Դավիթ Շահնազարյանի մանիպուլյատիվ ու կեղծ հայտարարությունները 168․am-ի եթերում
Ազգային անվտանգության նախկին տնօրեն Դավիթ Շահնազարյանն ապրիլի 9-ին  168.am-ի Pressing հաղորդման եթերում հայտարարել էր, որ մարտի 31-ին Արցախում կայացած նախագահական և խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ Հայաստանից գործուղված դիտորդական առաքելությունները չեն թաքցրել, որ աջակցում են նախագահի թեկնածու Մասիս Մայիլյանին:
Շահնազարյանը, մասնավորապես, նշել էր. «Այդ երկու կազմակերպություններն Արցախում էլ բացարձակապես ուրիշ խնդիր էին փորձում լուծել: Առաջին՝ անընդհատ նպատակաուղղած ստվերել, ցեխ շպրտել ընտրությունների վրա: Նրանք չէին էլ թաքցնում, որ իրենց նախընտրած թեկնածուն Մասիս Մայիլյանն է: Եվ այդ առաքելությունների գնահատականները որևէ կերպ հիմք ընդունել չի կարելի, որովհետև դրանք խիստ կողմնակալ էին»:
Շահնազարյանը հավելել էր, որ ընտրություններում արձանագրված խախտումները ուռճացվում են: «Հիմնականում այդ խախտումները իրավական տիպի էին, կապված հիմնականում հանձնաժողովի անդամների ոչ բարձր պրոֆեսիոնալիզմի հետ, անփութության հետ, բայց ասելը, որ դրանք ազդել են ընտրությունների վրա, իրականությունից հեռու է և հետապնդում է բացառապես քաղաքական նպատակներ»,- ասել էր նա:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ստուգել, թե արդյո՞ք հարցազրույցում հնչած այս և այլ պնդումները համապատասխանում են իրականությանը։
Դիտորդական առաքելությունները թեկնածուներից որևէ մեկին չեն աջակցել
Նշենք, որ Արցախում մարտի 31-ին կայացած ընտրություններին ՀՀ կառավարության ֆինանսավորմամբ դիտորդական առաքելություն են իրականացրել երկու կազմակերպություն՝ «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակը» և «Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության «Ականատես» դիտորդական առաքելությունը։
Այս կազմակերպությունների անդամները երբևէ որևէ հայտարարություն չեն արել, որից կարելի է ենթադրել, որ նրանք սատարում էին նախագահի թեկնածու Մասիս Մայիլյանի թեկնածությունը: Ավելին՝ ԻՔՄ-ի ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը հրապարակավ հերքել էր, թե կազմակերպությունը աջակցում է որևէ թեկնածուի: «Մենք որևէ թեկնածուի չենք պաշտպանել, ընտրախախտումների մասին խոսելիս եղել ենք զուսպ ու չենք ասել, թե որ թեկնածուն է, ըստ մեզ, կանգնած դրանց հետևում: Բերեք գեթ մեկ օրինակ, թե ինչպես եմ ես (կամ մեր ղեկավար-թիմից որևէ մեկը) Արցախում պաշտպանել որևէ թեկնածուի, և ես երբեք այլևս ընտրությունների դիտորդություն չեմ անի»,- ասել էր նա:
Ինչ վերաբերում է «Ականատեսին», ապա առաքելության սկզբունքների շարքում է անկողմնակալությանը պահպանումը. ««Ականատեսը» գործում է անկախ՝ պահպանելով անկողմնակալության սկզբունքը և զերծ մնալով այնպիսի գործողություն կատարելուց, որը կարող է մեկնաբանվել որպես աջակցություն, քարոզչություն կամ հակաքարոզչություն ընտրություններին մասնակցող որևէ կուսակցության (դաշինքի), թեկնածուի օգտին կամ դեմ»:
Այս կազմակերպության անդամները ևս հանդես չեն եկել Արցախի ընտրություններում որևէ ուժին սատարելու մասին հայտարարություններով:
Նշենք նաև, որ երկու կազմակերպություններն էլ հայտնել են ընտրություններում տեղի ունեցած խախտումների մասին:
Ըստ «Ականատեսի» նախնական գնահատականի՝ բազմաթիվ տարերային խախտումների հետ միաժամանակ տեղ են գտել մի շարք կրկնվող երևույթներ, որոնք հիմք են տալիս ենթադրելու, որ դրանք եղել են միտումնավոր և կազմակերպված։ «Ակնհայտորեն որոշ ընտրողների կամարտահայտումը չի եղել ազատ, վերահսկվել է, ինչը կարող էր ազդեցություն ունենալ քվեարկության արդյունքների վրա»,— մասնավորապես, ասված է առաքելության նախնական գնահատականում։
«Իրազեկ քաղաքացիների միավորման Ստեփանակերտի գրասենյակը» նույնպես նկատել էր խախտումներ, որոնք ամփոփվել են կազմակերպության միջանկյալ գնահատականում:
Այսպիսով, Շահնազարյանի պնդումը, թե դիտորդական առաքելությունները չէին էլ թաքցնում, որ աջակցում են Մասիս Մայիլյանին, փաստացի սխալ է:
«Փաշինյանն էդպես էլ չի ասել, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախը չի լինելու»
Շահնազարյանը հարցազրույցի ժամանակ խիստ քննադատության էր ենթարկել իշխանությունների արտաքին քաղաքականությունը՝ ԼՂ հակամարտության հարցում:
Նա նշել էր, թե բանակցությունների ներկա ընթացքը ցույց է տալիս, որ գերակայությունը խաղաղությունն է. «Իմիջիայլոց, չեք նկատե՞լ, որ Փաշինյանն էդպես էլ չի ասել, որ Ադրբեջանի կազմում Արցախը չի լինելու»։
Սակայն իրականում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել նման հայտարարություններով։ Այսպես, 2018 թ. սեպտեմբերին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 73-րդ նստաշրջանում ունեցած իր ելույթում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր, որ Ադրբեջանը ցանկանում է Ղարաբաղի տարածքն առանց ժողովրդի, ինչը նոր ցեղասպանության սպառնալիք է Ղարաբաղի ժողովրդի համար. «Ակնհայտ է դառնում, որ Ադրբեջանի ղեկավարության մտադրությունն այն է, որ Ղարաբաղը մաքրվի հայերից, ինչպես եղավ Նախիջևանում: Սա իրավունք է տալիս Լեռնային Ղարաբաղին ասել, որ Ադրբեջանի մաս կազմելը Ղարաբաղի բնակչության համար կնշանակի լիակատար բնաջնջում: Հետևաբար, Ղարաբաղը չպետք է լինի Ադրբեջանի կազմում, եթե որևէ մեկը չի ցանկանում թույլ տալ հայ ժողովրդի նոր ցեղասպանություն»,- հայտարարել էր Փաշինյանը:
Բացի այդ, 2020 թ. փետրվարի 20-ին Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում Փաշինյանը նշել էր, որ Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում լինելը աբսուրդ է: «Արցախում միշտ ընտրությունների արդյունքներն ավելի վստահելի են եղել, քան Հայաստանում, և ասել, որ Արցախում ընտրությունները կարող են վտանգավոր լինել, դա անհեթեթություն է, որովհետև Արցախում ժողովրդավարական ընտրությունների անցկացումը ևս մեկ ապացույց է եղել, որ Արցախը կայացած պետություն է, և խոսել, որ Արցախը կարող է լինել Ադրբեջանի կազմում, դա ընդհանրապես աբսուրդ է», — ասել էր նա:
Ավելին՝ 2019 թվականի օգոստոսին, աշխատանքային այցով գտնվելով Արցախում, Նիկոլ Փաշինյանը հանդես էր եկել ելույթով, որի ժամանակ հայտարարել էր. «Բայց ես ուզում եմ, որ մենք անուն առ անուն այդ մարդկանց հիշենք, որ ասենք, նույնիսկ կապ չունի աշխարհայացքային, երբեմն քաղաքական ինչ հարաբերություններ կան, մենք գնահատում ենք Հայաստանում և Արցախում քարը քարի վրա դնելու ամեն մի գործունեությունը, և ես ուզում եմ, որ մենք բուռն ծափերով ողջունենք բոլոր այն մարդկանց, ովքեր իրենց հայրենիքում մի դրամի ներդրում են արել։ Եվ հետևաբար, հայկական կապիտալն ունի հայրենիք, որովհետև այդ կապիտալի տերերն ունեն հայրենիք, և այդ հայրենիքը Հայաստանն է, և Արցախը Հայաստան է և վերջ»:
Սա ապացուցում է, որ Շահնազարյանը մանիպուլացնում է, երբ հայտարարում է, թե վարչապետը երբեք չի նշել, որ Արցախը Ադրբեջանի կազմում չի լինելու:

Манипулятивные и ложные заявления Давида Шахназаряна в эфире 168․am
Бывший директор Службы национальной безопасности Давид Шахназарян 9 апреля в эфире передачи 168.am Pressing заявил, что в ходе президентских и парламентских выборов, состоявшихся 31 марта в Арцахе, наблюдательские миссии, командированные из Республики Армения, даже не скрывали, что поддерживают кандидата в президенты Масиса Маиляна.
Шахназарян, в частности, отметил: «Эти две организации и в Арцахе пытались решить совершенно другую задачу. Во-первых, постоянно целенаправленно бросать тень на выборы, поливать их грязью. Они и не скрывали, что предпочтительный для них кандидат – Масис Маилян. И оценки этих миссий ни в коем случае нельзя принимать за основу, потому что они были крайне предвзятыми».
Шахназарян добавил, что нарушения, зарегистрированные в выборах, преувеличиваются. «Эти нарушения были в основном правового характера, связанные в основном с невысоким профессионализмом членов комиссии, с небрежностью, но слова, что они повлияли на выборы, далеки от действительности и преследуют исключительно политические цели», — сказал он.
