Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և պաշտոնական Բաքուն մշտապես քարոզում են քաղաքական թեզեր, որոնք քիչ կապ ունեն միջազգայնորեն ընդունված փաստաթղթերի և սկզբունքների հետ։ Դրանք հիմնականում ուղղված են Արցախյան հակամարտությանը՝ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում։
Օրինակ, երեկ՝ ապրիլի 2-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը պնդել է, որ «հակամարտությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև է, քանի որ մեր տարածքները Հայաստանն է գրավել և այդ պատճառով բանակցությունները պետք է տարվեն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»։
Այնինչ, կան մի քանի կարևոր փաստաթղթեր, որոնք Արցախյան հակամարտության կողմ են ընդունում Արցախի հայությանը և կառավարությանը։ Մասնավորապես, 1994թ. մայիսի սկզբին Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշքեկում զինադադարի շուրջ բանակցությունները վարվում էին Արցախի խորհրդարանի նախագահ Կարեն Բաբուրյանի մասնակցությամբ։ Հայաստանի և Ադրբեջանի խորհրդարանների նախագահների հետ բիշքեկյան հայտնի արձանագրությունը ստորագրել է նաև Բաբուրյանը։
Հետո արդեն զինադադարի մասին փաստաթուղթ են ստորագրում երեք կողմերի պաշտպանության նախարարները՝ Սերժ Սարգսյանը (ՀՀ), Սամվել Բաբայանը (ԼՂՀ) և Մամեդրաֆի Մամեդովը (Ադրբեջան)։ Այսինքն, Ադրբեջանը փաստացի ճանաչել է ԼՂՀ կառավարությանը որպես հակամարտող կողմ՝ առանց որի անհնար էր հասնել հրադադարին։
Երկրորդ թեզը, որի մասին անընդհատ խոսում է Ադրբեջանի ղեկավարությունը, Հայաստանի զինված ուժերի՝ Ադրբեջանի «գրավյալ տարածքներից» դուրս գալու մասին հայտարարություններն են։
1993 թվականին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից ընդունված 4 բանաձևերից ոչ մեկում չի խոսում Հայաստանի կողմից «գրավված տարածքների» մասին։ Ավելին, 822 բանաձևը հղում է կատարում Ղարաբաղի «տեղական հայկական ուժերին» (local Armenian forces), որոնք էլ իրենց վերահսկողության տակ են առել Քարվաճառի (Քելբաջար) շրջանը։ Այս երկու բանաձևերն էլ՝ 853 և 884, կոչ են անում Հայաստանին «օգտագործել իր ազդեցությունը» Ղարաբաղի իշխանությունների վրա՝ նախորդ բանաձևերին հետևելու համար։
Հետևաբար, Ադրբեջանի նախագահի երեկվա հայտարարությամբ կրկին խեղաթյուրվել են միջազգային փաստաթղթերում ներկայացված իրողությունները։ Ընդգծենք ևս մեկ անգամ, որ Հայաստանը որևէ երկրի տարածք չի գրավել և միջազգային փաստաթղթերով «մեղադրյալ» կողմ չէ, ինչպես փորձում է ներկայացնել պաշտոնական Բաքուն։

Несоответствие между заявлениями Алиева и международными документами
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и официальный Баку постоянно выступают за политические тезисы, которые имеют мало общего с международно принятыми документами и принципами. В основном они направлены на Арцахский конфликт в контексте армяно-азербайджанских отношений.
Например, вчера, 2 апреля, президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил: «Это конфликт между Арменией и Азербайджаном. Наши территории оккупировала Армения. Поэтому переговоры должны вестись между Арменией и Азербайджаном».
Между тем, есть несколько важных документов, по которым сторонами Арцахского конфликта принимаются армянство Арцаха и правительство. В частности, переговоры о прекращении огня в столице Кыргызстана Бишкеке в начале мая 1994 года были проведены с участием спикера парламента Арцаха Карена Бабуряна. Известный Бишкекский протокол вместе с председателями парламентов Армении и Азербайджана подписал также и Бабурян.
Затем документ о перемирии подписывают министры обороны трех сторон — Серж Саргсян (Армения), Самвел Бабаян (НКР) и Мамедраф Мамедов (Азербайджан). Другими словами, Азербайджан фактически признал правительство НКР конфликтующей стороной, без которой невозможно было бы достичь прекращения огня.
Второй тезис, о котором постоянно говорит азербайджанское руководство, — это заявления о выводе Вооруженных сил Армении с «оккупированных территорий» Азербайджана.
Ни в одной из 4 резолюций, принятых Советом Безопасности ООН в 1993 году, не говорится об «оккупированных Арменией территориях». Более того, в резолюции 822 говорится о «местных армянских силах» (local Armenian forces) Карабаха, которые взяли под свой контроль Карвачар (Кельбаджар). Две другие резолюции — 853 и 884, призывают Армению «использовать свое влияние» на арцахские власти с целью выполнения предыдущих резолюций.
Следовательно, вчерашнее заявление президента Азербайджана вновь искажает факты, изложенные в международных документах. Опять-таки подчеркнем, что Армения не занимала территорий какой-либо страны и по международным документам не является «обвиняемой стороной», как это пытается представить официальный Баку.