Վրաստանը կորոնավիրուսի վարակակիրների ընդհանուր թվով նոյեմբերի 30-ին առաջ անցավ Հայաստանից։ Մինչ այդ՝ նոյեմբերի 26-ին, երկիրն արդեն սահմանափակումների նոր փուլի էր անցել։ Ադրբեջանում ևս օրական գրանցվող դեպքերի թիվը վերջին շաբաթներին ամենաբարձրն է՝ վարակի բռնկումից ի վեր։
Դեկտեմբերի մեկին Հայաստանում արձանագրվել է կորոնավիրուսի վարակի 843, Վրաստանում՝ 3759, Ադրբեջանում՝ 4426 դեպք։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» համառոտ ներկայացնում է տարածաշրջանի երեք երկրների կորոնավիրուսային վիճակագրության ընդհանրություններն ու տարբերությունները։
Իրավիճակը
Հարավային Կովկասի երեք երկրներում կորոնավիրուսի վարակակիրների ընդհանուր թիվը շատ չի տարբերվում՝ շուրջ 130 հազար վարակակիր։ Համաձայն պաշտոնական վիճակագրության՝ Հայաստանում կորոնավիրուսից մահացել է շուրջ 2200 մարդ, Վրաստանում՝ 1300, Ադրբեջանում՝ շուրջ 1400 մարդ։ Նշենք, որ Հայաստանի բնակչությունը, ըստ պաշտոնական տվյալների, մոտ 3 միլիոն է, Վրաստանինը՝ 4 միլիոն, իսկ Ադրբեջանինը՝ շուրջ 10 միլիոն։
Այսպես, մեկ միլիոն բնակչի հաշվով վարակակիրների թիվը Վրաստանում շուրջ 35 հազար է, Հայաստանում՝ շուրջ 46 հազար, իսկ Ադրբեջանում այս ցուցանիշն ամենացածրն է՝ շուրջ 12 հազար։ Մահացության ցուցանիշը ևս ամենաբարձրն է Հայաստանում՝ թե՛ մեկ միլիոն բնակչի հաշվով, թե՛ բացարձակ թվով։ Հայաստանում, Վրաստանում և Ադրբեջանում կորոնավիրուսի բռնկումից ի վեր մեկ միլիոն բնակչի հաշվով մահացել է, համապատասխանաբար, 739, 327 և 189 մարդ։
Վարակի երկրորդ ալիքը, ինչպես ամբողջ աշխարհում, Հարավային Կովկասում ևս բռնկվեց աշնան կեսերին։ Եվ եթե առաջին ալիքի դեպքում հարևան երկրներում վարակակիրների թիվը զգալի քիչ էր Հայաստանում գրանցված դեպքերի թվից, ապա հոկտեմբերից սկսած երեք երկրներում վարակի դինամիկան գրեթե նույնն է։
Համառոտ հայաստանյան իրավիճակի մասին և հետաքրքիր վիճակագրություն հարևան երկրներից
Հայաստանում կորոնավիրուսի առաջին դեպքը գրանցվեց 2020 թ․ մարտի 1-ին։ Երկրում ամեն օր գրանցվող դեպքերի թիվը զգալի ավելացավ մայիսին՝ հատելով օրական 300-400 դեպքի սահմանը։ Հուլիսից մինչև սեպտեմբերի կեսերը վարակի տարածման տեմպերը նվազեցին՝ հասնելով օրական մինչև 200 դեպքի։ Հոկտեմբերի սկզբից արդեն Հայաստանում ամեն օր գրանցվող դեպքերը հասան մինչև 2700-ի։
Հայաստանի կորոնավիրուսային իրավիճակին և մահացության ցուցանիշներին «Փաստերի ստուգման հարթակը» վերջերս էր անդրադարձել։
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ կորոնավիրուսային վիճակագրության «կայուն» զարգացմանը, հարևան Վրաստանում և Ադրբեջանում զարգացումներն ավելի կտրուկ են ընթանում։ Այսպես, Վրաստանը, որը վարակի տարածման առաջին ամիսներին աշխարհի ամենաապահով երկրներից էր համարվում, իսկ ամռանը տարբեր երկրներից զբոսաշրջիկներ ընդունում, վերջին շրջանում ամեն օր գրանցվող դեպքերի թվով աշխարհում առաջատարներից է։ Մինչև սեպտեմբերի 10-ը երկրում գրանցվում էր կորոնավիրուսի ընդամենը մի քանի տասնյակ դեպք։ Հոկտեմբերի կեսերին այդ թիվը տատանվում էր 100-500-ի սահմաններում, իսկ նոյեմբերին արդեն օրական գրանցվում էր վարակի 2000-ից մինչև 4000 հազար դեպք։ Այսպես, մոտ մեկ ամսում, հիվանդության սրման հետևանքով, վարակակիրների բացարձակ թվով Վրաստանը առաջ անցավ Հայաստանից։
