Ռուսական Рен ТВ հեռուստաալիքը նոյեմբերի 10-ին ռեպորտաժ է հրապարակել երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործի մասին։ «Քոչարյանը մնում է կալանքի տակ. դատարանների վրա ճնշում են գործադրում» վերնագրով, շուրջ 9 րոպե տևողությամբ ռեպորտաժում լրագրող Վիկտոր Սինեոկը հանդես է եկել իրականությանը չհամապատասխանող և մանիպուլյատիվ պնդումներով։
ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանի հոր տան մասին
Լրագրողը անդրադառնում է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի հոր տան խուզարկությանը՝ ներկայացնելով այն որպես Թովմասյանի վրա ճնշում։ «Իսկ ահա Սահմանադրական դատարանի նախագահի վրա, որը Քոչարյանի գործով հայտարարությամբ էր հանդես եկել, սկսեցին ճնշել հարազատների միջոցով՝ առաջինը զննելով Թովմասյանի 75-ամյա հոր ունեցվածքը»,- նշում է լրագրողը և շարունակում. «Դարակերտ գյուղում գտնվող այս տունը ոչնչով չի տարբերվում հարակից տներից՝ 70-ականներին տալիս էին տիպիկ առանձնատներ, սակայն հենց սա հրավիրեց քննիչների ուշադրությունը, ավելի ճիշտ՝ ոչ թե տունը, այլ տան տանիքը»։
Լրագրողը այնուհետև ներակացնում է տան կահույքը, դեպի տուն տանող նեղ միջանցքը և այլ մանրամասներ՝ չնշելով այն հանգամանքը, թե ինչու է իրավապահ մարմիններին հետաքրքրել Հրայր Թովմասյանի հորը պատկանող տան տանիքը։ Մինչդեռ, Ազգային անվտանգության ծառայությունը պարզաբանել էր, որ Թովմասյանի հոր տուն այցելել են, քանի որ ապացույցներ են ձեռք բերվել տան տանիքի վերանորոգման աշխատանքների ժամանակ իրականացված չարաշահումների վերաբերյալ։
«…2012-2014 թթ. ընթացքում Արդարադատության նախարարության ենթակայության տակ գտնված Երևան, Զաքյան փողոցի համար 2 հասցով շենքի՝ վերակառուցման շինաշխատանքների իրականացման, ինչպես նաև Աբովյան ՔԿՀ և Սարի թաղում գտնվող միջնակարգ դպրոցի վերանորոգման ընթացքում թույլ տրված յուրացումների և չկատարված աշխատանքները պաշտոնատար անձանց կողմից ընդունելու դեպքերի առթիվ նախապատրաստվող նյութերի շրջանակում տվյալներ են ստացվել, որ նշված շինարարական աշխատանքներն իրականացրած ընկերության ներկայացուցչի կողմից պաշտոնատար անձին անհատույց շինանյութ է հատկացվել և շինաշխատանքներ կատարվել, որի հետ կապված նաև բացատրություն է ստացվել ՍԴ նախագահի հորից՝ Վարդան Թովմասյանից»,- ասվում է ԱԱԾ-ի տարածած հաղորդագրությունում։ Փաստացի, լրագրողը մանիուպուլացնում է գործը։
Քոչարյանին ներկայացված մեղադրանքի մասին
Այսպես, լրագրողը, անդրադառնալով Քոչարյանին՝ կրկին կալանքի տակ թողնելու դատարանի որոշմանը, նշում է, որ Քոչարյանը մեղադրվում է 2008 թ. մարտի 1-ին Սահմանադրական կարգի տապալման մեջ՝ չնշելով սակայն, որ երկրորդ նախագահը մեղադրվում է նաև առանձնապես խոշոր չափով կաշառք ստանալու մեջ։
Փաստացի, Քոչարյանին առաջադրվել է մեկ մեղադրանք երկու դրվագով՝ սահմանադրական կարգի տապալում և կաշառքի ստացում։
Նարեկ Մութաֆյանը բլոգեր չէ
Խոսելով Ռոբերտ Քոչարյանի աջակից Նարեկ Մութաֆյանի բերման ենթարկման մասին՝ լրագրողը նշում է, որ բլոգեր Նարեկ Մութաֆյանը, որը «խիզախել է» հարց տալ Քոչարյանի գործը վարող դատավորին, «բացահայտ դաժան կերպով բերման է ենթարկվել»։
