Հատկապես ո՞ր պաշտոնյաներին է մամուլը պարբերաբար տուն ուղարկում
Հայկական լրատվամիջոցները ժամանակ առ ժամանակ գրում են, որ այս կամ այն պաշտոնյան շուտով հրաժարական կտա։ Համառ «կանխատեսումներն» ու «հավաստի» լուրերը, սակայն, մեծամասամբ իրականություն չեն դառնում։ Մամուլը հատկապես չարաշահել է Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հրաժարականի մասին լուրերը, որոնք նույն պարբերությամբ էլ հերքվել են։ Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն ու առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը նույնպես մամուլի ուշադրությունից չեն վրիպել․ նրանք էլ են հաճախ «հրաժարականի դիմում» ներկայացրած պաշտոնյաների շարքից։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է ամփոփել մամուլի կողմից տուն ուղարկված, բայց այդպես էլ իրենց պաշտոններին մնացած պաշտոնյաների մասին հրապարակումները։
Հայկ Մարությանն ամեն ամիս հրաժարական է տալիս
2018 թ. հոկտեմբերի 10-ին դերասան Հայկ Մարությանը ստանձնեց Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, ինչից որոշ ժամանակ անց՝ ամեն ամիս, երբեմն՝ ամիսը մի քանի անգամ, մամուլում գրվել է, որ շուտով Մարությանը հրաժարական կտա, կոնկրետ ժամկետներ են նշվել՝ «Նոր տարին առանց քաղաքապետի», «Հայկ Մարությանի վերջին աշունն է», «Ապրիլի 5-ից հետո կլքի պաշտոնը» և այլն։
Մարությանի հնարավոր հրաժարականի մասին առաջին «լուրը» 2019 թ. փետրվարին գրել էր 168.am-ը. ««Խիստ հավաստի աղբյուրների փոխանցմամբ՝ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը ցանկանում է հրաժարական ներկայացնել, սակայն վարչապետը նրան հորդորել էր այդ քայլին չգնալ և գոնե երկու ամիս ևս պաշտոնավարել»։ Նույնաբովանդակ հրապարակում 2019 թ. հուլիսին գրել էր «Իրավունք» թերթը «Հայկ Մարությանը ցանկացել է հրաժեշտ տալ քաղաքապետի պաշտոնին, սակայն Փաշինյանը հորդորել է մի քիչ էլ սպասել» վերնագրով։ Օգոստոս ամսին Analitik.am-ը գրել էր. «Հայկ Մարությանը հրաժարական կտա՞ Ամուլսարի պատճառով», իսկ 10 օր հետո էլ hraparak.am-ը պնդել էր. «Հայկ Մարությանի հրաժարականի հարցը՝ օրակարգում»։
Սեպտեմբերին ևս մամուլը կանխատեսել էր քաղաքապետի հրաժարականը, «Իրատեսը» գրել էր. «Վերջին աշո՞ւնը. Հայկ Մարությանը հրաժարական կտա»։
2019 թ. նոյեմբերին միանգամից 3 նյութ էր հրապարակվել այս թեմայով։ Hraparak.am-ը հայտնել էր. «Քիչ առաջ մեզ տեղեկություն փոխանցեցին, որ Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանը հրաժարական է տվել»։ Մի քանի օր հետո «Իրավունք» թերթն էր գրել. «Նոր տարին առանց քաղաքապետի. օրակարգում կրկին Հայկ Մարությանի հրաժարականի հարցն է»։ Իսկ ամսվա վերջին «Հրապարակ» թերթը կրկին նույն հարցին էր անդրադարձել. «Հայկ Մարությանը խորը դեպրեսիայի մեջ է. հրաժարականի դիմումներ է գրում վարչապետին»։
Ի դեպ, Հայկ Մարությանի հրաժարականի մասին նյութերով առավել շատ աչքի են ընկել «Հրապարակ» և «Իրավունք» օրաթերթերը։
Դեկտեմբերին «Հրապարակ» թերթը կրկին գրել էր. «Ոմանք պնդում են, թե Մարությանի հրաժարականն անխուսափելի է»։
Հայկ Մարությանին համառորեն փորձում են տուն ուղարկել նաև ընթացիկ տարում։ Մարտին «Ժողովուրդ» օրաթերթը, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրում էր. «Քաղաքապետարանում արշալույսներն այնքան էլ խաղաղ չեն, ու անգամ ներսում չեն բացառում, որ ապրիլի 5-ին կայանալիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեից հետո Հայկ Մարությանը լքի իր պաշտոնը»:
