Բելառուսի դեսպանությունը Հայաստանում միակն է, որը գտնվում է մայրաքաղաք Երևանից դուրս։
2014 թ.-ին դեսպանությունը Երևանի Նիկոլ Դումանի փողոցից տեղափոխվեց Կոտայքի մարզի Առինջ գյուղ՝ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատան հետնամասում գտնվող շինություն։ Դեսպանատան շենքը և հողատարածքը Բելառուսի Հանրապետությունը 2014 թ.-ին գնել է Ծառուկյանի հետ փոխկապակցված անձից։
Դեսպանատան շինության պատմությունը
Կոտայքի մարզի Առինջ համայնքի Մ. Բաղրամյան փողոցի 9,9/1 հասցեում գտնվող տունը և հողատարածքը, որտեղ 2014 թ.-ին տեղափոխվել է Բելառուսի դեսպանատունը, երկար տարիներ պատկանել է 1960 թ. ծնված, նախկինում Առինջի բնակիչ, ներկայում Երևանի Կենտրոնում՝ Պուշկինի փողոցում հաշվառված Ժևիկ Սամվելի Մկրտչյան անունով անձին։
Ըստ Կադաստրի տվյալների, այդ հողատարածքում բոլոր ավարտված և կիսավարտ շինությունները կառուցվել են 2007-2008 թթ.-ին, երբ Ծառուկյանն իր քաղաքական և տնտեսական վերելքի վրա էր, և նրա՝ Առինջի բլրի վրա գտնվող «կալվածքն» արդեն երկու կողմից շրջափակել էր Ժևիկ Մկրտչյանի հողատարածքը։
Ավելի քան կես հեկտար (5371 քմ) տարածք զբաղեցնող ներկայիս դեսպանատան տարածքը մինչև 2010-ի դեկտեմբերն ամբողջովին պատկանել է Ժևիկ Մկրտչյանին։ 2010-ի դեկտեմբերին նա հողատարածքի մոտ երկու երրորդը (3747 քմ) վաճառել է Երևանի բնակիչ Հարություն Տիգրանի Թորոսյանին։ Գործարքը կատարվել է 110 մլն դրամով (մոտ 300 000 դոլար)։
Չորս տարի անց՝ 2014 թ.-ի մարտին, երբ ՀՀ կառավարությունում քննարկվել էր Բելառուսին դեսպանատան համար հողամաս ձեռք բերելու թույլատվություն տրամադրելու հարցը, Թորոսյանը, զարմանալիորեն, իր գնած հողատարածքը և շինությունն անհատույց հետ է վերադարձրել՝ նվիրաբերել է Ժևիկ Մկրտչյանին։ 2014 թ.-ի մարտին, ըստ այդմ, երկու հողատարածքները միավորվել են և Առինջի համայնքապետի կողմից ստացել միասնական հասցե՝ Բաղրամյան 9,9/1:
2014 թ.-ի փետրվարի 27-ին Տիգրան Սարգսյանի ղեկավարած կառավարությունը Բելառուսին դեսպանատան համար հողամաս ձեռք բերելու թույլատվություն էր տրամադրել, որի մեջ որպես գնման ենթակա հողամաս նշվում էր Ժևիկ Սամվելի Մկրտչյանին պատկանող՝ Բաղրամյան 9, 9/1 հասցեներում գտնվող տարածքը։
Ըստ բելառուսական TUT.BY լրատվական կայքի, դեսպանատան շենքի արտաքին հարդարանքը և ներքին ամբողջ կահավորումը կատարել է նախկին սեփականատերը՝ Ժևիկ Մկրտչյանը։
Սակայն այստեղ ուշագրավ է հողատարածքի ձեռք բերման արժեքը։ 2014 թ.-ի մայիսին այս հողատարածքի և շինությունների ամբողջ կադաստրային արժեքը գնահատվել է 39 մլն դրամ (մոտ 95 000 դոլար)։ Սակայն, ըստ Ժևիկ Մկրտչյանի և Բելառուսի Հանրապետության միջև 2014 թ. հուլիսի 24-ին կնքած պայմանագրի, Բելառուսն անշարժ գույքը ձեռք է բերել 2 մլն դոլարով (813 մլն դրամ), որը վերը նշված կադաստրային արժեքը գերազանցում է ավելի քան 20 անգամ։
Մենք նաև կապ հաստատեցինք անկախ փորձագետի հետ, որը տունը և հողատարածքը գնահատեց առավելագույնը 450 000 դոլար։ Այսինքն՝ Բելառուսի կառավարությունը երկրի հարկատուների հաշվին մոտ չորս անգամ ավել գումար է ծախսել Հայաստանում դեսպանության ձեռք բերման համար։
