Factor TV-ի եթերում քաղաքագետ Գուրգեն Սիմոնյանն անդրադարձել է 2010 թվականին դեռևս ԱՄՆ փոխնախագահի պաշտոնը զբաղեցնող Ջո Բայդենի և հայ լոբբիստներից մեկի՝ գաղտնի տեսաձայնագրված զրույցին։
Ըստ, քաղաքագետի, դրանում Բայդենն իր զրուցակցին հայտնում է, որ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ԱՄՆ վարչակարգին խնդրել է առկախել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը՝ 2008 թվականին մեկնարկած հայ-թուրքական կարգավորման գործընթացին չվնասելու համար։
«Բայդենին լոբբիստներից մեկը միջանցքում կանգնեցրել էր և․․․ հարց հղեց, թե ԱՄՆ կողմից Ցեղասպանության ճանաչումը օրակարգ ինչո՞ւ չի մտնում, [Բայդենը] ասում է՝ որովհետև ՀՀ նախագահը զանգահարում է և ասում է մեզ՝ առկախեք այդ հարցը։ Սա պատմություն է, և նման փաստով դուք ուղղակի կխափանեք խաղաղ բանակցային գործընթացը»,- ասել է քաղաքագետը։
Շարունակելով թեման, Սիմոնյանն ասել է, որ «հաճախ չափազանց կարևոր, հայանպաստ որոշումները ՀՀ երկյուղած պաշտոնյաների պատճառով չեն իրականացել, և դա միայն Սերժ Սարգսյանի հիմնախնդիրը չէ»։
Ինչ է ասում Բայդենը տեսանյութում
Բայդենի ու հայ երիտասարդի զրույցի տեսանյութը հրապարակվել է դեռևս 2010 թվականի հոկտեմբերի 27-ին՝ marty8465 կոչվող YouTube-յան ալիքում․ դա, ի դեպ, այդ ալիք ներբեռնված միակ տեսանյութն է։
Բայդենին մոտեցած հայ երիտասարդը հայտնում է նրան, որ շատ վրդովված է, որ Ցեղասպանության ճանաչման հարցը ԱՄՆ վարչակարգի օրակարգում չէ, և որ ինքն ուզում է իմանալ, թե ի՞նչ պետք է փոխանցի հայ համայնքին։
Ի պատասխան Բայդենն ասում է․ «Դուք պետք է ձեր համայնքին փոխանցեք, որ մենք հետ չենք կանգնել. թուրքերը պետք է ընդունեն իրականությունը։․․․ Ասեք նրանց (հայ համայնքին,-խմբ․), որ այդ ՀՀ նախագահն է զանգել ինձ և ասել. «Մի թեժացրեք այս խնդիրը, քանի դեռ մենք բանակցում ենք»։ Մենք հետ կանգնեցինք։ Դա հիմա անցյալում է։ Ամեն դեպքում՝ իրականությունը կարող է փոխվել»։
Նախագահ Սարգսյանի աշխատակազմից անանուն աղբյուրի կողմից հրապարակված տեսանյութին արձագանքեցին հենց նույն օրը՝ 2010-ի հոկտեմբերի 27-ին․ Սարգսյանի այդ ժամանակվա մամուլի քարտուղար Արմեն Արզումանյանը պնդեց, թե երրորդ նախագահը երբևէ չի զանգել ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենին:
«Վերջինիս նախաձեռնությամբ 2009 թ․-ին կայացել է երկու հեռախոսազրույց, որոնց ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահը չի արել տեսանյութում իրեն վերագրվող արտահայտությունն ուղղակի կամ անուղղակի»,- նշել էր Արզումանյանը՝ առաջարկելով Սպիտակ տանը հրապարակել իր տրամադրության տակ եղած՝ փոխնախագահ Բայդենի բոլոր պաշտոնական հեռախոսազրույցների սղագրություններն ու ձայնագրությունները։
Սպիտակ տնից, սակայն, արձագանք այդպես էլ չհաջորդեց, և ի հեճուկս Սարգսյանի աշխատակազմի պաշտոնական համաձայնության, Բայդեն-Սարգսյան որևէ զրույցի սղագրություն կամ ձայնագրություն չհրապարակվեց։
Այսպիսով, Բայդենի՝ գաղտնի տեսաձայնագրության ընթացքում արված պնդումները հերքվել են երրորդ նախագահի աշխատակազմի կողմից։ Հետագայում դրանք փաստող նյութեր ևս չեն հրապարակվել։
Հետևաբար, Ցեղասպանության ճանաչման հարցն առկախելու՝ Սարգսյանին վերագրվող խնդրանքը մասին պնդումները մնում են չհաստատված, թեև ըստ վկայակոչվող տեսանյութի, ԱՄՆ ներկայիս նախագահ Ջո Բայդենը նման տեղեկություն հայտնել է:

В эфире Factor TV политолог Гурген Симонян коснулся тайно записанного разговора занимающего в 2010 году пост вице-президента США Джо Байдена с одним из армянских лоббистов.
