Ներքին գործերի նախարարությունը հուլիսի 15-ին հայտարարել էր Հայաստանում Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացի մի կնոջ ձերբակալելու մասին։ «Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հուլիսի 13-ին, ժամը 6.30-ին, Երևան-Տիվատ չվերթի ինքնաթիռի ժամանումից հետո գծային բաժին է տարվել և ձերբակալվել 65-ամյա Նատալյա Տ.-ն: Նա հուլիսի 1-ից ՌԴ Մոսկվայի մարզի իրավապահ մարմինների կողմից հետախուզվում էր ՌԴ քրեական օրենսգրքի 207.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի (Ակնհայտ սուտ տեղեկատվության տարածումը) մեղադրանքով: Խափանման միջոցը՝ ստորագրություն: Հայտնաբերման մասին հայտնվել է հետախուզումը նախաձեռնողին և դատախազությանը»,- հաղորդել էր Հայաստանի ՆԳՆ-ն:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» պարզել է, որ Հայաստանի Ներքին գործերի նախարարությունը սխալ է ներկայացրել ՌԴ քաղաքացի 65-ամյա Նատալյա Տարանուշենկոյի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի հոդվածը, ինչի արդյունքում խեղաթյուրվել է մեղադրանքի էությունը։
ՌԴ քրեական օրենսգրքի համաձայն, ՀՀ ՆԳՆ-ի կողմից մատնանշվող 207.3-րդ հոդվածը սահմանում է հետևյալը․ «Ռուսաստանի Դաշնության Զինված ուժերն օգտագործելով, Ռուսաստանի Դաշնության պետական մարմինների կողմից իրենց լիազորությունների իրականացման, կամավորական կազմավորումների, կազմակերպությունների կամ անհատների կողմից աջակցության տրամադրման մասին կանխամտածված սուտ տեղեկատվության տարածումը»։
Պարզել ենք նաև, որ Տարանուշենկոյի նկատմամբ քրեական վարույթը հարուցվել է ՌԴ քրեական օրենսգրքի 207.3-րդ հոդվածի 2-րդ մասի «դ» կետի հատկանիշներով, ինչը նշանակում է, որ Տարանուշենկոն «ՌԴ զինված ուժերի մասին ակնհայտ կեղծ տեղեկությունը տարածել է քաղաքական, գաղափարական, ռասայական, ազգային կամ կրոնական ատելության, թշնամանքի կամ սոցիալական որևէ խմբի նկատմամբ թշնամանքի ու ատելության մոտիվներով»։
Այս արարքը, ըստ ռուսական օրենսդրության, պատժվում է 3-5 մլն ռուբլի տուգանքով կամ մինչև 5 տարի հարկադիր աշխատանքով՝ զրկելով որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու իրավունքից, կամ ազատությունից զրկելով՝ 5-10 տարի ժամկետով։
Հայաստանի ներքին գործերի նախարարության մեկնաբանությամբ հոդված ՌԴ քրեական օրենսգրքում չկա։ Վերոնշյալ հոդվածը, որի հիմքով վարույթ է նախաձեռնվել ռուսաստանցի Նատալյա Տարանուշենկոյի նկատմամբ, Ռուսաստանի քրեական օրենսգրքում լրացվել է ռուս-ուկրաինական պատերազմի թեժ օրերին՝ 2022 թվականի մարտի 4-ին։
Մասնագետները դեռ այն ժամանակ բացատրում էին, որ ԶԼՄ-ում, սոցցանցերում, տելեգրամ ալիքներում ու այլ ինֆորմացիոն աղբյուրներում ՌԴ զինված ուժերի մասին կամ նրանց անունն օգտագործելով ցանկացած տեղեկություն կարող է գնահատվել ակնհայտ սուտ տեղեկություն, քանի դեռ այն չի հաստատել ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունը։