Բելառուսի դեսպանատունը Առինջում
Ո՞վ է Ժևիկ Մկրտչյանը
ԱԺ պատգամավոր, գործարար Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը կից գտնվող հողամասի նախկին սեփականատեր Ժևիկ Մկրտչյանը փոխկապակցված անձ է ոչ միայն Ծառուկյանի հետ։ Նա 2010-2017 թթ.-ին եղել է ««Ար-Բե» հայ-բելառուսական առևտրի տուն» ընկերության գլխավոր տնօրենը։ 2010 թ.-ին հիմնադրված այս ընկերության բաժնեմասերի 55%-ը պատկանում է Ծառուկյանի «Մուլտի Գրուպ Կոնցեռն» ՍՊԸ-ին, իսկ մնացածը՝ չորս բելառուսական ընկերության, որոնք մտնում են բելառուսական պետական «Բելգոսպիշչեպրոմ» կոնցեռնի մեջ։
Հաշվի առնելով Ժևիկ Մկրտչյանի՝ գործարքի կնքման ժամանակ ««Ար-Բե» հայ-բելառուսական առևտրի տուն» կազմակերպության տնօրեն լինելու փաստը՝ ակնհայտ է, որ տեղի է ունեցել շահերի բախում։ Այսինքն՝ Բելառուսի կառավարությունը գույքի դիմաց գումար է վճարել իր հետ առնչություն ունեցող կոնցեռնի ներկայացուցչին՝ փողերի լվացման վերաբերյալ կասկածների տեղիք տալով։
Ծառուկյանի և Լուկաշենկոյի կապերը
Հայտնի է, որ Բելառուսի 25 տարվա նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն Գագիկ Ծառուկյանի մտերիմ ընկերն է։ 2013 թ.-ի մայիսին Հայաստան այցելության ժամանակ Ծառուկյանն անձամբ էր օդանավակայանում դիմավորել Լուկաշենկոյին և նրան հյուրընկալել իր տանը։ Լուկաշենկոն ներկա էր գտնվել նաև Աբովյան քաղաքում Ծառուկյանի միջոցներով կառուցված Սբ. Հովհաննես եկեղեցու բացմանը։ Բելառուսի առաջնորդը 2013 թ.-ի սեպտեմբերին Ծառուկյանին պարգևատրել է «Ժողովուրդների բարեկամության» շքանշանով։ 2016 թ.-ի հոկտեմբերին Ծառուկյանը հարավաֆրիկյան ծագման չորս սպիտակ առյուծ էր նվիրել Լուկաշենկոյի 12-ամյա որդուն։
2012 թ.-ին Ծառուկյանին պատկանող Երևանի «Արարատ» կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատը և Բելառուսի նախագահի աշխատակազմին պատկանող «Բելառուստորգ» պետական ձեռնարկությունը Մինսկում համատեղ հիմնադրել էին «Արմյանսկիյ ստանդարտ» ՍՊԸ-ն՝ համապատասխանաբար 69% և 31% բաժնեմասերով։ Այն զբաղվում է հայկական կոնյակի շշալցմամբ։
2016-ին և այս տարվա ապրիլին Գագիկ Ծառուկյանին նկատել էին Բելառուսի դեսպանատանը պատկանող «36 D009 AM» պետհամարանիշով ավտոմեքենայով շրջելիս։
Fip.am-ը հարցում ուղարկեց Բելառուսի դեսպանություն՝ պարզելու, թե ինչո՞ւ է որոշվել դեսպանությունը տեղափոխել Երևանից դուրս և ի՞նչ սկզբունքով է ընտրվել այդ տարածքը։ Սակայն պատասխան այդպես էլ չստացանք։ Fip.am-ն այցելեց դեսպանատուն՝ փորձելով բացատրություն ստանալ, սակայն դեսպանության ներկայացուցիչները մերժեցին ընդունել և մեկնաբանել վերոնշյալ հարցերը։
Այսպիսով, մի շարք հարցեր մնում են անպատասխան։
Ինչո՞ւ 2010-ին շուրջ 300 000 դոլարով ձեռք բերած կալվածքը Հարություն Թորոսյանը որոշեց անհատույց նվիրել նախկին սեփականատիրոջն անմիջապես ՀՀ կառավարության կողմից տրված թույլտվությունից հետո։
