Մութալիբովն իրոք ադրբեջանցիներին է կասկածել Խոջալուի համար․ Փաշինյանը ճիշտ է
Մյունխենում փետրվարի 15-ին Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ  Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների պանելային քննարկման ժամանակ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, թե 1992 թվականին հայկական նախկին ռեժիմը պատերազմական հանցագործություն՝ «ցեղասպանություն» է իրականացրել Խոջալուում:
Ի պատասխան՝ Նիկոլ Փաշինյանը հակադարձել էր՝ նշելով, որ Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այաս Մութալիբովը այլ մեկնաբանություն էր տվել այդ իրադարձություններին։ «90-ականների կեսին Ադրբեջանի նախկին նախագահ Այաս Մութալիբովը հարցազրույց տվեց ռուսական Аргументы и факты-ին՝ ասելով, որ Խոջալուի սադրանքը կազմակերպվել էր ադրբեջանական ընդդիմության կողմից՝ նրան իշխանությունից հեռացնելու նպատակով: Այդպես էլ տեղի ունեցավ: Այդ իրադարձության հետևանքով Մութալիբովը հեռացվեց նախագահի պաշտոնից»,- ասել էր Փաշինյանը:
Ալիևը, իր հերթին, արձագանքել էր Փաշինյանին՝ նշելով, որ Մութալիբովը քաջառողջ է, Բաքվում է ապրում և բազմիցս ասել է, որ երբևէ չի ասել, որ Խոջալուի ցեղասպանությունը կազմակերպել են ադրբեջանցիները: «Դա ֆեյք նյուզ է, որը հորինել են հայ որոշ լրագրողներ Ռուսաստանում»,- ասել էր Ալիևը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել՝ արդյո՞ք Փաշինյանի նշած հարցազրույցը գոյություն ունի, և արդյո՞ք Այաս Մութալիբովն իսկապես հայտարարել է, որ Խոջալուի իրադարձությունների կազմակերպիչն ադրբեջանական ընդդիմությունն էր։
Խոջալուի դեպքերի մասին
1992 թ. փետրվարի 25-26-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունները կազմակերպեցին մարտական գործողություն` նպատակ ունենալով ապաշրջափակել Ստեփանակերտին մոտ գտնվող Խոջալու բնակավայրի մոտակա օդանավակայանը և վնասազերծել Ադրբեջանի՝ Խոջալուում գտնվող կրակակետերը, որտեղից հայկական բնակավայրերը շարունակ հարձակման էին ենթարկվում: ԼՂՀ ինքնապաշտպանական ուժերի ստորաբաժանումները խաղաղ բնակչության համար թողել էին միջանցք` մարտական գործողությունների գոտուց անվտանգ հեռանալու համար: Գործողության արդյունքում հայկական ուժերն ազատել էին 13 հայ ռազմագերի, այդ թվում` 1 երեխա և 6 կին:
Ըստ ադրբեջանական կողմի մեղադրանքների՝ հայկական կողմը Խոջալուում սպանել է հարյուրավոր ադրբեջանցիների, ընդ որում՝ տարբեր պետական կառույցներ զոհերի տարբեր թվեր են ներկայացնում:
Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը ուշադրություն է հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ տարածքը, որտեղ հետագայում որպես ապացույց նկարահանվել էին կադրեր` բազմաթիվ սպանվածների մարմիններով, «գտնվում է Աղդամ քաղաքից 3կմ  և Խոջալուից 11կմ հեռավորության վրա, և ընդհուպ մինչև 1993 թ. ամառը՝ Աղդամի անկումը, այդ տարածքը գտնվում էր ադրբեջանական կազմավորումների մշտական վերահսկողության տակ, ինչը բացառում է այնտեղ ղարաբաղյան բանակի ստորաբաժանումների մուտքը»:
Խոջալուի դեպքերը ներքաղաքական ճգնաժամի պատճառ էին դարձել Ադրբեջանում, որի հետևանքով Ադրբեջանի նախագահ Այաս Մութալիբովը հրաժարական էր տվել։
Մութալիբովը Խոջալուի դեպքերի մասին
Այաս Մութալիբովն իսկապես խոսել է Խոջալուի իրադարձությունների մասին 1992 թվականի ապրիլին՝ իր հրաժարականից 1 ամիս անց:
Հարցազրույցը, սակայն, տպագրվել էր ոչ թե Аргументы и факты թերթում, ինչպես նշել է Փաշինյանը, այլ ռուսական Независимая газета-ում:
