Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանն ու արդարադատության նախկին նախարար Գևորգ Դանիելյանը վերջին օրերին քննադատում են ԱԺ-ի կողմից Լանսարոտեի կոնվենցիայի վավերացումը։ Մինչդեռ 10 տարի առաջ երկու գործիչները, լինելով նախարարներ, նպատակահարմար էին համարում այս կոնվենցիայի ստորագրումը։
Ազգային ժողովի կողմից մայիսի 11-ին վավերացված «Սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության մասին» Եվրոպայի խորհրդի կոնվենցիան բուռն քննարկումների առարկա է դարձել։ Կոնվենցիան, որը հայտնի է ընդունման վայրի՝ Լանսարոտեի անունով, քննադատության են ենթարկում նաև որոշ իրավաբաններ, ԱԺ պատգամավորներ և այլոք։
Կոնվենցիայի վավերացմանը դեմ է արտահայտվում նաև ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը՝ նշելով, որ այս կոնվենցիայով սեպ է խրվում հայկական արժեհամակարգի մեջ։ «Ի՞նչ է նշանակում սեռական կրթության ընթացքում երեխաներին մատուցել սեռական դաստիարակություն»,- հանդես գալով քննադատությամբ, մասնավորապես, նշել է ԲՀԿ պատգամավորը։
Ըստ Պետրոսյանի, կոնվենցիան իր մեջ վտանգ է պարունակում։ Վերջինիս հետ համակարծիք է նաև արդարադատության նախկին նախարար, իրավաբան Գևորգ Դանիելյանը։
Վերջինս ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում է արել՝ նշելով, որ կոնվենցիայի հենքով նախորդ տարիներին քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ են կատարվել և արդյունքում 16 տարին չլրացած անձինք փոխադարձ համաձայնությամբ կարող են սեռական հարաբերություն ունենալ։ Եվ իրականում երեխաների սեռական շահագործման դեմ պայքարի համար կոչված կոնվենցիան հանգեցնում է հակառակ արդյունքի՝ երեխաները հայտնվում են անպաշտպան վիճակում։
Կարճ ակնարկ
Հայաստանը, ինչպես հայտնի է, կոնվենցիան ստորագրել է 2010 թ. սեպտեմբերի 29-ին։
Մինչ ստորագրումը՝ Արդարադատության, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունները, ինչպես նաև ոստիկանությունը (որոնք գլխավորում էին, համապատասխանաբար, Գևորգ Դանիելյանը, Գևորգ Պետրոսյանը և Ալիկ Սարգսյանը) կոնվենցիայի ստորագրման նպատակահարմարության վերաբերյալ տեղեկանքներ էին ներկայացրել։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդարադատության նախարարությունից խնդրեց տրամադրել նշված տեղեկանքները, որոնցից հատկապես ուշադրության են արժանի աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և արդարադատության նախարարությունների տեղեկանքները։
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարություն
Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարությունը, մասնավորապես, նշել էր, որ կոնվենցիայի ստորագրումը գտնում է նպատակահարմար, քանի որ այն կնպաստի ոլորտում իրականացվող բարեփոխումների գործընթացին, համապատասխան վերահսկման մեխանիզմների հստակեցմանը։
Հատկանշական է, որ տեղեկանքը, որը ներկայացվել էր 2009 թվականին, ստորագրել էր անձամբ ԲՀԿ-ական պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը, որն այն ժամանակ զբաղեցնում էր աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի պաշտոնը։ Վերջինիս ստորագրած տեղեկանքում, ի հեճուկս վերջին հայտարարությունների, որևէ մտահոգություն չկա կոնվենցիայի վավերացման մասով։ Այն խնդիրները, որոնց մասին Պետրոսյանն այսօր բարձրաձայնում է, տեղեկանքում որևէ կերպ արտացոլված չեն։
Արդարադատության նախարարություն
Արդարադատության նախարարության տեղեկանքում ևս խոսվում է կոնվենցիայով ոլորտում նախատեսվող անհրաժեշտ և կարևոր կարգավորումների մասին։ Նախարարությունը կոնվենցիայի ստորագրումը գտել է նպատակահարմար՝ հիմք ընդունելով սեռական շահագործումից և սեռական բնույթի բռնություններից երեխաների պաշտպանության գործում միջազգային համագործակցության անհրաժեշտությունը։ Այս տեղեկանքում ևս կոնվենցիայում առկա «որևէ վտանգների» մասին խոսք չկա։ Տեղեկանքը ներկայացվել է 2010 թ. հունիսին, երբ արդարադատության նախարարն էր վերը նշված Գևորգ Դանիելյանը։
Այսպիսով, Լանսարոտեի կոնվենցիայի դեմ ակտիվ դեմ արտահայտվող, դրանում հայկական արժեհամակարգի մեջ «սեպ խրող» վտանգներ տեսնող Գևորգ Դանիելյանն ու Գևորգ Պետրոսյանը տարիներ առաջ ոչ միայն խնդիրներ չեն տեսել կոնվենցիայի մեջ, այլև պաշտոնապես նպատակահարմար են համարել դրա ստորագրումը։

Лансаротская революция Геворка Петросяна. Как целесообразное стало антинациональным
Депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян и бывший министр юстиции Геворк Даниелян в послдение дни подвергли критике ратификацию Национальным собранием Конвенции Лансероте. Между тем как 10 лет назад оба политических деятеля, будучи министрами, считали целесообразным подписание этой конвенции.
