Ադրբեջանի մերձնախագահական ԶԼՄ-ի կեղծիքը Եվրոպական խորհրդարանի ընդունած բանաձևի մասին
Դեկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևի հետ կապվող Haqqin.az կայքը հրապարակեց «Իլհամ Ալիևի խոշորագույն հաղթանակը. Բրյուսելը հայտարարեց՝ «Ղարաբաղը կարող է միայն Ադրբեջանի կազմում լինել»» ծավալուն հոդվածը, որի հեղինակը՝ Տամիլա Ալիևան, գրում է, թե իբր «հեռացող տարվա դեկտեմբերի 12-ին Եվրոպական խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ (կողմ՝ 401, դեմ՝ 173) ընդունել է «ԵՄ ընդհանուր քաղաքականությունը արտաքին քաղաքականության ու անվտանգության ոլորտում» վերտառությամբ բանաձևը:
Հեղինակի մատուցմամբ, ԵԽ կողմից ընդունված այդ «ամենակարևոր բանաձևի նախագիծը ներկայացրել են միջազգային հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Դ. ՄաքԱլիստերը և Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ, ԵՄ արտաքին գործերի ու անվտանգության քաղաքականութան գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին», իսկ «փաստաթուղթը կրում է դոկտրինալ բնույթ, ամփոփում է անցնող տարում ԵՄ արտաքին քաղաքականությունն ու որոշում է ապագայում դրա ուղղվածությունը, և համարվում է ԵՄ բոլոր երկրների ու հաստատությունների կատարման համար իրավաբանորեն պարտադրող»:
Կեղծիք՝ առանց հոդվածի հղման ու մեջբերման
Այն, որ Ադրբեջանում, ինչպես ցանկացած ավտորիտար երկրում, ԶԼՄ-ները հասարակության համար մշտապես «հաղթանակի դափնիներ» են հյուսում, նորություն չէ: Սակայն ուշագրավ է, որ այդ հրապարակման միջոցով ակնհայտ սուտ է վերագրվում Եվրոպական խորհրդարանին ու ԵՄ-ին, թե իբր ինչպես «անցած տարվա անալոգային փաստաթղթում» էր վերահաստատվել, «Արևելյան գործընկերության տարածքի երկրներում, ներառյալ՝ Ադրբեջանում, հակամարտությունները պետք է լուծվեն միայն միջազգային-իրավական նորմերի ու սկզբունքների՝ ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության և միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիության, հիման վրա: Լինելով 2017թ. Արևելյան գործընկերության Բրյուսելյան գագաթաժողովի հռչակագրի տրամաբանական օրենսդրական շարունակությունը՝ բանաձևի այդ հոդվածը որոշակիացրել է Արևելյան գործընկերության 6 երկրներից 4-ի տարածքում առկա հակամարտությունների կարգավորման շրջանակը»:
Հատկանշական է, որ հրապարակման մեջ այդպես էլ ստույգ չի մեջբերվում Եվրոպական խորհրդարանի ոչ 2018թ. դեկտեմբերի 12-ի նիստում, ոչ էլ 2017-ի «տարեվերջյան անալոգային փաստաթղթի» որևէ հոդված, որը կունենար նշված բովանդակությունը: Սակայն դա չի խանգարում հեղինակին հեռուն գնացող եզրակացություններ անել ու «ԵՄ անդամ երկրների ու հաստատությունների կատարման համար իրավաբանորեն պարտադիր» երեք նոր «քաղաքական միտումներ» առանձնացնել, որոնք, իբր թե, այլևս ԵՄ ընդհանուր դիրքորոշումն են բոլոր հակամարտությունների, ներառյալ՝ ղարաբաղյան, կարգավորման վերաբերյալ.
