Հուլիսի 22-ին Հայաստանի պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարեց, որ «200 մլն դոլարի դիմաց տրամադրած զենք-զինամթերքը  ժամանակակից,  արդիական, անգամ ՌԴ սպառազինության մեջ  չգտնվող սպառազինություն է»: Այնինչ, նշված պայմանագրով զենքերի և ռազմամթերքի զգալի մասը բավականին հին էր (80-ականների, 70-ականների և անգամ 60-ականների տեխնոլոգիաներ):
Մասնավորապես, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության և Հայաստանի Հանրապետության կառավարության միջև Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը պետական արտահանման վարկ տրամադրելու մասին 2015 թվականի համաձայնագրի հավելվածով թվարկվում են սպառազինությունների տեսակները, որոնք պետք է մատակարարավեն նշված պայմանագրի սահմաններում (գումարային՝ 200 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով):
Պահեստների մնացորդնե՞ր
Այսպիսով, վաճառվող զինատեսակներից ամենանորերը «Սոլնցեպյոկ» և «Սմերչ» համազարկային կրակի համակարգերն են: Առաջինը 1987 թվականի «Բուրատինո» համակարգի 2001-ին արված մոդիֆիկացիա է: Իսկ երկրորդը, թեև ևս 1987 թվականի համակարգ է, սակայն Հայաստանին վաճառվում է 2004 թվականի մոդիֆիկացիայի 9Մ531 կասետային հրթիռներով (որոնք ունեն 90 կմ հեռահարություն):
Ընդ որում, քանի դեռ Ադրբեջանին վաճառված «Սոլնցեպյոկները» բոլորովին նոր են և լեռնային պայմաններում ունեն առավել մեծ անցողունակություն (քանի որ T-90 տանկի բազայի վրա են), մեզ վաճառվածները, ըստ հրապարակված փաստաթղթի, հին T-72 տանկերի բազայի վրա են՝ դրանից բխող բոլոր հետևանքներով:
Մոտավորապես նույն թվերի (վաղ 2000-ականներ) են հայկական կողմին վաճառվող «Իգլա-Ս» դյուրակիր հակաօդային համակարգն ու «Ավտոբազա-Մ» պասիվ ռադարային կայանը:
Մնացած զինատեսակները շատ ավելի հին են: Օրինակ «Կոնկուրս» հակատանկային միջոցները 1974-ից շահագործվում են և վերջին անգամ մոդերնիզացվել են 1991-ին, իսկ ձեռքի ՌՊԳ-26 նռնականետերը 1985 թվականից չեն ձևափոխվել: Էլ ավելի հին են Հայաստանին մատակարարվող տանկերի В-84 և ՀՄՄ-ների УТД-20 շարժիչները: Առաջինը 1966 թվականի մոդել է, երկրորդը՝ 1984:
Վաճառված զենքերի ցանկում չկային իրապես նոր այնպիսի զինատեսակներ, ինչպիսիքն են «Պանցիր-Ս» կամ Ս-300-ՊՄՈւ2 «Ֆավորիտ» հակաօդային համակարգերը, «Խրիզանտեմա»  ու «Կորնետ» հակատանկային միջոցները, «Մստա-Ս» և «Վենա» ինքնագնաց հրետանային համակարգերը, կամ ՄԻ17 և ՄԻ35 ուղղաթիռները: Թեև, թվարկված զինատեսակները վերջին տարիներին վաճառվել են Ադրբեջանին:
Բա տանկերը՞
Նկատենք, որ փաստաթղթին կից ցանկում որևէ զրահատեխնիկա չկա: Ոչ տանկ, որ ՀՄՄ, ոչ էլ զրահափոխադրիչ: Առկա միակ զրահատեխնիկային մոտիկ միավորը ԳԱԶ մակնիշի «Տիգր» զրահապատ ամենագնացներն են:
Համեմատության համար նշենք, որ Ադրբեջանին Ռուսաստանը վերջին տարիներին մատակարարել է 150 տանկ, որից 94 հատը՝ 1000 ձիաուժանոց հատուկ լեռնային պայմանների համար նախատեսված T90s, ինչպես նաև հարյուրավոր նորագույն ԲՏՌ80 զրահափոխադրիչներ և ԲՄՊ3 ՀՄՄ-ներ:
Հատկանշական է, որ Ադրբեջանին վաճառված հակատանկային միջոցները ևս շատ ավելի արդիական են: Այսպիսով, վերջինս ՌԴ-ից գնել է 1998 թվականի «Կոռնետ» հակատանկային հրթիռներ և 2005 թվականի «Խրիզանտեմա-Ս» հակատանկային ինքնագնաց կայանքներ, որոնք անհամեմատ ավելի արդիական են, քան Հայաստանին վաճառված «Կոնկուրս» կայանները:
Դժվար է ասել, թե ինչու՞ պայմանագրով Հայաստանին զրահատեխնիկա չի վաճառվում, սակայն հարկ է նկատել, որ 200 միլիոն դոլարով կարելի էր գնել 70-ից 80 հատ T90s տիպի տանկ։
Օդը՝ Ադրբեջանին
Վարկային պայմանագրով Հայաստանին չի վաճառվելու և ոչ մի օդային միջոց: Ոչ ուղղաթիռ, ոչ էլ ինքնաթիռ: Բանն այն է, որ «Իգլա-Ս» տեսակի հակաօդային հրթիռներից Ռուսաստանը Ադրբեջանին դեռևս 5 տարի առաջ է վաճառել՝ այն էլ ավելի քան 1000 հատ: Նույն ժամանակ Ադրբեջանին վաճառվեց 2 դիվիզիոն С-300ПМУ2 «Фавօрит» զենիթահրթիռային համալիր, որոնք 2009 թվականին էին արտադրվել: Արդյունքում Ադրբեջանի հակաօդային պաշտպանությունը այնքան ուժեղացավ, որ հնարավոր պատերազմի դեպքում հայկական կողմից օդուժի կիրառումը գրեթե անհնարին է, իսկ խոցելի դարձավ ոչ միայն առաջնագիծը, այլ անգամ Հայաստանի օդային տարածքի մեծ մասը:
Նշենք, որ 2010 թվականին Հայաստանին վաճառված С-300ПС համակարգերը 1982 թվականի են և էականորեն զիջում են Ադրբեջանին վաճառվածներին: Այդպես, օրինակ С-300ПМУ2 «Фаворит»-ը С-300ПС-ից ավելի քան կրկնակի հեռահարություն ունի, կարող է միաժամանակ ուղեկցել 6 անգամ ավելի մեծ թվով թիրախների և խոցել 2,5 անգամ ավելի արագ ընթացող ինքնաթիռների:
Ցավոք, օդային տարածքում ուժերի այս դիսբալանսը չի կոմպենսացվի մեզ վաճառվելիք ոչ «Իգլա-Ս»-երով, ոչ էլ «Ավտոբազա-Մ» պասիվ ռադարային կայանով, քանի որ վերջինները միայն մի քիչ կնվազեցնեն ուժերի տարբերությունը:
• Total: 4
• 4
Թեգեր` Դավիթ ՏոնոյանզենքզինամթերքՊՆռազմամթերք
Հնդկական զենքերի հայկական պատվերները. ամփոփ
17:26, 13 Մրտ, 2023
Ուկրաինայի դեմ Ռուսաստանի հարձակումից հետո Հայաստանի իշխանությունները սկսեցին ակնարկել և որոշ դեպքերում բաց տեքստով ասել, որ երկրի ռազմավարական դաշնակցի՝ Ռուսաստանի...
Տարածվող «Լուսանի» նկարները հին են ու պատկերում են ռուսական «Բուռանին»․ Մեքենան ՀՀ-ում կհավաքվի, ոչ թե կարտադրվի
18:24, 4 Ապր, 2022
Արդեն երկու օր է՝ համացանցի հայալեզու հատվածում ակտիվորեն քննարկում են «Լուսան» անվանմամբ բազմաֆունկցիոնալ լիաքարշ զինված մեքենաները։ Ըստ տարատեսակ հրապարակումների՝ նշված...
Պարեկային ծառայողներն ունեն և՛ զենք, և՛ փամփուշտ
19:02, 5 Հկտ, 2021
Պարզվում է՝ երիտասարդ պարեկների հանդեպ գործատուն մեծ անվստահություն ունի, արդեն մի քանի օր է՝ զենքերն ամրակցված են տղաներին՝ առանց փամփուշտի....
Ում «խնդիրն» է զենք արտադրելը և վաճառելը․ Ռադիկ Մարտիրոսյանի հայտարարության հետքերով
13:41, 1 Հլս, 2021
Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախկին նախագահ և նոր նախագահի նորանշանակ խորհրդական Ռադիկ Մարտիրոսյանը հունիսի 29-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը անդրադարձել էր...

Министр обороны Армении Давид Тоноян 22 июля заявил, что «оружие и боеприпасы, предусмотренные кредитным соглашением на 200 миллионов долларов, являются современными, актуальными, не исключено, что такого нет даже на вооружении российской армии». Между тем как значительная часть оружия и боеприпасов, предусмотренных соглашением, довольно устаревшая (технологии 80-х, 70-х и даже 60-х годов).
В частности, в приложении к Соглашению между правительством Российской Федерации и правительством Республики Армения о предоставлении армянской стороне государственного экспортного кредита перечислены виды вооружения, которые должны быть поставлены в рамках вышеуказанного соглашения (в размере 200 млн долларов США).
Остатки складов?
