Կառավարությունը մարտի 16-ի արտահերթ նիստում հրապարակեց ՀՀ-ում արտակարգ դրություն հաստատելու մասին նախագիծը։ Կառավարությունն առաջարկում է մարտի 16-ից մեկ ամսով՝ մինչև ապրիլի 14-ը, սահմանել արտակարգ դրություն ՀՀ ողջ տարածքում:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» այդ նախագծից առանձնացրել է հիմնական դրույթները։
- ՀՀ պետական սահմանի բոլոր անցակետերում սահմանվում է տեղաշարժվելու հատուկ կարգ:
- Հայաստանի և այլ երկրների քաղաքացիները կարող են պետությունից դուրս գալ միայն օդային ճանապարհով (եթե ընդունող երկրի կողմից չեն գործում այլ սահմանափակումներ), վերադարձի դեպքում ՀՀ քաղաքացիները կենթարկվեն պարտադիր կարանտինի:
- ՀՀ համապատասխան համայնքի (համայնքների) վարչական սահմաններում ևս կարող են կիրառվել սահմանափակումներ։
- Քրեակատարողական հիմնարկներում, Պաշտպանության նախարարության զորամասերում արգելվում են հանձնուքներ, ծանրոցներ և փաթեթներ ստանալը և ուղարկելը, տեսակցություններ ունենալը։
- Արգելվում են 20 և ավելի անձանց մասնակցությամբ հանրային միջոցառումներն այն համայնքներում, որտեղ պարետի որոշմամբ կիրառվում են սահմանափակումներ։
- Համապատասխան համայնքներում, պարետի որոշմամբ, արգելվում է հանրային սննդի օբյեկտների, առևտրի և զվարճանքի կենտրոնների գործունեությունը:
- Ուսումնական հաստատությունները շարունակում են մնալ փակ։
- ԶԼՄ-ների համար սահմանվում են առանձին հրապարակումների, հաղորդումների արգելքներ. լրատվամիջոցները պարտավորվում են հաղորդել միայն պաշտոնական տեղեկատվություն։
- Ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց գույքը, ներառյալ` դեղերը, բժշական պարագաները ու այլ միջոցները պարետի կողմից սահմանված դեպքերում կարող են օգտագործվել արտակարգ դրության ռեժիմի ապահովման համար

Что устанавливает режим ЧП? Основные положения
Правительство Армении на внеочередном заседании 16 марта обнародовало проект решения о введении чрезвычайного положения в РА. Правительство предлагает с 16 марта на месяц ввести ЧП на всей территории Армении.
«Платформа проверки фактов» выделила несколько основных положений этого проекта:
• На всех контрольно-пропускных пунктах государственной границы РА вводится особый порядок передвижения;
• Граждане Армении смогут покинуть страну только воздушным путем, в случае возвращения граждане будут подвергнуты обязательному карантину;
• Ограничения могут также применяться в пределах административных границ соответствующей общины (общин) РА;
• В УИУ, воинских частях Министерства обороны запрещаются свидания, прием и отправка посылок, передач и пакетов;
• Запрещаются все публичные мероприятия с участием более 20 человек;
• В соответствующих общинах решением каменданта запрещается деятельность объектов общественного питания, торговых и развлекательных центров;
• Учебные заведения продолжают оставаться закрытыми;
• Для СМИ вводятся ограничения на определенные публикации и передачи. СМИ обязываются вещать только официальную информацию;
• Имущество физических и юридических лиц, включая лекарства, медицинские принадлежности и другие предметы, могут быть использованы для обеспечения режима чрезвычайного положения в случаях, установленных камендантом.