Արփինե Հովհաննիսյանը սխալ է մեկնաբանում Նիկոլ Փաշինյանի հանձնարարականը
Կառավարության հերթական նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին տրված հանձնարարականը՝ կոշտ հակահարված տալ ֆեյքերին, դարձել է վերջին օրերի քննարկման կարևոր թեմաներից մեկը։ Հարցին անդրադարձել է նաև ԱԺ նախկին պատգամավոր, նախկին ՀՀԿ-ական Արփինե Հովհաննիսյանը՝ մանիպուլացնելով, սակայն, մի քանի դրվագներ։
11:05, 8 Ապր, 2019
Կառավարության՝ ապրիլի 4-ի նիստի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր, որ որոշ հանցավոր շրջանակներ միլիոններ են ծախսում սոցիալական ցանցերում, լրատվամիջոցներում հասարակական կարծիքի մանիպուլյացիաներ անելու համար, ինչն ազգային անվտանգության խնդիր է: Նա ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանին հանձնարարական էր տվել կոշտ հակահարված տալ տարբեր մանիպուլյացիաներին՝ ընդհուպ սոցցանցերում հեղափոխության դրոշներով հանդես եկող ֆեյքերին, որոնք բռնության կոչեր են անում։ Վարչապետը նշել էր, որ այս ամենը պետք է արվի՝ կասկածի տակ չդնելով խոսքի և արտահայտվելու ազատության իրավունքը։
Լրագրողների հետ ճեպազրույցում ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը նշել էր, որ «ֆեյքերի» դեմ պայքարը պետք է լինի շատ զգույշ և մտածված․
«Եթե գրառումների մեջ, կլինի ֆեյք, թե սովորական անձ, չկա հանցակազմ, իրավապահ մարմինները որևէ գործողություն իրականացնելու առիթ չունեն։ Եթե կա հանցակազմ, ԱԱԾ-ն և մյուս իրավապահ մարմինները պարտավոր են արձագանքել և իրականացնել համապատասխան միջոցառումներ, որպեսզի կանխեն և բացահայտեն այդ հանցագործությունը։ Որևէ դեպքում չի վնասվելու խոսքի ազատությունը»,— մասնավորապես, նշել էր Վանեցյանը։
24news.am-ին տված հարցազրույցում Արփինե Հովհաննիսյանը հարցադրում է արել, թե արդյո՞ք պետական պաշտոնյաների ասած ստերի դեմ ԱԱԾ-ն ևս պետք է պայքարի, քանի որ թե՛ վարչապետ Փաշինյանը, թե՛ այլ պաշտոնյաներ ասել են բաներ, որոնք չեն արել, հետևաբար ստել են կամ մանիպուլացրել հանրությանը։ Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ կհամաձայնի իշխանության ընտրած այս պայքարի ձևին, եթե ԱԱԾ-ն զբաղվի նաև ստեր տարածող պաշտոնյաներով։
Հարկ ենք համարում նշել, սակայն, որ տիկին Հովհաննիսյանի այս նկատառումը ամենևին էլ չի բխում այն գործողությունների պլանից, ինչը նշել է ԱԱԾ տնօրենը։ Արթուր Վանեցյանն ասել էր, որ ԱԱԾ-ն և մյուս իրավապահ մարմինները պետք է արձագանքեն այն դեպքում, եթե ֆեյք կամ իրական օգտատերերի գրառումներում կա հանցակազմ, այլ ոչ թե պայքարել ցանկացած ֆեյքնյուզի դեմ։ Հետևաբար, տիկին Հովհաննիսյանի նման մեկնաբանությունն այս առումով մանիպուլյատիվ է։
Խոսելով կեղծ լուրերի տարածման մասին՝ Արփինե Հովհաննիսյանը նշել է, որ սա կեղծ օրակարգ է, և բոլորը գիտեն իշխանության կողմից տարածվող կեղծ լուրերի, հայհոյախառն արտահայտությունների մասին, և դա հանգեցնում է և՛ ազդեցության, և՛ հակազդեցության, և այն մարդիկ, որոնք համամիտ չեն, սկսում են հակառակ գործիքակազմով աշխատել։ Տիկին Հովհաննիսյանը, սակայն, նշում է, որ դա ժանրի կանոններն են, և ԱԱԾ-ն չէ, որ պետք է պայքարի դրա դեմ։ Մի կողմ թողնելով այն, թե որքանով են այս գործողություններն ԱԱԾ գործառույթների մաս կազմում, նշենք, որ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» «Փաստերի ստուգման հարթակը» բազմիցս անդրադարձել է կեղծ օգտատերերին, կուսակցությունների կողմից իրականացվող քարոզչությանը՝ թե՛ հետաքննությունների, թե՛ զեկույցների տեսքով։ Մեր կողմից մանրամասն անդրադարձ է եղել նրան, թե, օրինակ, ընտրությունների ժամանակ պայքարող քաղաքական ուժերն ինչ գործիքակազմ էին օգտագործում ֆեյսբուքում քարոզչություն իրականացնելու համար և քանի կեղծ օգտահաշիվներ ունեին։