«Ես հումանիստ եմ, հոգով» վերնագրված հարցազրույցը վարել էր չեխ լրագրող Դանա Մազալովան, որն այդ ժամանակ ակտիվորեն լուսաբանում էր Ղարաբաղյան պատերազմը:
Մազալովան հարցրել էր Ադրբեջանի նախկին նախագահից, թե ի՞նչ է վերջինս մտածում Խոջալուի դեպքերի մասին։ Մութաբիլովը, ի պատասխան, նշել էր, որ դեպքերը կազմակերպել էին իրեն պաշտոնից զրկելու համար:
«Ինչպես պատմում են այն խոջալուեցիները, որոնք փրկվել են, այդ ամենը կազմակերպվել էր նրա համար, որպեսզի պատճառ լիներ իմ հրաժարականի համար: Ինչ-որ ուժ էր գործում նախագահին վարկաբեկելու համար: Ես չեմ կարծում, թե հայերը, որոնք շատ հստակ և բանիմացությամբ են վերաբերվում նման իրավիճակներին, կարող էին թույլ տալ, որ ադրբեջանցիները ձեռք բերեն նրանց ֆաշիստական գործողությունների մեջ մերկացնող փաստաթղթեր: Կարելի է ենթադրել, որ ինչ-որ մեկը շահագրգռված է նրանում, որ հետագայում այդ կադրերը ներկայացնի Գերագույն խորհրդում և ամեն ինչ կենտրոնացնի իմ անձի վրա: Եթե ես ասեմ, որ սա ադրբեջանական ընդդիմության մեղքն էր, կարող են ասել, որ ես զրպարտում եմ նրանց: Դատողությունների ընդհանուր շղթան այն է, որ միջանցքը, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերի կողմից, այնուամենայնիվ, թողնվել էր: Այդ դեպքում նրանց ինչի՞ն էր պետք կրակել: Մանավանդ, որ Աղդամին հարող տարածքում, որտեղ այն ժամանակ կային բավականաչափ ուժեր, որպեսզի դուրս գային և օգնեին մարդկանց: Կամ ուղղակի պայմանավորվել, որ խաղաղ բնակիչները հեռանան: Նման բան հաճախ է տեղի ունենում»,- հարցազրույցում ասել էր Մութալիբովը:
Իր խոսքում Ադրբեջանի նախկին նախագահը նաև նշել էր, որ իրեն անընդհատ ասում էին, որ խոջալուեցիները դիմանում են, նրանց պետք է ապահովել մարդկանցով և մթերքով: Նա ընդգծել էր, որ այն պահին, երբ տեխնիկան շրջափակել էր Խոջալուն, պետք էր տարհանել բնակչությունը. «Նման հրահանգ ես տվել էի Շուշիում. տղամարդկանց թողնել, իսկ կանանց ու երեխաներին դուրս բերել: Սա նույնպես պատերազմի օրենք է: Իմ վարքը օբյեկտիվ էր և միանշանակ: Ես այդ հրահանգները տվել եմ, բայց թե ինչո՞ւ նրանց Խոջալուից դուրս չեն բերել՝ չգիտեմ»,- նշել էր Ադրբեջանի առաջին նախագահը:
Ավելին՝ Մութալիբովը շեշտել էր, որ այդ ընթացքում խոսել է ԼՂ Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի հետ. «Ես մի քանի անգամ խոսել եմ Մկրտչյանի՝ ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի հետ՝ դուք սպանել եք հազարավոր մարդկանց, տվեք հնարավորություն դուրս բերելու նրանց դիակները: Սակայն նա պատասխանեց, որ ոչ մի դիակ էլ չպետք է լինի, սակայն նրանց մոտ կան մարդիկ, որոնք ապահովվում են սնունդով, թեև սնունդը չի բավականացնում, և պատրաստ են փոխանակել նրանց իրենց գերիների հետ»,- ասել էր Մութալիբովը:
Ուշագրավ է, որ Ադրբեջանի նախկին նախագահի այս հայտարարությունները մեջբերվել էին 2010 թվականի մարտի 5-ին հրապարակված Независимая газета-ի՝ Խոջալուի թեմայով մեկ այլ հոդվածում («Խոջալու. ճշմարտություն և հորինվածքներ»)։
Դանա Մազալովան էլ 2017 թվականին Новое Время թերթին տված հարցազրույցում հաստատել էր, որ Մութալիբովն իր հետ զրույցում ասել է այդ խոսքերը. «Նա հնարավոր համարեց այն միտքը, որ այդ ամենն արել են ադրբեջանական ժողովրդական ճակատայինները, որպեսզի նրան՝ Մութալիբովին, հեռացնեն»,- ասել էր Մազալովան:
Նշենք, որ փետրվարի 15-ին Ադրբեջանի առաջին նախագահ Մութալիբովը նույնպես անդրադարձել է Փաշինյանի պնդումներին՝ հերքելով դրանք. «Փաշինյանը ստում է: Ես երբեք չեմ ասել, որ Խոջալուի իրադարձությունները ադրբեջանցիներն են իրագործել: Ես ուրիշ բան եմ ասել. այն ժամանակվա ընդդիմության գործողությունների հետևանքով ներքին իրադրությունը երկրում լարված էր»,- նշել է նա:
Այսպիսով, Նիկոլ Փաշինյանը պնդումը, թե Ադրբեջանի առաջին նախագահ Այաս Մութալիբովը ժամանակին հայտարարել է, որ Խոջալուի դեպքերը կազմակերպել են ադրբեջանցի ընդդիմադիրները՝ նրան պաշտոնից հեռացնելու համար, համապատասխանում է իրականությանը:
«Հայաստանում միջին աշխատավարձը աշխարհի միջին աշխատավարձից բարձր է»․ Գևորգ Պապոյանի հայտարարությունը սխալ է
11:15, 18 Հնս, 2025
Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հունիսի 16-ին Ազգային ժողովի տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստի ժամանակ հայտարարել է, թե...
«Կրթվելը նորաձև է» շարժման ծախսերը արարողակարգային են համարվում, այսինքն՝ պետական գաղտնիք են
16:34, 16 Հնս, 2025
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը «ՀՀ 2024 թվականի պետական բյուջեի կատարման մասին» տարեկան հաշվետվության ընթացքում, պատասխանելով պատգամավոր Գեղամ Նազարյանին,...
Գավառի համայնքապետի ընտանիքին առնչվող ընկերությունը՝ պետական գնումների ակտիվ մասնակից
13:35, 16 Հնս, 2025
Գավառ համայնքի ղեկավար Գուրգեն Մարտիրոսյանի ընտանիքին առնչվող ընկերությունը մասնակցել ու հաղթել է համայնքապետարանի գնումների մրցույթներին։ «Գավառտրանս» ընկերությունը ոչ միայն Գավառի...

Муталибов действительно подозревал азербайджанцев в организации геноцида в Ходжалу. Пашинян прав
Во время панельных дебатов лидеров Армении и Азербайджана по вопросу Нагорного Карабаха в Мюнхене 15 февраля Ильхам Алиев заявил, что в 1992 году бывший армянский режим совершил военное преступление — «геноцид» в Ходжалу.
В ответ Никол Пашинян возразил, отметив, что первый президент Азербайджана Аяз Муталибов дал другой комментарий этим событиям. «В середине 90-х годов бывший президент Азербайджана Аяз Муталибов дал интервью российскому изданию «Аргументы и Факты», в котором заявил, что события в Ходжалу были спровоцированы азербайджанской оппозицией в целях отстранения его от власти. Именно так все и произошло. В результате этого события Муталибов был отстранен от должности президента», — сказал Пашинян.
В ответ Алиев отметил, что Муталибов, который пребывает в здравом уме и проживает в Баку, недавно в очередной раз заявил, что никогда не утверждал, будто gеноцид в Ходжалу был организован азербайджанцами. «Это так называемая фейковая новость, которая была придумана рядом армянских журналистов и появилась в российской прессе», — сказал Алиев.
«Платформа проверки фактов» решила выяснить, действительно ли существует упомянутое Пашиняном интервью и действительно ли Аяз Муталибов заявил, что организатором событий в Ходжалу является азербайджанская оппозиция.
О событиях в Ходжалу
25 – 26 февраля 1992 года власти Нагорно-Карабахской Республики организовали  военную операцию с целью разблокирования находящегося вблизи населенного пункта Ходжалу аэропорта и обезвреживания огневых точек противника в самом Ходжалу, откуда населенные пункты периодически подвергались артобстрелам. Подразделения сил самообороны НКР оставили мирным жителям коридор для их безопасного ухода из зоны военных действий. В ходе военной операции армянские силы освободили 13 армянских заложников, в том числе 1 ребенка и 6 женщин.
