Հանրապետականի 2012թ․-ի չիրականացած խոստումները․ կրթության ոլորտ
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը 2012 թվականի իր նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում բազմաթիվ խոստումներ է տվել, որոնցից սակայն ոչ բոլորն են իրագործվել:
Մասնավորապես վերջինս խոստացել է Հայաստանի յուրաքանչյուր առաջին դասարանի աշակերտին անվճար համակարգիչ տրամադրել: Այս խոստումն առկա է նաև Սերժ Սարգսյանի 2013 թվականի նախընտրական ծրագրում:
Այս առումով կրթության և գիտության նախարարությունից տեղեկացանք, որ 2012-2016թթ. Հայաստանում առաջին դասարան է ընդունվել 188,523 երեխա, իսկ մեկ այլ գրությամբ տեղեկացանք, որ այդ նույն ժամանակահատվածում տրամադրվել է  5,930 հատ համակարգիչ և 1,359 պլանշետ: Այլ կերպ ասած, վերջին 5 տարիների ընթացքում դպրոց ընդունված առաջին դասարանցիների միայն 3.8 տոկոսն է ստացել համակարգիչ:
Կրթությանը վերաբերող Սերժ Սարգսյանի տված մյուս չիրականացված խոստումը անվճար բարձրագույն կրթության ապահովումն է սոցիալապես անապահով բոլոր խավերի համար:
Այս խոստման չիրագործումը հաստատվեց ԿԳ նախարարությունից ստացված գրությամբ։ Գրության մեջ մասնավորապես նշված է, որ 2014 թվականին կառավարության թիվ 1126-Ն որոշմամբ՝ հնարավորություն է ընձեռվել պետության կողմից լրիվ կամ մասնակի փոխհատուցում տրամադրել անապահով ընտանիքների որոշ խմբերին։ Ավելին, համաձայն գրության 2013 և 2014 թվականներին բակալավրի կամ մագիստրատուրայի 1-ին կուրս ընդունված ոչ մի ուսանող որևէ աջակցություն չի ստացել։
Թեգեր` #armvote17ArmElection2017Education sectorelectionselections in ArmeniaRepublican PartyRepublican Party of Armeniaложные предвыборные обещанияМинистерства образования Арменииобразованиепредвыборная кампанияпредвыборная программапредвыборные обещанияРеспубликанская партияРПАԱԺ ընտրություններընտրություններԿԳՆ նախարարԿրթության նախարարկրթությունՀանրապետական կուսակցությունՀՀԿնախընտրական խոստումնախընտրական խոստումներնախընտրական ծրագիր
Տարեկան 25 000-ից 60 000 աշխատատեղ․ ի՞նչ են խոստանում քաղաքական ուժերը
12:56, 19 Մյս, 2026
Հունիսի 7-ին կայանալիք Ազգային ժողովի ընտրություններին ընդառաջ քաղաքական ուժերը քաղաքացիներին տարբեր ու հաճախ հավակնոտ խոստումներ են տալիս։ «Փաստերի ստուգման հարթակն»...

Невыполненные обещания Республиканской партии 2012 года. сфера образования
Республиканская партия Армении в течение своей предвыборной кампании 2012 года  дала многочисленные обещания, не все из которых выполнила.
В частности, РПА обещала предоставить каждому первокласснику в Армении бесплатный компьютер. Это обещание наличествует и в предвыборном обещании Сержа Саргсяна 2013 года.
В связи с этим из Министерства образования и науки нам сообщили, что в 2012-2016 гг. в Армении в первый класс поступило 188.523 детей, а в другом письме сообщили, что за тот же период было предоставлено 5.930 компьютеров и 1.359 планшетов. Другими словами, в течение последних 5 лет компьютеры получили лишь 3,8% первоклассников.
Еще одно невыполненное обещание Сержа Саргсяна относительно образования — обеспечение бесплатного высшего образования для  всех социально-необеспеченных слоев населения.
Невыполнение данного обещания также подтвердилось в письме, полученном из Министерства образования. В письме, в частности отмечается, что согласно решению правительства от 2014 года №1126, была предоставлена возможность со стороны правительства предоставить полную или частичную компенсацию для определенных групп необеспеченных семей. Более того, согласно письму в 2013 и 2014 годах ни один из поступивших в бакалавриат или магистратуру первокурсникoв не получил какую-либо поддержку.