Конвенция Совета Европы о защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия, ратифицированная Национальным Собранием 11 мая, стала предметом бурных обсуждений. Конвенция, также известная по названию места принятия – Лансароте, подвергается критике также со стороны некоторых юристов, депутатов НС и других.
Против ратификации Конвенции высказывается также депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян, по словам которого, эта конвенция вбивает клин в систему ценностей Армении. «Что значит, во время полового образования преподносить детям половое воспитание?», — в частности, сказал депутат от ППА, выступая с критикой.
По словам Петросяна, Конвенция содержит в себе опасность. С этим согласен и бывший министр юстиции, юрист Геворк Даниелян.
Последний сделал запись на своей странице в Facebook, отметив, что на основании Конвенции в предыдущие годы были внесены поправки в Уголовный кодекс, и в результате лица в возрасте до 16 лет по взаимному согласию могут вступать в половые отношения. И в действительности Конвенция, призванная бороться против сексуальной эксплуатации детей, приводит к противоположному эффекту: дети оказываются в незащищенном положении.
Краткий очерк
Как известно, Армения подписала конвенцию 29 сентября 2010 года.
До подписания Министерствo юстиции, Министерство труда и социальных вопросов, а также Полиция (которые возглавляли Геворк Даниелян, Геворк Петросян и Алик Саргсян соответственно) представили справки о целесообразности подписания конвенции.
«Платформа проверки фактов» обратилась в Министерство юстиции с просьбой предоставить упомянутые справки, из которых заслуживают особого внимания справки Министерства труда и социальных вопросов и Министерства юстиции.
Министерство труда и социальных вопросов
Министерство труда и социальных вопросов, в частности, отметило, что находит подписание Конвенции целесообразным, поскольку она будет способствовать процессу осуществляемых в сфере реформ, уточнению соответствующих контрольных механизмов.
Примечательно, что представленная в 2009 году справка была подписана лично депутатом от ППА Геворком Петросяном, который в то время занимал пост министра труда и социальных вопросов. В подписанной Петросяном справке, вопреки последним заявлением, нет никакой озабоченности по поводу ратификации конвенции. Вопросы, которые поднимает сегодня Петросян, в справке никоим образом не отражены.
Министерство юстиции
В справке Министерства юстиции также говорится о необходимых и важных урегулированиях, предусмотренных Конвенцией в этой сфере. Министерство посчитало целесообразным подписание Конвенции, исходя из необходимости международного сотрудничества в защите детей от сексуальной эксплуатации и сексуального насилия. В этой справке также нет упоминания о «каких-либо опасностях», содержащихся в Конвенции. Справка была представлена в июне 2010 годам, когда министром юстиции был вышеупомянутый Геворк Даниелян.
Таким образом, Геворк Даниелян и Геворк Петросян, которые активно выступают против Конвенции Лансароте и видят опасность «вбивания клина» в армянскую систему ценностей, не только не видели проблем в Конвенции много лет назад, но и официально считали целесообразным ее подписание.