Մարտի 15-ից 17-ը Բաքվում ընթացող 6-րդ համաշխարհային ֆորումին մասնակցելու նպատակով Ադրբեջանում է գտնվում Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը, ով հասցրել է ղարաբաղյան հակամարտության մասին ապատեղեկատվություններ տարածել։
Այցի շրջանակներում Յըլդըրըմը հարցազրույցներ է տվել ադրբեջանական լրատվամիջոցներին: Մասնավորապես, «ԱԶ» հեռուստաընկերության հետ մարտի 14-ի հարցազրույցում նա հայտարարել է, որ «ՄԱԿ-ը և մյուս բոլոր կազմակերպությունները (միջազգային) ընդունում են, որ Հայաստանը սխալ է»։  Ավելին, APA լրատվական գործակալությանը Յըլդըրըմը հայտարարել է, որ բոլոր ազգերը, ինչպես նաև Միավորված ազգերի կազմակերպությունը և ԵԱՀԿ-ն, ճանաչում են Ադրբեջանի արդար դիրքորոշումը այս հարցում։
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը արցախյան հիմնախնդրի շուրջ հայ-ադրբեջանական բանակցությունների միակ միջնորդն է։ Ըստ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի պաշտոնական դիրքորոշման՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է կարգավորվի տարածքային ամբողջականության, ժողովուրդների հավասար իրավունքների և ազգերի ինքնորոշման սկզբունքների հիման վրա՝ խաղաղ ճանապարհով։
ՄԱԿ-ն իր հերթին ամենաբարձր մակարդակով բազմիցս նշել է, որ կազմակերպությունն աջակցում է ԵԱՀԿ Միսնկի խմբին՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հարցում։ Նմանատիպ դիրքորոշում ունի նաև Եվրամիությունը։ Փաստորեն, տարածաշրջանում գործունեություն ծավալող ամենախոշոր միջազգային կազմակերպություններն ունեն հստակ չեզոք դիրքորոշում արցախյան հակամարտության հարցում։
Հետևաբար, Թուրքիայի վարչապետի վերոնշյալ հայտարարությունները ոչ միայն չեն համապատասխանում իրականությանը, այլև հերթական անգամ ի ցույց են դնում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ հանդիսացող Թուրքիայի կողմնակալ դիրքորոշումը արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցում։

Премьер-министр Турции лжет о международной позиции по Нагорному Карабаху
С целью участия в 6-м Глобальном форуме, который проходит с 15 по 17 марта в Баку, в Азербайджане находится премьер-министр Турции Бинали Йылдырым, который успел распространить дезинформацию о карабахском конфликте.
В рамках визита Йылдырым дал интервью азербайджанским СМИ. В частности, в интервью телеканалу AZ TV 14 марта он заявил, что «ООН и все другие организации (международные) признают, что Армения не права». Более того, Йылдырим заявил агентству АПА, что все нации, а также Организация Объединенных Наций и ОБСЕ признают справедливую позицию Азербайджана по этому вопросу.
Напомним, что Минская группа ОБСЕ является единственным посредником в армяно-азербайджанских переговорах по нагорно-карабахскому вопросу. Согласно официальной позиции Минской группы ОБСЕ, нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован мирным путем на основе принципов территориальной целостности, равных прав народов и народов.
ООН неоднократно на высшем уровне отмечала, что организация поддерживает Минскую группу ОБСЕ в вопросе нагорно-карабахского конфликта. Аналогичной позиции придерживается также и Европейский союз. Фактически, крупнейшие международные организации, распространяющие свою деятельность  в регионе, имеют четкую нейтральную позицию в карабахском вопросе.
Следовательно, вышеуказанные заявления премьер-министра Турции не только не соответствуют действительности, но и в очередной раз демонстрируют предвзятую позицию члена ОБСЕ Турции по вопросу урегулирования карабахского конфликта.