Ապրիլի 26-ին վարչապետի ավտոշարասյանն ուղեկցող ոստիկանական մեքենան վրաերթի է ենթարկել 28-ամյա քաղաքացու, որը մահացել է։ Լուրը լայն քննարկման առարկա դարձավ համացանցում և լրատվամիջոցներում՝ տարատեսակ մեկնաբանությունների առիթ տալով։
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Տարոն Չախոյանը դեպքի հաջորդ օրը դրա վերաբերյալ մի քանի տեղեկություններ հայտնեց՝ փորձելով պատասխանել թեմայի վերաբերյալ հանրային հարցադրումներին։
Ըստ գրառման՝ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չէր նկատել վրաերթը, այդ իսկ պատճառով էլ ավտոշարասյունը կանգ չի առել, իսկ երբ տեսել է գետնին ընկած կնոջը, հրահանգել է շտապօգնություն կանչել և պարզել, թե ինչ է տեղի ունեցել:
«Այն մասին, որ տեղի է ունեցել վրաերթ՝ ՃՈ ուղեկցող գումարտակի ավտոմեքենայի կողմից, վարչապետը իրազեկվել է Ազգային ժողով հասնելուն պես, որից հետո համապատասխան հրահանգներ է տվել առողջապահության նախարարին և իրավապահներին»,- նշված է Չախոյանի գրառման մեջ։
Նա պատասխանել է նաև ցանցում տարածված հարցադրմանը, թե ինչու ՃՈ աշխատողները չեն կանգնել օգնություն ցուցաբերելու համար․ «ՃՈ ուղեկցող գումարտակի ավտոմեքենան կանգ առնելու դեպքում կանգ կառներ ամբողջ շարասյունը՝ փակելով փողոցի ամբողջ երթևեկությունը և լրացուցիչ խցանումներ առաջացնելով նաև հարակից փողոցներում, այսպիսով խոչընդոտելով Շտապօգնության մեքենայի մոտենալուն, այդ թվում՝ բուն դեպքի վայրին և տուժողին մոտենալուն: Նաև նման հանգամանքների հաշվառումով՝ ըստ աշխատանքի միջազգայնորեն ընդունված կանոնակարգի՝ երկրների ղեկավարների շարասյունը ուղեկցող (տվյալ դեպքում՝ ՃՈ) մեքենաներն իրավունք չունեն չնախատեսված տեղում կանգ առնելու՝ անգամ պատահարների դեպքում»:
Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալը ավտոշարասյան չկանգնելը պատճառաբանում է՝ հղում անելով ինչ-որ կանոնակարգի՝ առանց հստակեցնելու, թե ինչ փաստաթղթի մասին է խոսքը։ Ամեն դեպքում, ըստ իրավական աստիճանակարգման, համաձայն Սահմանադրության 5-րդ հոդվածի՝ ՀՀ օրենքներն ու միջազգային կոնվենցիաները գերակա են ենթաօրենսդրական ակտերին։
Հայաստանը 2006 թվականի փետրվարի 8-ին վավերացրել է «Ճանապարհային երթևեկության մասին» կոնվենցիան, որի 31-րդ հոդվածը սահմանում է վարորդի գործողությունները ճանապարհատրանսպորտային պատահարի դեպքում։ Ըստ այս հոդվածի՝ պատահարին առնչվող վարորդը պետք է հնարավորինս արագ կանգնի` երթևեկության համար լրացուցիչ վտանգ չստեղծելով։
Կոնվենցիան այս հոդվածի վերաբերյալ որևէ բացառություններ չի սահմանում, հետևաբար՝ կոնվենցիայի այս հոդվածը տարածվում է բոլորի, այդ թվում՝ վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան վրա։ Ընդ որում, ՀՀ վավերացրած միջազգային կոնվենցիան ավելի գերակա է, քան ներպետական օրենսդրությունը, այդ թվում՝ ենթաօրենսդրական ակտերը։
Այնուամենայնիվ, ներպետական օրենքներով նույնպես հստակ սահմանվում է վարորդի գործողությունների հաջորդականությունը՝ տրանսպորտային պատահարի դեպքում։ «Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովման մասին» ՀՀ օրենքի 24-րդ հոդվածը սահմանում է հենց այդ դեպքերը։ Հոդվածի 2-րդ մասի «դ» կետը կոնկրետ սահմանում է վարորդի վարքը պատահարին մասնակցություն ունենալու դեպքում։ Ըստ այս կետի․