Լրագրողը, սակայն, չի ներկայացնում Նարեկ Մութաֆյանի բերման ենթարկելու գործընթացը ամբողջական համատեքստում։ Այնինչ իրականում Նարեկ Մութաֆյանը բերման է ենթարվել ոչ թե պարզապես դատավորին հարց տալու համար, այլ դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու պատճառով։ Նա Քոչարյանի գործը քննող դատավորին երեկոյան հետապնդել է և պարբերաբար հարցրել՝ արդյո՞ք նա կա «վնգստացող դատավորների ցանկում»: Ավելին՝ ռուս լրագրողը Մութաֆյանին ներկայացնում է որպես բլոգեր, այնինչ սա ևս չի համապատասխանում իրականությանը։ Մութաֆյանը մինչ այս բլոգային գործունեությամբ երբևէ չի զբաղվել։
Yerevan.Today-ի խուզարկությունը նոր չէ
Ռեպորտաժում խոսվում է նաև Yerevan.Today լրատվական կայքի գրասենյակի խուզարկության մասին։ Դեպքը, սակայն, ներկայացվում է որպես «օրերս տեղի ունեցած»։ Այնինչ Քննչական կոմիտեի կողմից Yerevan.Today-ի խուզարկությունն իրականացվել է 2018 թվականի սեպտեմբերին։ Խուզարկությունը տեղի էր ունեցել Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանի և Հատուկ քննչական ծառայության պետ Սասուն Խաչատրյանի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի գաղտնիությունը խախտելու՝ այն ձայնագրելու և տարածելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակում։
ՀՔԱՎ-ի զեկույցի մասին
Ռեպորտաժում անդրադարձ է կատարվում նաև Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի կողմից 2019 թ. հոկտեմբերի 31-ին ներկայացրած՝ «Ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում և դրա ազդեցությունը մարդու իրավունքների վիճակի վրա» զեկույցին։ Լրագրողը, սակայն, այստեղ դիմում է մի քանի մանիպուլյացիաների։
Այսպես, իր խոսքում Վիկտոր Սինյոկը նշում է. «Զեկույցում ռուս զինվորականներին հիշեցրել են, օրինակ, 2004-ին կորած եղջերավոր անասուններին, որոնց նրանք չէին կարողացել գտնել։ Բացի այդ՝ 2017-ին իրականացված աղմկոտ զորավարժությունները, որոնցով նրանք վախեցրել էին գյուղացիներին»։
Լրագրողը, սակայն, աղավաղում է երկու դեպքերն էլ։ Այսպես, ռուսական կողմի անունը կենդանիների գողանալու ժամանակ նշվում է, քանի որ եղջերավորները տարվել են դեպի Թուրքիա, իսկ Թուրքիայի հետ ՀՀ սահմանի պաշտպանությունն իրականացնում է ռուսական ռազմաբազան։
Իսկ ահա Փանիկ գյուղում ռուսական ռազմաբազայի իրականացրած զորավարժությունը լրագրողը ներկայացնում է «իբրև բարձր աղմուկ, որը վախեցրել է տեղի բնակչությանը», այնինչ դա հարցի միայն մեկ կողմն է։ 2018-ին ռուսական ռազմաբազան տանկերով և այլ տեխնիկայով, առանց ՀՀ զինված ուժերի հրամանատարությանը տեղյակ պահելու, ուսումնական զորավարժություն էր իրականացրել Փանիկ գյուղում։ Հնչել էին պայթյուններ և կրակոցներ։ Իրենց տների մոտ տանկեր և զինված զորք տեսնելով՝ փանիկցիները խուճապի են մատնվել և փախել տներից: Վախից երեխաներ են ուշագնաց եղել, խախտվել էին ՀՀ-ի և ՌԴ-ի միջև 1995-ին կնքված «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում ռուսաստանյան ռազմակայանի մասին» պայմանագրի և 1997-ին կնքված «Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսաստանյան ռազմակայանի զինծառայողների կողմից զենք կիրառելու մասին» համաձայնագրի կետերը։ Նշենք նաև, որ լրագրողը խեղաթյուրում է տարեթվերը՝ 2018 թվականին տեղի ունեցած դեպքը ներկայացնելով իբրև 2017-ին տեղի ունեցած։