1. «2017թ. Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովից մինչև ԵՄ բոլոր հաստատությունների բոլոր բանաձևերում գործընկերների ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը, նրանց միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անձեռնմխելիությանը աջակցությունը հանդիսանում են ԱլԳ երկրների հետ ԵՄ հարաբերությունների հիմքը, ինչպես նաև՝ նրանց տարածքում հակամարտությունների կարգավորման գլխավոր սկզբունքները»:
2. «ԵՄ-ն միանշանակ ու վերջնականապես հրաժարվել է գործընկերներին «յուրայինների» ու «օտարների» բաժանելուց: Վերադարձ 2015թ. Ռիգայի գագաթաժողովին, երբ այդ բոլոր սկզբունքները օգտագործված էին միայն Ուկրաինայում, Վրաստանում և Մոլդովայում առկա հակամարտությունների համար, այլևս չի կարող լինել: ԵՄ վերաբերմունքը բոլոր հակամարտությունների հանդեպ կրում է ամբողջական, միասնական և կայուն բնույթ»:
3. «ԵՄ այդչափ ակնհայտ դիրքորոշումը, որը շարադրված է «Արևելյան գործընկերության» հռչակագրում, Եվրոպական խորհրդարանի երկու դոկտրինալ բանաձևերում ու Ադրբեջան-ԵՄ երկկողմ փաստաթղթում, փաստացի չգոյության է վերածել Բրյուսելում հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների երբեմնի արդյունավետ գործունեությունը»:
Այս առումով հեղինակը չի վարանում հընթացս «դաժան ու թեժ դիվանագիտական մի ճակատամարտի» պատմություն հյուսել, թե ինչպես են «հիշյալ բանաձևի» ընդունման ժամանակ տապալվել «հիշատակված սկզբունքների շարքում ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը ամրագրելու» Հայաստանի կառավարության ու Բրյուսելում հայկական լոբբիստական կազմակերպությունների ջանքերը:
Մինչդեռ՝ իրականում…
Եվրոպական խորհրդարանի պաշտոնական կայքում, ինչպես և կարգն է, միանգամայն հասանելի են ընդունված բոլոր զեկույցների, բանաձևերի տեքստերը: Կայքի համապատասխան բաժին այցելելու դեպքում դժվար չէ գտնել 2018թ. սեպտեմբերի 13-ին Եվրոպական խորհրդարանի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Դեյվիդ ՄաքԱլաստերի հեղինակված «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության իրականացման մասին տարեկան զեկույցը» (Annual report on the implementation of the Common Foreign and Security
Policy): Դրա հիման վրա ԵԽ կողմից դեկտեմբերի 12-ին քննարկումների, փոփոխությունների ու քվեարկության արդյունքում ընդունվել է «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության իրականացման մասին տարեկան զեկույց» նույնանուն բանաձևը:
Ընդունված փաստաթղթի միայն 19-րդ կետն է, որ վերաբերում է Արևելյան գործընկերության անդամ երկրների տարածքներում առկա հակամարտություններին, ինչը թարգմանաբար մեջբերենք ամբողջությամբ.