Ի՞նչը դրդեց Բելառուսին ծախսել 2 մլն դոլար՝ շուկայական արժեքից քառակի անգամ ավելի, և տեղափոխել դեսպանատունը մայրաքաղաքից դուրս ու հաստատվել Գագիկ Ծառուկյանի առանձնատանը կից տարածքում։ Այս հարցը կհետաքրքրի նաև Բելառուսի քաղաքացիներին, որոնց հարկերի հաշվին է գնվել այս դեսպանատունը։
Հնարավո՞ր է արդյոք, որ այստեղ տեղի է ունեցել պետական փողերի լվացման դասական օրինակ, քանի որ Ժևիկ Մկրտչյանն ուղղակի առնչություն է ունեցել Բելառուսի կառավարության հետ։

Одиссея белорусского посольства: роскошь или отмывание денег?
«Платформа проверки фактов» выяснила, что здание посольства Республики Беларусь в селе Ариндж было куплено в 2014 году за сумму, превышающую рыночную стоимость в более чем в четыре раза, у лица, имеющего связи с Гагиком Царукяном.
17:51, 27 Май, 2019
Посольство Беларуси в Армении – единственное посольство, которое находится за пределами Еревана.
В 2014 году посольство, расположенное в Ереване по адресу улица Никола Думана, переехало в село Ариндж Котайкской области – в здание, расположенное на заднем участке особняка лидера партии «Процветающая Армения» Гагика Царукяна. Земельный участок и здание Республика Беларусь приобрела у лица, имеющего связи с Царукяном.
История здания посольства
Дом и земельный участок, расположенные в селе Ариндж Котайской области по адресу улица Баграмяна 9,9/1, куда в 2014 году переехало посольство Беларуси, многие годы принадлежали Мкртчяну Жевику Самвеловичу 1960 года рождения.
По данным Государственного комитета кадастра недвижимости, все завершенные и незавершенные объекты на этом земельном участке были построены в 2007-2008гг., когда Царукян находился на политической и экономической вершине, и его «имение», расположенное на хомле в Аринжде, уже с двух сторон окружал земельный участок Жевика Мкртчяна.
Территория нынешнего посольства, занимающая чуть больше половины гектара (5371 кв.м.), до 2009 года полностью принадлежала Жевику Мкртчяну. В декабре 2010 года почти две трети участка (3747 кв.м.) Мкртчян продал жителю Еревана Торосяну Арутюну Тиграновичу за 110 миллионов драмов (около 300 000 долларов США).
Четыре года спустя, в марте 2014 года, когда в правительстве Армении обсуждался  вопрос о предоставлении разрешения посольству на пиобретение земельного участка, Торосян неожиданно вернул купленный им земельный участок в безвозмездное пользование Жевику Мкртчяну. В марте 2014 года два земельных участка были объединены и получили единый адрес от главы общины Ариндж  — ул. Баграмяна 9, 9 / 1.
Правительство Армении во главе с тогдашним премьер-министром Тиграном Саркисяном 27 февраля 2014 года предоставило посольству Беларуси разрешение на приобретение земельного участка, расположенного по адресу ул. Баграмяна 9, 9 /1. По данным белорусского новостного сайта TUT.BY, всю отделку здания посольства и внутри, и снаружи закончил прежний владелец Жевик Мкртчян.
