Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը մանիպուլացվում է
Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանը նոյեմբերի 17-ին ուղերձ էր հղել՝ մանրամասներ հայտնելով Արցախում պատերազմի ընթացքում և դրան նախորդած դեպքերի վերաբերյալ:
Հայտարարությունը մանիպուլացվել է մամուլում և սոցցանցերի բազմաթիվ օգտատերերի կողմից: Այն հաճախ ներկայացվում է կրճատ՝ աղավաղելով Օնիկ Գասպարյանի ուղերձի ամբողջական համատեքստը:
Ինչպես է աղավաղվում Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը
Այսպես, նախկին հանրապետական պատգամավոր Միհրան Հակոբյանը Ֆեյսբուքի իր էջում անդրադարձել է Օնիկ Գասպարյանի ուղերձին՝ մեջբերելով միայն մեկ նախադասություն. «Օնիկ Գասպարյանը հայտարարեց, որ պատերազմի 4-րդ օրը դիմել է վարչապետին պատերազմը կանգնեցնելու հարցով: Միքայել Մինասյանը հրապարակեց, որ պատերազմի ընթացքում վարչապետ կոչվածին պատերազմը կանգնեցնելու տարբերակներ են առաջարկվել․․․»:
Քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն էլ հրապարակել է Օնիկ Գասպարյանի ուղերձի մի նախադասությունով լուսանկար, որը, սակայն, ևս խեղաթյուրում և ամբողջությամբ չի ներկայացնում ԳՇ պետի միտքը։
Ի՞նչ էր ասել իրականում Գլխավոր շտաբի պետը
Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իր ուղերձում նշել է․ «Պատերազմի չորրորդ օրը` անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, ես ներկայացրեցի մեր կորուստները և ստեղծված իրադրության վերաբերյալ Զինված ուժերի գնահատականը` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում անհրաժեշտ է միջոցներ ձեռնարկել պատերազմը կանգնեցնելու համար»:
Այնուհետև ԳՇ պետը ավելացրել է․ «Պատերազմը որոշակի փուլում կանգնեցնելու բոլոր փորձերը և առաջարկությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից մերժվել են, և մենք պարտադրված շարունակել ենք մարտական գործողությունները` փորձելով թշնամուն հասցնել մեծ կորուստներ ու ստիպել նստել բանակցային սեղանի շուրջ»:
Այսինքն՝ Գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանը պնդել է, որ ինքը պատերազմի 4-րդ օրը Անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ խոսել է պատերազմը դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին՝ ընդգծելով, որ պատերազմը որոշակի փուլում դադարեցնելու փորձեր կատարվել են, սակայն դրանք մերժվել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից:
Այսպիսով, մամուլում և սոցցանցերում Օնիկ Գասպարյանի ուղերձը աղավաղել են՝ կրճատ ներկայացնելով նրա այն միտքը, թե պատերազմի չորրորդ օրը նա բարձրաձայնել է պատերազմի ավարտի անհրաժեշտության մասին, սակայն չնշելով, որ Գլխավոր շտաբի պետն ասել է նաև, որ պատերազմը դադարեցնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկվել են, սակայն դրանք չեն ընդունվել Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից:
Թեգեր` ՀՀ զինված ուժերՀրանտ Մելիք-ՇահնազարյանՕնիկ Գասպարյան
Ի՞նչ հանգամանքներում են զոհվել հայ զինծառայողները հուլիսյան մարտերի ժամանակ
14:55, 17 Սպտ, 2020
Օգոստոսի 28-ին՝ Սարդարապատում հուլիսյան մարտերի հերոսների պարգևատրման արարողության ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել էր տեղի ունեցած մարտական գործողություններին և հայտարարել,...
«Արմնյուզը» և «5-րդ ալիքը» լիարժեքորեն չեն լուսաբանել ադրբեջանական քարոզչության շուրջ ստեղծված իրավիճակը
16:58, 3 Մրտ, 2020
Փետրվարի 24-ին ռուսական Независимая газета հրատարակության կայքում հրապարակված «Սումգայիթյան ողբերգություն: Ինչպե՞ս սկսվեց և ինչպես եղավ» հոդվածը մեծ աղմուկ բարձրացրեց հայկական...

В соцсетях и прессе манипулируют посланием Оника Гаспаряна
Начальник Генерального штаба ВС Армении, генерал-полковник Оник Гаспарян 17 ноября обратился с посланием к народу, в котором представил подробности войны в Арцахе и события, предшествовавшие ей.
Послание стало предметом манипуляций со стороны прессы и пользователей социальных сетей, которые исказили и вырвали из контекста слова Оника Гаспаряна.
Как искажается послание Оника Гаспаряна
Так, бывший депутат от Республиканской партии Мигран Акопян на своей странице в Facebook коснулся послания Оника Гаспаряна, процитировав всего одно предложение. «Оник Гаспарян заявил, что на четвертый день войны обратился к премьер-министру с вопросом о прекращении войны. Микаел Минасян объявил, что во время войны так называемому премьер-министру были предложены варианты прекращения войны…», — написал Акопян.
Политолог Грант Мелик-Шахназарян опубликовал на своей странице фото с одним предложением из послания, которое, однако, искажает и не полностью отражает мысль главы Генштаба.
Что в действительности сказал начальник Генштаба?
Начальник Генштаба Оник Гаспарян в своем послании отметил: «На четвертый день войны, во время заседания Совета Безопасности, я представил наши потери и оценку вооруженных сил относительно сложившейся ситуации, отметив, что в течение двух-трех дней необходимо принять меры для прекращения войны».
«Все попытки и предложения остановить войну на определенном этапе были отклонены Турцией и Азербайджаном и мы были вынуждены продолжать боевые действия, пытаясь нанести противнику большие потери и заставить его сесть за стол переговоров», — добавил начальник Генштаба.
Другими словами, начальник Генштаба Оник Гаспарян утверждает, что на четвертый день войны, на заседании Совета безопасности, он говорил о необходимости прекращения войны, подчеркнув, что на определенном этапе предпринимались попытки остановить войну, однако эти попытки были отклонены Турцией и Азербайджаном.
Таким образом, пресса и пользователи соцсетей исказили послание Оника Гаспаряна, не полностью представив его мысль о том, что на четвертый день войны он поднял вопрос о необходимости прекращения войны, вырвав из контекста слова о том, что были предприняты шаги для прекращения войны, которые были отклонены Турцией и Азербайджаном.
Метки ՀՀ զինված ուժերՀրանտ Մելիք-ՇահնազարյանՕնիկ Գասպարյան
На церемонии награждения героев июльских боев в Сардарапате 28 августа премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в ходе боевых действий на...
Armnews и «5-й канал» не в полной мере представили ситуацию вокруг азербайджанской пропаганды
16:58, 3 Мар, 2020
Опубликованная на сайте российского издания «Независимая газета» 24 февраля статья «Сумгаитская трагедия. С чего начиналось и как это было» вызвала...