«Եվրոպական խորհրդարանը …. վերահաստատում է ԵՄ-ի հանձնառությունը՝ աջակցելու իր գործընկերների ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը. ընդգծում է բոլոր սառեցված հակամարտությունները միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան լուծելու,  հակամարտությունների հետևանքով տուժած բնակիչներին, ներքին տեղահանվածներին և փախստականներին ցուցաբերվող աջակցությունն ավելացնելու և երրորդ երկրների, մասնավորապես, Ռուսաստանի կողմից ապակայունացման փորձերին հակազդելու անհրաժեշտությունը. վերահաստատում է Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի անօրինական բռնակցման և արևելյան Ուկրաինայում ռազմական միջամտության դատապարտումը. կոչ է անում շարունակական ջանքեր գործադրել Մինսկի համաձայնագրերի իրականացման ուղղությամբ և կոչ է անում երկարաձգել Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցները մինչև նա կհամապատասխանի այդ համաձայնագրերին. ըստ այդմ, դատապարտում է Վրաստանի Աբխազիայի և Ցխինվալիի/Հարավային Օսիայի գրավյալ շրջանների շարունակական ռազմականացումը և վատթարացող անվտանգության ու մարդասիրական իրավիճակը և կոչ է անում Ռուսաստանին կատարել 2008թ. ԵՄ միջնորդությամբ կնքված հրադադարի պայմանագրի շրջանակներում ստանձնած պարտավորությունները»:
Մի կողմ թողնելով այն, որ բանաձևի պրեամբուլայում հղում է կատարվում 1975թ. Հելսինկյան եզրափակիչ ակտին, որի հանրահայտ ու համահավասար (առանց որևէ հիերարխիայի) 10 սկզբունքներից մեկը ժողովուրդների իրավահավասարության ու ինքնորոշման սկզբունքն է, 19-րդ կետի մեջբերումից նկատելի է, որ հակամարտությունների կարգավորման դեպքում խոսք է գնում ընդամենը դրանք «միջազգային իրավունքի նորմերին և սկզբունքներին համապատասխան լուծելու անհրաժեշտության» մասին: Նաև անհնար է չնկատել, որ ԵԽ արտահայտած մտահոգությունները կրկին վերաբերում են աներկբայորեն Ուկրաինայի ու Վրաստանի տարածք համարվող շրջաններում Ռուսաստանի հրահրած հակամարտություններին, ու այդ համատեքստում է Եվրոպական խորհրդարանը ճանաչում «գործընկերների ինքնիշխանությունը, անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը»։
Իրականում, ԵԽ/ԵՄ այս նույն դիրքորոշումն ու համատեքստը գրեթե նույն կերպ արտահայտված են եղել նաև Ադրբեջանի նախագահականի տեսակետներն արտահայտող լրատվամիջոցի հիշատակած «Արևելյան գործընկերության» 2015թ. Ռիգայի և 2017թ. Բրյուսելի հռչակագրերում:
Ինչպես նկատում ենք, ԵԽ հիշյալ բանաձևում բացարձակապես բացակայում է այն, ինչի մասին գրված է ադրբեջանական ապատեղեկատվության մեջ, հետևաբար՝ պետք էլ չէ զարմանալ, թե ինչու հեղինակը հղման կետ ու հղման առարկա հոդված չի ունեցել: Այդպիսիք պարզապես չկան: Ավելին, փաստաթուղթը որևէ կապ չունի Արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության ԵՄ բարձր ներկայացուցիչ Ֆեդերիկա Մոգերինիի հետ, ու որ ոչ պակաս զավեշտալի է, 2017-ի «անալոգային փաստաթուղթը» կրկին նույնատիպ՝ «Ընդհանուր արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության իրականացման մասին տարեկան զեկույց» է: Եվ վերջապես՝ եթե անգամ կարող է խոսք գնալ ԵՄ որևէ «դոկտրինալ փաստաթղթի» մասին, ապա դա 2016թ. ընդունված Եվրոպական միության «Արտաքին և անվտանգության քաղաքականության գլոբալ ստրատեգիան»/«2016 Global Strategy for the European Union’s Foreign and Security Policy» փաստաթուղթն է, որը հիշատակված չէ ադրբեջանական ապատեղեկատվության մեջ, սակայն հիշատակված է Եվրախորհրդարանի բանաձևում, ու կրկին, ամենևին չի պարունակում Ադրբեջանի իշխանություններին հաճո ու հոդվածում հիշատակված մոտեցումներն ու ձևակերպումները:
Ինչո՞ւ է Ադրբեջանի մերձկառավարական ԶԼՄ-ի միջոցով ԵՄ-ին կեղծիք վերագրվում
Ռիգայի ու Բրյուսելի հռչակագրերից առաջինն Ադրբեջանի համար համարվում է անընդունելի, իսկ երկրորդը՝ ընդունելի է, և դա ունի մի քանի պատճառներ.