Կորոնավիրուսի համաճարակով պայմանավորված՝ մի քանի ամիս Մարությանի հրաժարականի մասին լուրեր չգրվեցին, և միայն 2020 թ. օգոստոսին միանգամից 3 նյութ էր հրապարակվեց, որից երկուսը Armdaily.am կայքի «մերձիշխանական աղբյուրների տեղեկություններն էին», թե Հայկ Մարությանը որոշում է կայացրել արձակուրդից հետո չվերադառնալ իր պաշտոնին։ Թեև նույն նյութում նաև քաղաքապետի խոսնակի հերքումն էր նշվել։ Այնուհետև նույն կայքը Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի նախկին թաղապետ Վիկտոր Մնացականյանին էր ներկայացրել որպես Երևանի քաղաքապետի հնարավոր թեկնածու։
Օգոստոսի 18-ին «Հրապարակ» թերթը գրել էր, որ համառ լուրեր կան, որ Մարությանը հնարավոր է թողնի պաշտոնը։
Երևանի քաղաքապետի հրաժարականի մասին վերջին հրապարակումներին Ֆեյսբուքյան իր էջում մի քանի օր առաջ անդրադարձել էր անձամբ Հայկ Մարությանը.  «Բարձր տրամադրությամբ հետևում եմ նախկին կոռումպացված իշխանականներին սպասարկող որոշ լրատվամիջոցների տարածած բամբասանքներին՝ կապված իմ երևակայական «հրաժարականի» հետ»:
Մարությանի հրաժարականի մասին վերջին հրապարկումը օգոստոսի 25-ին էր։ Նույնիսկ քաղաքապետի հերքումից հետո «Հրապարակ» օրաթերթը կարծես չի հանձնվում։ «Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցությունում կարծում են, որ վաղուց հասունացել է Մարությանին փոխելու պահը»,- գրել էր թերթը։ Նույն օրը 168.am կայքն էր մտավախություն հայտնել. «Հայկ Մարությանը վաղը կգնա՞ աշխատանքի, այսօր նրա արձակուրդի վերջին օրն է»։ Մարությանը վերադարձել է աշխատանքի։
Տիգրան Ավինյանին ապրիլ ամսից մամուլը տուն է ուղարկում
Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի հրաժարականի մասին հետևողական գրում էր հատկապես Politik.am կայքը, որը դեռ 2020 թ, ապրիլին կառավարությունում ունեցած  աղբյուրներից ճշտել էր ավելի վաղ տարածված լուրը, թե «Ավինյանը հենց նոր ազատվեց աշխատանքից»։ Ըստ կայքի աղբյուրների՝ հրաժարականի հարցը որոշված էր, սակայն քննարկվում են ժամկետները։
Armlur.am-ը մայիսի սկզբից անձամբ Ավինյանից հետաքրքրվել էր՝ հրաժարական կտա՞, թե՞ ոչ, ինչին փոխվարչապետը բացասական էր պատասխանել։ Սակայն նույն ամսվա վերջին Hraparak.am-ը շարունակել էր պնդել Ավինյանի՝ պաշտոնը լքելու մասին լուրերը՝ արդեն կոնկրետ ժամկետներ նշելով. «Մինչև հուլիսի կեսերը Ավինյանը հրաժարական կտա»։ Հունիս ամսին Hraparak.am-ը ժամկետներում փոփոխություն էր մտցրել. «Գրեթե վերջնական որոշված է, որ Ավինյանը պետք է հեռանա՝ հարմար պահին են սպասում։ Դա, ամենայն հավանականությամբ, տեղի կունենա հունիսի վերջերին, երբ համավարակի տեմպը զգալիորեն թուլացած կլինի»։ Ավինյանը մինչ օրս շարունակում է զբաղեցնել փոխվարչապետի պաշտոնը։
Արսեն Թորոսյանը «հրաժարական» պետք է ներկայացներ դեռևս 2018 թ․-ին
Արսեն Թորոսյանն առողջապահության նախարարի պաշտոնին նշանակվել էր Թավշյա հեղափոխությունից հետո՝ 2018 թ. մայիսին։ Հայկական լրատվական կայքերը դեռևս 2018 թ. հոկտեմբերին, հղում անելով «Փաստ» օրաթերթի հավաստի տեղեկություններին, գրել էին, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից հետո Արսեն Թորոսյանը չի վերանշանակվի առողջապահության նախարարի պաշտոնում:
Այնուհետև 2019 թ. մայիսին էր Hraparak.am-ը հարց բարձրացրել. «Արսեն Թորոսյանը կլքի՞ պաշտոնը»։ Սեպտեմբերին «Կենտրոն» հեռուստաընկերությունը ռեպորտաժ էր պատրաստել, ապա իր կայքէջում վերնագրել՝ «Արսեն Թորոսյանը հրաժարական կտա՞», թեպետ հենց ռեպորտաժում Թորոսյանը պատասխանել էր լրագրողների հարցին և նշել, որ չի պատրաստվում հրաժարական տալ։
2020 թ. մայիսին Hraparak.am-ը գրել էր, որ ոչ միայն Տիգրան Ավինյանը կլքի պաշտոնը, այլ օրակարգում է նաև Արսեն Թորոսյանի պաշտոնանկության հարցը։ Հունիսին Armdaily.am կայքն էր պնդել, որ իշխանության վերնախավում կադրային փոփոխությունները շարունակվելու են․ հաջորդիվ քննարկվում է առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի պաշտոնանկության հարցը։
Համաճարակի օրերին լրատվամիջոցները հաճախ հենց նախարարից էին փորձում պարզաբանում ստանալ այն հարցի շուրջ, որ հանրությունը նրա հրաժարականն է պահանջում կորոնավիրուսի դեմ պայքարը տապալելու համար։ Հունիսին նա «Ազատության» եթերում անդրադարձել էր այս հարցին և նշել. «Եթե մարդկանց թվում է, թե այս իրավիճակում նախարար աշխատելն այդպիսի հաճելի զբաղմունք է, ապա կարող եմ հրաժարական տալ՝ երբ որ ուզեն»։
Առողջապահության նախարարի հրաժարականի հարցը մամուլում մեծ աղմուկ է բարձրացրել նաև վերջին օրերին՝ այն բանից հետո, երբ հայտնի էր դարձել, որ  նախարարը փակել է ֆեյսբուքյան անձնական և պաշտոնական էջերը։ Լրատվամիջոցները օգոստոսի 24-ին հարց էին բարձրացրել. «Արսեն Թորոսյանը հրաժարակա՞ն է ներկայացրել»։
«Հրապարակ» թերթը օգոստոսի 25-ին գրել էր. «2 օր առաջ Թորոսյանը դիմում է գրել աշխատանքից ազատվելու, սակայն Փաշինյանը խիստ զայրացել է, պատռել է դիմումը և ասել, թե՝ դու չես որոշում՝ երբ գնաս, ես եմ որոշում»։ Այնուհետև Politik.am-ն էր գրել, որ Արսեն Թորոսյանը վիրավորել է Փաշինյանին ու հեռացել։ Այնուհետև տեղեկություն էր տարածվել, որ վարչապետի որոշմամբ Արսեն Թորոսյանը օգոստոսի 31-ից սեպտեմբերի 18-ը ներառյալ կմեկնի արձակուրդ: Օգոստոսի 26-ին նախարարի խոսնակը հրաժարականի մասին լուրերը հերքել էր. «Արսեն Թորոսյանը չի ներկայացրել հրաժարականի դիմում և չի էլ պատրաստվում: Արձակուրդը վերջանալուց հետո նախարարը վերադառնալու է բնականոն աշխատանքին»:
Կվերադառնա՞ Թորոսյանը, թե ոչ՝ պարզ կդառնա միայն սեպտեմբերի 19-ին։ Սակայն հատկանշական է, որ ոչ միայն Արսեն Թորոսյանին, այլև փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանին, արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանին, պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանին, արտակարգ իրավիճակների նախարար Ֆելիքս Ցոլակյանին, շրջակա միջավայրի նախարար Էրիկ Գրիգորյանին (2020 մայիսին նա հրաժարական է ներկայացրել), ֆինանսների, էկոնոմիկայի նախարարներին, ՊԵԿ ղեկավարներին, սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանին «Ժողովուրդ» օրաթերթը տուն էր ուղարկել դեռ 2019 թ. սեպտեմբերին։ Սակայն նրանք բոլորն էլ, բացառությամբ Էրիկ Գրիգորյանի, մինչ օրս պաշտոնավարում են։
Թեգեր` Արսեն ԹորոսյանՀայկ ՄարությանՏիգրան Ավինյան
124.000 պոտենցիալ աշխատուժ, բայց  1 մլն մարդու չիրացված ռեսուրս․ Արսեն Թորոսյանի հայտարարության հետքերով
124.000 պոտենցիալ աշխատուժ, բայց 1 մլն մարդու չիրացված ռեսուրս․ Արսեն Թորոսյանի հայտարարության հետքերով
13:39, 11 Փտր, 2026
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում, անդրադառնալով «Մեր ձևով» շարժման կողմից հրապարակված՝ 300...
