Ռեյտինգային ընտրական համակարգի վերաբերյալ ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանի դիրքորոշումը ուշագրավ փոփոխությունների է ենթարկվել վերջին շրջանում: Ինչպես հայտնի է, Էդմոն Մարուքյանը բազմիցս հանդես է եկել ռեյտինգային համակարգի դեմ խիստ քննադատությամբ, սակայն վերջերս նա հայտարարեց, որ ռեյտինգային համակարգը դրական դրսևորումներ է ունեցել և դրանից, մասնավորապես, շահել են մարզերը:
Մինչ խորհրդարանական ընտրությունները որպես «Ելք» դաշինքի անդամ հանդես եկող Էդմոն Մարուքյանը բավականին կոպիտ էր արտահայտվում ռեյտինգային ընտրակարգի վերաբերյալ, մասնավորապես՝ ասելով, որ ամեն ինչ անելու է, որ այս ընտրակարգը դուրս մղվի ընտրական օրենսգրքից:
Այս տարվա հուլիսին, երբ ակտիվորեն ընթանում էին նոր Ընտրական օրենսգրքի մշակման աշխատանքները, Մարուքյանը հանդես էր գալիս ռեյտինգային համակարգը վերացնելու օգտին: Նա, մասնավորապես, ասել էր, որ այդ համակարգը միլիարդատերերի և քաղաքական գործիքների միջև մրցակցություն է առաջացնում և բարդ իրավիճակի մեջ դնում քաղաքական գործիչներին։
Մարուքյանը ռեյտինգային համակարգի անընդունելիության մասին խոսել է տարբեր առիթներով: Դեռևս 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի ժամանակ Մարուքյանը ասել էր, որ այս խայտառակ ռեյտինգային համակարգը մարդկանց հանել է իրար դեմ և որ առաջին հերթին թեկնածուներն են իրար դեմ պայքարում, որը որևէ կերպ չի նպաստում հավասար մրցակցային պայմաններին։
Այս հարցի շուրջ Մարուքյանի հռետորաբանությունը, սակայն, կարծես փոխվել է արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների քարոզարշավի և հետընտրական փուլում: Մասնավորապես, քարոզչության ժամանակ նա ասել է, որ եթե փող չբաժանվի և ադմինիստրատիվ ռեսուրս չկիրառվի կոնկրետ անձերի համար, ապա, մեծ հաշվով, այս ընտրակարգի պայմաններում էլ կարելի է նորմալ ընտրություններ անել։ Նա նաև նշել է, որ ամեն ինչ կախված է քաղաքական կամքից, իսկ ընտրական օրենսգիրքը պարզապես մեխանիզմ է։
Իսկ ահա հետընտրական հարցազրույցներից մեկում «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջին համարը նշել է, որ ռեյտինգային ընտրակարգից շահեցին մարզերը, որովհետև դրա բացակայության դեպքում մարզերից ներկայացվածություն չէր լինի․ «Ռեյտինգայինը ապահովվում է տոտալ համապետական ներգրավվածություն․․․եթե ռեյտինգային համակարգը մենք կարողանում ենք մաքրել բիզնեսից, քրեաօլիգարխիկ տարրերից, մենք, ըստ էության, խնդիր չենք ունենա այս ընտրակարգով։ Այս ընտրակարգը կարելի է զարգացնել, զուտ այն իմաստով, որ շատ ձայն ստացողը մանդատ չի վերցնում քիչ ձայն ստացողը վերցնում է, էստեղ աբսուրդներ կան, այս մասերը կարելի է հղկել և զարգացնել այս ընտրակարգը»։

Эдмон Марукян меняет свою позицию относительно рейтинговой системы
В последнее время позиция депутата Национального собрания Эдмона Марукяна относительно рейтинговой избирательной системы подверглась примечательным изменениям. Как известно, Эдмон Марукян неоднократно критиковал рейтинговую систему, однако недавно он заявил, что рейтинговая система имела положительные проявления и от них, в частности выиграли области.
До проведения праламенстких выборов Эдмон Марукян, будучи членом блока «Елк«, довольно грубо отзывался о рейтинговой системе. В частности, он говорил, что сделает все, чтобы эта система была вытеснена из Избирательного кодекса.
В июле этого года, когда шла активная работа по разработке нового ИК, Марукян выступал в пользу ликвидации рейтинговой системы. В частности, он сказал, что эта система создает конкуренцию между миллиардерами и политическими инструментами и ставит политических деятелей в сложное положение.
Марукян неоднократно говорил о неприемлемости рейтинговой системы. Еще в предвыборной кампании по парламентским выборам 2017 года Марукян заявил, что эта позорная рейтинговая система натравила людей друг против друга, и что, в первую очередь, друг с другом борются кандидаты, а это никоим образом не способствует равным условиям конкуренции.
Однако риторика Марукяна по этому вопросу, похоже, изменилась на этапе предвыборной компании и поствыборов. В частности, во время агитации он сказал, что если не будут раздаваться избирательные взятки и для конкретных лиц не будет использоваться административный ресурс, то, по большому счету, в рамках этой системы возможно проведение нормальных выборов. Он также отметил, что все зависит от политической воли, а Избирательный кодекс — всего лишь механизм.
А уже во время поствыборного интервью первый номер в списке партии «Просвещенная Армения» отметил, что по рейтинговой системе выиграли области, потому что в случае ее отсутствия не было бы представительства областей. «Рейтинговая система обеспечивает тотальное общегосударственное вовлечение… если мы сможем очистить рейтинговую систему от бизнеса, криминальных и олигархических элементов, у нас, по сути, не будет проблем с этой системой. Эту избирательную систему можно развить. В ней есть некоторые абсурдные части. Например, кто набирает много голосов не получает мандат, а тот, кто набирает мало голосов – получает. Эти части можно улучшить и развить эту избирательную систему».