1. Ներքաղաքական նկատառումներ՝ սեփական հանրությանը ներկայացնել, թե ինչպես է Ադրբեջանի նախագահը միաժամանակ «հաղթել» թե Հայաստանի կառավարությանը, թե նրա լոբբիստական կառույցներին, որոնք նախկինում՝ 2012-2015թթ., հաջողում էին եվրոպական կառույցներում ընդունվող փաստաթղթերում Ադրբեջանն ու ղարաբաղյան հակամարտությունը ԵՄ-ի համար «ոչ յուրայինների» խմբում ներառելիս, իսկ 2017-ի Բրյուսելյան հռչակագրում, 2018-ին ստորագրված ԵՄ-Ադրբեջան երկկողմ փաստաթղթում և 2018-ի դեկտեմբերի 12-ին ԵԽ ընդունած բանաձևում «շեշտն այլևս դրվում է Ադրբեջանի վրա»:
2. Ադրբեջանի իշխանությունների մտահոգությունը, որ 2017թ. նոյեմբերի 24-ին Բրյուսելում ստորագրված, 2018-ի հունիսից ուժի մեջ մտած ու ցայսօր ԵՄ 28 անդամ երկրների կողմից վավերացվող ԵՄ-ՀՀ «Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի»՝ ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող դրույթը կպրոյեկտվի նաև այժմ բանակցվող ԵՄ-Ադրբեջան գործընկերության շրջանակային համաձայնագրում: Իսկ ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը հռչակում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը հասնելու նպատակը՝ «ճանաչելով ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և տևական լուծմանն ուղղված ՀՀ հանձնառության կարևորությունը և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների առաջնորդությամբ վարվող բանակցությունների շրջանակում դրա հնարավորինս շուտափույթ լուծմանը հասնելու անհրաժեշտությունը. նաև ճանաչելով այդ կարգավորմանը հասնելու անհրաժեշտությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությամբ և ԵԱՀԿ Հելսինկյան եզրափակիչ ակտում ամրագրված նպատակների ու սկզբունքների հիման վրա, մասնավորապես, որոնք վերաբերում են ուժի կամ սպառնալիքի կիրառմանը, պետությունների տարածքային ամբողջականությանը և ժողովուրդների հավասար իրավունքներին ու ինքնորոշման իրավունքին, և արտացոլված են այն բոլոր հայտարարություններում, որոնք ընդունվել են ԵԱՀԿ 2008թ.16-րդ Նախարարական խորհրդից ի վեր՝ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների շրջանակում, նաև նշելով ԵՄ կողմից նշված կարգավորման գործընթացին աջակցելու մասին պարտավորությունը»: Թերևս, Ադրբեջանում քաջ գիտեն, որ սա արդեն, հիրավի, ԵՄ անդամ 28 պետությունների ու բոլոր հաստատությունների միասնական, ընդհանուր դիրքորոշումն է հենց ղարաբաղյան հակամարտության վերաբերյալ, ու նրանք չեն կարող երկու մոտեցում ունենալ՝ մեկը Հայաստանի համար, մյուսը՝ Ադրբեջանին հաճո սկզբունքների հիերարխիան ճանաչելով:
3. Այս պահին ԵՄ-Ադրբեջան հարաբերություններում դինամիկան գոհացուցիչ համարելով՝ Բաքուն փորձում է մի կողմից սիրաշահել Բրյուսելին, թե երկկողմ հարաբերություններն այլևս դուրս են եկել 2012-2015-ի ճգնաժամից, մյուս կողմից էլ, միգուցե, ալիբի է ստեղծում բանակցվող շրջանակային համաձայնագրում սպասվող փակուղու համար, երբ ղարաբաղյան հակամարտության՝ իր համար հաճո ձևակերպմանը չհասնելու դեպքում հնարավորություն կունենա Բրյուսելին մեղադրել, թե նա է, որ խախտում է իր համար «իրավաբանորեն պարտադիր» դիրքորոշումը, որը թվարկված է «դոկտրինալ փաստաթղթերում», ու ԵՄ-ն է, որ կրկին վերադարձել է երկակի ստանդարտների իր վաղեմի դիրքորոշումներին:
4. ԵՄ հետ փաստաթղթում ղարաբաղյան հակամարտության ձևակերպման շուրջ համաձայնության չգալով՝ ռազմական նախապատրաստություններ տեսնող Ադրբեջանի իշխանությունները կլեգիտիմացնեն մի նոր արկածախնդրության՝ ներկայացնելով, թե իբր ԵՄ արտաքին ու անվտանգության քաղաքականության դիրքորոշումը նույնպես համընկնում է Ադրբեջանի պահանջների հետ: Այդ մանիպուլյացիան վտանգավոր չէր լինի, եթե նման հայտարարությունից հետո պաշտոնական Բաքուն սովորություն չունենար հղում կատարել ՄԱԿ-ի կանոնադրության համապատասխան հոդվածին, որի ադրբեջանական մեկնաբանությամբ, ինքն «իրավունք ունի ցանկացած եղանակով վերականգնել իր խաթարված տարածքային ամբողջականությունն ու միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները»:
Թերևս, կարելի կլիներ աչք փակել ԵՄ-ին ու Եվրոպական խորհրդարանին ու այլ կառույցներին վերագրվող այս կեղծիքի վրա, եթե դրա նպատակը միայն 1-ին կետում նշված ներքաղաքական պատճառը լիներ: Այնինչ 2-րդ, 3-րդ ու 4-րդ կետերում նկարագրված հեռահար նպատակները անտեսվել չեն կարող:

Фейк от пропрезидентского СМИ Азербайджана о принятой Европейским парламентом резолюции
Сайт Haqqin.az, который связывают с именем главы администрации президента Азербайджана Рамиза Мехтиева, 14 декабря опубликовал статью «Крупнейший успех Ильхама Алиева». Брюссель заявил: «Карабах может быть только в составе Азербайджана»». Автор статьи Тамила Алиева пишет, что 12 декабря Европарламент подавляющим большинством голосов (за — 401, против — 173) принял резолюцию «Об общей политике ЕС в области внешней политики и безопасности».
По словам автора, «наиболее важный из принятых ЕС проектов представили европарламентариям председатель Комитета по международным делам Д.Макалистер и вице-президент Еврокомиссии, верховный представитель ЕС по внешней политике и безопасности Федерика Могерини», и этот документ носит доктринальный характер, резюмирующий внешнюю политику за прошедший год и определяющий её основные приоритеты на будущее, и является юридически обязательным для исполнения всеми институтами и странами ЕС».
Фейк без ссылки на статью и цитаты
Тот факт, что в Азербайджане, как и в любой авторитарной стране, средства массовой информации всегда плетут для общества «венки славы», не нов. Однако примечательно, что в этой публикации Европейскому парламенту и ЕС явно приписывается ложь о том, что якобы в аналогичном документе прошлого года констатировалось, что конфликты на территории стран «Восточного партнерства», включая Азербайджан, должны решаться только на основе международно-правовых норм и принципов суверенитета, независимости, территориальной целостности и неприкосновенности международно признанных границ. Будучи логическим законодательным развитием декларации Брюссельского саммита «Восточного партнёрства» 2017 года, эта статья резолюции определила рамки урегулирования конфликтов, имеющих место в четырех из шести стран «Восточного партнерства»».
Примечательно, что никакой статьи из документа, принятого Европарламентом на заседании 12 декабря 2018 года или «аналогичного документа» 2017 года с подобным содержанием в публикации не приводится. Однако это не мешает автору делать далеко идущие выводы и выделить три новые «юридически обязательные для исполнения всеми институтами и странами ЕС» «политические тенденции», которые, якобы, представляют общую позицию ЕС по всем конфликтам, включая позицию по урегулированию карабахского конфликта.
1. «Начиная с саммита «Восточного партнерства» 2017 года во всех документах всех институтов Евросоюза поддержка суверенитета, независимости и территориальной целостности партнеров, неприкосновенности их международных границ является как основой отношений ЕС со странами ВП, так и главными принципами урегулирования конфликтов на их территории».