«Платформа проверки фактов» решила проверить, соответствуют ли действительности эти утверждения, прозвучавшие в интервью.
Наблюдательские миссии не поддерживали никого из кандидатов
Отметим, что наблюдательскую миссию при финансировании правительства РА во время выборов в Арцахе, состоявшихся 31 марта, осуществляли две организации – «Степанакертский офис Союза информированных граждан» и наблюдательская миссия «Очевидец» общественной организации «Антикоррупционный центр Транспаренси Интернейшнл» (АЦТИ).
Члены этих организаций никогда не выступали ни с какими заявлениями, по которым можно предположить, что они поддерживают кандидатуру кандидата в президенты Масиса Маиляна. Более того, координатор программ СИГ Даниел Иоаннисян публично опроверг утверждения, что организация кого-либо поддерживает. «Мы не поддерживали никого из кандидатов; говоря о выборных нарушениях, были сдержанными и не отмечали, кто из кандидатов, по нашему мнению, за ними стоит. Приведите хоть один пример, как я (или кто-то из нашей руководящей команды) поддерживал кого-либо из кандидатов в Арцахе, и я больше никогда не буду наблюдателем на выборах», — сказал он.
Что касается «Очевидца», то одним из принципов миссии является соблюдение беспристрастности: «Очевидец» действует независимо, следуя принципу беспристрастности и воздерживаясь от таких действий, которые могут быть истолкованы как поддержка, агитация или контрагитация в пользу или против какой-либо партии (альянса), кандидата, участвующих в выборах».
Члены этой организации также не выступали с заявлениями о поддержке кого-либо во время арцахских выборов.
Отметим также, что обе организации сообщали о нарушениях в ходе выборов.
По предварительной оценке «Очевидца», вместе с многочисленными спонтанными нарушениями наблюдались и повторяющиеся явления, дающие почву для предположений, что были они намеренными и организованными. «Очевидно, что волеизъявление некоторых избирателей не было свободным, что могло повлиять и на результаты голосования», — в частности, сказано в предварительной оценке миссии.
«Степанакертский офис Союза информированных граждан» также заметил нарушения, которые изложены в промежуточной оценке организации.
Таким образом, утверждение Шахназаряна, что наблюдательские миссии даже не скрывали, что поддерживают Масиса Маиляна, фактически не соответствует действительности.
«Пашинян так и не сказал, что Арцах не войдет в состав Азербайджана»
В ходе интервью Шахназарян подверг жесткой критике внешнюю политику властей в вопросе нагорно-карабахского конфликта.
Он отметил, что текущий ход переговоров показывает, что приоритетом является мир: «Кстати, вы не заметили, что Пашинян так и не сказал, что Арцах не войдет в состав Азербайджана?».
Однако на самом деле премьер-министр Никол Пашинян выступал с такими заявлениями. Так, в сентябре 2018 года в Нью-Йорке, в своей речи на 73-й сессии Генеральной ассамблеи ООН премьер-министр Никол Пашинян отметил, что Азербайджану нужна территория Карабаха без людей, а это – угроза нового геноцида для карабахского народа. «Становится очевидно, что намерение руководства Азербайджана заключается в том, чтобы очистить Карабах от армян, как произошло в Нахичевани. Это дает Нагорному Карабаху право заявить, что войти в состав Азербайджана для населения Карабаха будет означать полное истребление. Следовательно, Карабах не должен быть в составе Азербайджана, если кто-то не хочет допустить новый геноцид армянского народа», — заявил тогда Пашинян.
Кроме того, 20 февраля 2020 года в интервью Общественной телекомпании Пашинян отметил, что Арцах в составе Азербайджана – это абсурд. «Результаты выборов в Арцахе всегда были более надежными, чем в Армении, и говорить, что выборы в Арцахе могут быть опасными, нелепо, потому что проведение демократических выборов в Арцахе было еще одним доказательством, что Арцах – это состоявшееся государство; и говорить, что Арцах может войти в состав Азербайджана – это вообще абсурд», — сказал он.
Более того, в августе 2019 года, находясь в Арцахе с рабочим визитом, Никол Пашинян выступил с речью, заявив: «Но я хочу, чтобы мы поименно вспомнили всех этих людей, сказали, что даже невзирая на мировоззренческие, иногда и политические отношения, мы ценим каждый возложенный ими камень в Армении и Арцахе, и я хочу, чтобы мы сейчас поприветствовали бурными аплодисментами всех людей, которые вложили в свою родину хоть один драм. Следовательно, у армянского капитала есть родина, потому что родина есть у владельцев этого капитала, и эта родина – Армения, и Арцах – это Армения, и точка».
Все это доказывает, что Шахназарян манипулирует, заявляя, якобы премьер никогда не говорил, что Арцах не войдет в состав Азербайджана.