Ընդհանուր առմամբ, ռեպորտաժի այս հատվածում չի խոսվում հանդիպման բուն նպատակի և զեկույցի բովանդակության մասին։ Իսկ ահա ինչպես տեղեկանում ենք պաշտոնական հաղորդագրությունից, զեկույցն ընդհանուր առմամբ անդրադառնում է առհասարակ օտարերկրյա ռազմական ներկայության նշանակությանը տարբեր երկրներում, համաշխարհային փորձին և մասնավորեցնում, թե ինչ ազդեցություն է ունեցել ռուսական ռազմական ներկայությունը Հայաստանում, Մոլդովայում և Ուկրաինայում։ Մասնավորապես՝ Հայաստանի մասով զեկույցում ներկայացված են հայ-ռուսական հարաբերություններն ու Հայաստանում ռազմաբազայի տեղակայման համար հիմք հանդիսացած փաստաթղթերը։
Լրագրողների հանդեպ իրականացրած «ճնշումների» մասին
Լրագրողը ռեպորտաժն ավարտում է հետևյալ պնդմամբ. «Ներկայիս իշխանությունը, հաշվի առնելով հարուցված գործերի քանակը՝ նախկին քաղաքական գործիչների, ռազմական գործիչների, լրագրողների և դատավորների հանդեպ, շատ կամակոր դուրս եկավ, և դատելով այն տեխնոլոգիաներից, որոնք արդեն փորձարկվել են այլ հետսովետական պետություններում, դա ոչ մի լավ տեղ չի տանելու»։ Այնինչ հարկ է նշել, որ այստեղ ևս մանիպուլացիա կա, քանի որ լրագրողների հանդեպ քրեական գործեր չկան հարուցված։
Այսպիսով, Рен ТВ հեռուստաալիքի լրագրող Վիկտոր Սինյոկը, անդրադառնալով հայաստանյան ներքաղաքական գործընթացներին, ներկայացրել է կեղծ, մանիպուլյատիվ «փաստեր» և պնդումներ։

Российский телеканал Рен ТВ 10 ноября выпустил репортаж о деле второго президента Роберта Кочаряна. В репортаже «Кочарян остается под стражей: на судей оказывают давление», который длится около 9 минут, корреспондент Виктор Синеок представил несоответствующие действительности и манипулятивные утверждения.
О доме отца бывшего председателя КС Грайра Товмасяна
Корреспондент затрагивает обыск в доме отца бывшего председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна, представляя его, как давление на Товмасяна. «А вот на председателя КС республики, который принял обращение по делу Кочаряна, начали давить через родных. Для начала рассматрели имущество 75-летнего отца», — отмечает корреспондент и продолжает: «Этот дом на 4-й улице села Даракерт абсолютно таких же размеров, как и у соседей. В 70-е давали типовое жилье, но именно он привлек внимание следователей. Точнее даже не он, а его крыша».
Далее корреспондент показыват дом, выйти к которому из сада можно только через очень узкую тропинку, не отмечая то обстоятельство, почему правоохранительные органы заинтересовались крышей дома отца Грайра Товмасяна. Между тем как Служба национальной безопасности разъяснила, что они посетили дом отца Товмасяна, так как были обнаружены факты злоупотреблений во время ремонта крыши.
«По факту очевидных злоупотреблений и невыполненых работ в 2012-2014 гг. при осуществлении строительных работ по реставрации здания на улице Закияна, находящегося в ведении Министерства юстиции Армении, а также ремонтных работ в Абовянском УИУ и близ школы в Сари Таге были получены разъяснения также от отца главы КС — Вардана Товмасяна», — говорится в сообщении СНБ. Фактически, коррепондент манипулирует делом.
О предъявленном Кочаряну обвинении
Так, корреспондент, коснувшись того, что судья вновь оставил Кочаряна под стражей, отмечает, что Кочарян обвиняется в свержении конституционного строя 1 марта 2008 года, не отмечая однако, что второй президент обвиняется также и в получении взятки в особо крупных размерах.