1․ Վարորդը պարտավոր է անմիջապես կանգնեցնել տրանսպորտային միջոցը, ճանապարհային երթևեկության կանոններով սահմանված կարգով միացնել վթարային լուսային ազդանշանը և չտեղաշարժել ինչպես տրանսպորտային միջոցը, այնպես էլ վթարի հետ կապված առարկաները։
2․ Ձեռնարկել անհրաժեշտ միջոցներ՝ տուժածներին առաջին բժշկական օգնություն ցույց տալու, «Շտապ բժշկական օգնություն» կամ մասնագիտացված այլ ծառայություն կանչելու համար, իսկ ծայրահեղ դեպքերում՝ համընթաց շարժվող կամ իր տրանսպորտային միջոցով տուժածներին մոտակա բուժհիմնարկ տեղափոխել։
Նկատենք, որ այս օրենքով նույնպես չկան սահմանված բացառություններ, հետևաբար՝ օրենքը գործում է բոլորի համար, այդ թվում՝ վարչապետի շարասյանն ուղեկցող ոստիկանական մեքենաների։
Ինչ վերաբերում է շարասյան կազմում երթևեկող տրանսպորտային միջոցների՝ այլ տրանսպորտային միջոցների նկատմամբ ունեցած արտոնություններին, ապա դրանք սահմանվում են կառավարության որոշմամբ, այսինքն՝ ենթաօրենսդրական ակտով, այս դեպքում՝ կառավարության 2007 թվականի որոշմամբ։
Ըստ որոշման 4-րդ բաժնի՝ կապույտ գույնի առկայծող փարոսիկը միացրած տրանսպորտային միջոցների վարորդները, անհետաձգելի ծառայողական առաջադրանքներ կատարելիս, ապահովելով երթևեկության անվտանգությունը, կարող են չպահպանել ճանապարհային երթևեկության որոշ կանոններ: Վարորդներն առավելությունից կարող են օգտվել միայն համոզվելով, որ ճանապարհն իրենց զիջում են: Այդ իրավունքից օգտվում են նաև այն վարորդները, որոնց տրանսպորտային միջոցներն ուղեկցվում են կապույտ և կարմիր գույների առկայծող փարոսիկներ և հատուկ ձայնային ազդանշան միացրած տրանսպորտային միջոցներով: Ուղեկցվող տրանսպորտային միջոցների վրա պետք է միացված լինեն լապտերների մոտակա լույսերը:
Ինչպես նկատեցիք, որոշման այս հատվածում հստակ նշվում է, թե կառավարության որոշման ո՛ր կանոնները կարող են չպահպանել կարմիր և կապույտ փարոսիկներ և ձայնային ազդանշան միացրած մեքենաները և նրանց կողմից ուղեկցվող շարասյունները։ Դրանք վերաբերում են լուսացույցի և կարգավորողի ազդանշաններին, մանևրելուն, տրանսպորտային միջոցների՝ երթևեկելի մասի դասավորությանը, երթևեկության արագությանը, վազանցին, կանգառին և կայանմանը, խաչմերուկների անցմանը, հետիոտնային անցումների հատմանը, երկաթուղային գծանցերով, ավտոմայրուղիներով, բնակելի գոտիներով երթևեկությանը և ճանապարհային նշաններին։
Այսինքն, թվարկված բոլոր դեպքերը բացառություններ են, որոնք թույլ են տալիս կարմիր և կապույտ առկայծող փարոսիկ և ձայնային ազդանշան միացրած ոստիկանական մեքենաներով ուղեկցվող ավտոշարասյանը չենթարկվել սահմանված ընդհանուր կանոնին։
Սակայն այս կետերից և ոչ մեկը չի սահմանում ավտոշարասյանն ուղեկցող ոստիկանական մեքենայի գործողությունները վթարի ժամանակ, այդ թվում՝ վրաերթից հետո չկանգնելու արտոնություն չի տալիս։
Եթե անգամ վարչապետին ուղեկցող ավտոշարասյան գործողություններն իրականացվում են ինչ-որ գաղտնագրված արարողակարգի (պրոտոկոլ) կամ կանոնակարգի համաձայն, ապա դա չի կարող գերակա լինել օրենքին և կոնվենցիային, քանի որ արարողակարգերը սահմանվում են ենթաօրենսդրական ակտերով։
