Եթե շտապում ես. համառոտ՝ նյութի մասին
ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի ներխուժման ժամանակ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ է եղել «բոլոր միջոցներով» օգնել Հայաստանին: «Փաստերի ստուգման հարթակի» ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ իրականում Ռուստամյանի պնդումը սխալ է: Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին թե՛ 2021 թ. մայիսին, թե՛ 2022 թ.-ի ընթացքում Ադրբեջանի՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժումների ժամանակ: ՀԱՊԿ-ի ներկայացուցիչները բացառել են Հայաստանին ռազմական օգնություն տրամադրելու հնարավորությունը: Ավելին՝ նրանք պնդել են, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը սահմանազատված չէ, ուստի «սահմանի որևէ խախտման մասին դժվար է խոսել»:
Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը մայիսի 16-ին լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել է, որ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Ադրբեջանի ներխուժման ժամանակ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ է եղել «բոլոր միջոցներով» օգնել Հայաստանին, սակայն Երևանն այնպես է պատասխանել, որ կազմակերպությունը գոյություն չունի:
«Հայաստանի տարածք ներխուժման ժամանակ էլ ՀԱՊԿ-ն ասել է՝ ես պատրաստ եմ՝ իմ բոլոր միջոցներով կարող եմ ներկա գտնվել, սպասում ենք Հայաստանի արձագանքին: Հայաստանն էլ արձագանքում է այնպես, որ ՀԱՊԿ գոյություն չունի»,- նշել է նա:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է՝ արդյո՞ք ՀԱՊԿ-ն «բոլոր միջոցներով ներկա գտնվելու» պատրաստակամություն հայտնել է:
Ադրբեջանի ներխուժումը և ՀԱՊԿ-ին ՀՀ կառավարության դիմումը 2021 թ. մայիսին
2021 թ. մայիսին ադրբեջանական բանակը ներխուժեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածք Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերում: Մայիսի 14-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնապես դիմեց ՀԱՊԿ խորհրդի գործող նախագահին՝ պայմանագրի երկրորդ հոդվածի շրջանակում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների դիրքորոշումները համակարգելու և առաջացած սպառնալիքի վերացման համար միջոցներ ձեռնարկելու նպատակով արտակարգ խորհրդատվություններ անհապաղ սկսելու մեխանիզմը գործադրելու համար:
Նույն օրը ՀԱՊԿ քարտուղարությունը հայտնեց, որ ստացել են դիմումը: «Առաջիկա օրերին խորհրդակցություններ կանցկացվեն Սյունիքի մարզում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ»,- «ՏԱՍՍ»-ին ասել էր ՀԱՊԿ խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը:
Կազմակերպության կողմից, սակայն, Հայաստանին աջակցելու ուղղությամբ որևէ առարկայական գործողություններ չհետևեցին:
Ադրբեջանի սեպտեմբերյան ագրեսիան և ՀԱՊԿ-ին հերթական դիմումը Երևանից
2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին ադրբեջանական բանակը հերթական անգամ Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժեց: Ադրբեջանի զինուժի հարձակման հետևանքով հայկական կողմից 224 անձ զոհվեց, հարյուրավորները վիրավորվեցին: Ադրբեջանն օկուպացրեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքից շուրջ 150 քառակուսի կիլոմետր:
ՀՀ կառավարությունը պաշտոնապես դիմեց ՀԱՊԿ-ին՝ կանոնադրության 4-րդ հոդվածով, Ռուսաստանին և ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդին՝ տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելու համար:
ՀԱՊԿ կանոնադրության 4-րդ հոդվածի համաձայն՝ «Մասնակից պետություններից որևէ մեկի դեմ ագրեսիայի ակտի ի հայտ գալու պարագայում մնացած մասնակից պետությունները կցուցաբերեն անհրաժեշտ օժանդակություն` ներառյալ ռազմական օգնությունը, նաև կցուցաբերեն օժանդակություն իրենց տրամադրության տակ գտնվող միջոցներով` հավաքական պաշտպանության իրավունքի իրագործման կարգին համապատասխան` համաձայն ՄԱԿ-ի կանոնադրության 51-րդ հոդվածի»:
Նույն օրը տեսակոնֆերանսով կայացավ ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի արտահերթ նիստ, որի ժամանակ Փաշինյանը կազմակերպության անդամներին ներկայացրեց ստեղծված իրավիճակը:
ՀԱՊԿ քարտուղարության տարածած հաղորդագրությունում ասվում էր, որ քարտուղարությունը ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի հետ համատեղ աշխատանքներ է կազմակերպել ՀԱՊԿ մեխանիզմների ակտիվացման ուղղությամբ՝ իրավիճակի կարգավորման նպատակով։
Սեպտեմբերի 14-ին ՀԱՊԿ անդամ Ղազախստանի ԱԳՆ-ն հայտարարեց, որ Հայաստան խաղաղապահներ ուղարկելու հարց ՀԱՊԿ օրակարգում դեռ չկա, և օբյեկտիվ տեղեկություն ստանալու համար որոշում է կայացվել, որպեսզի ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը մեկնի հայ-ադրբեջանական սահման և տեղում իրավիճակի վերաբերյալ ամբողջական պատկերացում ստանա, ապա տեղեկացնի ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարներին։ Ղազախստանի արտգործնախարար Մուխտար Տլեուբերդին անգամ հայտարարեց, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը սահմանազատված չէ, ուստի «սահմանի որևէ խախտման մասին դժվար է խոսել»։
Սեպտեմբերի 15-ին ՀԱՊԿ Միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անատոլի Սիդորովը հայտարարեց, որ Երևանի և Բաքվի միջև առկա խնդիրը պետք է քաղաքական-դիվանագիտական մեթոդներով լուծվի: ՀԱՊԿ-ն որոշեց իրադրությունը տեղում գնահատելու համար առաքելություն գործուղել Հայաստան: «Ռազմական ուժի կիրառման մասին, այն էլ ՀԱՊԿ-ի ներգրավմամբ, ոչ սեպտեմբերի 13-ին, ոչ երեկ, ոչ այսօր և, ես կարծում եմ, ոչ էլ մոտ ապագայում խոսք չկա»,— ասաց Սիդորովը։
Հոկտեմբերի 12-ին ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ն պատրաստ է դիտորդներ ուղարկել Հայաստան, իսկ դրա համար անհրաժեշտ է միայն ՀԱՊԿ խորհրդի որոշումը. «Միակ բանը, որ պահանջվում է, Հավաքական անվտանգության խորհրդի որոշումն է, որը պետք է գումարվի ՀԱՊԿ նախագահի կողմից, իսկ նախագահող երկիրը չէ՞ որ Հայաստանն է»,- ասաց Լավրովը:
2022 թ․ նոյեմբերի 23-ին Երևանում կայացավ ՀԱԽ հերթական նիստը՝ ՀՀ նախագահությամբ:
Նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվեց ստորագրել «ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագրի և Հայաստանի Հանրապետությանը օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին» փաստաթղթերը։ Նրա խոսքով՝ նախագիծը բավականաչափ վերջնական տեսքի չի բերվել. «Այս պայմաններում իրավիճակի քաղաքական հստակ գնահատականի բացակայությունը և վերը նշված որոշումը չկայացնելը կարող է նշանակել ոչ միայն ՀԱՊԿ-ի կողմից դաշնակցային պարտավորություններից հրաժարում, այլ նաև Ադրբեջանի կողմից մեկնաբանվել որպես ՀԱՊԿ-ի կողմից կանաչ լույս՝ Հայաստանի դեմ հետագա ագրեսիայի համար»։
Նիստից հետո ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը հայտարարեց, որ ՀԱՊԿ-ի կողմից Հայաստանին օժանդակություն ցուցաբերելու համատեղ միջոցառումների մասին փաստաթուղթը գրեթե պատրաստ է, սակայն որոշ լրամշակման կարիք ունի։
«Ազատություն» ռադիոկայանի հաղորդմամբ՝ ընդլայնված նիստում՝ ելույթներից մեկում Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանի անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին որևէ կերպ չզսպեց Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունները, ինչին ի պատասխան՝ Լուկաշենկոն ասել է, թե «իրենց գործը չէր Ադրբեջանին զսպելը», առաջարկել է շարժվել ռուսական խաղաղության միջնորդության ճանապարհով՝ շեշտելով, որ իրենք կարող են հիմա լուծել «այս կոնֆլիկտը, որը կրկին կարող է կրկնվել»։
2023 թ. հունվարի 10-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ այս տարի ՀԱՊԿ զորավարժություններ Հայաստանում չեն լինի. կազմակերպությունից դեռ կոնկրետ գնահատականների են սպասում՝ հասկանալու, թե որն է դաշինքի պատասխանատվության գոտին. «ՀԱՊԿ-ն չի արձանագրվում՝ որտեղով է անցնում այդ կարմիր գիծը՝ Սոթք-Խոզնավարով չի անցնում, Ջերմուկի մոտով չի անցնում, որտեղո՞վ է անցնում, մինչև մենք դա չիմանանք, մենք այդ իրավիճակում կլինենք, որ կհրավիրենք, կասենք՝ եկեք սպառնալիք ստեղծեք ձեր ասածով թուրք-ադրբեջանական տանդեմի համար երկու օր, երրորդ օրը հանգստացեք, չորրորդ օրը գնացեք էլի ձեր գործերին, մենք մնանք էդ տանդեմի առաջ դեմ հանդիման»:
2023 թ. ապրիլին ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարեց, որ հայ-ադրբեջանական սահման ՀԱՊԿ առաքելություն ուղարկելու ժամկետները կախված են Երևանից: «Երբ նրանք պատրաստ լինեն, մենք կկարողանանք վերադառնալ բովանդակային աշխատանքին՝ համախմբելու կազմակերպության դիտորդական առաքելության կոնկրետ եղանակները, ուստի գնդակը Երևանի կողմն է»,- ասաց Զախարովան։ Նա նշեց, որ Ռուսաստանին գոհացնում է ՀԱՊԿ ներկայացուցիչներին ընդունելու Երևանի շարունակական հետաքրքրությունը։
Ապրիլի 20-ին Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանը նույնպես պատրաստ է ՀԱՊԿ դիտորդական առաքելության տեղակայմանը:
Այսպիսով, չնայած նրան, որ Ադրբեջանը մի քանի անգամ խախտել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքը, ինչի կապակցությամբ Հայաստանը դիմում է ներկայացրել ՀԱՊԿ-ին, կազմակերպությունը խոսել է միայն դիտորդական առաքելություն ուղարկելու պատրաստակամության մասին: ՀԱՊԿ անդամ պետությունները կասկածի տակ են դրել ՀՀ սահմանների նկատմամբ ոտնձգության փաստը և պնդել, որ կազմակերպությունը չի պատրաստվում ռազմական օգնություն ցուցաբերել Հայաստանին: Հետևաբար, պատգամավոր Ռուստամյանի պնդումը սխալ է:

Депутат Национального Собрания от фракции «Айастан» Армен Рустамян 16 мая в беседе с журналистами заявил, что во время вторжения Азербайджана на суверенную территорию Армении ОДКБ выразила готовность «всеми средствами» помочь Армении, однако в Ереване ответили, что организации не существует.
«Во время вторжения на территорию Армении ОДКБ заявила: я готова присутствовать всеми своими средствами, ждем ответа Армении. Армения в ответ заявляет, что ОДКБ не существует», — отметил он.
«Платформа проверки фактов» выяснила, выражала ли ОДКБ готовность «присутствовать всеми своими средствами»?
Вторжение Азербайджана и обращение правительства РА в ОДКБ в мае 2021 года
В мае 2021 года азербайджанская армия вторглась на суверенную территорию Армении в Сюникской и Гегаркуникской областях. Премьер-министр РА Никол Пашинян 14 мая официально обратился к действующему председателю Совета ОДКБ в рамках реализации положений статьи 2 ОДКБ дать поручение о незамедлительном задействовании механизма экстренных консультаций с целью координации позиций государств-членов ОДКБ и принятия мер для устранения возникшей угрозы.
В тот же день Секретариат ОДКБ сообщил о получении обращения. «Консультации по ситуации в Сюникской области будут проведены в ближайшие дни», — сообщил ТАСС пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
Однако никаких объективных действий, направленных на поддержку Армении, со стороны организации не последовало.
Сентябрьская агрессия Азербайджана и очередное обращение Еревана в ОДКБ
13 сентября 2022 года азербайджанская армия в очередной раз вторглась на суверенную территорию Армении. В результате нападения азербайджанской армии с армянской стороны погибли 224 человека, сотни получили ранения. Азербайджан оккупировал около 150 квадратных километров суверенной территории Армении.
Правительство РА официально обратилось по статье 4 Устава к ОДКБ, России и Совету Безопасности ООН с просьбой восстановить территориальную целостность.
Согласно статье 4 Устава ОДКБ, «в случае совершения агрессии на любое из государств – участников все остальные государства – участники по просьбе этого государства – участника незамедлительно предоставят ему необходимую помощь, включая военную, а также окажут поддержку находящимися в их распоряжении средствами в порядке осуществления права на коллективную оборону в соответствии со статьей 51 Устава ООН».
В тот же день в формате видеоконференции состоялось внеочередное заседание Совета безопасности ОДКБ, в ходе которого Пашинян представил членам организации ситуацию.
В пресс-релизе Секретариата ОДКБ указано, что Секретариатом организации совместно с Объединенным штабом ОДКБ организована работа по задействованию механизмов ОДКБ для урегулирования ситуации.