Ադրբեջանի դեպքում՝ մինչև հունիսը, երկրի պաշտոնական աղբյուրները հայտնում էին օրական 100-250 դեպքի մասին։ Այստեղ հիվանդությունը «սրվեց» հուլիսին, որից հետո մինչև հոկտեմբեր օրական հայտարարվում էր շուրջ 100 նոր դեպքերի մասին։ Հոկտեմբերի կեսերին Ադրբեջանում օրական գրանցվող դեպքերի թիվն անցավ 1000-ից, իսկ նոյեմբերին արդեն ամեն օր գրանցվում էր մինչև 4000 դեպք։
Մեկ միլիոն բնակչության հաշվով, սակայն, Հայաստանն աշխարհում 10-րդն է, Վրաստանը՝ 19-րդը։ Ադրբեջանն այս ցուցանիշով 78-րդն է:
Հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ Վրաստանում գրանցվել էր վարակի ընդամենը 6640 դեպք, Ադրբեջանում՝ 40,309, իսկ Հայաստանում գրանցված դեպքերի թիվը 50,850 էր։ Հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին Վրաստանում գրանցված դեպքերի թիվն ավելացել է ավելի քան 20 անգամ, մինչդեռ Ադրբեջանում և Հայաստանում այս ցուցանիշն աճել է շուրջ երեք անգամ։
Սահմանափակումներ և պատերազմ
Կորոնավիրուսի երկրորդ ալիքը համընկավ Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետ, ինչի արդյունքում և՛ Հայաստանում, և՛ Ադրբեջանում դեպքերի թիվը զգալի աճեց, սակայն սահմանափակումների ռեժիմ չմտցվեց։ Ըստ պաշտոնական տվյալների՝ պատերազմի 44 օրերի ընթացքում Հայաստանում կորոնավիրուսից մահացել է 658, Ադրբեջանում՝ 281 մարդ։
Վրաստանը․ իր հերթին, խստացված սահմանափակումներին անցավ նոյեմբերի 26-ից։ Առաջիկա երկու ամիսներին Վրաստանում չեն աշխատելու հանրային տրանսպորտը և ժամանցի մի շարք վայրեր։ Երկրում փակվում են մանկապարտեզները, իսկ դպրոցները կրկին անցնում են առցանց համակարգի։
Ադրբեջանում ևս որոշում է կայացվել կրթությունը շարունակել առցանց՝ առնվազն մինչև տարեվերջ։
Սրան հակառակ, Հայաստանում, օրինակ, դպրոցներն անցնելու են առկա համակարգի դեկտեմբերի 7-ից։ Կիրառությունից դուրս են գալու տարեսկզբին ընդունված «Կորոնավիրուսային հիվանդության (COVID-19) պայմաններում հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում գործունեության կազմակերպման» ուղեցույցի գրեթե բոլոր կետերը։

30 ноября Грузия опередила Армению по общему числу заразившихся коронавирусом. До этого, 26 ноября, страна уже вступила в новый этап ограничений. Ежедневное число регистрируемых случаев заражения коронавирусом в Азербайджане за последние недели также является самым высоким с момента вспышки вируса.
По состоянию на 1 декабря в Армении зарегистрировано 843 случая заражения коронавирусом, в Грузии – 3759, в Азербайджане – 4426.
«Платформа проверки фактов» вкратце представляет сходства и различия между статистикой по коронавирусу в трех странах региона.