Арпине Ованнисян искажает смысл рекомендации Никола Пашиняна
Рекомендация Никола Пашиняна о жестком отпоре фейкам, данная директору Службы национальной безопасности Артуру Ванецяну на очередном заседании Правительтва, стала одной из самых обсуждаемых тем последних дней. Не осталась в стороне и бывший член РПА Арпине Ованнисян, прибегнув к манипуляции по нескольким эпизодам.
11:05, 8 Апр, 2019
4 апреля на заседании Правительства премьер Никол Пашинян сказал, что определенные преступные круги тратят миллионы на манипуляции в социальных сетях, средствах массовой информации, что является проблемой национальной безопасности. Премьер поручил директору СНБ Артуру Ванецяну дать жесткий отпор всевозможным манипуляциям, вплоть до «фейков», выступающих в соцсетях под флагами революции и призывающих к насилию. Премьер сказал, что все это следует делать, не ставя под сомнение право на свободу слова и выражения.
В ходе брифинга с журналистами директор СНБ Артур Ванецян отметил, что бороться с «фейками» следует очень осторожно и продуманно: «Если в записях, будь то «фейк» или обычное лицо, нет состава преступления, у правоохранительных органов нет повода для проведения каких-либо действий. Если состав преступления есть, СНБ и остальные правоохранительные органы обязаны отреагировать и провести соответствующие мероприятия по пресечению и раскрытию этого преступления. В любом случае свобода слова не пострадает», — в частности, сказал Ванецян.
В интервью информационному агентству 24news.am Арпине Ованнисян спросила, будет ли СНБ бороться и против лжи, произнесенной государственными чиновниками, поскольку как премьер Пашинян, так и другие чиновники говорили о том, чего не сделали, следовательно, лгали и манипулировали обществом. Арпине Ованнисян отметила, что согласится с формой борьбы, избранной властями, если СНБ займется и чиновниками, распространяющими ложь.
Однако следует отметить, что такое замечание госпожи Ованнисян никак не связано с планом действий, о котором говорил директор СНБ. Артур Ванецян сказал, что СНБ и другие правоохранительные органы должны реагировать в том случае, если в записях «фейков» или реальных пользователей присутствует состав преступления,а не бороться со всеми «фейкньюз» без разбора. Следовательно, толкование госпожи Ованнисян является манипулятивным.
Говоря о распространении ложных слухов, Арпине Ованнисян отметила, что это – фальшивая повестка, всем известно о ложных слухах, распространяемых властями, о выражениях, пересыпанных бранью, и это приводит как к воздействию, так и к противодействию, и люди, несогласные с этим, начинают работать с противоположным инструментарием. Госпожа Ованнисян, конечно, отмечает, что таковы правила жанра, и не Службе национальной безопасности с ними бороться. Отбросив в сторону вопрос, насколько такие действия входят в функции СНБ, отметим, что «Платформа проверки информации» «Союза информированных граждан» не раз писала о фальшивых пользователях, о пропаганде, проводимой партиями, как в виде расследований, так и докладов. Так, к примеру, мы подробно остановились на том, какой инструментарий использовали политические силу на выборах для проведения пропаганды в фейсбуке и сколько фальшивых аккаунтов они создавали.