Զգուշացեք, կեղծ լուր է: Ինչպե՞ս է ապատեղեկատվությունը մարդկանց կյանքեր խլում
«Կեղծ լուրեր» (անգլերեն` fake news) եզրույթը համաշխարհային տարածում ստացավ 2016թ․ ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների ժամանակ։ Ըստ կեղծ լուրերով զբաղվող կանադացի լրագրող Քրեյգ Սիլվերմանի (Craig Silverman) վերլուծության, այդ ընտրությունների ժամանակ 19 խոշոր լրատվամիջոցների ամենաընթերցված 20 նյութերը Ֆեյսբուքում ավելի քիչ օգտատերերի են ներգրավել (engage), քան 20 ամենատարածում գտած կեղծ նյութերը։ Այդ ժամանակ կեղծ լուրեր տարածում էին բոլոր կողմերը, սակայն անհամեմատելի ավելի շատ էին խիստ աջակողմյան (պահպանողական) կողմնորոշում ունեցողները, որենք աջակցում էին թեկնածու Դոնալդ Թրամփին կամ վարկաբեկում նրա մրցակից Հիարի Քլինթոնին։
Թե ինչքանո՞վ էին կեղծ նյութերն ազդել ընտրողների որոշման վրա՝ պարզ չէ։ Ըստ Օհայո նահանգի պետական համալսարանի կողմից անցկացված ուսումնասիրության, 2012 թվականի նախագահական ընտրություններում դեմոկրատ Բարաք Օբամայի օգտին քվեարկած ընտրողները, որոնք 2016 թվականին երես էին թեքել դեմոկրատներից (ընտրելով Թրամփին կամ մեկ այլ թեկնածուի, կամ ընդհանրապես չմասնակցելով ընտրություններին), ավելի շատ էին հակված կեղծ լուրերի հավատալուն, քան մնացած մարդիկ։ Այլ փորձագետներ, սակայն, քննադատել են այս ուսումնասիրությունը թերի լինելու համար։ Հեղինակներն իրենք էլ խոստովանում են, որ ուսումնասիրությունը չի ապացուցում, որ հենց կեղծ լուրերն են փոխել «ճամբարափոխների» կարծիքը, այլ միայն ցույց է տալիս, որ վերջիններս հակում ունեն հավատալու կեղծ լուրերի։ Ամերիկացի հոգեբան Դեյվիդ Ռենդի (David Rand) կարծիքով էլ, կեղծ լուրերի հավատալու հակում ունեն հատկապես տարեց և պակաս կրթություն ունեցող ընտրողները։
Սովորաբար, ընտրություննրի ընթացքում, ինչպես ԱՄՆ-ում, այնպես էլ Հայաստանում, գործածվում են բազմաթիվ «կեղտոտ» գործիքներ, որոնք հիմնականում «անմեղ» են լինում` քլիքաբեր (clickbait)։ Սակայն, ցավոք, միշտ չէ, որ կեղծ լուրերը անվնաս են լինում` բառի հենց ֆիզիկական իմաստով։ Կան միջազգային մի շարք օրինակներ, երբ կեղծ լուրերը վիրտուալ հարթակից տեղափոխվել են իրականություն և լուրջ հետևանքներ ունեցել։ Այդպիսի օրինակներից է, մասնավորապես, օգոստոսին Մեքսիկայում երկու տղամարդու դաժան սպանությունը։ Ինչպես գրում էր միջազգային մամուլը, կատաղած ամբոխը դաժան ծեծի էր ենթարկել 21-ամյա երիտասարդի և նրա 56-ամյա հորեղբորը, որից հետո նրանց ողջակիզել էին քաղաքի ոստիկանության բաժանմունքի դիմաց։ Պատճառը WhatsApp-ով շրջանառված կեղծ լուրերն էին, թե իբր 2 տղամարդ երեխաներ են առևանգում և նրանց մարմնի օրգանների վաճառքով զբաղվում։
2014թ․ մայիսին Բրազիլիայում համազգային շոկ էր, երբ 33-ամյա մի կին կախաղան էր հանվել ամբոխի կողմից իբր թե առևանգված երեխաների վրա մոգական ծիսակատարություններ անելու պատճառով։ Երկու երեխաների մայր հանդիսացող կնոջ միակ մեղքը եղել էր երեխաների առևանգման մեջ մեղադրվող մեկ այլ կնոջ հետ արտաքին նմանությունը։ Իսկ Հնդկաստանի հարավում միայն այս տարվա մայիսին առնվազն հինգ մարդիկ են սպանվել WhatsApp-ով շրջանառված շշուկների պատճառով։ Նույն Հնդկաստանում անցած տարվա մայիսին յոթ անմեղ տղամարդիկ էին սպանվել՝ մարդկանց առևանգման մեջ կասկածվելու պատճառով։ Նման շշուկներն այնքան վտանգավոր են դարձել Հնդկաստանում, որ տեղի ոստիկանությունն իր աշխատակիցներին ուղարկում է գյուղից գյուղ՝ մարդկանց անհիմն հաղորդակցությունների մասին զգուշացնելու նպատակով։
ԱՄՆ Հյուսիսային Կարոլինա նահանգում 2016թ․ դեկտեմբերին մի 28-ամյա տղամարդ ինքնաձիգով կրակոցներ արձակեց Comet ռեստորանի ուղությամբ։ Այդ արարքին նրան դրդել էր դավադրության մի տեսություն, ըստ որի, Հիլարի Քլինթոնի նախընտրական շտաբի  ղեկավար Ջոն Պոդեստայի նամակներն իբր ապացուցում էին նրա կապը անչափահասների սեռական շահագործմամբ զբաղվող շրջանակի հետ։ Այդ շրջանակի հետ էր կապվում նաև ռեստորանը, իսկ տղամարդը՝ իր պատկերացմամբ, ցանկանում էր փրկել շահագործվող երեխաներին։ Դավադրության տեսությունը ծագել և տարածվել էր համացանցում։
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այստեղ ևս կեղծ լուրերը լայնորեն տարածվում են սոցիալական ցանցերում։ Դրանցից որոշները իրենց մեջ կրում են վտանգավոր կամ վնասարար տարրեր։ Թերևս, արժե հիշատակել ֆեյսբուքյան «Դուխով Հայաստան» էջը, որը պարբերաբար հանդես է գալիս սադրանք պարունակող հրապարակումներով:
Էջը ներկայանում է Նիկոլ Փաշինյանի նկարով և օգտագործում թավշյա հեղափոխության ժամանակ կարգախոս դարձած «դուխով» բառը՝ մարդկանց մոտ շփոտություն ստեղծելով։ Ստորև ներկայացնում ենք էջի մի քանի հրապարակումներ, որոնք ակնհայտ սադրանքներ են պարունակում և դրդում մարդկանք բռնության:
Հրապարակման հասցեն՝ https://www.facebook.com/DuxArmenia/posts/667789340263467
Հրապարակումների հասցեները՝ https://www.facebook.com/DuxArmenia/posts/696061270769607, https://www.facebook.com/DuxArmenia/photos/a.668815683494166/695166994192368/