14 сентября МИД страны-члена ОДКБ Казахстана заявил, что вопрос об отправке миротворцев в Армению пока не стоит в повестке дня ОДКБ, и с целью получения объективной информации принято решение о том, чтобы генеральный секретарь ОДКБ выехал на армяно-азербайджанскую границу, получил полное видение на месте и потом проинформировал глав государств-членов ОДКБ.
Министр иностранных дел Казахстана Мухтар Тлеуберди даже заявил, что «граница между Азербайджаном и Арменией не демаркирована, поэтому о каком-то нарушении границы говорить тяжело».
15 сентября начальник Объединенного штаба ОДКБ генерал-полковник Анатолий Сидоров заявил, что проблема, которая сегодня существует между Арменией и Азербайджаном, должна решаться политико-дипломатическими методами. ОДКБ приняла решение направить в Армению миссию для оценки ситуации на месте. «О применении военной силы, да еще с привлечением ОДКБ, ни 13 сентября, ни вчера, ни сегодня, и, я думаю, в ближайшем будущем речи не идет», — сказал Сидоров.
12 октября министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что ОДКБ готова отправить своих наблюдателей в Армению, для этого требуется решение Совета коллективной безопасности. «Единственное, что требуется, — это решение Совета коллективной безопасности, который должен быть созван председателем ОДКБ, а страна-председатель – Армения, не так ли?», — сказал Лавров.
23 ноября 2022 года в Ереване под председательством Армении состоялась очередное заседание  Совета коллективной безопасности ОДКБ.
В ходе заседания Никол Пашинян отказался подписать проект «Декларации Совета коллективной безопасности ОДКБ и о совместных мерах по оказанию помощи Республике Армения». По его словам, проект недостаточно доработан. «Отсутствие со стороны ОДКБ четкой политической оценки ситуации и непринятие вышеупомянутого решения может означать не только отказ ОДКБ от союзнических обязательств, но и интерпретироваться Азербайджаном как зеленый свет со стороны ОДКБ для дальнейшей агрессии против Армении», — отметил Пашинян.
После заседания генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась заявил, что проект решения Совета коллективной безопасности ОДКБ о мерах по оказанию помощи Армении находится в высокой степени готовности, но ряд позиций еще нуждается в доработке.
По сообщению Радио Азатутюн, в одном из выступлений на расширенном заседании Пашинян заявил, что членство Армении в ОДКБ никоим образом не сдерживает агрессивные действия Азербайджана, на что президент Беларуси Александр Лукашенко заявил, что «не их работа сдерживать Азербайджан», и предложили двигаться к миру с Россией через посредничество, подчеркнув, что «мы можем этот конфликт, который может разгореться опять, в корне урегулировать сейчас».
10 января 2023 года Никол Пашинян заявил, что в этом году в Армении не будет военных учений ОДКБ  – Армения ждет конкретных оценок от организации, чтобы понять, что входит в зону ответственности альянса. «То есть, ОДКБ не фиксирует красную линию, где она проходит, например, через Сотк-Хознавар не проходит, возле Джермука не проходит, где она проходит? Пока мы это не узнаем, мы будем находиться в такой ситуации, пригласим, скажем, давайте создадим угрозу для турецко-азербайджанского тандема на два дня, на третий день отдохнем, на четвертый день вы вернетесь к своим делам, а мы останемся одни против этого тандема», — сказал премьер-министр.
В апреле 2023 года официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что сроки отправки миссии ОДКБ на армяно-азербайджанскую границу зависят от Еревана. «Как только они будут готовы, мы сможем вернуться к предметной работе по закреплению конкретных модальностей наблюдательной миссии Организации. Так что, мяч на стороне Еревана», — сказала Захарова. Она отметила, что Россия удовлетворена тем, что Армения сохраняет заинтересованность в приеме миротворцев ОДКБ.
20 апреля Никол Пашинян заявил, что Армения готова к развертыванию наблюдательной миссии ОДКБ.
Таким образом, несмотря на то, что Азербайджан несколько раз вторгался на суверенную территорию Армении, в связи с чем Армения обращалась в ОДКБ, организация говорила лишь о готовности направить наблюдательную миссию. Государства-члены ОДКБ ставили под сомнение факт посягательства на границы Армении и заявляли, что организация не собирается оказывать военной помощи Армении. Следовательно утверждение депутата Рустамяна является неверным.
Թեգեր` Արմեն ՌուստամյանՀԱՊԿ
Армении не грозят финансовые санкции в случае невыплаты долга перед ОДКБ
12:02, 8 Авг, 2024
На днях стало известно, что Республика Армения не примет участия в учениях Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) «Кобальт-2024», которые...