Հայաստանյան մի շարք ԶԼՄ-ներ, հոկտեմբերի 1-ին Երևանում կայանալիք Եվրասիական տնտեսական խորհրդի վեհաժողովին ընդառաջ, բազմաթիվ հրապարակումներ են արել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մասնակցության հնարավոր չեղարկման կամ վեհաժողովը Մոսկվա տեղափոխելու վերաբերյալ՝ պայմանավորելով այդ պնդումը Մարտի 1-ի գործով առանցքային մեղադրյալ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ անազատության մեջ գտնվելու հանգամանքով:
Պուտինը չի գա Երևան, մինչև …
Պուտինի այցի հնարավոր չեղարկման մասին բազմաթիվ հրապարակումներով է հանդես եկել Hayeli.am լրատվական կայքը։ Մասնավորապես, 2019 թվականի սեպտեմբերի 5-ի՝ «Պուտինի նոր պահանջը Փաշինյանին․ իրավիճակը բարդանում է» վերտառությամբ հրապարակման մեջ, վկայակոչելով սեփական աղբյուրները, կայքը պնդել է, որ Պուտինը ՀՀ իշխանություններին Քոչարյանին կալանքից ազատելու պահանջ է ներկայացրել։
«Պուտինը թարմացրել է իր պահանջներն ուղղված ՀՀ իշխանությանը՝ Ռոբերտ Քոչարյանի մասով։ Իրավիճակն այսպիսին է՝ կա՛մ Քոչարյանը պետք է ազատության մեջ լինի, կա՛մ Պուտինը պետք է այցելի Քոչարյանին տեսակցելու», — նշված է հրապարակման մեջ։
Թեմայի վերաբերյալ մեկ այլ՝ սեպտեմբերի 7-ի հրապարակման մեջ լրատվամիջոցը շարունակել է պնդել, որ ՌԴ նախագահն իր՝ Հայաստան կատարելիք այցի քննարկումների շրջանակում մի քանի պայման է առաջ քաշել, որոնցից մեկը Քոչարյանի «ազատությանն է վերաբերել»։ Կայքը նաև պնդել է, որ ըստ իր տեղեկությունների՝ մինչև հոկտեմբերի 1-ի վերաժողովը Քոչարյանն արդեն ազատության մեջ է լինելու, «հակառակ պարագայում, հնարավոր է, անգամ Պուտինը չեղարկի այցը»:
«Հայաստանյան այցի ժամանակ, ըստ ամենայնի, տեղի է ունենալու Քոչարյանի հետ Պուտինի հանդիպումը, որի համար կալանավայրը լավագույն վայրը չէ»,- ասվում է հրապարակման մեջ: Կայքը չէր բացառել նաև, որ այս պահանջի չիրականացման դեպքում վեհաժողովը տեղափոխվի Մոսկվա։ Ի դեպ, Hayeli.am-ը պատկանում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի քրոջը՝ Անժելա Թովմասյանին։
«Ժողովուրդ» օրաթերթն էլ սեպտեմբերի 10-ին գրել էր, որ ռուսաստանյան շրջանակներից իրեն հայտնի է դարձել, որ Պուտինը որոշում ունի Հայաստան չգալու: Թերթն այցի չեղարկումը նույնպես պայմանավորել էր Քոչարյանի գործոնով՝ պնդելով, որ ՌԴ նախագահի համար ՀՀ այցի միակ նախապայմանը երկրորդ նախագահի հետ հանդիպելն է։
«Ժամանակ» օրաթերթը ևս անդրադարձել էր Պուտինի կողմից ՀՀ-ին ներկայացվող նախապայմաններին, սակայն դրանք, ըստ թերթի պնդումների, վերաբերում էին ոչ միայն Քոչարյանի ազատությանը, այլև գազի գնի շուրջ բանակցություններին։ Թերթը պնդել էր, որ ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին է փոխանցել Պուտինի «այն դիրքորոշումը, ըստ որի՝ եթե նրա հոկտեմբերին նախատեսված այցի ժամանակ Քոչարյանը չլինի ազատության մեջ, ապա գազի գնի շուրջ բանակցություններն անիմաստ և անարդյունք են լինելու»: Այս տեղեկությունն ԱԳՆ-ն ավելի ուշ հերքել էր։
Քոչարյանը կմնա անազատության մեջ
Սեպտեմբերի 17-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Աննա Դանիբեկյանը մերժեց Քոչարյանի պաշտպանական խմբի՝ ՍԴ որոշման հիման վրա վերջինիս խափանման միջոց կալանքը փոխելու միջնորդությունը։ Ավելին՝ սեպտեմբերի 20-ի դատական նիստում դատավոր Դանիբեկյանը մերժեց նաև պաշտպանական կողմի մեկ այլ՝ գրավի դիմաց Քոչարյանին ազատելու միջնորդությունը։