По словам политолога, в нем Байден сообщает своему собеседнику, что третий президент Армении Серж Саргсян обратился к администрации президента США с просьбой отложить признание Геноцида армян, чтобы не навредить начавшемуся в 2008 году процессу армяно-турецкого урегулирования.
«Байдена остановил в коридоре один из лоббистов и… спросил, почему признание Геноцида со стороны США не стоит на повестке дня. [Байден] ответил, потому что позвонил президент Армении и сказал нам отложить этот вопрос. Это история, и таким фактом вы просто сорвете мирный переговорный процесс», — сказал политолог.
В продолжение темы Симонян отметил, что «часто крайне важные, проармянские решения не выполнялись из-за запуганных чиновников РА, и это проблема не только Сержа Саргсяна».
Что говорит Байден на видео?
Видео разговора Байдена с юношей-армянином было опубликовано 27 октября 2010 года на YouTube-канале под названием marty8465. Кстати, это единственное видео, загруженное на этот канал.
Подошедший к Байдену армянин сообщает ему, что сильно возмущен тем, что вопрос признания Геноцида не стоит на повестке дня администрации президента США, и что он хочет знать, что он должен передать армянской общине.
В ответ Байден говорит: «Вы должны передать своей общине, что мы не отступили. Турки должны принять реальность. Скажите им (армянской общине, — прим. ред.), что мне позвонил президент РА и сказал: «Не усугубляйте этот вопрос, пока мы ведем переговоры». Мы отступили. Это уже в прошлом. В любом случае реальность может измениться».
На видео, опубликованное анонимным источником, в тот же день, 27 октября 2010 года, отреагировал аппарат президента Саргсяна․ Тогдашний пресс-секретарь Саргсяна Армен Арзуманян заявил, что третий президент никогда не звонил вице-президенту США Джо Байдену.
«Վերջինիս նախաձեռնությամբ 2009 թ․-ին կայացել է երկու հեռախոսազրույց, որոնց ընթացքում Հայաստանի Հանրապետության նախագահը չի արել տեսանյութում իրեն վերագրվող արտահայտությունն ուղղակի կամ անուղղակի»,- նշել էր Արզումանյանը՝ առաջարկելով Սպիտակ տանը հրապարակել իր տրամադրության տակ եղած՝ փոխնախագահ Բայդենի բոլոր պաշտոնական հեռախոսազրույցների սղագրություններն ու ձայնագրությունները։
«По инициативе последнего в 2009 году состоялись два телефонных разговора, в ходе которых президент Республики Армения прямо или косвенно не делал приписываемого ему в видео заявления», — сказал Арзуманян, предложив Белому дому опубликовать аудиозаписи и стенограммы всех официальных телефонных разговоров вице-президента Байдена, находящихся в его распоряжении.
Однако ответа из Белого дома так и не последовало, и, несмотря на официальное согласие администрации Саргсяна, ни стенограммы, ни аудиозаписи какого-либо разговора между Байденом и Саргсяном опубликовано не было.
Таким образом, заявления Байдена, сделанные во время тайно записанного разговора, были опровергнуты администрацией третьего президента. В дальнейшем материалы, аргументирующие их, также не публиковались.
Следовательно, утверждения о приписываемой Саргсяну просьбе отложить вопрос признания Геноцида остаются неподтвержденными, хотя согласно упомянутому видео подобную информацию сообщил действующий президент США Джо Байден.