Փաշինյանի թիմը փոխել է իր վերաբերմունքը հետախուզության նախկին պետի նկատմամբ
Դեկտեմբերի 17-ին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն իր խորհրդական նշանակեց Արշակ Կարապետյանին: Վերջինս, այսպիսով, դարձավ Փաշինյանի 14-րդ խորհրդականը:
Գեներալ-մայոր Արշակ Կարապետյանը ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության նախկին պետն է։ Նա աշխատանքից հեռացվել էր Սերժ Սարգսյանի կողմից 2016թ․ ապրիլի 26-ին։ Այն ժամանակ պաշտոնական բացատրություն չէր տրվել, սակայն հետախուզության վարչությանը մեղադրում էին ապրիլյան պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական հարձակման մասին Զինված ուժերին ճիշտ ժամանակին չտեղեկացնելու մեջ։
Կարապետյանի անունը մամուլում նորից շրջանառվեց այս տարվա փետրվարին, երբ նա նշանակվեց Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանատան ռազմական կցորդ։
Ըստ «Հետքի» գլխավոր խմբագիր Էդիկ Բաղդասարյանի, Կարապետյանն ապրիլյան պատերազմի զոհերի թիվ մեկ պատասխանատու զինվորականն է, իսկ պաշտպանության նախկին փոխնախարար Անդրանիկ Քոչարյանն այս տարվա փետրվարին նշել էր, որ թափանցիկ գործընթացի բացակայության պարագայում դժվար է միանշանակ ասել, թե ինչու է Կարապետյանը հեռացվել։ Տեսակետ կա, որ Կարապետյանը և ԶՈՒ մյուս պաշտոնյաները, որոնք հեռացվել էին ապրիլյան պատերազմից հետո, կարող էին ընդամենը քավության նոխազ դարձած լինել ՀՀ նախկին իշխանությունների համար։
Համենայն դեպս, նշենք, որ Փաշինյանի կինը՝ Աննա Հակոբյանը, «Հայկական ժամանակում» 2016 թվականի ապրիլի 28-ին Կարապետյանի հեռացումը համարել էր «շատ կոնկրետ պատասխան» այն հարցին, թե ինչու ապրիլի լույս 2-ի գիշերվանից առաջ հայկական բանակը պատշաճ չափով տեղեկացված չի եղել ծրագրվող հարձակման մասին և, այդպիսով, մարդկային մեծ կորուստներ կրել։
Հակոբյանը հղում էր կատարել ռուսական «Կոմերսանտին», ըստ որի աղբյուրների, Կարապետյանը հեռացվել էր «իր ենթակաների հաշվեսխալների պատճառով, որոնք չէին կարողացել նախօրոք տեղեկացնել բարձրագույն ղեկավարությանը Ադրբեջանի կողմից շփման գծում ծանր սպառազինությունների տեղակայման մասին (մասնավորապես, TOC-1A հրանետ համակարգերի)»։
Իսկ գործող կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանն էլ Փաշինյանի նախաձեռնած քայլերթի ընթացքում նկարահանված տեսանյութում Կարապետյանի նշանակումը որպես ռազմական կցորդ շատ տարօրինակ է համարում և նշում, որ ոչ մի պաշտոնյա ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հետախուզության ձախողման համար դատապարտված չէ։

Команда Пашиняна изменила свое отношение к бывшему начальнику разведки
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян 17 декабря назначил своим советником Аршака Карапетяна. Последний, таким образом, стал 14-м советником Пашиняна.
Генерал-майор Аршак Карапетян — бывший начальник управления разведки Генштаба ВС Армении. Он был освобожден от занимаемой должности 26 апреля 2016 года по указу Сержа Саргсяна. Официальных объяснений в то время дано не было, однако, управление разведки обвиняли в том, что оно во время апрельской войны своевременно не сообщило Вооруженным силам о наступлении Азербайджана.
Имя Карапетяна вновь стало циркулировать в прессе в феврале этого года, когда его назначили военным атташе посольства Армении в России.
По словам главного редактора издания «Hetq.am», журналист-расследователя Эдика Багдасаряна, Карапетян — самый главный ответственный военный за такое количество жертв в апреле 2016 года. А экс-замминистра обороны Андраник Кочарян в феврале этого года отметил, что в условиях отсутствия прозрачного процесса сложно сказать однозначно, почему Карапетян был отстранен от должности. Существует мнение, что Карапетян и другие офицеры Вооруженных сил, которые были уволены после апрельской войны, могли просто стать козлами отпущения для прежних армянских властей.
По крайней мере, отметим, что жена Пашиняна Анна Акопян 28 апреля 2016 года в статье газеты «Айкакан жаманак» посчитала увольнение Карапетяна как «очень конкретный ответ» на вопрос, почему армянская армия не была должным образом проинформирована о готовящемся наступлении в ночь с 1 на 2 апреля, в результате чего понесла большие человеческие потери.
Акопян сослалась на российский «Коммерсантъ», по источникам которого Карапетян «был отстранен от должности из-за просчетов его подчиненных, не сумевших заранее оповестить высшее руководство о стягивании Азербайджаном к линии соприкосновения тяжелых вооружений (в частности, огнеметных систем ТОС-1А)».
В свою очередь, нынешний и.о.министра образования и науки Араик Арутюнян на видео, снятом во время шествия Пашиняна, считает назначение Карапетяна военным атташе очень странным, и отмечает, что ни один из чиновников не был осужден за провал разведки во время апрельской войны.