2. «ЕС однозначно и окончательно отказался от разделения партнеров на «своих» и «чужих» в вопросах поддержки территориальной целостности и неприкосновенности международных границ. Возврата к Рижскому саммиту 2015 года, когда эти принципы были использованы только для конфликтов в Украине, Грузии и Молдове, уже быть не может. Отношение ЕС ко всем конфликтам носит цельный, единый и устойчивый характер».
3. «Столь очевидная позиция Евросоюза, изложенная в декларации саммита «Восточного партнерства», двух доктринальных резолюциях Европарламента и двустороннем документе Азербайджана и ЕС, фактически свела на нет мощную и когда-то результативную деятельность армянских лоббистских организаций в Брюсселе».
В этой связи автор не колеблется сплести историю «жестокой и жаркой дипломатической битвы» о том, как были провалены усилия правительства Армении и действующих в Брюсселе армянских лоббистских организаций по «закрепление принципа самоопределения народов среди упомянутых принципов в  «вышеупомянутой резолюции».
В то время как в действительности…
На официальном сайте Европейского парламента, как и положено, доступны тексты всех принятых отчетов и резолюций. Нетрудно найти на сайте ежегодный отчет «О реализации общей внешней политики и политики безопасности» (Annual report on the implementation of the Common Foreign and Security Policy), написанный 13 сентября 2018 года председателем комитета по внешним связям Европарламента Дэвидом Макаллистером. На основе этого отчета 12 декабря ԵՊ  в результате обсуждений, внесенных поправок и голосования принял резолюцию «Годовой отчет о реализации общей внешней политики и политики безопасности».
Только 19-й пункт принятого документа относится к наличествующим в государствах-членах Восточного партнерства конфликтам. Ниже приводим этот пункт.
«Европейский парламент… подтверждает свою приверженность поддержке суверенитета, независимости и территориальной целостности стран-партнёров, подчеркивает необходимость решения всех замороженных конфликтов в соответствии с нормами и принципами международного права, увеличению поддержки затронутых конфликтом лиц, беженцев и вынужденных переселенцев, необходимость предотвращения попытки вмешательства третьих сторон, в частности России, с целью дестабилизации ситуации, подтверждает осуждение России за незаконную аннексию Крыма и военное вмешательство на востоке Украины, призывает приложить продолжающиеся усилия в направлении реализации Минских соглашений и призывает продлить санкции ЕС против России до тех пор, пока она не выполнит соглашения, в соответствии с этим осуждает продолжающуюся милитаризацию захваченных регионов Грузии — Абхазия и Цхинвал/Южная Осетия, и ухудшение ситуации в плане безопасности и гуманитарной помощи и призывает Россию выполнить свои обязательства в рамках соглашения о прекращении огня от 12 августа 2008 года, достигнутого при посредничестве ЕС».
Оставляя в стороне тот факт, что в преамбуле резолюции делается ссылка на Хельсинкский заключительный акт 1975 года, один из 10 принципов которого является принцип равноправия и самоопределения народов. Из 19-го пункта становится ясно, что в случае урегулирования конфликта речь идет лишь о «необходимости решения в соответствии с нормами и принципами международного права».  Нельзя также не заметить, что обеспокоенность, высказанная ЕП, касается конфликтов, спровоцированных Россией в регионах Украины и Грузии, и именно в этом контексте Европейский парламент признает «суверенитет, независимость и территориальную целостность своих партнеров». В действительности, та же самая позиция и контекст ЕП / ЕС были почти точно также выражены в упомянутых азербайджанским СМИ декларациях «Восточного партнерства», принятых в 2015 году в Риге и 2017 году в Брюсселе.
