում անդրադարձել է մի շարք...
19:04, 15 Ապր, 2021
Վերջին օրերին համացանցում քննարկվում են Արցախի Հադրութ քաղաքի գրավման հանգամանքները, հատկապես՝ գրավելու ամսաթիվը: Մասնավորապես, Ազգային ժողովի անկախ պատգամավոր Սոֆյա Հովսեփյանը...

Российская служба британской BBC в документальном фильме «Карабах. Война без конца» от 26 декабря, посвященном нагорно-карабахскому конфликту, коснулась демографии села Мец Тагер Гадрутского района после войны 2020 года.
«История армянских и азербайджанских населенных пунков в Нагорном Карабахе тесно переплетается. Вот сейчас мы находимся в селении, которое азербайджанцы называют Беюк Таглар, а армяне – Мец Таглар. Последние 30 лет оно было населено преимущественно армянами. Хотя в советское время обе национальности жили здесь вместе», — отметила корреспондент Ольга Ившина у входа в полуразрушенную Церковь сурб Аменапркич в селе Мец Тагер.
После публикации фильма пользователь Facebook Самвел Меликсетян обратил внимание на то, что утверждения автора относительно демографической картины Мец Тагер не соответствуют действительности.
Изучив некоторые исторические документы, «Платформа проверки фактов» представляет статистические данные о селе.
В последние столетия в селе Мец Тагер проживало только армянское население
Так, по статистическим данным Российской империи, в 1886 году в селе проживало 2996 человек – исключительно армян. В 1897 году в селе проживало 2849 армян, жители других национальностей не упоминаются. Уже в 1933 году, согласно официальным статистическим источникам Советского Азербайджана, население села Мец Тагер составляли исключительно армяне – 2852 человека. Согласно энциклопедии Советского Азербайджана, в 1981 году в селе проживало 1695 человек, однако не уточняется, к какой национальности они принадлежали. Предположительно, хотя население и резко сократилось, существенного изменения национального состава не произошло, иначе об этом упомянули бы как минимум армянские источники. Кстати, название села упоминается в азербайджанской энциклопедии как «Мец Таглар», а не «Беюк Таглар», как отмечает корреспондент.
В беседе с FIP.am глава села Мец Тагер Андрей Алтунян отметил, что в советские годы в селе жили только армяне. По его словам, непродолжительное время в сельской аптеке работал  азербайджанец, однако позже он покинул село.
Азербайджанские вооруженные силы захватили Мец Тагер в октябре 2020 года, армянское население было полностью перемещено.
Следовательно утверждение корреспондента о том, что в селе Мец Тагер проживали и азербайджанцы, и армяне, является неверным.
В целом армяне преобладали среди населения Гадрутского района. По данным всесоюзной переписи населения СССР, в 1939 году в районе проживало 27 128 человек, из них 25 975 армян и 727 азербайджанцев. В 1979 году в Гадруте проживало 14 792 человека, из них 12 489 армян и 2239 азербайджанцев. В советские годы, согласно последней переписи населения (1989 г.), в бывшей Нагорно-Карабахской автономной области проживало 189 тысяч человек, из них 145 тысяч армян и 40 тысяч азербайджанцев.
Примечательно, что, за исключением нескольких населенных пунктов и городов, армянское и азербайджанское население Нагорного Карабаха было сосредоточено в отдельных населенных пунктах, то есть смешанных общин почти не было.
Армяне проживали в селе Мец Тагере издавна
В другой статье, посвященной нагорно-карабахскому конфликту, ВВС пишет, что армяне проживали в селе Мец Тагер последние сто лет.
Рассказывая о поездке в Гадрут, журналист написал: «Новое дорожное полотно разрезает центр села Беюк Таглар (по-армянски — Мец Тагер). Этой дороги здесь не было два года назад, когда из села, спасаясь от войны, бежали армяне, жившие тут последние 100 лет».
Достоверных научных источников относительно того, когда было основано село Мец Тагер, нет.
Как мы упоминали выше, существуют официальные статистические данные о проживающих в селе армянах с конца 19 века. Кроме того, в следующем абзаце сам автор заявляет, что «в десятках метров от дороги стоит церковь Сурб Аменапркич (Святого Всеспасителя) 1846 года», из чего можно сделать вывод, что журналист представляет присутствие армянского населения в селе Мец Тагер по крайней мере столетием меньше.
Разрушение историко-культурного наследия села Мец Тагер после 44-дневной войны
После того, как Мец Тагер перешел под контроль Азербайджана, многие памятники села подверглись вандализму и разрушению.
Международная организация Caucasus Heritage Watch выяснила, что в период с апреля по июль 2021 года азербайджанцы разрушили мост села по причине проведения дорожных работ.
Разрушено также сельское кладбище, основанное в начале 19 века.
Платформа Monument Watch сообщила, что Церковь сурб Аменапркич подверглась вандализму: входные двери выбиты, внутри церкви разбросан мусор, совершена попытка стереть и повредить надписи над входной дверью. Информация платформы подверждается и в репортаже BBC.
Метки BBCՀադրութհայկական բնակչությունՄեծ Թաղեր
Сколько армян проживает в Баку? Алиев лжет и манипулирует
19:03, 14 Окт, 2020
В интервью турецкой газете Haber Türk 14 октября президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что сегодня в Азербайджане в различных городах,...
Гадрут после проникновения диверсионной группы
12:03, 11 Окт, 2020
Несмотря на то, что 9 октября в Москве, после долгих трехсторонних переговоров между министрами иностранных дел Армении, Азербайджана и России,...