Ոչ թե հուշարձանն է վանդալիզմի ենթարկվել, այլ ՌԴ դրոշի ժապավեններն են տրորվել․ Զախարովան մանիպուլացնում է երևանյան միջադեպը
11:53, 31 Հնվ, 2024
Հունվարի 30-ին ՌԴ արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, անդրադառնալով նախօրեին Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաների» հուշարձանի մոտ տեղի ունացած միջադեպին, պնդել է, թե իբր հուշակոթողն է պղծվել ու ենթարկվել վանդալիզմի։
«Խստորեն դատապարտում ենք հունվարի 29-ին Երևանում «Պաշարված Լենինգրադի երեխաների» հուշարձանի մոտ կատարված վանդալիզմը։ Խորը ցավով նշում ենք, որ սա Ռուսաստանի և Հայաստանի համար ընդհանուր պատմության հերոսական էջերին նվիրված հուշարձանների պղծման առաջին դեպքը չէ։ ․․․հանրապետության իշխանություններից ակնկալում ենք ապագայում բարբարոսության նման դրսևորումների ճնշում»,- ասել է Զախարովան։
Հունվարի 27-ին սոցիալական մեդիայում տարածվեց օգտատերերից մեկի կողմից նկարահանված մի տեսանյութ, որում երևում էր, թե ինչպես է վերջինս հուշարձանի մոտ տեղադրված ծաղկեպսակների վրայից պոկում ՌԴ դրոշի ժապավեններն ու տրորում դրանք, ապա գետնին շրջում ծաղկեպսակները։
Տեսանյութում չկան կադրեր, որոնք կհաստատեին բուն հուշակոթողը վնասելու, պղծելու կամ վանդալիզմի ենթարկելու պնդումները։
Հատկանշական է, որ ավելի ուշ դեպքի վերաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի մամուլի քարտուղար Գոռ Աբրահամյանի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ միջադեպի առնչությամբ քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 297-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է՝ խուլիգանության հատկանիշներով։
«Կատարվում է նախաքննություն՝ կատարվածի հանգամանքները լիարժեք պարզելու և նշված անձի գործողություններին իրավական գնահատական տալու նպատակով»,- նշված է հաղորդագրության մեջ։
Մինչդեռ, հուշարձանը վանդալիզմի ենթարկելը կամ վնասելն ու դրա համար նախատեսված պատիժը սահմանված են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածով:
Փաստացի, հարուցված քրգործի հիմքում առերևույթ խուլիգանության, և ոչ թե վանդալիզմի հատկանիշներով արարքն է։ Միևնույն ժամանակ, տարածված տեսանյութը չի հաստատում հուշակոթողը վանդալիզմի ենթարկելու պնդումը, փոխարենը կան միայն ՌԴ պետական դրոշի անարգման կադրեր։
Հատկանշական է նաև, որ ՀՀ քրեական օրենսգրքում (հոդված 472) պատասխանատվություն սահմանված է միայն ՀՀ պետական խորհրդանիշերի անարգման համար։

Oфициальный представитель МИД РФ Мария Захарова 30 января, комментируя инцидент, произошедший накануне в Ереване возле памятника «Детям блокадного Ленинграда», заявила, что памятник якобы был осквернен и подвергся вандализму.
«Решительно осуждаем акт вандализма, совершенный у памятника детям блокадного Ленинграда в Ереване 29 января. С глубоким сожалением отмечаем, что это далеко не первый случай осквернения монументов, посвященных общим для России и Армении героическим страницам истории. Видим острую реакцию неприятия произошедшего со стороны дружественного армянского народа. Ожидаем того же и от властей республики, а также пресечения подобных проявлений варварства впредь», — сказала Захарова.
В социальных сетях 27 января распространилось видео, снятое одним из пользователей, на котором видно, как последний опрокинул установленные у памятника венки, сорвал и растоптал ленты, символизирующие флаг России.
В видео нет кадров, подтверждающих заявления о повреждении, осквернении или вандализме самого мемориала.
Примечательно, что, согласно заявлению пресс-секретаря Следственного комитета РА Гора Абрамяна, в связи с инцидентом инициировано уголовное производство по части1-й статьи 297-й Уголовного кодекса РА (хулиганство).
«Проводится предварительное расследование с целью полного выяснения обстоятельств происшествия и вынесения правовой оценки действиям указанного лиц», — говорится в заявлении.
Между тем, нанесение ущерба или повреждение памятника и предусмотренное за это наказание определены статьей 301 Уголовного кодекса РА.
Фактически в основе возбужденного уголовного дела лежит хулиганство, а не вандализм. При этом опубликованное видео не подтверждает утверждения о вандализме в отношении памятника, а содержит лишь кадры осквернения государственного флага РФ.
Примечательно также, что в Уголовном кодексе Республики Армения (статья 472) предусмотрена ответственность только за неуважение в отношении официальных государственных символов Республики Армения.