Հայաստանի դատախազությունը պաշտպանում է պայմանագիրը խախտած ռուսական կողմին
Դեկտեմբերի 2-ին Գյումրիում տեղակայված ռուսաստանյան 102-րդ ռազմական կայանի զինծառայողը դաժան ծեծի է ենթարկել Սլաբոտկա կոչվող թաղամասում քաղաքապետարանի բնակկոմունալ և շրջակա միջավայրի պահպանության բաժնի բանվոր կանանցից մեկին: Արդյունքում 57-ամյա Ջուլիետա Ղազարյանը մահացել է, սակայն ռուսաստանյան զինծառայողը չի ձերբակալվել հայաստանյան իրավապահների կողմից, այլ պահվում է 102-րդ ռազմակայանի տարածքում, ինչը հակասում է մի շարք հայ-ռուսական պայմանագրերի:
Այս մասով դեկտեմբերի 12-ից մեծ աղմուկ բարձրացավ, և խնդիրը մեկնաբանեցին հայաստանյան մի շարք կուսակցություններ, վարչապետ Փաշինյանն ու Երևանում ՌԴ դեսպանատունը:
Դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ դատախազությունը վերջապես արձագանքեց բարձրացվող հարցադրումներին՝ փորձելով տալ պարզաբանում: Դրանում, մասնավորապես, նշվում է, որ հանցագործության մեջ մեղադրվող և 102-րդ ռազմակայանում պահվող ռուսաստանյան զինվորականը չի կարող փոխանցվել հայկական իրավապահներին, քանի որ դա «հակասում է ՌԴ օրենսդրությանը»:
Հավանաբար, դատախազությունում նկատի ունեն ՌԴ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածը, ըստ որի, «Ռուսաստանի քաղաքացին չի կարող Ռուսաստանի տարածքից էքստրադիցիայի ենթարկվել կամ հանձնվել այլ պետությանը»:
Այլ կերպ ասած, ՀՀ դատախազությունը Գյումրիում տեղակայված 102-րդ ռազմակայանի տարածքը համարում է Ռուսաստանի Դաշնության տարածք: Այնինչ, թե 1995 թվականին ստորագրված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» պայմանագիրը և թե դրան հաջորդող այլ համաձայնագրեր հստակ ենթադրում են, որ 102-րդ ռազմակայանը տեղակայված է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, և որևէ տեղ որևէ նշում չկա այն մասին, որ ռազմակայանը Ռուսաստանի Դաշնության տարածք է:
Այսինքն` հանցագործության մեջ մեղադրվող ռուսաստանյան զինվորականը ոչ թե Ռուսաստանի, այլ Հայաստանի տարածքում է, հետևաբար ՌԴ Սահմանադրության արգելքը չի տարածվում նրա վրա:
102-րդ ռազմակայանի տարածքում ռուսաստանյան օրենսդրությունը գործում է ճիշտ այնքան, որքան դա ամրագրված է միջպետական համաձայնագրերով: Իսկ «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմական բազայի գտնվելու հետ կապված գործերով իրավասության և փոխադարձ իրավական օգնության հարցերի մասին» 1997 թվականի համաձայնագրի 4-րդ հոդվածն ասում է, որ «Ռուսաստանյան ռազմական բազայի կազմում ընդգրկվող անձանց կողմից ՀՀ տարածքում հանցագործություն կատարելու գործերը ենթակա են ՀՀ իրավասու մարմինների քննությանը` ՀՀ օրենսդրության կիրառմամբ»:
Հետևապես, ռուսական կողմը իրավունք չունի խոչընդոտելու Հայաստանում իրականացվող քննությանը, այդ թվում՝ մեղադրվող զինվորականին պաշտպանելու եղանակով:
Նշենք, որ շատ նման իրավիճակ էր ստեղծվել 2015 թվականի հունվարին, երբ Ավետիսյանների ընտանիքին սպանած Վալերիյ Պերմյակովին հայկական կողմին չփոխանցելն արդարացվում էր գլխավոր դատախազ Գևորգ Կոստանյանի կողմից՝ կրկին հիմք ընդունելով ՌԴ Սահմանադրությունը։

Прокуратура Армении защищает нарушившую договор российскую сторону
Военнослужащий 102-й российской военной базы в Гюмри в квартале Слободка 2 декабря жестоко избил одну из женщин, работавших в отделе жилищно-коммунального хозяйства и охраны окружающей среды мэрии города. В результате 57-летняя Джулиета Казарян умерла. Военнослужащий сейчас арестован, однако содержится не в следственном изоляторе правоохранительных органов Армении, а на территории военной базы, что противоречит ряду армяно-российских соглашений.
В связи с этим 12 декабря поднялась большая шумиха, и ряд армянских партий, премьер-министр Пашинян и посольство России в Ереване прокомментировали этот инцидент.
Генеральная прокуратура Армении 19 декабря наконец-таки выступила с разъяснением. В нем, в частности, отмечается, что обвиняемый в совершении преступления и содержащийся на территории 102-й военной базы военнослужащий не мог быть выдан правоохранительным органам Армении, так как это противоречит законодательству РФ.
По всей видимости, прокуратура имеет в виду статью 61 Конституции РФ, согласно которой «Гражданин Российской Федерации не может быть выслан за пределы Российской Федерации или выдан другому государству».
Другими словами, прокуратура Армении считает территорию 102-й военной базы в Гюмри территорией Российской Федерации. Между тем как в Договоре о российской военной базе на территории Республики Армения, подписанном в 1995 году, и других последующих соглашениях четко оговаривается, что 102-я военная база находится на территории Республики Армения, и нигде не отмечается, что военная база является территорией Российской Федерации.
То есть обвиняемый в совершении преступления российский военнослужащий находится на территории Армении, а не России, следовательно запрет Конституции РФ на него не распространяется.
Российское законодательство действует на 102-й военной базе ровно настолько, насколько это закреплено межправительственными соглашениями. А статья 4 «Договора между Российской Федерацией и Республикой Армения по вопросам юрисдикции и взаимной правовой помощи по делам, связанным с нахождением российской военной базы на территории Республики Армения», подписанного в 1997 году закрепляет, что «По делам о преступлениях и иных правонарушениях, совершенных на территории Республики Армения лицами, входящими в состав российской военной базы, и членами семей этих лиц, применяется законодательство Республики Армения, действуют ее компетентные органы».
Следовательно, российская сторона не имеет права препятствовать следствию, проводимому армянскими правоохранительными органами, в том числе путем защиты обвиняемого военнослужащего.
Отметим, что схожая ситуация сложилась в январе 2015 года, когда генеральный прокурор Геворг Костанян, также ссылаясь на российскую Конституцию, оправдывал невыдачу убившего семью Аветисянов Валерия Пармякова армянской стороне.