102-րդ ռազմակայանը հայկական կողմին դոնորական արյուն չի տվել
Հոկտեմբերի 31-ին Ռուսաստանի Դաշնության Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքէջում հարապարակվել էր, որ Հայաստանում ռուսական (102-րդ) ռազմաբազայի ավելի քան 500 զինվորականեր իրենց ընտանիքների անդամների հետ միասին մասնակցել են կամավոր արյան հանձնման միջոցառմանը:
Հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, ասվում է, որ ամեն անձի հանձնած արյան միջին քանակությունը 400 միլիլիտր է: Վերջինս լաբորատոր ստուգումների ենթարկվելուց  անմիջապես հետո պետք է փոխանցվի Հայաստանի բուժհաստատություններ:
Մենք փորձեցինք պարզել, թե արդյո՞ք հայկական բուժհաստատություները ստացել են այդ արյունը:
Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայաթյանը մեր հետ զրույցում հայտնեց, որ նման տեղեկություն չունի և առաջարկեց տեղեկանալ Երևանի արյունաբանական կենտրոնից, որում սակայն ռուսական արյան մասին ևս տեղյակ չէին:
Տեղեկություն հնարավոր եղավ ստանալ «Գյումրիի արյան փոխներարկման կայան» ՓԲԸ-ից, որտեղից էլ հայտնեցին, որ իրենք ռուսական ռազմաբազայից արյուն չեն ստացել, հավելելով, որ տարիներ առաջ այդպիսի համագործակցություն կար, սակայն վերջին տարիների ընթացքում այդպիսի միջոցառումներ չեն իրականացվել:
Նույն տեղեկատվությունը ստացանք նաև ի պատասխան մեր գրավոր հարցմանը, ուր նշվում է, որ «Գյումրիի արյան փոխներարկման կայան» ՓԲԸ-ն հոկտեմբեր ամսվա ընթացքում ՀՀ-ում ՌԴ ռազմական կայանի զինծառայողների կողմից արյան որևէ քանակություն չի ստացել:
img376
Թեգեր` 102 military base102 ռազմաբազա102-я военная базаապատեղեկատվությունառողջապահությունարյան փոխներարկումարյունՌԴ ՊՆսուտ
Օրերս ակտիվացած էջը սուտ է տարածում. ՀՀ-ում տաքսի ծառայությունը միայն էլեկտրոմոբիլներով մատուցելու որոշում չկա
23:36, 18 Սպտ, 2025
InfoHub կոչվող նորաստեղծ ֆեյսբուքյան էջը սեպտեմբերի 18-ին արհեստական բանականության միջոցով գեներացված մի տեսանյութ է հրապարակել՝ պնդելով, թե իբր 2027 թվականից...

102-ая российская военная база не передавала донорскую кровь армянской стороне
На официальном сайте Министерства обороны РФ  31 октября было размещено сообщение, что на 102-ой российской  военной базе в Армении более 500 военнослужащих и членов их семей приняли участие в мероприятии по добровольной сдаче крови.
В сообщении, в частности говорится,  что количество крови, сданной одним донором, составило в среднем 400 мл. После лабораторной проверки кровь будет передана в медицинские учреждения Армении.
Мы попытались выяснить — получили ли медучреждения Армении эту кровь.
Пресс-секретарь Министерства здравоохранения Анаит Айтаян в беседе с нами сказала, что не обладает такой информацией и предложила спросить об этом в Ереванской станции переливания крови, где, однако, про сдачу донорской крови тоже ничего не знали.
Информацию удалось получить из станции переливания крови в городе Гюмри, где нам сообщили, что до 15-го ноября они не получали кровь от российской военной базы, добавив, что такое сотрудничество было много лет назад, но в течение последних лет такие мероприатия не проводились.
Такую же информацию мы получили  в ответ на наш письменный запрос, в котором отмечается, что гемотологический центр не получал от российской военной базы или от ее солдат крови в течении октября.
Թեգեր` 102 military base102 ռազմաբազա102-я военная базаապատեղեկատվությունառողջապահությունարյան փոխներարկումարյունՌԴ ՊՆսուտ
10:54, 26 Апр, 2023
23 апреля пограничная служба Азербайджана заявила, что разместила пропускной пункт на дороге Ереван-Степанакерт, перекрыв дорогу в Армению от моста Хакари....