Как можно заметить, в вышеуказанной резолюции отсутствует фейк от пропрезидентского азербайджанского СМИ, следовательно не стоит удивляться почему автор не ссылается на какую-либо статью. Таких  статей просто нет. Более того, документ не имеет ничего общего с верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Фредерикой Могерини. Не менее курьезным является тото факт, что «аналогичный документ» 2017 года – отчет похож на «ежегодный отчет о реализации общей внешней политики и политики безопасности». Наконец, даже если и зайдет речь о каком-либо «доктринальном документе»  ЕС, то этим документом скорее всего будет принятая в 2016 году «Глобальная стратегия внешней политики и политики безопасности» Европейского Союза (2016 Global Strategy for the European Union’s Foreign and Security Policy), которая не упоминается в дезинформации Азербайджана, но упоминается в резолюции Европпарламента и вновь не содержит приятных для азербайджанских властей подходов и формулировок, упомянутых в статье.
Почему проправительственные СМИ Азербайджана приписывают фейк через ЕС?
Первая из Рижской и Брюссельской деклараций считается неприемлемой для Азербайджана, а вторая — приемлемой и имеет на то несколько причин.
1. Внутриполитические соображения – представить общественности, как президент Азербайджана одновременно «победил» как правительство Армении, так и его лоббистские структуры, которые ранее, в 2012-2015 годах преуспевали во включении Азербайджана в список «чужих» а в документах 2017-2018 годов акцент уже делается на Азербайджан.
2. Беспокойство властей Азербайджана в связи с тем, что положение подписанного в Брюсселе 24 ноября 2018 года, вступившего в силу в июне 2018 года и ратифицированного 28 государствами-членами ЕС Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между ЕС и Арменией касательно карабахского конфликта будет спроецировано также в рамочном соглашении о партнерстве, обсуждаемом между ЕС и Азербайджаном. В соглашении между Арменией и ЕС провозглашается цель достижения урегулирования нагорно-карабахского конфликта — «признают важность приверженности Республики Армения мирному и продолжительному урегулированию нагорно-карабахского конфликта и необходимости как можно скорее достичь этого урегулирования в рамках переговоров, проводимых сопредседателями Минской группы ОБСЕ урегулирование должно основываться на целях и принципах, изложенных в Протоколе ООН и Хельсинкском Заключительном акте ОБСЕ, в частности, на принципах отказа от угрозы силой или ее применения, территориальной целостности государств и равные права наций на самоопределение, а также всех заявлениях, которые были приняты после после 16-го заседания Совета министров ОБСЕ, учитывая также утвержденное обязательство Европейского союза поддержать процесс урегулирования». Возможно, Азербайджан понимает, что это единая общая позиция 28 стран-членов ЕС и всех институтов по карабахскому конфликту, и у них не может быть двух подходов: один для Армении, другой с признанием иерархии принципов приятных для Азербайджана
3. В настоящий момент, считая удовлетворительной динамику отношений между ЕС и Азербайджаном, Баку пытается, с одной стороны, угодить Брюсселю, заявляя, что двусторонние отношения вышли из кризиса 2012-2015 годов, с другой стороны, возможно, создает алиби для тупиковой ситуации, ожидаемой в обсуждаемом рамочном соглашении, когда в случае неугодной для него формулировки по нагорно-карабахскогму конфликту, to у него была возможность обвинить Брюссель в том, что он нарушает «юридически обязательную» для себя позицию, указанную в «доктринальных документах» и что ЕС вернулся к применению двойного стандарта.
4. Не придя к соглашению в переговорах с ЕС по карабахскому конфликту, власти Азербайджана, которые ведут военную подготовку, легитимизируют новую авантюру, представляя, что позиция внешней политики ЕС и политики безопасности совпадает с требованиями Азербайджана. Эти манипуляции не были бы столь опасными, если бы после этого заявления официальный Баку ие имел привычки ссылаться на соответствующую статью устава ООН, в интерпретации которой Азербайджан «имеет право любым доступным образом восстановить свою нарушенную территориальную целостность и международно признанные границы».
Возможно, можно было бы закрыть глаза на этот фейк, приписываемый Европейскому союзу, Европейскому парламенту и другим институтам, если бы его целью была только внутриполитическая причина, упомянутая в пункте 1. Между тем как долгосрочные цели описанные в пунктах 2, 3 и 4, не могут быть проигнорированы.