Նալբանդյանը լռում է խնդիրների մասին
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար ն.գ. պարոն Էդվարդ Նալբանդյանը հունիսի 19-ին Լյուքսեմբուրգում մասնակցեց ԵՄ և Արևելյան գործընկերության երկրների ԱԳ նախարարների հանդիպմանը: Այս հանդիպման շրջանակներում ունեցած իր ելույթում նա նշել էր. «Ապրիլին Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունները նշանավորվեցին միջազգային դիտորդների աննախադեպ մեծ թվով, որոնք փաստեցին, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված, որ հիմնարար ազատությունները հարգվել են, և դրանց արդյունքներն արտացոլում են բնակչության կամքը»:
Այդուհանդերձ, ապրիլի 2-ին կայացած ԱԺ ընտրությունների ընթացքում միջազգային դիտորդական առաքելությունների մասնակցության համար հայկական իշխանությունների կողմից անհիմն խոչընդոտներ էին ստեղծվել: Մասնավորապես, ԵԱՀԿ դիտորդական առաքելության հրապարակած եզրահանգումներում նշվում  է․ «միջազգային ՀԿ-ներին հրաժարվել են ուղարկել ընտրությունները դիտարկելու հրավերներ, ինչը հակասում է ԵԱՀԿ-ի առաջ ստանձնած պարտավորություններին»: Ավելին՝ որոշ միջազգային ՀԿ-ներ դատապարտել էին ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումը իրենց պաշտոնական հրավեր չտրամադրելու համար, ինչպես, օրինակ, Ընտրությունների մոնիտորինգի կազմակերպությունների եվրոպական ցանցը (ENEMO), որը խստորեն քննադատել էր ԿԸՀ-ի պատասխանը իր ապրիլի 2-ի ՀՀ Ազգային ժողովի ընտրություններին դիտորդական առաքելություն իրականացնելու դիմումին: Իսկ ահա ժողովրդավարական ընտրությունների եվրոպական պլատֆորմը (EPDE)` արժանանալով նույն մոտեցմանը, ստիպված եղավ ընտրական տեղամասեր գնալու «Իրազեկ քաղաքացիների միավորման» ArmRusInfo լրատվական կայքի վկայականներով: ԿԸՀ-ն իր մոտեցումը պատճառաբանել էր ընտրատեղամասերում «խցանման» առաջացման հավանականությամբ: ԿԸՀ-ն նաև նշել էր,  որ միջազգային այնպիսի կազմակերպություններ, ինչպիսիք են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը, ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովը, ԵԽԽՎ-ն, Եվրոպական խորհրդարանը, ԱՊՀ միջխորհրդարանական վեհաժողովը, արդեն հրավիրված են դիտորդություն իրականացնելու՝ նշելով, որ «լրացուցիչ դիտորդական առաքելություններ հրավիրելու կարիք չկա»:
Մյուս կողմից էլ, թեև միջազգային դիտորդները նշել էին, որ ընտրությունները լավ էին կազմակերպված և հիմնարար ազատությունները հիմնականում պահպանվել էին, սակայն նրանք նաև հայտարարել էին, որ ԱԺ ընտրություններն արատավորվեցին ընտրակաշառքների, պետական ոլորտի և մասնավոր հիմնարկությունների աշխատողների վրա ճնշումների մասին հավաստի տեղեկություններով: Նմանօրինակ եզրահանգումը նույն ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ դիտորդական առաքելությունների ստանդարտներով զգալիորեն խիստ գնահատական է:
Հետևաբար, պարոն Նալբանդյանի վերոնշյալ հայտարարությունն այնքան էլ իրականությանը չի համապատասխանում, միակողմանի է և կտրված է կոնտեքստից:
Թեգեր` ArmElection2017Eastern PartnershipEdward NalbandianENEMOEPDEinternational observersВосточное партнёрствовыборывыборы 2017ЕСнаблюдательЦИКЭдвард НалбандянԱԺ ընտրություններ2017ԱԺ2017ԱլԳԱրևելյան գործընկերությունդիտորդդիտորդական առաքելությունԷդվարդ ՆալբանդյանԿԸՀմիջազգային դիտորդներ
Գոհար Մելոյանի մանիպուլյացիան․  ինչո՞ւ ԿԸՀ-ն իրավունք ուներ քննելու Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ հարցը
Գոհար Մելոյանի մանիպուլյացիան․ ինչո՞ւ ԿԸՀ-ն իրավունք ուներ քննելու Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ հարցը
14:56, 23 Հլս, 2026
«Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ, սահմանադրագետ Գոհար Մելոյանը հուլիսի 21-ին իր ֆեյսբուքյան եթերում հայտարարել է, որ Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ Կենտրոնական ընտրական...

Налбандян недоговаривает истину
19 июня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Люксембурге принял участие во встрече министров иностранных дел государств-членов Европейского союза (ЕС) и стран-участниц Восточного партнерства. В своем выступлении Налбандян отметил: «Прошедшие в апреле парламенсткие выборы в Армении ознаменовались беспрецедентным количеством международных наблюдателей, которые отметили, что выборы были хорошо организованы, что соблюдались основные свободы и результаты выборов отражают волю народа».
Тем не менее, армянские власти создали неоправданные препятствия для участия международных наблюдательских миссий на парламентских выборах 2 апреля. В частности, в опубликованных наблюдательской миссией ОБСЕ заключениях отмечается, что «международным НПО отказaлись выслать приглашения для осуществления наблюдения за ходом выборов, что противоречит обязанностям в рамках ОБСЕ». Более того, некоторые НПО осудили решение Центральной избирательной комиссии Республики Армения (ЦИК РА) не предоставлять им официального приглашения. Так, например, Европейская сеть организаций по наблюдению за выборами (ENEMO) подвергла резкой критике ответ ЦИК на свое заявление о проведении наблюдательской миссии на парламентских выборах 2 апреля. А Европейская платформа по демократическим выборам (EPDE), которая удостоилась аналогичного подхода, была вынуждена пройти на избирательные участки с удостоверениями новостного сайта ArmRusInfo «Союза информированных граждан». ЦИК объяснил свой подход появлением возможных «пробок» на избирательных участках. ЦИК также отметил, что такие международные организации, как ОБСЕ/БДИПЧ, Парламентская ассамблея ОБСЕ, ПАСЕ, Европарламент, Межпарламентская ассамблея СНГ уже были приглашены для осуществления наблюдения, отмечая при этом, что  «необходимости приглашать дополнительных миссий по наблюдению нет». С другой стороны, хотя международные наблюдатели и отметили, что выборы были хорошо организованы и основные свободы соблюдались, однако, они также заявили о том, что выборы в НС были опорочены достоверными сведениями об избирательных взятках, давлениях на сотрудников государственного сектора и частных уреждений. Подобный вывод  по стандартам тех же наблюдательских миссий ОБСЕ/БДИПЧ является довольно строгой оценкой.
Следовательно, вышеуказанное заявления господина Налбандяна не совсем соответствует действительности, является односторонним и вырванным из контекста.
Метки ArmElection2017Eastern PartnershipEdward NalbandianENEMOEPDEinternational observersВосточное партнёрствовыборывыборы 2017ЕСнаблюдательЦИКЭдвард НалбандянԱԺ ընտրություններ2017ԱԺ2017ԱլԳԱրևելյան գործընկերությունդիտորդդիտորդական առաքելությունԷդվարդ ՆալբանդյանԿԸՀմիջազգային դիտորդներ
Члены инициативы «Во имя развития науки» Давид Петросян и Юрий Авагян сегодня объявили забастовку и голодовку в одной из аудиторий...