2024 թ. փետրվարի 14-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ստորագրել էր օրենք ռուսական բանակի մասին ֆեյք տարածելու և պետության նկատմամբ հանցանք գործելու համար ունեցվածքի բռնագրավման մասին։ Օրենքն ուժի մեջ էր մտել փետրվարի 24-ից։ Այսուհետև, բացի ազատազրկումից և տուգանքից, հնարավոր է նաև նման պատժի արժանանալ ՌԴ զինված ուժերի և պետական մարմինների գործունեության մասին ակնհայտ սուտ տեղեկություն տարածելու համար։
ՌԴ քրեական օրենսգրքում այս փոփոխությունից հետո մեկ տարվա ընթացքում ռուսական բանակի մասին ֆեյք տարածելու մեղադրանքով (207.3 հոդված), ՌԴ գլխավոր դատախազության տվյալներով, 187 հանցագործություն է գրանցվել, որից 23-ը՝ ՌԴ տարածքից դուրս։
Ո՞վ է Հայաստանում ձերբակալված ՌԴ քաղաքացի Նատալյա Տարանուշենկոն
65-ամյա Նատալյա Տարանուշենկոն ռուսաց լեզվի և գրականության ուսուցչուհի է Մոսկովյան շրջանի Պրոտվինո քաղաքից, որը հեռացել էր Ռուսաստանից հունիսի 10-ին՝ իր նկատմամբ ռուսական բանակի մասին ֆեյք տեղեկություն տարածելու համար մեղադրանք առաջադրելուց հետո։ Հայտնի է դարձել, որ հուլիսի սկզբին նրա նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել։
Ռուսաստանցի ուսուցչուհու նկատմամբ մեղադրանքի առիթը եղել է դեռևս 2022 թ. ապրիլի 15-ին դասաժամերից մեկի ընթացքում ռուսական զինված ուժերի մասին քննարկումը։ ASTRA-ի փոխանցմամբ, ըստ քրեական գործի նյութերի, դասի ընթացքում Նատալյա Տարանուշենկոն աշակերտներին իբր տեսանյութ է ցուցադրել այն մասին, թե ինչպես են ՌԴ զինված ուժերը ներխուժում Ուկրաինա։ Ինքը՝ ուսուցչուհին, հրաժարվել է լրատվամիջոցի հետ խոսել իր նկատմամբ առաջադրված մեղադրանքից ու քրեական գործից։
Агентства-ն, իր հերթին, տեղեկացնում է, որ 8-րդ դասարանում նույն դասի ժամանակ ուսուցչուհին դպրոցականներին պատմել է Բուչայում ռուսական բանակի գործած պատերազմական հանցագործությունների մասին։ Նույն աղբյուրը հաղորդում է, որ 65-ամյա ուսուցչուհու քայլի մասին իրավապահներին հայտնել են այդ դասարանի երկու աշակերտների ծնողներ, որոնք ասել են, որ «ուսուցչուհու այդպիսի հայտարարությունները հոգեկան ու հոգեբանական ցավ, տանջանք են պատճառել իրենց երեխաներին»։
Ռուսական աղբյուրները տեղեկացնում են, որ հուլիսի 13-ին Հայաստանի սահմանապահների կողմից ձերբակալվելիս Նատալյա Տարանուշենկոն 4.5 ժամ մնացել է ոստիկանությունում, որտեղ նրան լավ են վերաբերվել ու նաև բացատրել են, որ ստիպված են համագործակցել ռուս իրավապահների հետ։ Նաև հնարավորություն են տվել կապ հաստատելու հարազատների ու տեղի իրավապաշտպանների հետ։ Այնուհետև նրան ստորագրությամբ բաց են թողել։

МВД РА неверно трактует Уголовный кодекс РФ: что известно о задержанной в Армении учительнице?
«Благодаря оперативно-разыскным мероприятиям, проведенным сотрудниками полиции аэропорта «Звартноц», 13 июля в 06:30 утра была задержана и доставлена в линейное отделение [полиции] 65-летняя Наталья Т., прибывшая в Ереван из Тивата. С 1 июля ее разыскивали правоохранительные органы Московской области РФ по статье «Распространение заведомо ложной информации». В качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде. Российская сторона была проинформирована о задержании», — сообщили в МВД Армении.