Согласно обвиенениям азербайджанской стороны, армянская сторона убила сотни азербайджанцев в Ходжалу, причем различные государственные структуры представляют разные цифры жертв.
Министерство иностранных дел Армении обращает внимание на тот факт, что эта территория, на которой впоследствии были засняты кадры со множеством тел убитых, «находится в трех километрах от города Агдам и в 11 километрах от Ходжалу, и вплоть до падения летом 1993 года Агдама находилась под постоянным контролем азербайджанских формирований, что исключало доступ туда подразделений карабахской армии».
События в Ходжалу стали причиной политического кризиса в Азербайджане, в следствие которого президент Азербайджана Аяз Муталибов подал в отставку.
Муталибов о событиях в Ходжалу
Аяз Муталибов действительно коснулся событий в Ходжалу в апреле 1992, за месяц до своей отставки.
Интервью однако было опубликовано не в газете «Аргументы и факты», как отметил Пашинян, а в издании «Независимая газета».
Интервью под названием «Я гуманист. В душе» провела чешский журналист Дана Мазалова, которая в то время активно освещала карабахский конфликт.
Мазалова поинтересовалась у бывшего президента Азербайджана, что он думает о событиях в Ходжалу. В ответ Муталибов отметил, что все это было организовано для того, чтобы был повод для его отставки.
«Как говорят те ходжалимцы, которые спаслись, это все было организовано для того, чтобы был повод для моей отставки. Какая-то сила действовала для дискредитации президента. Я не думаю, чтобы армяне, очень четко и со знанием дела относящиеся к подобным ситуациям, могли позволить азербайджанцам получить изобличающие их в фашистских действиях документы. Можно предположить, что кто-то был заинтересован в том, чтобы потом показать эти кадры на сессии ВС и все сфокусировать на моей персоне. Если я заявляю, что это вина азербайджанской оппозиции, могут сказать, что я на них наговариваю. Но общий фон рассуждений таков, что коридор, по которому люди могли уйти, армянами все-таки был оставлен. Зачем же им тогда стрелять? Тем более на территории, близкой к Агдаму, где к тому времени было достаточно сил, чтобы выйти и помочь людям. Или просто договориться, что мирные жители уходят. Такая практика была все время», — во время интервью сказал Муталибов.
По словам бывшего президента Азербайджана, ему все время говорили, что ходжалинцы держатся, что им нужно помочь оружием, людьми, продуктами. Он подчеркнул, что как только техника окружила Ходжалы, нужно было эвакуировать население. «Еще раньше я такое поручение дал по Шуше: мужчин оставить, а женщин и детей вывезти. Это тоже законы войны: их надо спасать. Мое поведение было объективным и однозначным, я такие поручения давал, но почему в Ходжалах их не выполнили, мне неясно», — отметил первый президент Азербайджана.
Более того, Муталибов подчеркнул, что в этот период он говорил с председателем ВС НКР Артуром Мкртчяном. «Я, кстати, несколько раз в этот период говорил с Мкртчяном, председателем ВС НКР: «Вы уложили тысячи людей, дайте нам возможность вывезти их трупы». Но он ответил, что никаких трупов быть не должно, у них есть наши люди, которых кормят, хотя продовольствия не хватает, и готовы отпустить в обмен на своих заложников», — сказал Муталибов.
Примечательно, что эти заявления бывшего президента Азербайджана были процитированы в другой статье «Независимой газеты», опубликованной 5 марта 2010 года («Ходжалу: правда и вымысел»).
В свою очередь, Дана Мазилова в интервью газете «Новое время» в 2017 году подтвердила, что Муталибов в беседе с ней говорил те слова, которые опубликовала «Независимая газета». «Он допустил мысль, что это сделали азербайджанские народные фронтовики, чтобы его, Муталибова, свергнуть», — сказала Мазалова.
Отметим, что 15 февраля первый президент Азербайджана Муталибов также коснулся утверждений Пашиняна, опровергнув их. «Пашинян лжет. Я никогда не говорил, что события в Ходжалу – дело рук азербайджанцев. Я говорил другое: в связи с действиями в то время оппозиции, внутренняя ситуация в стране была напряженная», — отметил он.
Таким образом, утверждение Никола Пашиняна о том, что первый президент Азербайджана Аяз Муталибов в свое время заявил, что события в Ходжалу организовала азербайджанская оппозиция, чтобы свергнуть его, соответствует действительности.