Фактически Кочаряну предъявлено одно обвинение по двум эпизодам – свержение конституционного строя и получение взятки.
Нарек Мутафян – не блогер
Говоря о задержании сторонника Роберта Кочаряна Нарека Мутафяна, корреспондент отмечает, что блогера Нарека Мутафяна, который «рискнул» задать вопрос судье, что ведет дело Кочаряна, «задержали демонстративно жестко».
Однако Сенеок не представляет процесс задержания Нарека Мутафяна в полном контексте. Между тем как на самом деле Нарек Мутафян был задержан не только за то, что задал вопрос судье, но и за неуважение к суду. Он ночью преследовал судью, ведущюю дело Кочаряна, и периодически спрашивал ее, есть ли она в списке «скулящих судей». Более того, российский корреспондент представляет Мутафяна блоггером, что также не соответствует действительности. Мутафян никогда раньше не занимался блогерством.
Обыск в офисе сайта Yerevan.Today не новый
В репортаже также говорится об обыске в офисе новостного сайта Yerevan.Today. Обыск, однако, представляется как «на днях прошли обыски». Между тем как Следственный комитет провел обыск в офисе Yerevan.Today в сентябре 2018 года. Обыск был проведен в рамках уголовного дела, возбужденного в связи с нарушением конфиденциальности телефонного разговора между директором Службы национальной безопасности Артуром Ванецяном и начальником Специальной следственной службой Сасуном Хачатряном.
О докладе ВХГА
В репортаже также затрагивается представленный 31 октября 2019 года доклад Ванадзорского офиса Хельсинской Гражданской Ассамблеи «Российское военное присутствие в Армении, Молдове и Украине и его влияние на ситуацию с правами человека». Корреспондент однако прибегает здесь к манипуляциям.
Так, Виктор Сенеок отмечает: «Российским военным в докладе припомнили, например, пропавший с 2004 году рогатый скот, который те не смогли отыскать. А также слишком громкие учения в 2017. Они напугали деревенских жителей».
Корреспондент, однако, искажает оба случая. Так, имя российской стороны упоминается при краже животных, поскольку скот был вывезен в Турцию, а охрану границы Армении с Турцией осуществляет российская военная база.
А военные учения российской базы в селе Паник описываются коррспондентом как «громкие учения, которые напугали деревнских жителей», однако это только одна сторона вопроса. В 2018 году российская военная база провела учения в селе Паник с применением танков и другой военной техники, не поставив об этом в известность Вооруженные силы Армении. Звучали взрывы и выстрелы. Видя танки и воруженные войска возле своих домов, жители села в панике покидали свои дома. Были нарушены положения Договора между Российской Федерацией и Республикой Армения «О российской военной базе на территории Республики Армения» от 16 марта 1995 года и Соглашения от 1997 года «О применении оружия военнослужащими российской военной базы в Республике Армения». Отметим также, что корреспондент искажает даты, представляя произошедший в 2018 году инцидент, как инцидент 2017 года.
В целом, в этой части репортажа не говорится о цели пресс-конференции и содержании отчета. Из официального пресс-релиза мы узнаем, что «в докладе в целом рассматривается важность иностранного военного присутствия в разных странах, мировой опыт и уточняется, какое влияние российское военное присутствие оказало на Армению, Молдову и Украину. В частности, в докладе по Армении представлены армяно-российские отношения и документы, которые являются основой для размещения военной базы в Армении».
О «давлениях» на журналистов
Корреспондент заканчивает репортаж следующим утверждением: «Нынешняя армянская власть, судя по количеству дел против бывших политиков и военных, судей и журналистов, оказалась на редкость капризной. И судя по технологии, проверенной в других постсоветских республиках, стране это ничего хорошего не сулит». Между тем как стоит отметить, что здесь также присутствует манипуляция, поскольку против журналистов возбужденных дел нет.
Так, корреспондент телеканала Рен ТВ Виктор Синеок, касаясь внутриполитических процессов в Армении, представил ложные, манипулятивные «факты» и утверждения.