Սեպտեմբերի 25-ին էլ Վճռաբեկ դատարանը մերժեց Քոչարյանի պաշտպանների՝ Վերաքննիչ դատարանի որոշման դեմ բողոքը քննելու միջնորդությունը․ դրանով պաշտպանական կողմը խնդրում էր բեկանել այդ որոշումը և օրինական ուժ տալ Արցախի նախկին և ներկա նախագահներ Արկադի Ղուկասյանի ու Բակո Սահակյանի երաշխավորությամբ իրենց պաշտպանյալին ազատ արձակելու Առաջին ատյանի դատարանի որոշմանը։
Պուտինը կգա Երևան
Ու չնայած Քոչարյանին կալանքի տակ թողնելու՝ դատավոր Դանիբեկյանի երկու որոշմանը, ՌԴ փոխարտգործնախարար Անդրեյ Ռուդենկոն սեպտեմբերի 23-ին հայտարարեց, որ Վլադիմիր Պուտինը հոկտեմբերի 1-ին այցելելու է Երևան՝ Եվրասիական տնտեսական խորհրդի վեհաժողովին մասնակցելու նպատակով։ Ավելի ուշ ռուսաստանյան պետական «ՏԱՍՍ» գործակալությանը տեղեկությունը հաստատել էր նաև ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Պուտինը Քոչարյանին չի տեսակցի քրեակատարողական հիմնարկում
Հայաստանյան մամուլը նաև պնդում էր, որ Պուտինի կողմից պահանջ է ներկայացվել ՀՀ իշխանություններին՝ Քոչարյանին քրեակատարողական հիմնարկում տեսակցելու վերաբերյալ։ Այս տեղեկությունն առաջինը շրջանառել է «Փաստ» թերթը՝ պնդելով, որ ՌԴ նախագահի աշխատակազմը սպառնացել է ԵԱՏՄ գագաթնաժողովը տեղափոխել Մոսկվա այն բանից հետո, երբ հայկական կողմը մերժել է կազմակերպել վերջինիս այցը ՔԿՀ։
«Թեպետ մեր աղբյուրները չեն պարզաբանում ՔԿՀ այցելելու պատճառները, սակայն պետք է ենթադրել, որ խոսքը Ռոբերտ Քոչարյանին այցելելու Վլադիմիր Պուտինի ցանկության մասին է», — գրել էր թերթը:
Zham.am կայքն էլ գրել էր, որ Կրեմլի իր աղբյուրների համաձայն՝ ՌԴ-ից Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանին «բաց տեքստով են հասկացրել, որ եթե Պուտինը այցելի Հայաստան, ապա նա ցանկանում է հանդիպել նաև Քոչարյանի հետ»։
FIP.am-ի հետ զրույցում ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Աննա Նաղդալյանը հերքեց այս տեղեկությունը՝ նշելով, որ Երևանը երբևէ որևէ խողովակով նման առաջարկ/պահանջ չի ստացել ռուսական կողմից։ Նա նաև հավելեց, որ սեպտեմբերի 25-ին ԱԳՆ-ում տեղի է ունեցել ԵԱՏՄ երկրների արտաքին գերատեսչությունների պատվիրակությունների հանդիպումը, որի ընթացքում քննարկվել են գագաթնաժողովի նախապատրաստական և արարողակարգային հարցերը, և ռուսական կողմն այդ քննարկման ընթացքում ևս չի հայտնել Պուտինի՝ քրեակատարողական հիմնարկ այցը կազմակերպելու առաջարկ։
Այսպիսով՝ հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցների կողմից օրեր շարունակ տարածվող «հավաստի լուրերը», պնդումները, որ Վլադիմիր Պուտինը չի գա Հայաստան, մինչև Ռոբերտ Քոչարյանը չլինի ազատության մեջ, չէին համապատասխանում իրականությանը։

«Требование Путина: либо Кочарян будет освобожден, либо он не приедет в Ереван». Утверждения армянских СМИ
18:38, 25 Сен, 2019
В преддверии заседания Евразийского экономического совета 1 октября в Ереване ряд армянских СМИ опубликовали многочисленные статьи о возможной отмене участия президента России Владимира Путина и переносе заседания в Москву, обуславливая эти утверждения арестом ключевого обвиняемого по делу 1 Марта, второго президента Роберта Кочаряна.
Путин не придет в Ереван до тех пор, пока …
Со множеством публикаций о возможной отмене визита Путина выступил новостной сайт Hayeli.am. В частности, в статье от 5 сентября 2019 года «Новое требование Путина к Пашиняну. Ситуация усложняется», ссылаясь на собственные источники, сайт утверждает, что Путин потребовал от властей Армении освободить Кочаряна из-под ареста.
