Զգուշացե՛ք, ֆեյք էջ է: Ինչպե՞ս են օգտագործվում հեղափոխության խորհրդանիշները
Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում կեղծ լուրերի միջոցով հանրային կարծիքի վրա ազդելու գործիքներից մեկն էջերն են, որոնցից մի քանիսն աչքի են ընկնում ոչ միանշանակ և սադրիչ հրապարակումներով
18:45, 17 Դկտ, 2018
Լուսանկարը` Մեդիամաքս
2018 թվականին Հայաստանում տեղի ունեցան լուրջ քաղաքական փոփոխություններ։ Սոցիալական ցանցերը՝ հատկապես Ֆեյսբուքը, մեծ դեր խաղացին ապրիլ-մայիսյան իրադարձություններում։ Հասարակության քաղաքականացմանը զուգահեռ, սակայն, սոցցանցերում կեղծ լուրերի զգալի աճ գրանցվեց։
Ֆեյսբուքի հայկական տիրույթում կեղծ լուրերի միջոցով հանրային կարծիքի վրա ազդելու գործիքներից մեկն էջերն են, որոնցից մի քանիսն աչքի են ընկնում ոչ միանշանակ և սադրիչ հրապարակումներով:
Մասնավորապես, ավելի քան 1200 հետևորդ ունեցող «Դուխով Հայաստան» էջի գրառումները հաճախ ձևակերպված են այնպես, որ ընթերցողը մտածի, թե էջը կառավարվում է Փաշինյանի թիմի կողմից։ Իրականում, սակայն, էջի հրապարակումների  բովանդակությունը սադրող է, իսկ դրանց հեղինակները քողարկված կերպով փորձում են վարկաբեկել գործող կառավարությանը։ Էջն ակտիվ օգտագործում է թավշյա հեղափոխության խորհրդանիշները, ներկայանում է Նիկոլ Փաշինյանի նկարով և «դուխով» կարգախոսով՝ այդպիսով մոլորեցնելով մարդկանց։
Էջի հրապարակումները տարատեսակ են, բայց դրանց հիմնական նպատակը Փաշինյանին և նրա քաղաքական թիմին վարկաբեկելն է։
Ընդ որում, էջի հեղինակները պարբերաբար հանդես են գալիս իբր կառավարության անունից արվող հայտարարություններով, ըստ որոնց, կառավարությունը խրախուսում է մարդկանց «ազատ սեռական կողմնորոշումները»։ Այս նպատակով էջը նույնիսկ օգտագործում է Փաշինյանի՝ նոյեմբերի 24-ին Երևանում իրականացրած երթից կադրեր, որում երթի մասնակիցները ծխացող ֆայերներ են բռնել, որոնց գույներն անուղղակիորեն նմանեցվում են ԼԳԲՏ համայնքի դրոշի հետ։
Մեկ այլ հրապարակման մեջ բերվում է կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանի անունից կարճ հայտարարություն, թե իբր ծնողները պետք է ազատ թողնեն իրենց երեխաներին սեռական կողմնորոշման հարցերում։
Դեկտեմբերի 10-ին՝ Ազգային ժողովի ընտրությունների հաջորդ օրը, էջը հրապարակել է նկար հրեական Դավթի աստղով և ԼԳԲՏ դրոշով՝ «Հայաստանը ազատվեց հետամնաց բոմժերից» գրությամբ։
Կրոնական թեման, ընդհանրապես, շատ ակտիվ է շահարկվում այս էջի կողմից։ Մասնավորապես, հրապարակումներից մեկում ներկայացվում են «Կյանքի խոսք» կրոնական կազմակերպության ղեկավար Արթուր Սիմոնյանի խոսքերը, ըստ որոնց, գործող կառավարության բոլոր անդամները նրանց հետևորդներն են։
Մեկ այլ հրապարակման մեջ էլ լրագրող ու հասարակական գործիչ Լևոն Բարսեղյանի տեսակետը, որ կրոնի պատմության առարկան պետք է հանվի հանրակրթական դպրոցների ծրագրերից, ներկայացվում է որպես Հայ առաքելական եկեղեցին ոչնչացնելու կոչ։ Հիշեցնենք, որ Բարսեղյանը «Մերժիր Սերժին» նախաձեռնության ակտիվ անդամներից էր, և նրա կերպարը նույնպես կարելի է համարել թավշյա հեղափոխության խորհրդանիշներից մեկը:
Այնուամենայնիվ, էջի ամենավտանգավոր հրապարակումները բռնության տարրեր պարունակողներն են։ Էջն առնվազն երկու անգամ հանդես է եկել այդպիսի հրապարակումներով։
Առաջին դեպքում Փաշինյանի՝ օգոստոսի 17-ին հրավիրած հանրահավաքից մեկ օր առաջ էջը կոչ էր անում անպայման ունենալ սառը զենք և դանակ՝ ենթադրյալ ՀՀԿ-ականների դեմ «գործի անցնելու» համար։
Երկրորդ դեպքում՝ հոկտեմբերի 1-ին, էջը հրապարակել էր «Սասնա Ծռեր» խմբավորման անդամ Արայիկ Խանդոյանի նկարը՝ «շարմազանովներին սատկացնելու» ցանկություն հայտնող գրառման տակ։
Բացի սա, էջը պարբերաբար հրապարակում է ապատեղեկատվություններ։ Օրինակ, թե իբր Փաշինյանի որդին հրացանով խոցել է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարի վարորդին, կամ իբր մահացել է Վանո Սիրադեղյանը։

