Ռուս քաղաքական վերլուծաբան Ստանիսլավ Տարասովը «168 ժամ» թերթի հետ զրույցում, մեկնաբանելով 2019 թվականի հունվարի 22-ին Դավոսում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը, հայտարարել էր, որ ընթացիկ տարվա հունիսին կողմերը համաձայնագիր են ստորագրելու, հայկական կողմը Ադրբեջանին է զիջելու Արցախի մի քանի շրջան։
«Քաղաքագետը նաև հայտարարել է, որ հունիսին Փաշինյանն ու Ալիևը համաձայնագիր են ստորագրելու Ղարաբաղի շուրջ, որտեղ հայկական կողմն անուղղակի կոմպրոմիսների ներքո ստիպված է լինելու զիջել մի քանի շրջաններ: Սրան, ըստ նրա՝ կհետևի այն, որ թուրքական խորհրդարանը կվերադառնա հայ-թուրքական արձանագրություններին և կվավերացնի դրանք, դիվանագիտական հարաբերությունները կվերականգնվեն, փաթեթային նախագիծ կհայտնվի կարգավորման, և «ընկեր Փաշինյանի կամքը կկատարվի»,- գրել էր թերթը՝ վկայակոչելով Տարասովի հետ զրույցը:
Հարցազրույցը 168.am կայքում հրապարակվել էր 2019 թվականի հունվարի 24-ին։ Այսօրվա՝ 2019 թվականի սեպտեմբերի 19-ի դրությամբ ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև Արցախյան հակամարտության վերաբերյալ որևէ համաձայնագիր չի ստորագրվել, որով հայկական կողմը, մասնավորապես, կպարտավորվեր տարածքային զիջումների գնալ։
Նկատենք, որ լրատվամիջոցը Տարասովի հետ հունիս ամսից հետո ունեցած տասնյակ հարցազրույցներում այդպես էլ անդրադարձ չի կատարում «տարածքներ հանձնելու մասին հունիսյան համաձայնագրին»։ Ինքը՝ Տարասովը, նույնպես նշված ժամկետից հետո երբևէ այլ լրատվական ռեսուրսով չի անդրադարձել իր այդ հայտարարությունը։
Նշենք, որ ռուս քաղաքական վերլուծաբանը նույն լրատվամիջոցին ավելի վաղ տված մեկ այլ հարցազրույցում, որը հրապարակվել է 2018 թվականի դեկտեմբերի 16-ին, նշել էր, որ «կարծում է՝ 5 շրջանի հանձնման պրոյեկտ կա»։
«Ադրբեջանը հրաժարվում է պատերազմից, Երևանի կոմպրոմիսը հստակ է, Բաքվի հնարավոր կոմպրոմիսների մասին կարելի է ենթադրություններ անել։ Բայց շատ կարևոր է հասկանալ, թե Հայաստանն ինչ է ստանում՝ ԼՂՀ անկախությո՞ւն, կասկածում եմ, Արցախի միջանկյալ կարգավիճա՞կ՝ Մադրիդյան սկզբունքների համաձայն, դա ձեռնտու է Ադրբեջանին», — ասել էր Տարասովն իր ենթադրյալ պլանի մասին։
Քաղաքական վերլուծաբանը նույն ենթադրություններն արել է նաև 2018 թվականի նոյեմբերի 3-ին և 2019-ի մայիսի 21-ին հրապարակված հարցազրույցներում՝ խոսելով Փաշինյանի և Ալիևի միջև կուլիսներում «լուրջ պայմանավորվածությունների» և «Ղարաբաղի թիկունքում ծավալվող գործընթացների մասին»։

«Армения в июне 2019 года сдаст территории». Вопреки утверждениям Тарасова, Пашинян не сдал территории
Газета «168 жам» периодически проводит интервью с российским политологом Станиславом Тарасовым, который утверждает, что Никол Пашинян сдаст территории Азербайджану.
17:02, 19 Сен, 2019
Российский политолог Станислав Тарасов в беседе с газетой «168 жам», комментируя состоявшуюся 22 января 2019 года  встречу премьер-министра Никола Пашиняна и президента Азербайджана Ильхама Алиевав Давосе, заявил, что в июне текущего года стороны подпишут соглашение, и что армянская сторона уступит Азербайджану несколько районов Арцаха.
«Политолог также заявил, что в июне Пашинян и Алиев подпишут соглашение по Карабаху, согласно которому армянская сторона в контексте косвенных компромиссов будет вынуждена уступить несколько районов. За этим последует то, что парламент Турции вернется к армяно-турецким протоколам и ратифицирует  их, будут восстановлены дипломатические отношения, появится пакетный проект урегулирования, и «воля товарища Пашиняна будет исполнена» », — написала газета, цитируя слова Тарасова.
Интервью было опубликовано на сайте 168.am 24 января 2019 года. На сегодняшний день, по состоянию на 19 сентября 2019 года, между Арменией и Азвербайджаном никакого соглашения по арцахскому урегулированию, по которому армянская сторона обязывалась бы пойти на территориальные уступки, не подписывалось.
Отметим, что с июня издание в десятках интервью с Трасовым так и не затронуло «июньское соглашение о сдаче территорий». Сам Тарасов также ни разу не коснулся своего заявления.
Отметим также, что в другом, более раннем интервью газете «168 жам», которое было опубликовано 16 декабря 2018 года, российский политолог отметил, что по его мнению «есть проект о сдаче 5 районов».
«Азербайджан отказывается от войны, компромисс Еревана очевиден, o возможных компромиссах Баку можно только предполагать. Но очень важно понять, что получит Армения. Независимость НКР? Сомневаюсь. Промежуточный статус Арцаха? Согласно Мадридским принципам, это выгодно Азербайджану», — сказал Тарасов о своем предполагаемом плане.
Политический обозреватель сделал аналогичные предположения также в опубликованных 3 ноября 2018 года и 21 мая 2019 года интервью, в которых коснулся «серьезных договоренностей» между Пашиняном и Алиевым и «процессами, разворачивающимися за спиной Карабаха».