«Платформа проверки фактов» выяснила, что в МВД Армении неверно изложили статью, по которой возбуждено уголовное дело в отношении 65-летней гражданки России Натальи Таранушенко, в результате чего была искажена суть обвинения.
Статья 207.3 Уголовного кодекса Российской Федерации, на которую ссылается МВД РА, гласит следующее: «Умышленное распространение недостоверных сведений об осуществлении органами государственной власти Российской Федерации своих полномочий, оказание поддержки волонтерским организациям, организациям или физическим лицам, использующим Вооруженные Силы Российской Федерации».
Также нам удалось выяснить, что уголовное дело в отношении Таранушенко возбуждено по признакам пункта «д», части 2, статьи 207.3 УК РФ, что означает, что Таранушенко «распространяла ложную информацию о Вооруженных силах Российской Федерации по мотивам политической, идеологической, расовой, национальной или религиозной ненависти или вражды либо по мотивам ненависти или вражды в отношении какой-либо социальной группы».
По российскому законодательству это деяние наказывается штрафом в размере от 3 до 5 миллионов рублей или принудительными работами на срок до 5 лет с лишением права занимать определенные должности либо лишением свободы на срок от 5 до 10 лет.
Статьи с подобной интерпретацией МВД Армении в УК РФ нет. Вышеупомянутая статья, на основании которой возбуждено дело в отношении россиянки Натальи Таранушенко, была добавлена ​​в Уголовный кодекс России в жаркие дни российско-украинской войны, 4 марта 2022 года.
Уже тогда эксперты поясняли, что любая информация о ВС РФ или использование их названия в СМИ, социальных сетях, Telegram-каналах и других источниках информации может расцениваться как заведомо ложная информация до тех пор, пока она не будет подтверждена Минобороны России.
14 февраля 2024 года президент России Владимир Путин подписал закон о конфискации имущества за распространение фейковых новостей о российской армии и совершение преступления против государства. Закон вступил в силу 24 февраля. Отныне, помимо лишения свободы и штрафа, такое наказание можно получить и за распространение заведомо ложной информации о действиях ВС РФ и государственных органов.
По данным Генпрокуратуры РФ, за год после изменения УК РФ было зарегистрировано 187 преступлений, из них 23 совершены за пределами территории РФ.
Что известно о задержанной в Армении гражданке РФ Наталье Таранушенко?
65-летняя Наталья Таранушенко — учительница русского языка и литературы из города Протвино Московской области, покинувшая Россию 10 июня по обвинению в распространении фейковой информации о российской армии. В начале июля Таранушенко была объявлена в розыск.
Поводом для обвинения в адрес учительницы русского языка стал один из классных часов в школе о ВС РФ, который состоялся ещё 15 апреля 2022 года. Как сообщает Telegram-канал ASTRA, согласно материалам уголовного дела, во время занятий Наталья Таранушенко якобы показала ученикам видео с кадрами вторжения РФ в Украину. Сама учительница отказалась говорить со СМИ о предъявленных ей обвинениях и уголовном деле.
Telegram-канал «Агентство» в свою очередь сообщает, что на том же уроке в 8-м классе учительница рассказала школьникам о военных преступлениях, совершенных российской армией в Буче. Тот же источник сообщает, что в правоохранительные органы обратились родители двух учеников этого класса, которые заявили, что «такие высказывания учителя причинили их детям душевную и психологическую боль и страдания».
Российские источники сообщают, что 13 июля, когда Наталья Таранушенко была задержана армянскими пограничниками, она пробыла в отделении полиции 4,5 часа, где с ней хорошо обращались, а также объяснили, что вынуждены сотрудничать с российскими правоохранителями. Они также дали возможность установить контакт с родственниками и местными правозащитниками. Затем Таранушенко была освобождена под подписку о невыезде.