Примечательна также стоимость земельного участка при продаже. В мае 2014 года общая кадастровая стоимость участка и строений была оценена в 39 миллионов драмов (около 95 000 долларов США). Однако, в соответствии с заключенным 24 июля 2014 года договором между Жевиком Мкртчяном и Республикой Беларусь, Беларусь приобрела недвижимость за 2 млн долларов (813 млн драмов), что превышает вышеуказанную кадастровую стоимость в 20 раз.
Тогдашний посол Беларуси в Армении Степан Сухоренко и Жевик Мкртчян, 2014г.
Мы связались с независимым экспертом, который оценил дом и землю в максимум 450 000 долларов. То есть правительство Беларуси за счет налогоплательщиков страны приобрело посольство в Армении в 4 раза дороже вышеуказанной суммы.
Посольство Беларуси в Ариндже
Особняк Гагика Царукяна в Ариндже (отмечено красным) и посольство Беларуси (отмечено желтым)
Кто такой Жевик Мкртчян
Бывший владелец участка, расположенного по соседству с особняком депутата НС, бизнесмена Гагика Царукяна, Жевик Мкртчян связан не только с Царукяном. В 2010-2017гг. Мкртчян занимал должность генерального директора компании «Армяно-Белорусский торговый дом «Ар-Бе». 55% акций этой компании, основанной в 2010 году, принадлежат концерну Царукяна ООО «Мульти Групп». Остальная часть акций принадлежит четырем белорусским компаниям, которые входят в состав белорусского государственного концерна «Белгоспищепром».
Слева направо: Гагикдк Царукян, Жевик Мкртчян, управляющий делами президента Беларуси Николай Корбут Сентябрь 2016г.
Принимая во внимание факт того, что на момент заключения сделки Мкртчян занимал должность директора компании «Армяно-Белорусский торговый дом «Ар-Бе», очевидно, что произошло столкновение интересов. То есть правительство Беларуси заплатило деньги за недвижимость представителю связанного с ним концерна, дав тем самым повод полагать, что имело место отмывание денег.
Связи Царукяна и Лукашенко
Известно, что президент Беларуси Александр Лукашенко является близким другом Гагика Царукяна. Во время визита Армению в мае 2013 года Лукашенко в аэропорту встретил Царукян и препроводил к себе в особняк. Лукашенко присутствовал на церемонии освящения церкви Сурб Ованес Мкртич (Св. Иоанна Крестителя) в городе Абовяне, построенной на средства Царукяна. В сентябре 2013 года лидер Беларуси наградил Царукяна орденом Дружбы народов. В октябре 2016 года Царукян подарил 4 белых южноафриканских льва 12-летнему сыну Лукашенко.
В 2012 году Ереванский коньячно-винно-водочный комбинат «Арарат», принадлежащий Гагику Царукяну, и государственное предприятие «Беларусторг», принадлежащее Управлению делами президента Беларуси основали в Минске ООО «Армянский Стандарт» с долями соответственно 69% и 31%. Предприятие занимается розливом коньяка из Армении
В 2016 году и в апреле текущего года Гагик Царукян был замечен разьезжающим на автомобиле с дипломатическими госномерами белорусского посольства «36 D009 AM».
Заключение
Fip.am направил запрос в посольство Беларуси с целью выяснить, почему было принято решение о переводе посольства за пределы Еревана, и по какому принципу была выбрана вышеупомянутая территория? Однако ответа мы так и не получили. Fip.am посетил посольство, пытаясь получить объяснение, однако представители посольства отказались нас принять и прокомментировать вышеуказанные вопросы.
Таким образом, некоторые вопросов остаются без ответа.
Почему в 2010 году Арутюн Торосян решил пожертвовать бывшему владельцу купленное им за 300 000 долларов имение сразу после выданного правительством Армении разрешения?
Что сподвигло Беларусь потратить 2 миллиона долларов, что более чем в четыре раза превышает рыночную стоимость, и переместить посольство из столицы и осесть на территории, расположенной по соседству с особняком Гагика Царкяна? Этот вопрос заинтересует также и граждан Беларуси, поскольку посольство было куплено за счет уплачиваемых ими налогов.
Возможно мы имеем дело с классическим отмыванием государственных денег, поскольку Жовик Мкртчян имел непосредственную связь с правительством Беларуси?