Осторожно, фейковая страница! Как используются символы революции
Одним из инструментов воздействия на общественное мнение посредством фейковых новостей в армянском сегменте Facebook являются страницы, некоторые из которых выделяются неоднозначными и провокационными публикациями.
18:45, 17 Дек, 2018
В 2018 году в Армении произошли серьезные политические изменения. Социальные сети, особенно Facebook, сыграли важную роль в событиях апреля-мая. Однако параллельно с политизацией общества был зарегистрирован значительный рост количества фейковых новостей.
В частности, публикации страницы «Духов Айастан», у которой более 1200 последователей, сформулированы таким образом, чтобы читатель мог подумать, что страница управляется командой Пашиняна. В действительности, однако, содержание публикаций на странице является провокационным, а их авторы пытаются негласно дискредитировать действующее правительство. На странице активно используются символы бархатной революции, которые вводят в заблуждение людей: на аватарке стоит фотография Никола Пашиняна, в названии использован девиз «духов».
Публикации на странице разнообразны, но их главная цель — дискредитировать Пашиняна и его политическую команду.
В то же время авторы страницы периодечески выступают с заявлениями якобы от имени правительства. Согласно этим заявлениям, правительство поощряет «свободную сексуальную ориентацию». Для этого на странице даже опубликованы кадры с шествия Пашиняна, которое прошло 24 ноября в Ереване. На них запечатлены участники шествия с горящими файерами в руках, а цвета  дымов от этих файеров косвенно сравниваются с флагом ЛГБТ-сообщества.
В другой публикации приводится краткое заявление от имени министра образования и науки Араика Арутюняна о том, что якобы родители должны дать своим детям свободу выбора в вопросе сексуальной ориентации.
На следующий день после выборов в Национальное Собрание, 10 декабря, на странице была опубликована фотография с еврейской звездой Давида и флагом ЛГБТ, которая сопровождалась надписью «Армения освободилась от отсталых бомжей».
В целом на этой странице активно затрагивается религиозная тема. В частности, в одной из публикаций приводятся слова главы религиозной организации «Слово жизни» Артура Симоняна, согласно которым все члены действующей власти являются их последователями.
В другой публикации представлено мнение журналиста и общественного деятеля Левона Барсегяна относительно того, что предмет «История религии» должен быть исключен из программ общеобразовательных школ. Мнение Барсегяна представлено как призыв уничтожить Армянскую Апостольскую Церковь. Напомним, что Барсегян был одним из активных участников инициативы «Отвергни Сержа», и его образ также можно считать одним из символов бархатной революции.
Однако наиболее опасными публикациями на странице являются те, которые содержат элементы насилия. На странице опубликовано не менее двух таких публикаций.
В первом случае страница за день до митинга Пашиняна, 17 августа, призвала обязательно иметь при себе холодное оружие и нож, чтобы «действовать» против предполагаемых членов Республиканской партии Армении.
Во втором – 1 октября страница опубликовала фотографию члена группировки «Сасна Црер» Араика Хандояна с надписью, выражающей желание «убить шармазановых».
Помимо этого, страница периодически распространяет дезинформацию. Например, что сын Пашиняна якобы поразил из автомата водителя министра обороны Азербайджана или, что умер Вано Сирадегян.