«Երևանի Ավտոբուսը» շուկայականից 1․5 անգամ թանկ է վճարել GPS սարքերի համար
15:45, 10 Հնս, 2024
Նախորդ տարվա օգոստոսին Երևանի քաղաքապետարանի գործակարգավարական նիստերից մեկում զեկուցվեց, որ մայրաքաղաքը սպասարկող ավտոբուսների վրա սկսվել է GPS սարքերի տեղադրումը։ Այս...

Армянские СМИ время от времени пишут, что то или иное должностное лицо скоро уйдет в отставку. Однако в большинстве случаев упорные «прогнозы» и «достоверные» новости не сбываются. В особенности пресса злоупотребляет слухами об отставке мэра Еревана Айка Марутяна, которые опровергаются с той же периодочностью. От внимания СМИ не ускользают и вице-премьер Тигран Авинян и министр здравоохранения Арсен Торосян, которые также часто входят в число должностных лиц, представивших «заявление об отставке».
«Платформа проверки фактов» попыталась обобщить публикации касательно должностных лиц, отправленных домой прессой, но сохранивших свои должности.
Айк Марутян каждый месяц подает в отставку
10 октября 2018 года актер Айк Марутян вступил в должность мэра Еревана. Через некоторое время – каждый месяц, иногда несколько раз в месяц – пресса начала писать, что Марутян вскоре уйдет в отставку. Указывались конкретные даты: «Новый год без Айка Марутяна», «Последняя осень Айка Марутяна», «Марутян покинет свой пост после 5 апреля» и т. д.
Первую «новость» о возможной отставке Марутяна в феврале 2019 года опубликовал сайт 168.am: «По сведениям из надежных источников, мэр Еревана Айк Марутян хочет подать в отставку, однако премьер-министр убедил его остаться на посту хотя бы еще два месяца».
Статью с аналогичным содержанием в июле 2019 года опубликовала также газета «Иравунк» под заголовком «Айк Марутян выразил желание уйсти с поста мэра, однако Пашинян призвал его подождать еще немного». В августе сайт Analitik.am написал статью под заголовком «Айк Марутян подаст в отставку из-за Амулсара?», а через 10 дней hraparak.am опубликовал новость под названием «В повестке дня вопрос об отставке Айка Марутяна».
В сентябре пресса также предсказала отставку мэра. Газета «Иратес» опубликовала статью под названием «Последняя осень? Айк Марутян уйдет в отставку».
В ноябре 2019 года было опубликовано сразу 3 статьи на эту тему. Hraparak.am сообщил: «Только что нам сообщили, что мэр Еревана Айк Марутян подал в отставку». Через несколько дней газета «Иравунк» написала: «Новый год без мэра. Вопрос об отставке Айка Марутяна снова стоит на повестке дня». А в конце месяца газета «Грапарак» вновь затронула этот вопрос: «Айк Марутян находится в глубокой депрессии. Он пишет премьер-министру заявления об отставке».
Кстати, больше всего публикациями об отставке Айка Марутяна выделялись газеты «Грапарак» и «Иравунк».
В декабре газета «Грапарак» вновь написала: «Некоторые утверждают, что отставка Марутяна неизбежна».
Айка Марутяна настойчиво пытаются отправить домой и в текущем году. В марте газета «Жоговурд» со ссылкой на свои источники написала: «Рассветы в мэрии не такие уж мирные, и даже внутри не исключают, что Айк Марутян покинет свой пост после назначенного на 5 апреля референдума по конституционным поправкам».
Из-за эпидемии коронавируса новостей об отставке Марутяна не писалось несколько месяцев, и лишь в августе 2020 года было опубликовано сразу три статьи, две из которых были «сведениями из околовластных источников» сайта Armdaily.am о том, что Айк Марутян решил не возвращаться на должность после отпуска. Хотя в статье приводилось также опровержение пресс-секретаря мэрии. Затем этот же сайт представил главу ереванского административного района Кентрон Виктора Мнацаканяна в качестве возможного кандидата на пост мэра Еревана.
18 августа газета «Грапарак» написала, что ходят упорные слухи о том, что Марутян, возможно, покинет свой пост.
Недавних публикаций об отставке мэра Еревана несколько дней назад на своей странице в Facebook коснулся лично Айк Марутян. «С хорошим настроением слежу за сплетнями о моей воображаемой «отставке», которые распространяют некоторые СМИ, обслуживающие представителей бывших коррумпированных властей», — написал Марутян.