«Путин обновил свои требования к властям Армении по части Роберта Кочаряна. Ситуация такова: либо Кочарян должен быть на свободе, либо Путин должен посетить Кочаряна», — говорится в статье.
В другой статье от 7 сентября сайт продолжил настаивать на том, что президент России в рамках обсуждения своего предстоящего визита в Армению выдвинул ряд условий, одно из которых «касалось освобождения» Кочаряна. Сайт также утверждает, что, по имеющимся у него сведениям, до заседания, которое состоится 1 октября, Кочарян выйдет на свободу, «в противном случае, возможно, что Путин отменит свой визит».
«Во время визита в Армению, скорее всего, состоится встреча Путина с Кочаряном, для которого тюрьма — не самое лучшее место», — говорится в статье. Сайт также не исключает, что, если это требование не будет выполнено, заседание будет перенесено в Москву. Отметим, что сайт Hayeli.am принадлежит сестре председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна — Анжеле Товмасян.
Газета «Жоговурд», в свою очередь, 10 сентября написала о том, что Путин решил не приезжать в Армению. Газета также обусловила отмену визита фактором Кочаряна, настаивая на том, что единственным предварительным условием визита президента России является встреча со вторым президентом.
Газета «Жаманак» также затронула предварительные условия Путина для приезда в Армению, однако по утверждениям газеты, они касаются не только свободы Кочаряна, но и переговоров по тарифу на газ. Газета утверждает, что министр иностранных дел России Сергей Лавров передал министру иностранных дел Армении Зохрабу Мнацаканяну «позицию Путина, согласно которой, если до своего предстоящего в октябре визита Кочарян не будет на свободе, переговоры по тарифу на газ будут бессмысленными и бесполезными». Позже эта информация была опровергнута Министерством иностранных дел.
Кочарян останется под арестом
Суд первой инстанции Еревана 17 сентября под председательством Анны Данибекян отклонила ходатайство адвокатов о немедленной отмене ареста в отношении Кочаряна и прекращении уголовного преследования на основе решения КС. Более того, на судебном заседании 20 сентября судья Анна Данибекян отклонила другое ходатайство адвокатов об освобождении Роберта Кочаряна под залог.
А 25 сентября Кассационный суд отклонил ходатайство адвокатов Кочаряна о рассмотрении жалобы на решение Апелляционного суда, в которой адвокаты просили отменить это решение и дать законную силу решению суда общей юрисдикции об освобождении Кочаряна под личное поручительство бывшего и нынешнего лидеров Карабаха – Аркадия Гукасяна и Бако Саакяна.
Путин приедет в Ереван
Несмотря на два решения судьи Данибекян, согласно которым Кочарян останется под арестом, 23 сентября заместитель министра иностранных дел России Андрей Руденко заявил, что Владимир Путин планирует 1 октября в Ереване принять участие в заседании Высшего Евразийского экономического совета. Позже информацию  информационному агентству ТАСС подтвердил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Путин не посетит Кочаряна в уголовно-исполнительном учреждении
Армянская пресса также утверждала, что Путин предъявил требование к властям Армении о посещении Кочаряна в тюрьме. Первой эту информацию распространила газета «Паст», которая утверждала, что администрация президента России пригрозила перенести заседание ЕАЭС в Москву после того, как армянская сторона отказала в организации посещения в УИУ.
«Хотя наши источники не уточняют причины посещения УИУ, но можно предположить, что речь идет о желании Путина посетить второго президента Армении Роберта Кочаряна», — написала газета.
Сайт Zham.am, в свою очередь, написал, что, согласно своим источникам в Кремле, министру иностранных дел России Зохрабу Мнацаканяну «открытым текстом дали понять, что если Путин посетит Армению, то он хочет встретиться и с Кочаряном».
В беседе с FIP.am пресс-секретарь МИД Анна Нагдалян опровергла эту информацию, отметив, что Ереван не получал такого предложения / требования от российской стороны. Она также отметила, что 25 сентября в МИДе состоялась встреча делегаций внешнеполитических ведомств стран ЕАЭС, в ходе которой были обсуждены подготовительные и процедурные вопросы заседания, и во время этого обсуждения российская сторона также не представила предложение об организации посещения Путиным уголовно-исполнительного учреждения.
Таким образом, распространяемые рядом армянских СМИ утверджения и «достоверные новости» о том, что Владимир Путин не приедет в Армению до тех пор, пока не будет освобожден Роберт Кочарян, не соответствуют действительности.
Сколько армян проживает в Калифорнии. Манипулятивные цифры
Кто приватизировал зеленые территории в Ереване?
Առանց վճռի
В конце своего выступления в Национальном Собрянии преьмер-министр Никол Пашинян заявил, что в текущем году Армении удалось по показателю ВВП...