2013 թվականին ՀԱՊԿ քարտուղարությունը Հայաստանի ազգային անվտանգության խորհրդի աշխատակազմի հետ համատեղ Հայաստանում «ՀԱՊԿ ակադեմիա» ստեղծելու մասին որոշում կայացրեց։ Նախատեսվում էր, որ ակադեմիան պետք է մասնագետներ պատրաստեր ՀԱՊԿ անվտանգության ստորաբաժանումների կառույցների համար ։
Այս նպատակով գրանցվեց «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ակադեմիա» հիմնադրամը, որին Կառավարության N917-Ա որոշմամբ անհատույց օգտագործման հանձնվեց Երևան քաղաքի Հերացի 2 հասցեում գտնվող Հրաչյա Աճառյանի անվան թիվ 72 դպրոցի շենքը։
Հատկանշական է, որ հիմնադրամը ոչ թե միջազգային կազմակերպության է պատկանում, այլ ֆիզիկական անձի՝ Նիկոլայ Բորդյուժային։ Այն ոչ մի կապ չունի «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության» հետ։ Այս մասին ժամանակին գրել է նաև մամուլը՝ նշելով Ավտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանի անունը։
ՀԱՊԿ ակադեմիա և ՀՀ ԱԳՆ
2014 թվականին Նիկոլայ Բորդյուժան դիմել է Հայաստանի արտգործնախարարությանը` «ՀԱՊԿ Ակադեմիային» միջազգային պայմանագրով գործող հաստատության կարգավիճակ տրամադրելու խնդրանքով, մինչ ակադեմիայի կարգավիճակի և գործունեության մասին պայմանագրի կնքումը։ Ինչպես երևում է ԱԳՆ կայքից, այդպիսի կարգավիճակ ակադեմիան ստացել է։ Այն գտնվում է Հայաստանում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների շարքում` որպես միջազգային կազմակերպություն։
Մեր հարցմանը ի պատասխան, արտաքին գերատեսչությունը հայտնեց, որ քանզի առ այսօր որևէ պայմանագիր չի ստորագրվել, որոշում է կայացվել 2018թ․-ից մերժել հիմնադրամին նման կարգավիճակ տրամադրելը։
Միջազգային կարգավիճակ ստանալուց հետո աշխատանքները դադարեցին
Նույն 2014 թվականին Արթուր Բաղդասարյանի և Նիկոլայ Բորդյուժայի հանդիպման ժամանակ Բաղդասարյանը հայտարարեց, որ Հայաստանում ՀԱՊԿ ակադեմիան կգործի ընթացիկ տարվա սեպտեմբերից, ինչը, սակայն, չկատարվեց։ Իսկ արդեն 2015 թվականին Բորդյուժան հայտարարեց, որ ակադեմիայի ստեղծումը դադարեցվել է։
Որոշ ժամանակ անց շինարարությունը վերսկսվեց՝ ուղեկցվելով մի շարք խախտումներով։ Այս մասին ավելի մանրամասն կարող եք կարդալ այստեղ։
Փոխկապակցված անձինք
Հերացի 2 հասցեում գտնվում է նաև «Հայաստանում ռուսական լիցեյը», որի հիմնադիրը կրկին «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ակադեմիա» հինադրամն է: «Ռուսկի լիցեյի» կանոնադրությունը հաստատման էր ներկայացրել ՀԱՊԿ ակադեմիայի ռեկտորը, ով 5-րդ գումարման Ազգային ժողովի «Օրինաց Երկիր» խմբակցության անդամ Մհեր Շահգելդյանն է:
«Հայաստանում ռուսական լիցեյ» հիմնադրամի գործադիր մարմնի ղեկավարը տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Աշոտ Բալյանն է: Վերջինս 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ զբաղեցրել է «Հայկական վերածնունդ» կուսակցության համամասնական ցուցակի 72-րդ տեղը: Այժմ լիցեյը ղեկավարում է ՕԵԿ նախկին պատգամավոր Լևոն Դոխոլյանը, ով խնամիական կապեր ունի ՕԵԿ նախկին խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանի հետ։
Հատկանշական է, որ «Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության ակադեմիա» հինադրամի ստեղծումից որոշ ժամանակ անց անվանափոխվել է և 2014 թվականից հանդես է գալիս որպես «Հայաստանում եվրոպական քոլեջ» հիմնադրամ։
Փաստացի Կառավարությունը Արթուր Բաղդասարյանին և Նիկոլայ Բորդյուժային նվիրել է Երևանի կենտրոնում մի շենք, ԱԳՆ-ն ակադեմիային շնորհել էր միջազգային դիվանագիտական կարգավիճակ, որն այժմ ոչ միայն չի ծառայում իր նպատակին, այլ դարձել է ՕԵԿ նախկին պատգամավորների աշխատավայր։

Подарок Правительства Артуру Багдасаряну и Николаю Бордюже
В 2013 году секретариат ОДКБ совместно с аппаратом Совета национальной безопасности Армении принял решение о создании Академии ОДКБ в Армении. Предполагалось, что академия будет готовить специалистов для структур подразделений безопасности ОДКБ.