Последняя публикация об отставке Марутяна была сделана 25 августа. Даже после опровержения мэра газета «Грапарак» не сдается.
«В партии «Гражданский договор» считают, что давно назрел вопрос о смене Марутяна», — написала газета. В тот же день сайт 168.am выразил обеспокоенность в связи с тем «Пойдет ли Айк Марутян завтра на работу? Сегодня последний день его отпуска».
Марутян вернулся к работе.
Тиграна Авиняна пресса отправляет домой с апреля
Последовательно об отставке вице-премьера Тиграна Авиняна писал, в частности, сайт Politik.am, который еще в апреле 2020 года уточнил у своих источников в правительстве распространившуюся ранее новость о том, что «Авинян только что подал в отставку». По данным источников сайта, вопрос об отставке был решен, однако обсуждаются сроки.
В начале мая сайт Armlur.am поинтерсовался лично у Авиняна, уйдет ли он в отставку или нет, на что вице-премьер дал отрицательный ответ. Однако в конце того же месяца Hraparak.am продолжал настаивать на отставке Авиняна, уже указывая конкретные сроки: «Авинян уйдет в отставку до середины июля». В июне Hraparak.am изменил дату: «Окончательно решено, что Авинян должен уйти – ждут удобного момента. По всей видимости, это произойдет в конце июня, когда темпы распространения пандемии значительно замедлятся».
Авинян по сей день продолжает занимать пост вице-премьера.
Арсен Торосян должен был подать в «отставку» еще в 2018 году
Арсен Торосян был назначен на пост министра здравоохранения после бархатной революции в мае 2018 года. Армянские новостные сайты еще в октябре 2018 года со ссылкой на достоверную информацию газеты «Паст» писали, что после внеочередных парламентских выборов Арсен Торосян не будет переназначен на посту министра здравоохранения.
Затем в мае 2019 года Hraparak.am поднял вопрос: «Арсен Торосян уйдет с поста?». В сентябре Kentron TV подготовил репортаж, который затем озаглавил на своем сайте: «Арсен Торосян подаст в отставку?» и это несмотря на то, что в репортаже на вопрос журналистов Торосян заявил, что не собирается уходить в отставку.
В мае 2020 года Hraparak.am написал, что не только Тигран Авинян покинет свой пост, на повестке также вопрос отставки министра здравоохранения Арсена Торосяна. В июне сайт Armdaily.am утверждал, что «кадровые перестановки в правящей элите продолжатся, обсуждается вопрос об отставке министра здравоохранения Арсена Торосяна».
В дни эпидемии СМИ часто пытались получить от министра разъяснения по поводу того, что общественность требует его отставки из-за провала борьбы с коронавирусом. В июне Торосян затронул этот вопрос в эфире Радио Азатутюн, отметив: «Если люди думают, что работа министром в этой ситуации — такое приятное занятие, то я могу уйти в отставку, когда они захотят».
Вопрос об отставке министра здравоохранения вызвал большую шумиху в прессе после того, как стало известно, что министр закрыл личную и официальную страницы в Facebook. 24 августа СМИ подняли вопрос: «Арсен Торосян представил заявление об уходе?».
25 августа газета «Грапарак» написала: «Два дня назад Торосян написал заявление об увольнении, однако Пашинян очень рассердился, разорвал заявление и сказал: «Не вы, а я решаю, когда вам уйти». Затем Politik.am написал, что Арсен Торосян оскорбил Пашиняна и ушел. Далее распространилась информация о том, что решением премьер-министра Арсен Торосян уйдет в отпуск с 31 августа по 18 сентября включительно.
26 августа пресс-секретарь министра опровергла слухи об отставке. «Арсен Торосян в отставку не подавал и подавать не собирается. После отпуска министр вернется к своей обычной работе», — написала Алина Никогосян. Вернется Торосян или нет, станет ясно только 19 сентября.
Однако примечательно, что не только Арсена Торосяна, но и вице-премьера Мгера Григоряна, министра иностранных дел Зограба Мнацаканяна, министра обороны Давида Тонояна, министра по чрезвычайным ситуациям Феликса Цолакяна, министра окружающей среды Эрика Григоряна (подал в отставку в мае 2020 года), министра финансов, министра экономики, председателей КГД, министра труда и социальных вопросов Заруи Батоян еще в сентябре 2019 года газета «Жоговурд» отправляла домой. Однако все они, помимо Эрика Григоряна, по сей день продолжают занимать свои должности.