Այսինքն, ՀՀ օրենքն ու միջազգային կոնվենցիան պարտադրում են վթարի մասնակից վարորդին կանգնեցնել տրանսպորտային միջոցը և օգնություն ցույց տալ տուժածին, իսկ կառավարության որոշումներն ու պրոտոկոլները ենթաօրենսդրական ակտեր են, և դրանք ընդունվելիս համապատասխանեցվում են օրենքին և միջազգային կոնվենցիային։ Այսինքն, վարչապետի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալի պնդումն այն մասին, որ մեքենան չէր կարող կանգնել, քանի որ դա պրոտոկոլի խախտում է, կեղծ է։
Ի դեպ, 2019 թվականի մարտի 5-ի մամուլի ասուլիսի ժամանակ վարչապետ Փաշինյանը, ներկայացնելով իր կառավարության ձեռքբերումների հերթական 100 փաստը, նշում է․ «Փաստ համար 91․ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի ավտոշարասյունը կանգ է առնում լուսացույցի արգելող նշանի տակ, բացառությամբ հատուկ դեպքերի։ Հատուկ դեպքերն էն ա, երբ որ ինչ-որ տեղից ուշանում ենք, միջազգային հյուրեր են սպասում և այլն, և այլն,․․․ և քաղաքացիներին զիջում է ճանապարհը հետիոտնային անցումների վրա»։

26 апреля автомобиль полиции, сопровождавший кортеж премьер-министра, сбил 28-летнюю женщину, которая скончалась. Известие широко обсуждалось в сети и средствах массовой информации, дав почву для различных комментариев.
Заместитель руководителя аппарата премьер-министра Тарон Чахоян на следующий день после случившегося сообщил несколько сведений, попытавшись ответить на вопросы общественности в связи с этой темой.
По его словам, премьер-министр Никол Пашинян не заметил наезда, поэтому кортеж и не остановился, а когда он увидел женщину, лежащую на асфальте, распорядился вызвать скорую помощь и выяснить, что произошло.
«О том, что автомобилем сопровождавшего батальона ДП был совершен наезд, премьер-министр узнал, когда доехал до Национального собрания, после чего отдал соответствующие распоряжения министру здравоохранения и правоохранительным органам», — написал Чахоян.
Он также ответил на задававшийся в сети вопрос, почему сотрудники ДП не остановились, чтобы оказать помощь: «В случае остановки автомобиля сопровождавшего батальона ДП остановился бы весь кортеж, перекрыв все дорожное движение и создав дополнительные заторы на прилегающих улицах, тем самым препятствуя подъезду автомобиля Скорой помощи, в том числе подъезду к самому месту происшествия и к пострадавшей. Также учитывая такие обстоятельства, согласно международно принятому регламенту работы, машины, сопровождающие кортежи глав стран (в данном случае – ДП), не имеют права останавливаться в непредусмотренном месте даже в случае аварий».
Заместитель руководителя аппарата премьера объясняет, почему кортеж не остановился, ссылаясь на какой-то регламент, но не уточняя, о каком документе идет речь. Во всяком случае, по иерархии правовых норм, согласно статье 5 Конституции, законы РА и международные конвенции преобладают над субзаконодательными актами.
Армения 8 февраля 2006 года ратифицировала Конвенцию «О дорожном движении», статья 31 которой устанавливает действия водителя в случае дорожно-транспортного происшествия. Согласно этой статье, водитель, имеющий отношение к аварии, должен как можно быстрее остановиться, не создавая дополнительной опасности для движения.