Таким образом, самымы новыми из продаваемых видов оружия являются ракетные системы залпового огня «Солнцепек» и «Смерч». Первая из них – модификация системы «Буратино» образца 1987 года, модифицированная в 2001 году. А вторая хотя тоже является системой 1987 года, однако Армении продается с кассетными ракетами 9М531модификации 2004 года (с дальностью полета 90 км).
Притом, пока проданные Азербайджану «Солнцепеки» полностью новые и имеют большую проходимость в горных условиях (так как осни сделаны на базе танка Т-90), продаваемые Армении, согласно опубликованному документу, на базе старых танков Т-72, со всеми вытекающими из этого последствиями.
Примерно тех же лет производства (начало 2000-х) продаваемые армянской стороне переносная противовоздушная система «Игла-С» и пассивная радарная станция «Автобаза-М».
Остальные виды оружия еще более старые. Например, противотанковые средства «Конкурс» эксплуатируются с 1974-го и в последний раз были модернизированы в 1991 году. А ручные гранатометы РПГ-26 не были модифицированы с 1985 года. Еще более старыми являются поставляемые Армении танковые двигатели В-84 и двигатели БМП УТД-20. Первая из них – модель 1966 года, второй – 1984-го.
В перечне продаваемого оружия нет таких на самом деле новых видов оружия, как противовоздушные системы «Панцырь-С» или С-300-ПМУ2 «Фаворит», противотанковые средства «Хризантема»  и  «Корнет», самоходные артиллерийские установки «Мста-С» и «Вена», или вертолеты М-17 и М-35… Хотя перечисленные виды оружия в последние годы были проданы Азербайджану.
Следовательно, не исключено, что существенная часть этой техники просто «ржавела» на российских военных складах и ее продажа, даже с условием более поздней выплаты, мягко говоря, является удачной сделкой для российской стороны.
А танки?
Заметим, что в приложенном к документу перечне нет какой-либо бронетехники. Ни танков, ни БМП, ни бронетранспортеров. Единственные близкие к бронетехнике единицы – бронеавтомобили «Тигр» марки ГАЗ.
Для сравнения отметим, что Азербайджану Россия за последние годы поставила 150 танков, 94 из которых – специально предусмотренные для горных условий Т-90С мощностью в 1000 лошадиных сил, а также сотни новейших БТР-80 и БМП-3.
Знаковым является то, что проданные Азербайджану противотанковые средства также намного более современны. Таким образом, Азербайджан у РФ приобрел противотанковые ракеты «Корнет» 1998 года и самоходные противотанковые установки «Хризантема-С» 2005 года, которые намного более современны, чем продаваемые Армении установки «Конкурс».
Трудно сказать, почему по этому соглашению Армении не продается бронетехника, однако, следует заметить, что на 200 млн. долларов можно было приобрести 70-80 танков типа Т-90.
Воздух — Азербайджану
По кредитному договору Армении не будет продано никаких летательных аппаратов. Ни самолетов, ни вертолетов. Дело в том, что еще 5 лет назад Россия продала Азербайджану более 1000 противовоздушных ракет типа «Игла-С». В то же время Азербайджану были проданы 2 дивизиона зенитно-ракетных комлексов С-300ПМУ2 «Фаворит» производства 2009 года. В результате противовоздушная оборона Азербайджана усилилась настолько, что в случае возможной войны применение Арменией ВВС почти невозможно, а уязвимой стало не только передовая, а еще и большая часть воздушного пространства Армении.
Отметим, что проданные Армении в 2010 году системы С-300ПС образца 1982 года и существенно  уступают проданным Азербайджану. Так, например, у С-300ПМУ2 «Фаворит» дальнобойность более чем вдвое больше, чем у С-300ПС, и она может сопровождать в 6 раз больше целей и поражать самолеты,  летящие в 2.5 раза быстрее.
К сожалению, этот дисбаланс в воздушном пространстве не будет компенсирован ни продаваемыми нам «Игла-С», ни «Автобазой-М», так как последние всего лишь ненамного уменьшат разницу в силах.
Թեգեր` Դավիթ Տոնոյանզենքզինամթերքռազմամթերք
Спустя сутки после распространения в армянских СМИ Минобороны опровергает информацию об оружейной сделке с Ираном на сумму 500 млн долларов
13:42, 25 Июл, 2024
Сайт Iran International 24 июля сообщил, что Исламская Республика Иран и Армения подписали крупную «секретную сделку» по поставкам оружия на...
Какие страны поставляют оружие Азербайджану?
15:21, 26 Июн, 2024
Хотя Азербайджан осуждает процесс приобретения Арменией оружия, Баку не прекращает пополнять свой арсенал, продолжая военное сотрудничество со своими традиционными партнерами....
Что представляют собой французские САУ CAESAR, вызвавшие бурную реакцию в Азербайджане?
15:08, 19 Июн, 2024
Министерство иностранных дел (МИД) Армении распространило 19 июня заявление, в котором говорится, что реакция официального Баку на военно-техническое сотрудничество между...