Բարեբախտաբար, նման դեպքերում Հայաստանում հաջողվել է խուսափել ողբերգությունից, սակայն միայն փաստը, որ նման հրապարակումները կարող են ակտիվ տարածվել և ոմանց համար արժանահավատ թվալ, ահազանգում է, որ հասարակության շրջանում մեդիագրագիտության մակարդակի բարձրացման լուրջ մարտահրավեր կա:

Осторожно, фейковая новость. Как дезинформация лишает людей жизни?
Термин фейковая новость (англ. fake news) получил всемирное распространение во время президентских выборов США 2016 года. Согласно анализу канадского журналиста Крэйга Сильвермана(Craig Silverman), который занимается изучением фейковых новостей, 20 самых читаемых новостей от 19 крупных СМИ привлекли (engage) намного меньше пользователей Facebook, чем 20 наиболее распространных фейковых новостей. В то время фейковые новости распространяли все стороны, но несравненно больше — представители  строго правой (консервативной) ориентации, которые поддерживали кандидата в президенты Дональда Трампа или дискредитировали его противника Хиллари Клинтон.
Насколько фейковые новости повлияли на решение избирателей — неясно. Согласно исследованию, проведенному Государственным университетом штата Огайо, проголосовавшие на президентских выборах 2012 года за демократа Барака Обаму избиратели, которые в 2016 году отвернулись от демократов (проголосовали за Трампа или другого кандидата, или вообще не участвовали в выборах), были более склонны верить фейковым новостям, чем остальные избиратели. Другие эксперты, однако, раскритиковали это незаконченное исследование. Сами авторы признают, что исследование не доказывает, что фейковые новости изменили мнение «поменявших лагерь», а лишь показывает, что они склонны верить фейковым новостям. По мнению американского психолога Дэвида Рэнда, склонны верить фейковым новостям пожилые и недостаточно образованные избиратели.
Как правило, во время выборов, как в США, так и в Армении, задействуются множество «грязных» инструментов, которые в основном «невинны», как например кликбейт (clickbait). Однако, к сожалению, фейковые новости не всегда безвредны в физическом смысле этого слова. Существует ряд международных примеров, когда фейковые новости переходили из виртуальности в реальность и имели серьезные последствия. Одним из таких примеров является, в частности, жестокое убийство двух мужчин в Мексике в августе этого года. Как пишет международная пресса, разъяренная толпа избила 21-летнего молодого человека и его 56-летнего дядю, после чего сожгла их перед городским полицейским участком. Причина заключалась в том, что через мессенджер WhatsApp были распространены ложные слухи о том, что якобы двое мужчин похищали детей и занимались продажей их органов.
В мае 2014 года в Бразилии стал национальным шоком день, когда толпой была повешена 33-летняя женщина за якобы проведение магических ритуалов над похищенными детьми. Единственное, в чем была виновата мать двоих детей — внешнее сходство с женщиной, обвиняемой в похищении детей. А на юге Индии только в мае этого года из-за циркулируемых в WhatsApр слухов погибло по меньшей мере пять человек. В той же Индии в мае прошлого года из-за подозрений в похищении людей были убиты семь ни в чем неповинных мужчин. Подобные слухи стали настолько опасными в Индии, что местная полиция отправляет сотрудников из одной деревни в другую с целью предупредить людей о необоснованных сообщениях.В американском штате Северная Каролина в декабре 2016 года 28-летний мужчина открыл огонь по посетителям ресторана Comet. К этому шагу его сподвигло видео заговора, согласно которому письма главы предвыборной кампании Хиллари Клинтон Джона Подеста якобы подтверждали его связь с кругом лиц, занимающихся сексуальной эксплуатацией несовершеннолетних. С этим кругом связывался и ресторан, и мужчина в своем представении хотел спасти эксплуатируемых детей. Теория заговора возникла и распространилась в интернете.
Что касается Армении, то здесь фейковые новости также широко распространены в социальных сетях. Некоторые из них заключают в себе опасные или вредные элементы. Пожалуй, стоит упомянуть страницу в Facebook «Духов Айастан» (Духов Армения), которая периодически выступает с провокационные публикациями.
На странице установлена фотография Никола Пашиняна и используется слово «духов», ставшее лозунгом во время бархатной революции, что вводит в замешательство людей. Ниже приведены скриншоты некоторых пуликаций с этой страницы, которые содержат очевидную провокацию и подстрекают людей к насилию.