Общее число зараженных коронавирусом в трех странах Южного Кавказа не сильно отличается – около 130 тысяч инфицированных. По официальной статистике, от коронавируса в Армении скончались около 2200 человек, в Грузии ‒ 1300, в Азербайджане ‒ около 1400. Отметим, что по официальным данным, население Армении составляет около 3 миллионов, Грузии ‒ 4 миллиона, Азербайджана ‒ около 10 миллионов.
Так, число инфицированных на один миллион населения составляет около 35 тысяч в Грузии, около 46 тысяч в Армении, а в Азербайджане этот показатель самый низкий ‒ около 12 тысяч. В Армении также самый высокий уровень смертности как в абсолютном выражении, так и в пересчете на один миллион населения. В Армении, Грузии и Азербайджане с момента вспышки коронавируса на один миллион населения умерло 739, 327 и 189 человек соответственно.
Вторая волна вируса, как и во всем мире, разразилась на Южном Кавказе в середине осени. И если в случае первой волны число инфицированных в соседних странах было значительно меньше количества зарегистрированных случаев в Армении, то динамика заражения в трех странах начиная с октября практически одинаковая.
Кратко о ситуации в Армении и интересная статистика из соседних стран
Первый случай коронавируса в Армении был зарегистрирован 1 марта 2020 года. Число ежедневно регистрируемых случаев в стране значительно увеличилось в мае, превысив 300-400 случаев в сутки. С июля до середины сентября темпы распространения вируса снизились до 200 случаев в сутки. С начала октября число ежедневно регистрируемых случаев в Армении достигло 2700.
Недавно «Платформа проверки фактов» написала о ситуации с коронавирусом и уровне смертности в Армении.
В отличие от «стабильного» развития статистики коронавируса в Армении, в соседних Грузии и Азербайджане процессы развиваются более стремительно. Так, Грузия, считавшаяся одной из самых безопасных стран мира в первые месяцы распространения вируса, а летом принимающая туристов из разных стран, является одним из лидеров в мире по числу ежедневных случаев заражения. До 10 сентября в стране регистрировалось всего несколько десятков случаев заражения коронавирусом. В середине октября это число колебалось от 100 до 500, а в ноябре ежедневно регистрировалось от 2000 до 4000 случаев заражения. Таким образом, примерно через месяц из-за обострения пандемии коронавируса Грузия опередила Армению по абсолютному числу инфицированных.
Что касается Азербайджана, то к июню официальные источники страны сообщали о 100-250 случаях в день. Здесь ситуация «обострилась» в июле, после чего до октября ежедневно регистрировалось около 100 новых случаев. В середине октября число ежедневно регистрируемых случаев в Азербайджане превысило 1 000, а в ноябре ежедневно регистрировалось до 4 000 случаев.
Однако по темпам распространения коронавируса Армения на миллион населения занимает 10-е место в мире, Грузия ‒ 19-е. Азербайджан с этим показателем занимает 78-е место.
По состоянию на 1 октября в Грузии зарегистрировано всего 6640 случаев заражения, в Азербайджане − 40 309, в Армении − 50 850. В октябре-ноябре число зарегистрированных случаев в Грузии увеличилось более чем в 20 раз, между тем как в Азербайджане и Армении этот показатель вырос почти в три раза.
Ограничения и война
Вторая волна коронавируса совпала со Второй арцахской войной, в результате чего число случаев заражения коронавирусом как в Армении, так и в Азербайджане значительно увеличилось, однако никаких ограничений введено не было. По официальным данным, за 44 дня войны в Армении от коронавируса скончались 658 человек, а в Азербайджане ‒ 281 человек.
В свою очередь Грузия ввела жесткие ограничения 26 ноября. В ближайшие два месяца в Грузии не будут работать общественный транспорт и ряд увеселительных заведений. Детские сады в стране закрываются, а школы снова переходят на дистанционное обучение.
В Азербайджане также принято решение продолжить учебный процесс в дистанционном формате, по крайней мере, до конца года.
В противовес этому, в Армении школы перейдут на очное обучение с 7 декабря. Практически все пункты «Руководства по организации деятельности в общеобразовательных учебных заведениях в условиях коронавируса (COVID-19)», принятого в начале года, будут отменены.