Արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ կուսակցությունները, ինչպես նաև ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրված թեկնածուները, հանրությանն են ներկայացնում իրենց նախընտրական գովազդային հոլովակները։
«Իմ քայլը» դաշինքով ռեյտինգային ընտրակարգով առաջադրվել է նաև Պետական վերահսկողության ծառայության պետի պաշտոնակատար Դավիթ Սանասարյանը։ Վերջինս ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է իր նախընտրական հոլովակը՝ թույլ տալով, սակայն, վարչական ռեսուրսի չարաշահում։
Հոլովակը, մասնավորապես, նկարահանված է Դավիթ Սանասարյանի աշխատասենյակում, ինչի մասին վկայում են նրա թիկունքում երևացող ՀՀ դրոշը, կահույքը, պատից կախված նկարի մի հատվածը: Այս մանրամասներն ավելի պարզ երևում են Սանասարյանի ֆեյսբուքյան էջում և համացանցում տարբեր ժամանակ հրապարակված լուսանկարներում և ուղիղ եթերներում։
Նշենք, սակայն, որ Ընտրական օրենսգիրքն արգելում է նախընտրական քարոզչության նպատակով ծառայողական պարտականությունների իրականացման համար տրամադրված տարածքների, տրանսպորտային և կապի միջոցների, նյութական ու մարդկային ռեսուրսների օգտագործումը։ Այս ամենում բացառություն են «Հատուկ պետական պաշտպանության ենթակա անձանց անվտանգության ապահովման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով պետական պահպանության ենթակա բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց նկատմամբ կիրառվող անվտանգության միջոցառումները։ (ԸՕ հոդված 23, մաս 3)
Իսկ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի, վերը նշված ռեսուրսների օգտագործումն առաջացնում է տուգանքի նշանակում քաղաքացիների նկատմամբ` 200 000-ից 400 000 դրամ, իսկ պաշտոնատար անձանց նկատմամբ (ինչպիսին է նաև Սանասարյանը)` 400 000-ից 800 000 դրամի չափով (հոդված 40, մաս 8):
Ըստ այդմ, Դավիթ Սանասարյանը, նկարահանելով իր նախընտրական հոլովակն աշխատանքային գրասենյակում, օգտագործել է ծառայողական պարտականությունների իրականացման համար տրամադրված տարածք, որի համար կա հստակ սահմանված պատասխանատվություն:
Հ.Գ. Նկատենք, որ Դավիթ Սանասարյանի նախընտրական կարգախոսն է «Դեմ ես կոռուպցիային՝ ընտրիր Սանասարյանին»:

Давид Санасарян злоупотребляет административными ресурсами и нарушает ИК
Избирательный кодекс запрещает использование в целях предвыборной агитации помещений, предоставленных для осуществления своих служебных обязанностей.
14:08, 29 Ноя, 2018
В преддверии внеочередных парламентских выборов партии, а также кандидаты, выдвинутые по рейтинговой системе, представляют общественности свои предвыборные рекламные ролики.
От блока «Мой шаг» по рейтинговой системе выдвинут кандидатом в депутаты также и начальник Государственной контрольной службы Армении Давид Санасарян. Последний на своей странице в Facebook опубликовал свой предвыборный ролик, в котором допустил злоупотребление административным ресуром.
В частности, ролик снят в рабочем кабинете Давида Санасаряна. Об этом свидетельствуют виднеющиеся на заднем фоне флаг РА, мебель, часть фотографии на стене, которые более подробно можно увидеть на странице Санасаряна в Facebook и опубликованных в разное время в соцсети фотографиях и прямых эфирах.
Отметим, однако, что Избирательным кодоксом запрещается использование в целях предвыборной агитации помещений, средств транспорта и связи. Материальных и людских ресурсов, предоставленных для осуществления своих служебных обязанностей, за исключением мер безопасности, применяемых к высшим должностным лицам, подлежащим государственной охране по Закону Республики Армения «Об обеспечении безопасности лиц, подлежащих особой государственной охране» (часть тертья статьи 23 ИК).
А в соответствии с Кодексом об административных правонарушениях Республики Армения, использование вышеперечисленных ресурсов влечет назначение штрафа для граждан в размере от 200 000 до 400 000 тыс. драмов, а для должностных лиц — от 400 000 до 800 000 тыс. драмов (часть восьмая статьи 40).
Следовательно, снимая предвыборный ролик в своем рабочем кабинете, Давид Санасарян использовал помещение, предоставленное ему для осуществления служебных обязанностей, за что установлена ответственность.