«Ռոսսիա 1» հեռուստաընկերությունը «հարցազրույց է վարել» մահացած աղջկա հետ․ ТV Rain
Հոկտեմբերի 17-ին Կերչ քաղաքի  պոլիտեխնիկական քոլեջում տեղի ունեցած զանգվածային սպանության մասին լուրը արագ տարածվեց համացանցում։ 18-ամյա երիտասարդը զինված  մուտք է գործել քոլեջի տարածք, ինքնաշեն պայթուցիկի և հրազենի միջոցով  սպանել 20, վիրավորել ավելի քան 50 հոգու, որից հետո ինքնասպան է եղել։
Ռուսական «Россия 1» հեռուստաընկերության  «60 րոպե» (60 минут) հաղորդման  հոկտեմբերի 17-ի հատուկ եթերը նվիրված էր ողբերգական պատահարին։ Հաղորդավարները պատմում  են ցերեկը տեղի ունեցած դեպքի մասին, մանրամասներ ներկայացնում կասկածյալի ինքնությունից, ինչպես նաև ուղիղ եթերով կապ հաստատում Ղրիմում աշխատող իրենց գործընկերոջ հետ, ով պարբերաբար մանրամասներ է ներկայացնում կատարվածից։
Հաղորդման ընթացքում հաղորդավար Օլգա  Սկաբեևվան հեռախոսազրույց է ունենում այդ քոլեջի ուսանողուհի Ալինա Կերովայի հետ, ով պատմում է, թե ինչպես է տեղի ունեցել պատահարը․
«․․․ Երկրորդ դասաժամից հետո՝ դասամիջոցին, մոտավորապես 11։45-ին տեղի ունեցավ առաջին պայթյունը,  20 վայրկյան անց լսվեց երկրորդը, շատ բարձր աղմուկ էր, պատուհանները ջարդվեցին, անվտանգության համակարգը միացավ, փորձեցինք դուրս ցատկել, երևում էր, որ մարդկանց տանում են պատգարակներով, մեկը անգիտակից էր, մյուսը՝ ամբողջությամբ արյան մեջ կորած, մարդիկ երկրորդ հարկից ցատկում էին, մեկը մյուսի հետևից շտապօգնության մեքենաներն էին գալիս, այդ ամենը տեսնելը շատ դժվար էր․․․»։
Ապա  հաղորդավարները հարցնում են, թե որտեղ էր Ալինան, երբ պայթյունը տեղի ունեցավ, որ հարկում էր գրադարանը, որտեղ կասկածյալը ինքնասպան էր եղել, ով էր անվտանգության համակարգողը այդ պահին դպրոցում և այլ ճշտող հարցադրումներ։
Ռուսական «Դոժդ» հեռուստաընկերության փաստերի ստուգմամբ զբաղվող «Fake news» հաղորդման խմբագրակազմը վիդեոռոպորտաժ է հրապարակել, որում անդրադարձել են Ալինա Կերովա անունով աղջկա հետ  տեղի ունեցած հեռախոսազանգին։ Ռեպորտաժում լրագրողը նշում է, որ պատահարի հետևանքով մահացած անձանց ցուցակում կա նույն՝ Ալինա Կերովա անուն-ազգանունով աղջիկ։
Իրավիճակը հասկանալու համար հաղորդավարը  կապ է հաստատել Ալինայի ընկերուհու՝ Վիկտորյա Ժուկովայի հետ, ով  նույնպես սովորում է այդ քոլեջում։ Ժուկովան ասել է, որ իր ընկերուհին մահացել է, և ձայնը, որը հնչում է եթերում, նրա ձայնը չէ, իսկ քոլեջում նման անուն-ազգանունով ուրիշ մարդ չկա։
Թե ինչպես է ստացվել, որ հաղորդավարուհին խոսել է մահացած ուսանողուհու հետ, խմբագրությունը փորձել է պարզել՝ զանգահարելով հաղորդման վարող Օլգա Սկաբեևային, ով սկզբում առաջարկել է տալ աղջկա համարը և հարցերը ուղղել հենց իրեն, իսկ հետո առաջարկել է զերծ մնալ  էմոցիոնալ եզրահանգումներ անելուց և փոխարենը նամակ գրել հեռուստաընկերության մամուլի ծառայությանը և սպասել պատասխանի։

Телеканал «Россия 1» взял интервью у погибшей девушки: «Дождь»
Новость о массовом убийстве в политехническом колледже в Керчи 17 октября быстро распространилась в интернете. В результате взрывов и стрельбы, организованной 18-летним молодым человеком, который после покончил с собой, погибли 20, ранения получили более 50 человек.
Специальный выпуск программы «60 минут» на «России 1» 17 октября был посвящен трагическому инциденту. В ходе программы ведущие рассказывают об инциденте, представляют подробности о личности подозреваемого, а также в прямом эфире связываются со своим коллегой в Крыму, который периодически предоставляет подробную информацию об инциденте.
В ходе программы телеведущая Ольга Скабеева проводит телефонный разговор с одной из студенток колледжа Алиной Керовой, которая рассказывает как все произошло: «После второй пары, на перемене, примерно в 11:45 произошел первый взрыв, буквально через 20 секунд произошел второй, сильно громкий звук был, разбились окна, включилась сигнализация, мы начали прыгать с окон, было видно, что людей выносили на носилках, кто-то был без сознания, кто-то полностью в крови, люди прыгали со второго этажа, скорая приезжала одна за другой, это все видеть было очень тяжело…».
Ведущие расспрашивают Алину, где она находилась во время взрыва, на каком этаже располагалась библиотека, в которой подозреваемый покончил с собой, кто охранял школу и другие уточняющие вопросы.
Редакция российской передачи «Fake news» на «Дожде», занимающейся проверкой фактов, опубликовала репортаж, в котором обратилась к телефонному разговору с девушкой по имени Алина Керова. В репортаже журналист отмечает, что в списке погибших в результате происшествия числится девушка с тем же именем и фамилией
С целью разобраться в ситуации, ведущая передачи связывается с подругой Алины Викторией Жуковой, которая также училась в том же колледже. Жукова сообщила, что ее подруга погибла, и голос, который звучит в эфире, — это не ее голос, и в колледже нет другого человека с таким именем и фамилией.
Редакция, пытаясь выяснить, как телеведущей удалось поговорить с погибшей суденткой, позвонила Ольге Скабеевой, которая сначала предложила дать номер девушки и задать все вопросы ей, а затем предложила воздержаться от эмоциональных выводов и вместо этого направить запрос пресс-службе телекомпании и дождаться ответа.
Приказ о «доукомплектовании 102-й военной базы» предшествовал обострению российско-азербайджанских отношений: Баку искажает хронологию событий
17:03, 8 Июл, 2025
Главное управление разведки (ГУР) Министерства обороны (МО) Украины 5 июля 2025 года опубликовало документ, якобы адресованный командованию Южного военного округа...