Конвенция не устанавливает исключений в связи с этой статьей, следовательно, эта статья Конвенции распространяется на всех, в том числе на кортеж, сопровождающий премьер-министра. Причем международная конвенция, ратифицированная РА, преобладает над внутригосударственным законодательством, в том числе субзаконодательными актами.
Тем не менее, внутригосударственные законы также четко определяют последовательность действий водителя в случае дорожно-транспортного происшествия. Статья 24 Закона РА «Об обеспечении безопасности дорожного движения» устанавливает именно такие случаи. В пункте «г» части 2 статьи конкретно определяется поведение водителя в случае участия в аварии. Согласно этому пункту:
1. Водитель обязан немедленно остановить транспортное средство, включить аварийный световой сигнал в порядке, установленном правилами дорожного движения, и не передвигать как транспортное средство, так и предметы, связанные с аварией.
2. Принять необходимые меры по оказанию первой медицинской помощи пострадавшим, вызвать «Скорую медицинскую помощь» или другую специализированную службу, а в крайнем случае – доставить пострадавших в ближайшее медицинское учреждение на попутном или на своем транспортном средстве.
Заметим, что этим законом исключения также не устанавливаются, следовательно, закон действует для всех, в том числе для полицейских машин, сопровождающих кортеж премьера.
Что касается преимуществ транспортных средств, едущих в составе кортежа, перед другими транспортными средствами, то они устанавливаются решением правительства, то есть субзаконодательным актом, в данном случае – решением правительства от 2007 года.
Согласно разделу 4 решения, водители транспортных средств с включенным проблесковым маячком синего цвета при исполнении неотложных служебных заданий, обеспечивая безопасность движения, могут не соблюдать некоторые правила дорожного движения. Водители могут воспользоваться преимуществом только после того, как убедятся, что им уступают дорогу. Этим правом пользуются также водители, транспортные средства которых сопровождаются транспортными средствами с включенными синими и красными проблесковыми маячками и специальными звуковыми сигналами. На сопровождаемых транспортных средствах должны быть включены фары ближнего света.
Как мы уже заметили, в этой части решения ясно отмечается, какие правила решения правительства могут не соблюдать машины с включенными красными и синими маячками и звуковыми сигналами, а также сопровождаемые ими кортежи. Они касаются сигналов светофора и регулировщика, маневрирования, расположения транспортных средств на проезжей части, скорости движения, объезда, остановки и парковки, проезда перекрестков, пересечения пешеходных переходов, движения по железнодорожным путям, автомагистралям, жилым зонам и дорожных знаков.
То есть все перечисленные случаи являются исключениями, позволяющими кортежу, сопровождаемому полицейскими машинами с включенными красными и синими проблесковыми маячками и звуковыми сигналами, не подчиняться общему установленному правилу.
Однако ни один из этих пунктов не устанавливает действия полицейского автомобиля, сопровождающего кортеж, во время аварии, в том числе не дает привилегии не останавливаться после наезда.
Даже если действия кортежа, сопровождающего премьер-министра, осуществляются согласно какому-то зашифрованному протоколу или регламенту, то он не может преобладать над законом и конвенцией, поскольку протоколы устанавливаются субзаконодательными актами.
То есть закон РА и международная конвенция обязывают водителя-участника аварии остановить транспортное средство и оказать помощь пострадавшему, а решения правительства и протоколы являются субзаконодательными актами, и при принятии они приводятся в соответствие закону и международной конвенции. То есть утверждение заместителя руководителя аппарата премьер-министра, что машина не могла остановиться, поскольку это является нарушением протокола, не соответствует действительности.
Кстати, на пресс-конференции 5 марта 2019 года премьер Пашинян, представляя очередные 100 фактов достижений правительства, отметил: «Факт номер 91: кортеж премьер-министра Республики Армения останавливается под запрещающим знаком светофора, за исключением особых случаев. Особые случаи – это когда мы куда-нибудь опаздываем, ждем международных гостей и т.д., и т.п., … и уступает дорогу гражданам на пешеходных переходах».