С этой целью был создан фонд «Академия Организации Договора о коллективной безопасности», и постановлением Правительства N 917-А в безвозмездное пользование ему было передано здание ереванской школы номер 72 имени Грачья Ачаряна, расположенное по адресу Гераци 2.
Интересно, что фонд принадлежит не международной организации, а физическому лицу – Николаю Бордюже. И не имеет никакого отношения к «Организации Договора о коллективной безопасности». Об этом в свое время писали и в прессе, упоминая и имя бывшего секретаря Совета безопасности Артура Багдасаряна.
Академия ОДКБ и МИД РА
В 2014 году Николай Бордюжа обратился к министерству иностранных дел Армении с просьбой предоставить Академии ОДКБ статус учреждения, действующего по международному договору, до заключения договора о статусе и деятельности этой академии. Как видим на сайте МИД, академия получила такой статус. Она оказалась в одном ряду с дипломатическими представительствами в Армении как международная организация.
Внешнеполитическое ведомство в ответ на наш запрос сообщило: поскольку до сегодняшнего дня договор не был заключен, принято решение об отказе в предоставлении фонду такого статуса с 2018 года.
После получения международного статуса деятельность прекратилась
В том же 2014 году на встрече с Николаем Бордюжей Артур Багдасарян заявил, что Академия ОДКБ в Армении начнет действовать с сентября текущего года, однако этого не произошло. А уже в 2015 году последовало заявление Бордюжи о том, что деятельность по созданию академии прекращена.
Через некоторое время строительство возобновилось и сопровождалось рядом нарушений, о которых сообщалось в прессе.
Взаимосвязанные лица
По адресу Гераци 2 расположен и «Русский лицей в Армении», основателем которого также является фонд «Академия Организации Договора о коллективной безопасности». Устав «Русского лицея» был представлен на утверждение ректором Академии ОДКБ – он же депутат Национального собрания 5-го созыва от фракции «Страна закона» («Оринац еркир») Мгер Шахгельдян.
Руководителем исполнительного органа фонда «Русский лицей в Армении» является временно исполняющий обязанности директора Ашот Балян. В парламентских выборах 2017 года он занимал 72-е место в пропорциональном списке партии «Армянское возрождение». В настоящее время лицеем руководит бывший депутат от «Страны закона» Левон Дохолян, приходящийся сватом бывшему руководителю фракции «Страна закона» Эгине Бишарян.
Интересно, что через некоторое время после создания фонда «Академия Организации Договора о коллективной безопасности» последний был переименован и с 2014 года выступает как фонд «Европейский колледж в Армении».
Выходит, Правительство подарило Артуру Багдасаряну и Николаю Бордюже целое здание в центре Еревана, МИД предоставил академии международный дипломатический статус, однако здание это не только до сих пор не служит своей цели, но и превратилось в рабочее место для бывших депутатов «Страны закона».
Метки Artur BaghdasaryanCollective Security Treaty OrganizationCSTO AcademyNikolay BordyuzhaRA Ministry of Foreign AffairsRussian Lyceum in Armeniaакадемия ОДКБАрмянское возрождениеАртур БагдасарянАшот БалянЕвропейский колледж в АрменииЛевон ДохолянМгер Шахгельдян.МИД АрменииМИД РАНиколай БордюжаОДКБОринац еркирРусский лицейԱԳՆՀԱՊԿՀԱՊԿ ակադեմիաՆիկոլայ Բորդյուժա
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) 14 июля распространила заявление об эскаляции на армяно-азербайджанской границе. В заявлении ОДКБ выразила серьезную...